
Справа № 758/7139/17
Категорія 83
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2017 року cуддя Подільський районний суд міста Києва Васильченко О. В. , розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
29.05.17 ОСОБА_2 пред'явив у суді позов до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги мотивував тим, що є пенсіонером з 2012р. та отримував пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Донецьку Донецької області. У зв'язку з початком антитерористичної операції, діяльність пенсійних органів у м. Донецьку тимчасово припинилась. Позивач з 26.11.2014р. став на облік та отримав довідку внутрішньо переміщеної особи в Управлінні праці та соціального захисту населення Дарницької районної державної адміністрації та Управління ПФУ у Дарницькому районі м. Києва, в якому позивачеві було поновлено виплату пенсії. У зв'язку з переїздом та подальшим проживанням у Печерському районі м. Києва, позивач знявся з обліку в Управління ПФУ у Дарницькому районі м. Києва, та взявся на облік у Центральному об'єднаному управлінні ПФУ в м. Києві. Проте, виплата пенсії припинилась з березня 2017р.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про поновлення отримання пенсії, проте отримав лист про необхідність надання нових довідок про внутрішньо переміщену особу, або відмову у її видачі.
Таке рішення позивач вважає протиправним, просить його скасувати, а також зобов'язати відповідача поновити виплату пенсії ОСОБА_2 на загальних підставах за місце його реєстрації.
Від відповідача надійшли заперечення проти позову, в яких він просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач мав надати довідку про внутрішньо переміщену особу за для поновлення виплати пенсії, проте цього не виконав, а тому підстав поновлювати виплату пенсії не вбачається.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонером, що підтверджено відповідним пенсійним посвідченням № НОМЕР_1, виданим 19.12.2012р. та має право на пенсію за віком (а.с. 14).
Розпорядженням 79380 від 07.11.2014р. Дарницького районного Управління ПФУ ОСОБА_2 взято на облік та призначено пенсію у відповідній сумі (а.с. 26).
Згідно наданих суду довідок вбачається, що ОСОБА_2 був наділений статусом внутрішньо переміщеної особи та отримував пенсію в Дарницькому районному Управлінні ПФУ з урахуванням цього статусу.
Згідно Листа Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації від 25.05.2016р. № 01-05/3794, вказаним органом отримано та розглянуто заяву ОСОБА_2 щодо відмови від статусу внутрішньо переміщеної особи та подальше зняття з обліку в Єдиній інформаційній базі даних про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (а.с. 15).
Таким чином, ОСОБА_2 наразі не є внутрішньо переміщеною особою.
Згідно копії паспорта ОСОБА_2 останнім місце його реєстрації є АДРЕСА_1 (а.с. 11).
13.04.2017р. до Центрального об'єднаного управління ПФУ в м. Київ надійшла заява ОСОБА_2, в якій він просить поновити виплату пенсії, зазначаючи при цьому, що не є внутрішньо переміщеною особою, а просить здійснювати виплату пенсії на загальних підставах (а.с. 8).
26.04.2017р.відповідач направив ОСОБА_2 лист № 24377/03, в якому повідомив про необхідність надання нових довідок про внутрішньо переміщену особу, що буде підставою для поновлення виплати пенсії.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 затверджено «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені в статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 15 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005 року, визначено, що поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом. Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ст.4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Постійним місцем проживання ОСОБА_2 з 24.05.2016 року є наступна адреса: АДРЕСА_1, відтак він не є внутрішньо переміщеною особою.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про поновлення виплати пенсії на загальних умовах, не як внутрішньо переміщена особа, у чому йому було відмовлено та запропоновано надати довідки на підтвердження статусу внутрішньо переміщеної особи.
Такими протиправними діями органу державної влади, Центрального Об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, порушено конституційне право встановлене ст. 46 Конституції України на соціальний захист у старості та право встановлене Преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення", якою встановлено, що "Цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових пенсій.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
На підставі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ґрунтуються на вимогах Закону, а відтак підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись статтями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», статтями 6, 69-71, 94, 158-163, 183-2 КАС України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у поновленні виплати пенсії ОСОБА_2 за заявою від 13.04.2017р. протиправними.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 40376133) поновити ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1) виплату пенсії на загальних підставах за місцем його реєстрації з моменту припинення - , тобто з 01.03.2017р.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О. В. Васильченко