
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2017 р.Справа № 820/6264/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Лях О.П.
Суддів: Яковенка М.М. , Старосуда М.І.
при секретарі судового засідання Жданюк А.О.
за участю представника позивача Онопрієнко Л.М.
представника відповідача Коваленко Л.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2017р. по справі № 820/6264/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоінвестпроект" до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергоінвестпроект", звернувся до суду із позовом до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (далі - відповідач, Київська ОДПІ), в якому просив суд скасувати податкові повідомлення - рішення: (а.с.5-8 т.1)
- №0000011401 від 03.11.2016 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 1346500,5 грн. ( в т.ч. за податковим зобов'язанням - 897667,0 грн., штрафні санкції - 448833,5 грн.);
- №0000021401 від 03.11.2016 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 1718562,0 грн. ( в т.ч. за податковим зобов'язанням - 1145708,0 грн., штрафні санкції - 572854,0 грн.).
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2017 року по справі № 820/6264/16 адміністративний позов ТОВ "Енергоінвестпроект" задоволено у повному обсязі. (а.с.11-19 т.5)
Не погодившись із судовим рішенням, Київська ОДПІ подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2017 року по справі № 820/6264/16 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову. (а.с.66-74 т.5)
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що вищевказана постанова суду першої інстанції незаконна та необґрунтована. Зокрема, податковий орган вказує на неможливість підтвердження факту виконання контрагентом послуг на користь позивача, оскільки в матеріалах справи відсутні підтверджуючі та конкретизуючи документи, із яких можна здійснити аналіз відповідних господарських операцій та встановити обсяг таких наданих послуг. Крім того, апелянт звертає увагу на фізичну відсутність у контрагента позивача можливості надавати відповідні послуги у зв'язку з чітко встановленими законодаівчими вимогами до таких осіб в даному випадку.
Представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечував та просив залишити її без задоволення.
Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та наполягав на її задоволенні.
Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що ТОВ "Енергоінвестпроект" зареєстроване в якості юридичної особи та взято на податковий облік. Основний вид економічної діяльності: 35.14 «Торгівля електроенергією». Також, ТОВ "Енергоінвестпроект" має ліцензію серії АЕ №575947 на постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом зі строком дії з 01.02.2015 року по 31.01.2020 року. (а.с.9-11,82 т.1)
На підставі наказу на проведення планової перевірки від 30.07.2015 року №81 (а.с.24 т.2) та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання Державною податковою інспекцією у Дзержинському районі м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (далі - ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова) проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Енергоінвестпроект" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 року по 31.12.2014 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 року по 31.12.2014 року.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 28.09.2015 року № 822/20-30-22-01/34633789 з відповідними додатками. (а.с.12-38, 39-54 т.1)
Проведеною податковим органом перевіркою встановлено порушення: (а.с.37-38 т.1)
- п.п.14.1.27, 14.1.36, 14.1.70, 14.1.159 п.14.1 ст.14, ст.ст.44, 138, 152, п.п.153.2.4 п.153.2 ст.153 Податкового кодексу України, внаслідок чого було занижено податок на прибуток на загальну суму 2354499,0 грн., в т.ч. 3-4 квартали 2012 року заниження у сумі 1255416,0 грн., 2013 рік - у сумі 865983,0 грн., 2014 рік - у сумі 233100,0 грн.; (а.с.16-22 т.1)
- п.п.14.1.27, 14.1.36 п.14.1 ст.14, ст.ст.44, 198, 200 Податкового кодексу України, внаслідок чого було занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті в бюджет, у сумі 1153667,0 грн. (а.с.27-32 т.1)
На підставі висновків перевірки, ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова було винесено податкові повідомлення-рішення:
- № 0000892201 від 22.10.2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 1730500,5 грн. (в т.ч. за основним платежем - 1153667,0 грн., штрафні санкції - 576833,5 грн.), № 0000902201 від 22.10.2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 3531748,5 грн. (в т.ч. за основним платежем - 2354499,0 грн., штрафні санкції - 1177249,5 грн.).
Не погодившись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, ТОВ "Енергоінвестпроект" оскаржило їх в адміністративному порядку до Головного управління ДФС у Харківській області. (а.с.55-57 т.1)
Рішенням Головного управління ДФС у Харківській області від 04.01.2016 року №16/10/20-40-10-04-14 від 04.01.2016 року скарга ТОВ "Енергоінвестпроект" задоволена частково та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова від 22.10.2015 року №0000892201 в частині збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість у загальному розмірі 264999,0 грн. (основний платіж - 176666,0 грн., штрафні (фінансові) санкції - 88333,0 грн.). В іншій частині зазначене рішення та податкове повідомлення-рішення №0000902201 від 22.10.2015 року залишене без змін, а скарга в цій частині - без задоволення. (а.с.58-65 т.1)
Не погодившись із вказаними рішенням про результати розгляду скарги та податковими повідомленнями-рішеннями, ТОВ "Енергоінвестпроект" оскаржило їх в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України. (а.с.66-69 т.1)
Рішенням Державної фіскальної служби України № 5808/6/99-99-10-01-01-25 скаргу ТОВ "Енергоінвестпроект" частково задоволено та скасовано: податкове повідомлення - рішення ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова від 22.10.2015 року №0000892201 (з урахуванням рішення про результати розгляду первинної скарги) в частині визначення податку на додану вартість на суму 79334,0 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 19833,5 грн.; податкове повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова від 22.10.2015 року №0000902201 в частині визначення податку на прибуток на суму 1208791,0 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 604395,0 грн. та в зазначеній частині рішення, прийняте за результатами розгляду первинної скарги. В іншій частині зазначені податкові повідомлення-рішення та рішення, прийняте за результатами розгляду первинної скарги, залишено без змін. (а.с.70-78 т.1)
Враховуючи вказане, за результатами розгляду скарг ТОВ "Енергоінвестпроект" Київською ОДПІ було винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення:
- № 0000011401 від 03.11.2016 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 1346500,5 грн. (в т.ч. за основним платежем - 897667,0 грн., штрафні санкції - 448833,5); (а.с.80 т.1)
- №0000021401 від 03.11.2016 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 1718562,0 грн. (в т.ч. за основним платежем - 1145708,0 грн., штрафні санкції - 572854,0 грн.). (а.с.81 т.1)
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що господарські операції з надання послуг щодо збирання, зберігання, формування та передавання даних є необхідними для ведення власної господарської діяльності позивача та що дані операції на підставі належним чином оформлених первинних документів належним чином відображені в обліку ТОВ "Енергоінвестпроект".
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно п.п.14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) господарська діяльність - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямовану на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Згідно з п.п.14.1.27 п.14.1 ст.14 Кодексу витрати - це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).
Відповідно до п.138.2 ст.138 Податкового кодексу України встановлено, що витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
Положеннями п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України визначено, що витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку не включаються до складу витрат.
Правила формування податкового кредиту платниками податку на додану вартість визначені положеннями статті 198 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 198.1 та 198.2 вищеназваної статті право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Приписами п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України визначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
В той же час, відповідно до п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Таким чином, при складанні податкової звітності з метою правильного відображення господарської операції повинні враховуватись відповідні документи первинного обліку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. №996-XIV (далі - Закон України №996-XIV), господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; фінансова звітність - бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.
Згідно ст. 3 Закону України №996-XIV, метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.
Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до ч.1 ст.9 даного Закону (в редакції чинній на день виникнення спірних правовідносин) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи
Положеннями ч.2 ст.9 Закону (в редакції чинній на день виникнення спірних правовідносин) визначено, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати, в тому числі, такі обов'язкові реквізити: зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до вимог п.1.2 ст.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.1995 р. за № 168/704, господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.
Згідно із п.2.1 зазначеного Положення, первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення; господарські операції -це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що будь-які документи (у тому числі договори, акти прийому-передачі, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством.
З урахуванням викладеного для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Як вбачається із матеріалів справи, ТОВ "Енергоінвестпроект", як постачальник електроенергії, в перевіряємий період (з 01.07.2012 року по 31.12.2014 року) здійснювало свою діяльність з постачання електроенергії у відповідності до чинних на той час Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 12.08.1996 року № 36 (далі - Ліцензійні умови).
Пунктом 2.4. Ліцензійних умов встановлено, що ліцензіат повинен закуповувати електроенергію в оптового постачальника електричної енергії відповідно до умов його діяльності. Ліцензіат укладає договір купівлі-продажу електричної енергії з оптовим постачальником електричної енергії. Ліцензіат укладає договір про передачу його електричної енергії до споживачів з власником місцевих (локальних) електромереж. Ліцензіат повинен здійснювати купівлю-продаж електричної енергії з використанням даних, отриманих з автоматизованих систем комерційного обліку електричної енергії, відповідно до вимог Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96 № 28, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02.08.96 за N 417/1442, та Інструкції про порядок комерційного обліку електричної енергії (додаток 10 до Договору між членами Оптового ринку електроенергії).
Крім того, відповідно до п.3.7.1 Ліцензійних умов система формування тарифу, який застосовується ліцензіатом при розрахунках із споживачами, має бути визначена в договорі на постачання електричної енергії.
Так, оптовим постачальником електричної енергії в Україні є Державне підприємство "Енергоринок" (далі - ДП «Енергоринок»), з яким ТОВ "Енергоінвестпроект" (постачальник) було укладено договір №3953/02 від 22.03.2007 року та відповідні додаткові угоди до нього від 31.05.2012 року, 29.11.2012 року, 12.06.2013 року, 13.12.2013 року та 04.06.2014 року. (а.с.101-112 т.1)
Відповідно до умов п.1.1 даного Договору, за цим договором ДП «Енергоринок» зобов'язується продавати, а постачальник зобов'язується купувати електричну енергію відповідно до умов цього договору.
При цьому, умовами п.2.4 Договору визначено, що ДП «Енергоринок» продає електричну енергію постачальнику для подальшого продажу її споживачам за умови виконання постачальником певних вимог, в тому числі: укладення постачальником договорів купівлі-продажу електричної енергії зі споживачами (п.п.2.4.1); укладення договору з відповідною електропередавальною організацією, на території здійснення ліцензованої діяльності якої знаходяться споживачі постачальника (далі - ЕК), на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами (п.п.2.4.2); постачальник зобов'язаний передбачити у договорі з ЕК забезпечення щодобового зняття та передачу до ДП «Енергоринок» через ЕК погодинних показів приладів диференційованого (погодинного) обліку споживання електроенергії, які використовуються для визначення погодинних обсягів купівлі електричної енергії постачальника в Оптовому ринку електричної енергії України (далі - ОРЕ) (з урахуванням власного виробництва та обсягу нормативних технологічних витрат електроенергії) (п.п.2.4.5).
Крім того, умовами п.3.1 даного Договору встановлено, що постачальник надає підтвердження ДП «Енергоринок» про те, що у споживачів постачальника в усіх точках розрахункового обліку електроенергії встановлені прилади диференційного (погодинного) обліку споживання електроенергії, автоматизована система комерційного обліку електричної енергії (далі - АСКОЕ) або локальне устаткування збору і обробки даних (далі - ЛОУ), які відповідають вимогам Інструкції про порядок комерційного обліку електричної енергії та забезпечують погодинний облік всієї спожитої споживачами постачальника електроенергії. Зазначене підтвердження надається по кожному споживачу постачальника у вигляді Довідки, підписаної постачальником, споживачем постачальника, ЕК та представником обласної (міської) інспекції Держенергонагляду.
