
Справа № 761/4946/17
Провадження № 2-а/761/246/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2017 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Осаулова А.А.
при секретарі Вольда М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 в лютому 2017 року звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, де просила суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодоне проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року та
зобов»язати відповідача перерахувати та виплатити їй пенсію згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та за №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за №268», починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру;
зобов»язати відповідача витребувати усі документи в МВС для здійснення цього перерахунку;
зобов»язати відповідача провести виплату у новому збільшеному розмірі згідно зімн у законодавстві, починаючи з 01.01.2016 року і у подальшому з компенсацією за не своєчасну виплату пенсії згідно з законодавством;
встановити судовий контроль за виконання рішення суду шляхом зобов»язання відповідача подати у 2-х тижневий строк звіт про виконання рішення суду.
Вимоги вмотивовані тим, що з 2010 року позивачці було призначено пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі по текстуЗакон № 2262-ХІІ). В 2016 році вона зверталась за перерахунком пенсії, але отримала відмову у відповідача. Між тим, у зв»язку з прийняттям 29.12.2015 року ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» за №900 від 23.12.2015 року було внесено зімни до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та прийнято низку постанов Кабінетом Міністрів України №988 та №947, якими було встановлено нові розміри грошового забезпечення працівникам поліції і посадові оклади і спеціальні звання, які значно перевищую такі ж оклади колишніх працівників органів внутрішніх справ, в тому числі позивача. В той же час, абз.2 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції зберігаються пільги, гарантії та компенсації, визначені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей.
Вказані обставини з урахуванням вимог ст..ст..10, 51 Закону України № 2262-ХІІ, вимог ст..ст.19, 22 Конституції України, правового висновку Верховного суду України у справі за №21-484/а13 від 22.04.2014 року, а також судової практики інших судів зумовлюють обов»язок відповідача вчинити дії щодо перерахунку позивачу пенсії за викладених у позові підстав.
В судовому засіданні позивач, заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі, з підстав, викладених в позові, просила суд позов задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, хоча про дату і час розгляду справи по суті був повідомлений неодноразово та належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Між тим у листі відмові від 31.05.2017 року на адресу позивача повідомив, що нарахування та виплата пенсії позивачу була проведена у відповідності до вимог чинного законодавства та підстав для її перерахунку і виплаті з наведених позивачем підстав у збільшеному розмірі немає.
Суд, вислухавши пояснення позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Зокрема, з матеріалів справи вбачається і це встановлено судом, що позивачка ОСОБА_1 була звільнена з військової служби, і їй з 2010 року була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У лютому та грудні 2016 року позивач зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із відповідними заявами про перерахунок пенсії із зв»язку з зміною (збільшенням) грошового забезпечення за умовами Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII, в редакції спірного періоду), статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ в редакції, з урахуванням відповідних змін, внесених Законом № 900-VIII, постанови КМУ № 988.
Між тим, листами від лютого та грудня 2016 року відповідач відмовив позивачу в порахунку пенсії, оскільки права на такий перерахунок у позивача не виникло у зв»язку з тим, що після прийняття Закону України №900 від 23.12.2015 року жодних рішень про зміну хоча б одного виду грошового забезпечення або введення нових для поліцейських Кабінетом Міністрів України не приймалось.
Вказані висновки відповідача у листах на адресу позивача є помилковими з огляду на наступне.
Так, у відповідності до статті 102 Закону «Про Національну Поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 року і абзацом 2 пункту 15 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 900-VIII встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
За умовами ч.16 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції зі змінами згідно Закону України №580) у разі ,якщо на момент призначення пенсії відбулась зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Вказаним Законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» за №900 від 23.12.2015 року статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої було доповнено новою частиною.
Так, за частинами 3, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Наведені положення законодавства набрали законної сили з 1 січня 2016 року.
