
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2017 р. Справа № 804/6009/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд в складі судді Сидоренко Д.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Любимівський карєр»,
до Дніпропетровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області,
про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Любимівський карєр» до Дніпропетровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000542202 та №0000552202 від 28.04.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що висновки акту перевірки з питань повноти нарахування та своєчасності сплати плати за користування надрами, для видобування корисних копалин за період з 01.01.2014р. по 01.10.2015р. щодо заниження плати за користування надрами для видобування корисних копалин на загальну суму 420009,98 грн. є хибними, оскільки при нарахуванні та сплаті плати за користування надрами, для видобування корисних копалин ТОВ «Любимівський карєр» керувалось обсягами фактично реалізованої за обліковий період продукції, що відповідає вимогам ст.252 Податкового кодексу України. При цьому контролюючим органом при проведення перевірки за базу оподаткування було взято не кількість фактично реалізованої продукції, а кількість фактично видобутої сировини, що є прямим порушенням п.п.252.7.1 п.252.7 ст.252 Податкового кодексу України.
Позивачем до суду надано клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідач до судового засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Направляв заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що розрахунок вартості виробутої корисної копалини (мінеральної сировини) ТОВ «Любимівський карєр» здійснено невірно, оскільки не враховано коефіцієнт рентабельності обчисленого у матеріалах геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин ділянки надр. Вказує, що з 01.04.2014р., у разі відсутності виконання регуляторної повторної державної експертизи та оцінки запасів родовищ корисних копалин, позивач мав враховувати коефіцієнт рентабельності, що дорівнює трикратному розміру облікової ставки Національного банку України. Також зазначив, що позивачем самостійно у 4 кварталі 2014 року надано податковий рахунок з плати за користування надрами, де вартість виробутої корисної копалини обчислена за розрахунковою вартістю.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 128 КАС України, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження відповідно до положень ч.6 зазначеної норми.
Розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Любимівський карєр» зареєстровано 07.06.2007 р. та перебуває на податковому обліку у Дніпропетровській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області як платник податків, зборів та обовязкових платежів. Основним видом економічної діяльності ТОВ «Любимівський карєр» є добування піску, гравію, глин і каоліну; провадить господарську діяльність з видобування корисних копалин на підставі спеціального дозволу на користування надрами №4338 від 21.08.2007 р. та №4703 від 26.09.2008 р.
У період з 22.02.2016р. по 04.03.2016р. Дніпропетровською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, керуючись п.п.78.1.4 п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Любимівський карєр» з питань повноти нарахування та своєчасності сплати плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період з 01.01.2014р. по 01.10.2015р.
За результатами перевірки 14.03.2016р. складено акт перевірки №43/04-14-22-02/23935242, у висновку якої зазначено про порушення п.252.16 ст.252 (п.п.263.6.9 п.263.6 ст.263 в редакції ПКУ, яка діяла в 2014 році) та п.252.7 ст.257 (п.п.263.6.1 п.263.6 ст.263 в редакції ПКУ, яка діяла в 2014 році) Податкового кодексу України, в результаті чого занижено платну за користування надрами для видобування корисних копалин на загальну суму 420009,98 грн., у тому числі: за 3 квартал 2014 року 24198,06 грн., 4 квартал 2014 року 48248,08 грн., за 1 квартал 2015 року 78830,83 грн., за 2 квартал 2015 року 229900,30 грн., за 3 квартал 2015 року 38832,71 грн.
Не погоджуючись із викладеним висновком, ТОВ «Любимівський карєр» подано заперечення від 18.04.2016 р. вих.№033/16.
28.04.2016 р. Дніпропетровською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, на підставі акту перевірки від 14.03.2016 р. за №43/04-14-22-02/23935242 прийнято:
- податкове повідомлення-рішення №0000542202 про збільшення суми грошового зобовязання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення за податковим зобовязанням у сумі 72446,14 грн., за штрафними санкціями у сумі 18111,54 грн.;
- податкове повідомлення-рішення №0000552202 про збільшення суми грошового зобовязання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення за податковим зобовязанням у сумі 347563,84 грн., за штрафними санкціями у сумі 86890,96 грн.
