Ухвала суду № 67388247, 23.06.2017, Сарненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
23.06.2017
Номер справи
572/1425/17
Номер документу
67388247
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Сарненський районний суд

Рівненської області

_________

Справа № 572/1425/17

Провадження № 1-кс/572/359/17

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 червня 2017 року м.Сарни

Слідчий суддя Сарненського районного суду Рівненської області Довгий І.І., при секретареві Клюйко В.Г., з участю прокурора Сарненської місцевої прокуратури ОСОБА_1, розглянувши клопотання про надання дозволу на проведення перевірки ДП СЛАП «Дубровицькелісове господарство» (ЄДРПОУ 00992881, м. Дубровиця вул. Комунальна, 3).

В С Т А Н О В И В :

Сарненською місцевою прокуратурою Рівненської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017181200000112 від 16.06.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.366 КК України.

Прокурор Сарненської місцевої прокуратури ОСОБА_1 звернувся до Сарненського районного суду з клопотанням про надання дозволу Державній екологічній інспекції у Рівненській області провести позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства про використання та відтворення лісів у Державному підприємстві «Дубровицькелісове господарство» (ЄДРПОУ 00992881, м.Дубровиця вул. Комунальна, 3) із залученням спеціалістів з Управління Держгеокадастру у Рівненській області, Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України щодо: - додержання вимог земельного та лісового законодавства під час проведення обстежень площ земельних ділянок, порушених внаслідок незаконного видобутку бурштину, в таких кварталах Дубровицького лісництва, як №№3 (виділи №№ 5, 11, 24), 4 (виділи №№ 3, 5, 8, 13, 18), 5 (виділ №№ 1, 2, 17,11, 14, 23), 15 (виділи № № 23, 28), 16 (виділи № №2, 9, 15, 16), 17 (виділи № № 7, 9,10, 11), 18(виділ №12), 29 (виділи №№ 18, 22, 24, 6), загальною площею земель 22 га на предмет наявності підстав для проведення рекультивації цих земель; - розміру заподіяних збитків внаслідок порушення земель в результаті незаконного видобутку бурштину невстановленими особами, на території таких кварталів Дубровицького лісництва, як №№3 (виділи №№ 5, 11, 24), 4 (виділи №№ 3, 5, 8, 13, 18), 5 (виділ №№ 1, 2, 17, 11, 14, 23), 15 (виділи № № 23, 28), 16 (виділи № №2, 9, 15, 16), 17 (виділи № № 7, 9,10, 11), 18(виділ №12), 29 (виділи №№ 18, 22, 24, 6), загальною площею земель 22 га; - повноти та своєчасності вжиття відповідальними службовими особами ДП «Дубровицьке лісове господарство» заходів щодо усунення порушень земельного законодавства на землях, що надані в постійне користування ДП «Дубровицьке лісове господарство».

Клопотання підлягає до задоволення з огляду на наступне.

У відповідності до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб, речей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.

Відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належитьорганізація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель, про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011, є Державна екологічна інспекція України.

Згідно п.3 Положення, основними завданнями Держекоінспекції України є реалізація державної політики зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального

використання, відтворення та охорони природних ресурсів, тощо.

Держекоінспекція відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, а також законодавства про використання та охорону земель, тощо.

Окрім того, згідно підпунктів 30), 31) пункту 4 Положення «Про Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області», затвердженого наказом № 308 від 17.11.2016 Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі по тексту - Положення), слідує, що Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності; обстежує земельні ділянки, які підлягають рекультивації, та видає спеціальні дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до проектів, затверджених у встановленому порядку, тощо.

Згідно підпунктів 1), 2) пункту 6 Положення,посадові особи Головного управління в межа своїх повноважень мають право:складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель.

Згідно п.3 Положення «Про Державне агентство лісових ресурсів України», затвердженого постановою КМУ № 521 від 08.10.2014, основними завданнями Держлісагенства є реалізація державної політики у сфері лісового та мисливського господарства.

Як передбачено п.3.6 Порядку організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008, підставами для здійснення позапланового заходу, в тому числі, є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення субєктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України.

Разом з тим, як передбачено п.2 ч.1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014 року, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду на вимогу службових осіб у випадках передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Отже, виходячи із пояснень прокурора в судовому засіданні, досліджених доказів, вимог діючого законодавства, суд вважає, що без проведення перевірки спеціалістами Держекоінспекції, Держгеокадастру та Держлісагенства які мають спеціальні знання у сфері природоохоронного, земельного законодавства, охорони, захисту, використання та відтворення лісів, сторона обвинувачення обєктивно позбавлена можливості іншим чином зібрати належні докази та дослідити обставини, що підлягають встановленню під час досудового розслідування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 71, 91, 93 КПК України, п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», п.2 ч.1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014

У Х В А Л И В:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл Державній екологічній інспекції у Рівненській області провести позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства про використання та відтворення лісів у Державному підприємстві «Дубровицькелісове господарство» (ЄДРПОУ 00992881, м.Дубровиця вул. Комунальна, 3) із залученням спеціалістів з Управління Держгеокадастру у Рівненській області, Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України щодо:

- додержання вимог земельного та лісового законодавства під час проведення обстежень площ земельних ділянок, порушених внаслідок незаконного видобутку бурштину, в таких кварталах Дубровицького лісництва, як №№3 (виділи №№ 5, 11, 24), 4 (виділи №№ 3, 5, 8, 13, 18), 5 (виділ №№ 1, 2, 17,11, 14, 23), 15 (виділи № № 23, 28), 16 (виділи № №2, 9, 15, 16), 17 (виділи № № 7, 9,10, 11), 18(виділ №12), 29 (виділи №№ 18, 22, 24, 6), загальною площею земель 22 га на предмет наявності підстав для проведення рекультивації цих земель;

- розміру заподіяних збитків внаслідок порушення земель в результаті незаконного видобутку бурштину невстановленими особами, на території таких кварталів Дубровицького лісництва, як №№3 (виділи №№ 5, 11, 24), 4 (виділи №№ 3, 5, 8, 13, 18), 5 (виділ №№ 1, 2, 17, 11, 14, 23), 15 (виділи № № 23, 28), 16 (виділи № №2, 9, 15, 16), 17 (виділи № № 7, 9,10, 11), 18(виділ №12), 29 (виділи №№ 18, 22, 24, 6), загальною площею земель 22 га;

- повноти та своєчасності вжиття відповідальними службовими особами ДП «Дубровицьке лісове господарство» заходів щодо усунення порушень земельного законодавства на землях, що надані в постійне користування ДП «Дубровицьке лісове господарство».

Тривалість позапланової перевірки встановити строком 10 робочих днів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: