
копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2017 р. Справа № 804/401/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіРябчук О.С. при секретаріСкупейко І.М. за участю: представників відповідача Кармазіна Л.Л., Стецюри Т.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради про стягнення пені, -
ВСТАНОВИВ:
13 січня 2017 року Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради (далі - відповідач) з вимогами про стягнення з відповідача на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 142 201,94грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2017 р. відкрито провадження у справі №804/401/17; справу призначено до розгляду у судовому засіданні (суддя Степаненко В.В.).
25 травня 2017 року на виконання Розпорядженням в.о.керівника Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.05.2017 р. №34 здійснено повторний автоматичний розподіл справи №804/401/17, за результатами якого адміністративна справа №804/401/17 розподілена судді Рябчук О.С.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.05.2017 р. справу №804/401/17 прийнято до провадження та призначено до слухання в судовому засіданні.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог в позові та додаткових поясненнях зазначено наступне. Відповідач до 15.04.2016 року повинен був сплатити адміністративно-господарській санкції у розмірі 165 640,08грн. за не виконання нормативу працевлаштування інвалідів у 2011 році у відповідності до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Проте, сплата суми заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій відбулась лише 28.12.2016 р. З урахуванням тієї обставини, що сума адміністративно-господарських санкцій була сплачена з простроченням на 1717днів відповідачу нарахована пеня в розмірі 142 201,94грн. згідно з Порядком нарахування пені та її сплати,затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 р. №223. Дана сума заборгованості по пені підтверджується Розрахунком пені. Позивач також зазначив, що ненадходження адміністративно-господарських санкцій та пені до Державного бюджету України завдає значної шкоди державним інтересам та не дозволяє в повній мірі створити людям з інвалідністю умови, які б надали можливість їм вести повноцінний спосіб життя, що зумовило звернення до суду з даним позовом.
Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечували. В обґрунтування своєї позиції спирались на письмові заперечення, зазначаючи наступне. Так, дійсно товариством 28 грудня 2016 року було сплачено штрафні санкції у розмірі 165 640,08грн. на виконання вимог рішень судів. Проте, підприємство є збитковим. Баланс підприємства за 2016 рік рядком 1420 «нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» зазначенням сум у даній графі підтверджує збитковість балансу підприємства на загальну суму 8 594 000грн. Тому, з урахуванням положень ч.3 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», вимоги позивача необґрунтовані, підстави для задоволенні позову відсутні.
Заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради (код ЄДРПОУ 32182594) зареєстровано юридичною особою 18.11.2002 р., про що 23.02.2005 р. внесено запис в ЄДРПОУ 1 225 120 0000 000080 про включення відомостей до Єдиного державного реєстру.
Судом встановлено, що на Комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради покладено обов'язок щорічно подавати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про зайнятість і працевлаштування інвалідів.
Згідно з розрахунком суми позову, наданого позивачем, станом на 10.01.2017 року КП «Жовтоводський водоканал» ДОР має заборгованість з пені, нарахованої за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за звітний 2011 рік, у загальному розмірі 142 201,94грн. (1717 днів затримки).
Згідно з інформаційним листом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів від 10.01.2017 р. сплата відповідачем адміністративно-господарських санкцій за звітний 2011 рік здійснена 28.12.2016 року на суму 165 640,08грн. (а.с.11).
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 N 875-ХІІ (далі - Закон №875).
Згідно ст. 20 Закону №875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Відповідно до ч.2 вищезазначеної статті Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. При цьому пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223 затверджено Порядок нарахування пені та її сплати, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 року за № 552/13819.
Зазначений Порядок встановлює механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» .
Відповідно до п. 2.2. Порядку, пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.
Пунктом 3.4. Порядку встановлено, що нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).
Згідно пункту 3.6. Порядку, нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу.
При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Законодавець чітко визначив, що нарахування суми пені можливе лише з моменту сплати адміністративно-господарських санкцій.
В ході судового розгляду справи встановлено, що постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.02.2015 р. у адміністративній справі №804/1705/15, залишеної без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.06.2015 р., позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задоволено частково, стягнуто з Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал Дніпропетровської обласної ради" (ЄДРПОУ 32182594) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 165 640,08 грн.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.02.2016 р. постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.02.2015 р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.06.2015 р. у справі за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені залишено без змін.
Отже, на даний час є таке, що набуло законної сили, судове рішення у справі №804/1705/15, яким визнано вину КП "Жовтоводський водоканал Дніпропетровської обласної ради" щодо невиконання ним нормативу з працевлаштування інвалідів у 2011 році та правомірність нарахування Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарських санкцій у розмірі 165 640,08грн.
Судом враховано, що спір у даній справі не стосується фактичних обставин визначення відповідачу адміністративно-господарських санкцій за невиконання ним нормативу працевлаштування інвалідів у 2011 році.
Натомість, в ході судового розгляду справи встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем погашено суму заборгованості з адміністративно-господарських санкцій на виконання постанови суду у справі №804/804/1705/15.
Сплата відбулась 28 грудня 2016 року. Тобто, погашення недоїмки з адміністративно-господарських санкцій за звітний 2011 рік відбулось товариством із затримкою.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону №875 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Таким чином, оскільки, відповідачем було порушено терміни сплати адміністративно-господарських санкцій, то позивачем цілком правомірно нараховано пеню в розмірі 142 201,94грн. із розрахунку 1717 днів прострочення, а саме за період з 17.04.2012 р. по 28.12.2016 року, тобто з моменту, відколи у відповідача виник обов'язок у добровільному порядку сплатити суму адміністративно-господарських санкцій, до моменту фактичної сплати.
Доводи представників відповідача щодо можливості сплати пені з прибутку підприємства та стосовно збитковості підприємства не приймаються судом до уваги. Підприємством на момент розгляду справи здійснюється господарська діяльність, юридичну особу не ліквідовано у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради про стягнення пені у розмірі 142 201,94грн. обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради про стягнення пені - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради (код ЄДРПОУ 32182594) на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 142 201,94грн. (сто сорок дві тисячі двісті одна гривня 94 копійки).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 19 червня 2017 року
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 19.06.2017 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді О.С. Рябчук М.М.Бухтіярова