Відповідно до п.3.5 Договору у точках розрахункового обліку споживачів постачальник забезпечує (шляхом укладення договору з ЕК) зняття щодобових показів обсягів споживання електричної енергії.
Пунктом 3.11 Договору визначено, що постачальник забезпечує надання до ДП «Енергоринок» через ЕК до 10:00 кожної доби, наступної за розрахунковою, щоденних даних про погодинні обсяги купівлі електроенергії за макетом 30900.
В свою чергу, положеннями п.3.18 Договору передбачено, що по закінченню розрахункового місяця на підставі даних п.3.11 цього договору складається акт прийому-передачі електричної енергії за місяць, з переліком споживачів постачальника.
Відповідно до п.4.4.3. Договору оплата за графіком у розрахунковому місяці проводиться постачальником поетапно.
Як вбачається із матеріалів справи, між ТОВ "Енергоінвестпроект" (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об'єднання «Промтехенерго» (далі - ТОВ «НВО «Промтехенерго») (виконавець) було укладено договір № 597/1 від 30.11.2011 року. (а.с.83-84 т.1)
Відповідно до п.1.1 Договору замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання по наданню послуг по зняттю показань електричних лічильників та оператора даних комерційного обліку електричної енергії.
Згідно п.1.2 Договору послуги надаються виконавцем наступним підприємствам-споживачам електроенергії замовника: ДП "Мега Пак" ТОВ "Клайм", ТОВ "Технотон - Луганськ", ПАТ "Полтавський завод медичного скла", ПАТ "Фірма "Полтавпиво", ПАТ "Демітекс", ЗАТ "Полтавська птахофабрика", ПАТ "Кременчуцька кондитерська фабрика "Рошен", ПрАТ "Полтавський олійно - екстракційний завод - Кернел Груп", ДП "УППДАЗТУ "Крюківське кар'єроуправління", ВАТ "Армапром", ПАТ "Полтавакондитер", ВАТ "Холдингова компанія "АвтоКраЗ", ПАТ "Глобинський маслозавод", ТОВ "Глобинський м'ясокомбіат", ВАТ "Рижевський гранітний кар'єр", КП "Полтавський м'ясокомбіат", ЗАТ "Птахофабрика Росія", АТ "Пирятинський сирзавод", ПП Виробничо - торговельна компанія "Лукас", ТДВ "Гадяцький елеватор", ПАТ "Кременчуцьке кар'єроуправління "Кварц".
Положеннями п.2.1 даного Договору передбачено, що вартість послуг, що надаються за договором, за один розрахунковий період (календарний місяць) визначається як добуток ціни послуг зі зняття показань з одного лічильника електроенергії та кількості лічильників електроенергії, з яких на протязі розрахункового періоду знімав показання виконавець. Відповідно до п.2.2 договору ціна послуг зі зняття показань з одного лічильника електроенергії за один розрахунковий період дорівнює 5000,0 грн. з ПДВ.
Відповідно до п.2.3 Договору вартість наданих за розрахунковий період послуг та кількість лічильників, з яких на протязі розрахункового періоду знімалися показання електроенергії, вказується сторонами у акті приймання - передачі наданих послуг.
З метою виконання умов договору №597/1 від 30.11.2011 року, позивачем листами з відповідними додатками (а.с.85-97 т.1) було повідомлено ТОВ "НВО "Промтехенерго" інформацію стосовно типу та номеру лічильників споживачів та номерів зв'язку, а також було повідомлено про зупинення співпраці з певними споживачами і, як наслідок, втрату необхідності зчитування інформації про погодинне споживання електроенергії цими підприємствами.
На підтвердження виконання умов Договору ТОВ "Енероінвестпроект" надано до матеріалів справи податкові накладні, виписані ТОВ "НВО "Промтехенерго" та включені до реєстру податкових накладних у відповідних періодах. (а.с.217-250 т.1, а.с.1-9 т.2)
Колегія суддів звертає увагу, що із умов договору № 597/1 від 30.11.2011 року, укладеного між ТОВ "Енероінвестпроект" (замовник) та ТОВ «НВО «Промтехенерго» (виконавець), вбачається, що виконавець приймає на себе зобов'язання по наданню послуг оператора даних комерційного обліку електричної енергії.
Відповідно до преамбули Договору між членами Оптового ринку електричної енергії України від 15.11.1996 року, укладеного між виробниками та постачальниками електричної енергії, в тому числі енергопостачальними компаніями «Сумиобленерго», «Харківобленерго» та ДП «Енергоринок», цей Договір встановлює умови та правила роботи Системи Оптового ринку електричної енергії України та права, обов'язки та відповідальність Сторін цього Договору.
Згідно з Інструкцією про порядок комерційного обліку електричної енергії, яка є Додатком 10 до Договору між членами Оптового ринку електричної енергії та затверджена рішенням Ради Оптового ринку електричної енергії від 08.10.1998 року, протокол №12, яке, в свою чергу, затверджене постановою НКРЕ від 19.10.1998 року №1349, Інструкція про порядок комерційного обліку електричної енергії (Інструкція) - це узгоджений документ, який визначає точки комерційного та технічного обліку електричної енергії, вимоги до засобів вимірювання електричної енергії та порядок їх експлуатації, процедури зняття показань лічильників для забезпечення функціонування Оптового ринку електричної енергії України (Енергоринок).
Відповідно до п.п.1.3 та 1.4 Інструкції оператор системи комерційного обліку (Оператор) - це Сторона, на ім'я якої зареєстрована Система комерційного обліку у Головного оператора і яка несе відповідальність за її функціонування. Оператором є власник системи комерційного обліку або уповноважена ним сторона. Система комерційного обліку (Система обліку) - це сукупність вимірювальних комплексів встановлених на об'єкті та об'єднаних відповідним обладнанням збору, передачі та обробки даних локального, регіонального рівня для визначення точного обсягу виробленої, відпущеної, переданої, поставленої та спожитої електричної енергії з метою забезпечення проведення розрахунків в Оптовому ринку електричної енергії.
Згідно з п.2.3 Інструкції облік електроенергії здійснюється відповідно з періодом інтеграції, який визначається Правилами ОРЕ. Системи обліку, їх Оператори та власники повинні бути зареєстровані у Головного оператора.
Аналогічні положення містяться і в Тимчасовому типовому положенні про Порядок взаємодії між Операторами систем комерційного обліку суб'єктів ОРЕ, енергосистемами ДП «НЕК «Укренерго» та ДП «Ененргоринок» при зборі, обробці, формуванні та обміні погодинними даними комерційного обліку електроенергії, отриманими від засобів комерційного обліку, для формування макетів 30817, затвердженому Радою Оптового ринку електричної енергії України, протокол від 23.07.2008 року №7. (а.с.239-246 т.4)
Генеруючі компанії виробляють електричну енергію та продають її в Оптовий ринок електричної енергії України (ОРЕ). Постачальники електричної енергії по регульованому та нерегульованих тарифах купують електричну енергію на межі ОРЕ. На межі ОРЕ проводять всі розрахунки за електричну енергію. Для урахування обсягу перетікання електричної енергії між виробниками та постачальниками, на межі ОРЕ, встановлені автоматизовані системи комерційного обліку електричної енергії (АСКОЕ). У кожної АСКОЕ, на межі ОРЕ, є свій Оператор даних комерційного обліку, кожен Оператор, по технологічній складовій, підпорядковується Головному Оператору АСКОЕ ОРЕ.
Впровадження систем АСКОЕ в Україні врегульовано Наказом Міністерства палива та енергетики № 32/28/28/276/75/54 від 17.04.2000 року «Про затвердження Концепції побудови автоматизованих систем обліку електроенергії в умовах енергоринку» та АСКОЕ Оптового ринку електричної енергії в Україні.
Колегія суддів звертає увагу, що ТОВ "НВО "Промтехенерго" здійснювало послуги по зчитуванню показань лічильників погодинно по кожному споживачу за допомогою програмного забезпечення, а спеціальне ліцензійне програмне забезпечення автоматично отримує допуск до інтерфейсу дистанційного зчитування даних з приладу обліку про обсяги споживання електроенергії. Відомості, які ТОВ «НВО «Промтехенерго» щоденно надає ТОВ "Енергоінвестпроект" являють собою файл формату «txt», який за допомогою програмного забезпечення трансформується у таблицю, в якій для кожної години доби вказаний відповідний обсяг електроенергії. Зазначені дані передаються в електронному вигляді на електронну скриньку позивача.
Для виконання робіт по зняттю показань з приладів обліку електроенергії ТОВ «НВО «Промтехенерго» використовує комп'ютерну програму "Вимірювально-обчислювальний комплекс автоматизованої системи обліку енергоресурсів Promenergy/E7" ("ВОК АСОЕ Promenergy/E7"), на яку зареєстровано 15.08.2007 року авторське право на твір за № 21713, а саме використання відбувається на підставі ліцензійного договору №601/2/16-01 від 16.01.2012 року, укладеного між ТОВ "НВО "Промтехенерго" та ТОВ «Промтехенерго». (а.с.100 т.1, а.с.25-27 т.2, а.с.6 т.5)
Крім того, ТОВ "НВО "Промтехенерго" має ліцензію серії АЕ № 273848 Державної архітектурно-будівельної інспекції України на здійснення господарської діяльності з монтажу інженерних мереж автоматизації і контрольно-вимірювальних приладів. (а.с.98-99 т.1)
Колегія суддів звертає увагу, що згідно з офіційними даними ДП «Енергоринок», який є Головним операторам ОРЕ, про перелік суб'єктів, які зареєстрували програмне забезпечення АСКОЕ та отримали свідоцтво, в даному переліку зазначені ПАТ "Полтаваобленерго", ПАТ "Сумиобленерго", ПАТ "ДТЕК Дніпрообленеро" та ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання", а ТОВ "Енергоінвестпроект", ТОВ "НВО "Промтехенерго" чи ТОВ «Промтехенерго» - не вказані. (а.с.229-233 т.4)
Однак, даний перелік стосується підприємств-виробників електричної енергії, які постачають таку енергію за регульованим тарифом.
В свою чергу, як ТОВ "Енергоінвестпроект", так і ТОВ "НВО "Промтехенерго" та ТОВ «Промтехенерго» не є виробниками електричної енергії. Більше того, ТОВ "Енергоінвестпроект", є постачальником такої енергії за нерегульованим тарифом.
При цьому, на даний час ДП «Енергоринок», як Головним операторам ОРЕ, не передбачено процедуру реєстрації Автоматичної системи контролю і обліку електроенергії споживачів за нерегульованим тарифом (ПНТ), а тому ПНТ чи його споживач не є Оператором в контексті норм Інструкції про порядок комерційного обліку електричної енергії, яка є Додатком 10 до Договору між членами Оптового ринку електричної енергії та затверджена рішенням Ради Оптового ринку електричної енергії від 08.10.1998 року, протокол №12.
Вказаний висновок узгоджується із правовою позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі від 24.05.2017 року № К/800/26861/16.
Також, на підтвердження виконання умов Договору, укладеного між ТОВ "Енероінвестпроект" (замовник) та ТОВ «НВО «Промтехенерго» (виконавець), позивачем долучено до матеріалів справи акти приймання-передачі наданих послуг (а.с.153-216 т.1). В даних актах відображено кількість електричних лічильників (точок обліку) та переліки підприємств-споживачів електроенергії, із якими ТОВ "Енергоінвестпроект" було укладено відповідні договори купівлі-продажу електроенергії (а.с.143-152 т.1) та по яким ТОВ «НВО «Промтехенерго» надавало відповідні послуги по зняттю показань електричних лічильників.
