
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2016 р. Справа № 804/7679/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турової О.М.,
розглянувши в порядку скороченого провадження у м. Дніпро адміністративну справу за позовом Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Дніпродзержинська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якій просила стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) кошти в сумі: 986, 49 грн. податкового боргу по: єдиному податку з фізичних осіб в сумі 986,49 грн. (код платежу 18050400, одержувач: місцевий бюджет Верхівцевської міської ради, код ЄДРПОУ 37677195, назва банку УДКСУ у Верхньодніпровському районі, МФО 805012, р/р 31413699700065).
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на те, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, який перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку, має податковий борг у загальному розмірі 986,49 грн., який виник у звязку із несплатою відповідачем у строки, визначені п.295.1 ст.295 Податкового кодексу України, авансових внесків з єдиного податку, донарахованого контролюючим органом грошового зобовязання з цього податку згідно податкових повідомленнь-рішеннь, а саме: від 18.02.2015 р. №0003791701 та від 06.08.2015 р. №0026931701 які відповідачем не оскаржувалися. Також на суму боргу відповідача позивачем в порядку приписів ст.129 Податкового кодексу України була донарахована пеня. Оскільки відповідач у добровільному порядку наявну заборгованість не сплачує, позивач був вимушений звернутися до суду з позовом про її стягнення.
Згідно п. 3 ч. 5 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
При цьому ч.3 цієї статті встановлено десятиденний строк з дня одержання відповідачем копії ухвали про відкриття скороченого провадження у справі на подання останнім заперечень проти позову у цій справі, або його визнання.
Протягом встановленого терміну відповідачем не були подані заперечення проти позову та необхідні документи або заява про визнання позову.
Зважаючи на приписи п.3 ч.1 ст.183-2 КАС України, суд розглянув дану справу в порядку скороченого провадження за наявними у справі доказами, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про те, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1М.) (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перебуває на податковому обліку в Дніпродзержинській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі Дніпродзержинська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області) як платник податків.
Статтею 36 Податкового кодексу України встановлено податковий обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Судом також встановлено, що відповідач перебуває на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності та є платником єдиного податку, згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування та на підставі свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця від 29.10.2003 року №0221.
Так, згідно п.293.1 та п.293.2 ст.293 Податкового кодексу України ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки). Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: 1) для першої групи платників єдиного податку - у межах від 1 до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати; 2) для другої групи платників єдиного податку - у межах від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до п.294.1 ст.294 Податкового кодексу України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої та другої груп є календарний рік.
При цьому п.295.1 та п.295.2 ст.295 Податкового кодексу України встановлено, що платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.
Згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування відповідача, ФОП ОСОБА_1 належить до першої групи платників єдиного податку.
Таким чином, відповідач повинен був не пізніше 20 числа (включно) кожного поточного місяця здійснювати авансові внески по єдиному податку у розмірі 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
У звязку із несплатою ФОП ОСОБА_1 нарахованих контролюючим органом авансових внесків по єдиному податку з фізичних осіб у строки, визначені п.295.1 та п.295.2 ст.295 Податкового кодексу України та у розмірах, передбачених п.293.1 та п.293.2 ст.293 цього Кодексу, у відповідача виник податковий борг у загальному розмірі 986,49 грн.
Відтак, сума податкового боргу у відповідача складає у розмірі 986,49 грн.
Судом також встановлено, що сума податкового боргу у розмірі 986,49 грн. виникла на підставі наступного.