Окрім цього, згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
В свою чергу, грошове забезпечення поліцейських установлено Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1 та інших категорій працівників поліції. Вказаним нормативно-правовим актом значно збільшено розмір складових грошового забезпечення діючих працівників поліції, що зобов»язує органи, що здійснюють перерахунок пенсії, прости його на виконання вимог законодавства.
Крім того, вимогами постанови КМУ №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року за №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» також було вказано на підстави для перерахунку пенсії особам, які мають на це право.
Системний аналіз вищевказаних положень Законів України і підзаконних нормативно - правових актів дає підстави для висновку, що починаючи з 1 січня 2016 року за позивачем на законодавчому рівні закріплено право на перерахунок призначеної йому пенсії за Законом № 2262-ХІІ з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, зокрема, визначених відповідно до постанови КМУ № 988.
Як вбачається з довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 11.06.2012 року, що видана МВС України на ім»я позивачки, то розмір її посадового окладу становить - 1150 грн., окладу за спеціальним званням - 130 грн.
В той же час, за затвердженою постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 року Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції схемою посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1 - розмір окладу за спеціальним званням полковник поліції становить - 2200 грн., за додатком 3 розмір посадового окладу старшого інспектора з особливих доручень Центрального апарату становить - 2900 грн.
Звуження соціальних гарантій пенсійного забезпечення, яке встановлено нормами вищевказаного Закону стосується порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення та можливе при призначені пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Вказана правова позиція висловлено у постанові Верховного суду України від 10.12.2013 року у справі №21-348а13, що в силу ст.. 244-2 КАС України є обов»язковим для застосування усіма суб»єктами владних повноважень.
За умовами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
В силу положень статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (частина 4 статті 71 КАС України).
Відповідач в судове засідання не з»явився та не надав суду беззаперечних доказів в обгрунтування правомірності своїх дій в обгрунтування відмови в перерахунку пенсії позивачу, а тому позов ОСОБА_1 в частині позовних за п.п.1,2 підлягає частковому задоволенню шляхом зобов»язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу саме з 10.08.2016 року, а саме в межах 6-ти місячного строку позовної давності, визначеного ст. 99 КАС.
Позовні вимоги в частині п.4 позову є тотожніми за п.2, а тому з огляду на їх вирішення судом шляхом задоволення позову, їх повторний розгляд є не доцільним.
В той же час, в частині позовних вимог за п.3 позову слід відмовити, оскільки обов»язок витребування відповідачем в МВС України документів для призначення позивачу пенсії на законодавчому рівні не визначено та не передбачено зокрема ні Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із змінами на час виникнення у позивача права на пенсію, ні постановами Кабінетом Міністрів України №988 та №947.
Розглядаючи позовні вимоги за п.6 суд зазначає наступне. Так, за умовами ч.1 ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення у адміністративній справі, має право зобов»язати суб»єкта владних повноважень, не на користь якого прийнято судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Між тим, за ч.9,10 ст.267 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправним рішень, дій, бездіяльності, вчинених суб»єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою.
Аналіз змісту положень ст..267 КАС України та ст..2 цього Кодексу свідчить, що позов, який направлений на контроль за виконанням судового рішення, виключає одночасний розгляд спору про оскарження дій суб»єкта владних повноважень з інших підстав, що не пов»язані із належним виконанням судового рішення.
З огляду на викладене, за відсутності обставин, що свідчать про невиконання судового рішення про задоволення позову, підстав для зобов»язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення суд не вбачає.
Розподіляючи судові витрати по справі суд керується вимогами ст..94 КАС України, а відтак на користь позивача підлягає сплачений останнім судовий збір в сумі - 640 грн. при подачі вказаного позову до суду.
На підставі ст.ст. 19 Конституції України, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України від 2 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію», керуючисьст.ст. 2, 8, 10, 11, 69-71, 86, 94, 161, 162, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодовідмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії, - протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 10 серпня 2016 року, виходячи з збільшених розмірів грошового забезпечення поліцейських згідно Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та за №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за №268» та провести виплату різниці грошових коштів між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії.
Віншій частині позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі - 640 грн. 00 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: (