При цьому, колегія суддів звертає увагу, що умовами договорів із підприємствами-споживачами електроенергії передбачено залежність ціни електричної енергії для конкретного споживача від графіку споживання електроенергії даним споживачем, і у разі, якщо споживач зменшує обсяги споживання електроенергії у пікові періоди доби, то він може отримати знижку. Таким чином, позивачу для отримання інформації про спожиту електроенергії споживачами, які уклали з ним відповідні договори, було необхідно отримувати відповідні послуги по зняттю показань електричних лічильників.
В свою чергу, матеріали справи містять дані лічильників про погодинне споживання електроенергії підприємств-споживачів. (а.с.28-248 т.2, а.с.1-200 т.3, а.с.1-221 т.4)
Крім того, колегія суддів також вважає за доцільне зауважити, що відповідно до Інструкції про порядок вступу до членів Оптового ринку електричної енергії України суб'єктів, які здійснюють підприємницьку діяльність з виробництва та постачання електричної енергії, ця Інструкція розроблена відповідно до вимог Указу Президента України від 21.05.1994. № 244 «Про заходи щодо ринкових перетворень в галузі електроенергетики України», Постанови Кабінету Міністрів від 29.02.1996. № 207 «Про забезпечення роботи Оптового ринку електричної енергії України», Постанови НКРЕ від 09.04.1996. № 9 «Про початок роботи Оптового ринку електроенергії і тимчасовий порядок формування цін на ньому», Договору між членами Оптового ринку електричної енергії України від 15.11.1996., Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва та постачання електричної енергії та протокольних рішень засідань Ради Оптового ринку електричної енергії України. Інструкція встановлює порядок вступу до членів Оптового ринку електричної енергії суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від організаційно-правових форм і форм власності, які отримали ліцензії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (далі - НКРЕ) на право здійснення діяльності з виробництва та постачання електричної енергії (далі - ліцензіат), і здійснюють продаж чи/та закупівлю електричної енергії на Оптовому ринку електричної енергії згідно з Умовами та Правилами здійснення ліцензованої діяльності.
Згідно даних офіційного веб-сайту ДП «Енергоринок» станом на 14.06.2017 року ТОВ "Енергоінвестпроект" (№ 209 реєстру членів ОРЕ) та ТОВ «НВО Промтехенерго» є членами ОРЕ, зокрема, №№ 209 та 403 реєстру членів ОРЕ. Вказане свідчить про те, що як позивач, так і його контрагент є суб'єктами підприємницької діяльності, які отримали ліцензію НКРЕ на право здійснення діяльності з виробництва, передачі чи постачання електричної енергії і діють згідно з Умовами та Правилами здійснення ліцензованої діяльності.
Слід також відмітити, що враховуючи умови договору ТОВ "Енергоінвестпроект" з ДП «Енергоринок» та те, що власниками місцевих (локальних) електромереж є відповідні обленерго, ТОВ "Енергоінвестпроект" було укладено відповідні договори та додаткові угоди з: ВАТ "Полтаваобленерго" від 17.04.2007 року №982 (а.с.113-118 т.1), ВАТ "Сумиобленерго" від 23.04.2007 року №18-07/Т (а.с.119-128 т.1), ПАТ "ДТЕК Дніпрообленеро" від 17.02.2014 року №01954-00 (а.с.139-142 т.1), ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання" від 27.11.2008 року №У-891-08 (а.с.129-138 т.1).
Положеннями пунктів 1 цих договорів передбачено, що компанія (обленерго) зобов'язується передавати електричну енергію, куповану позивачем на Оптовому ринку електричної енергії України або власного виробітку, місцевими (локальними) електромережами до споживачів позивача та надавати інформаційні послуги відповідно до умов цього Договору, а ТОВ "Енергоінвестпроект" зобов'язується здійснювати оплату отриманих послуг відповідно до умов договорів.