У відповідності до розрахунку нарахованих сум по єдиному податку по ФОП ОСОБА_1 контролюючим органом було донараховано штрафні санкції по податковому повідомленню-рішенню форми «Р» від НОМЕР_2 від 2612.2014 р. в сумі 60,9 грн.; нараховано єдиний податок 1.2 групи по заяві про застосування спрощеної системи оподаткування №2482/10 від 24.01.2012 р. в сумі 121,8 грн.; нараховано пеню, у відповідності до норм ст.129 ПК України за період з 06.01.2015 р. по 02.02.2015 р. на податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0045271701 від 26.12.2014 р. в сумі 078,00 грн.; нараховано пеню, у відповідності до норм ст.129 ПК України за період з 21.01.2015 р. по 02.02.2015 р. по заяві про застосування спрощеної системи оподаткування №2482/10 від 24.01.2012 р. в сумі 0,68 грн.; нараховано єдиного податку 1.2 групи заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №2482/10 від 24.01.2012 р. у сумі 121,8 грн.; донараховано штрафні санкції за актом перевірки по податковому повідомленню-рішенні форми «Р» №0003791701 від 18.02.2015 р. в сумі 60,9 грн.; нараховано єдиний податок 1.2 групи по заяві про застосування спрощеної системи оподаткування №2482/10 від 24.01.2012 р. в сумі 121,8 грн.; нараховано пеню, у відповідності до норм ст.129 ПК України за період з 21.01.2015 р. по 26.03.2015 р. по заяві про застосування спрощеної системи оподаткування №2482/10 від 24.01.2012 р. в сумі 0,54 грн.; нараховано пеню, у відповідності до норм ст.129 ПК України за період з 23.02.2015 р. по 26.03.2015 р. по заяві про застосування спрощеної системи оподаткування №2482/10 від 24.01.2012 р. в сумі 1, 61 грн.; нараховано єдиний податок 1.2 групи по заяві про застосування спрощеної системи оподаткування №2482/10 від 24.01.2012 р. в сумі 121,8 грн.; нараховано єдиний податок 1.2 групи по заяві про застосування спрощеної системи оподаткування №2482/10 від 24.01.2012 р. в сумі 12,8 грн.; нараховано єдиний податок 1.2 групи по заяві про застосування спрощеної системи оподаткування №2482/10 від 24.01.2012 р. в сумі 121,8 грн.; нарахована штрафна санкція у відповідності до податкового повідомлення-рішення №0026931701 від 06.08.2015 р. в сумі 304,5 грн.
Разом, сума податкового борг, яка підлягає стягненню з ФОП ОСОБА_1 складає у розмірі 986,49 грн.
Будь-яких доказів, щодо оскарження зазначених вище податкових повідомлень-рішень, сформованих контролюючим органом, відносно ФОП ОСОБА_1 матеріали справи не містять. Відтак, останні є узгодженними та такими, що підлягають сплаті.
Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Крім того, позивачем в порядку ст.129 Податкового кодексу України на суму боргу відповідача була нарахована пеня.
Так, п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України передбачено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. При цьому нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, ще 27.04.2015 р., з урахуванням приписів п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, Дніпродзержинською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області ФОП ОСОБА_1 була виставлена податкова вимога форми «Ф» від 27.04.2015 р. №604-25 про сплату відповідачем наявного у нього на той час податкового боргу з єдиного податку у сумі 438,39 грн.
Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На підставі наведеного, на суму збільшеного податкового боргу відповідача нова податкова вимога не виставлялася.
Станом на час розгляду справи доказів погашення відповідачем податкового боргу на загальну суму 986,49 грн. суду не надано, натомість позивачем до суду надано розрахунок податкового боргу, згідно якого сума боргу відповідача станом на 29.12.2016 р. не сплачена та складає 986,49 грн.
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Згідно п.95.1, п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Зважаючи на наведене, суд приходить до висновку про те, що позивачем-субєктом владних повноважень, було доведено правомірність своїх вимог щодо стягнення з відповідача наявної у нього заборгованості із сплати податкового боргу по авансовим внескам з єдиному податку з фізичних осіб, натомість відповідачем не було надано суду доказів сплати податкового боргу у встановлені законодавством строки.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 128, 158-163, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпродзержинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) на користь бюджету податковий борг з єдиного податку у розмірі 986, 49 грн. (девятсот вісімдесят шість грн., 49 коп.) код платежу 18050400, одержувач: місцевий бюджет Верхівцевської міської ради, код ЄДРПОУ 37677195, назва банку УДКСУ у Верхньодніпровському районі, МФО 805012, р/р 31413699700065.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу, з урахуванням приписів ч. 8 ст. 183-2 цього Кодексу, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровській окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_2