Відповідно до Переліків робіт, які входять до складу інформаційних послуг, що надаються постачальникам електричної енергії за нерегульованим тарифом, затверджених постановами НКРЕ України від 20.12.2012 року № 1666 та від 19.12.2013 року №1675, до таких робіт відносяться: погодження з постачальником електроенергії за нерегульованим тарифом та надання до ДП «Енергоринок» електронною поштою реєстру повідомлень на замовлений обсяг купівлі електричної енергії постачальником електроенергії за нерегульованим тарифом у ДП «Енергоринок»; щодобове визначення розрахункових погодинних обсягів споживання електроенергії споживачами, які отримують електроенергію від постачальників електричної енергії за нерегульованим тарифом у відповідності до постанови НКРЕ від 26.07.2012 N 958 «Про затвердження Порядку визначення розрахункових погодинних обсягів електричної енергії»; формування та передача через енергосистему ДП НЕК «Укренерго» до ДП «Енергоринок» електронною поштою добових (погодинних) фактичних даних за попередню добу щодо обсягів купівлі електроенергії в ДП «Енергоринок» кожним із постачальників електроенергії за нерегульованим тарифом (сумарно по всіх споживачах постачальника електроенергії за нерегульованим тарифом), що працюють на території здійснення ліцензованої діяльності постачальника електричної енергії за регульованим тарифом (макет 30900); прийняття та погодження довідок про погодинні обсяги споживання електроенергії споживачами постачальника електроенергії за нерегульованим тарифом після закінчення розрахункового місяця на підставі наданих до ДП «Енергоринок» даних; опрацювання погодинних графіків виробництва власних енергогенеруючих потужностей; надання в ДП «Енергоринок» довідок про погодинні обсяги споживання електроенергії споживачами постачальника електроенергії за нерегульованим тарифом (по мірі погодження) у вигляді макету, форма якого установлюється ДП «Енергоринок» електронною поштою; погодження довідок, передбачених договором між постачальником за нерегульованим тарифом та ДП «Енергоринок».
Колегія суддів звертає увагу, що вказаними постановами НКРЕ України від 20.12.2012 року № 1666 та від 19.12.2013 року №1675 передбачено щодобове визначення розрахункових погодинних обсягів споживання електроенергії споживачами, які отримують електроенергію від постачальників електричної енергії за нерегульованим тарифом (ПНТ). В свою чергу, положення договору позивача з ТОВ «НВО «Промтехенерго» передбачають ідентифікацію та зчитування первинних даних обліку.
При цьому, укладення договорів із власниками місцевих (локальних) електромереж (ВАТ "Полтаваобленерго", ВАТ "Сумиобленерго", ПАТ "ДТЕК Дніпрообленеро" та ТОВ "Луганське енергетичне об'єднання") є обов'язковою умовою для здійснення позивачем ліцензійної діяльності щодо постачання електричної енергії, а укладення договору із ТОВ «НВО «Промтехенерго», в свою чергу, є обов'язковою необхідністю для належного виконання договорів купівлі-продажу електричної енергії, укладених позивачем із підприємствами-споживачами.
Враховуючи вищевикладене, вбачається, що у позивача є всі необхідні первинні документи для підтвердження реальності здійснення господарських операцій з контрагентом, такі операції на підставі вказаних первинних документів належним чином відображені в обліку позивача.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Суд визначив, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.».
В той же час, відповідачем під час розгляду адміністративної справи не наведено об'єктивних доводів щодо наявності в діях позивача ознак неправомірності, як і не доведено правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, окрім посилань на положення постанов НКРЕ України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставин справи, які підтверджуються доказами, та ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.01.2017р. по справі № 820/6264/16 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 26 червня 2017 року.
Головуючий суддя (підпис)Лях О.П.Судді(підпис) (підпис) Яковенко М.М. Старосуд М.І.