Рішенням ДФС України від 17.08.2016 р. за №17793/6/99-99-11-03-01-25 залишено без змін податкові повідомленні-рішення Дніпропетровської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 28.04.2016 р. №0000542202 та №0000552202.
Вказан рішення було оскаржено позивачем в судовому порядку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Під час розгляду справи судом перевірено прийняті відповідачем рішення на відповідність вимогам законодавства та встановлено наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Обов'язки та компетенцію контролюючих органів, повноваження їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначаються Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Статтею 23 ПК України визначено, що базою оподаткування визначаються конкретні вартісні, фізичні або інші характеристики певного обєкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобовязання.
Ставкою податку, як передбачено ст.25 ПК України, визнається розмір податкових нарахувань на (від) одиницю (одиниці) виміру бази оподаткування.
За змістом п.п.14.1.112 п.14.1 ст.14 ПК України мінеральна сировина - товарна продукція гірничодобувного підприємства, що є результатом його господарської діяльності з видобутку корисних копалин, у тому числі шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, і за якісними характеристиками відповідає вимогам установлених законодавством стандартів або вимогам договорів. Не належать до мінеральної сировини речовини, які виникають в результаті фізико-хімічної переробки видобутої корисної копалини або продуктів її первинної переробки.
Аналогічне поняття мінеральної сировини передбачено у Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1997р. №432, та визначено, що товарна продукція гірничодобувного підприємства - мінеральна сировина, видобута гірничодобувним підприємством і відповідає установленим стандартам.
Відповідно до п.263.1 ст.263 ПК України (в редакції станом на 2014 рік) платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.
Аналогічна норма закріплена в п.п.252.1.1 п.252 ст.252 ПК України в редакції станом на 2015 рік.
У перевіряємому періоді ТОВ «Любимівський карєр» здійснювало видобування корисних копалин на двох ділянках: Чаплинське родовище (Дніпропетровська область, південна околиця с.Чаплі), Любимівське родовище (Дніпропетровська область, 15 км. на Пн Зх від з. ст.Іларіонове, південна околиця с.Чаплі).
Згідно п.263.5 ПК України (в редакції станом на 2014 рік) базою оподаткування є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничодобувного підприємства).
Відповідно до п.252.6 ст.252 ПК України в редакції станом на 2015 рік базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).
Порядок визначення вартості одиниці відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) встановлено пунктом 263.6 цієї статті (п.п.263.5.2 п.263.5 ст.263 ПК України в редакції станом на 2014 рік).
Так, п.п.263.6.1 п.263.5 ст.263 ПК України в редакції станом на 2014 рік, що відповідає нормі п.252.7 ст.252 ПК України в редакції станом на 2015 рік, встановлено, що вартість відповідного виду видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини (мінеральної сировини) обчислюється платником для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничодобувного підприємства) за більшою з таких її величин:
за фактичними цінами реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини);
за розрахунковою вартістю відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), крім вуглеводневої сировини.
За нормою п.п.263.6.9 п.263.6 ст.263 ПК України в редакції станом на 2014 рік розрахункова вартість одиниці відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) (Цр) обчислюється за такою формулою:
Вмп + (Вмп х Крмпе)
Цр = ---------------------,
Vмп
де Вмп - витрати, обчислені згідно з підпунктами 263.6.5 - 263.6.8 цього пункту (у гривнях);
Крмпе - коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства, обчислений у матеріалах геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин ділянки надр, затверджених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (десятковий дріб). Гірничі підприємства, що порушили строк регулярної повторної геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин ділянки надр, обчислюють податкові зобовязання із застосуванням коефіцієнта рентабельності, що дорівнює трикратному розміру облікової ставки Національного банку України;
Vмп - обсяг (кількість) товарної продукції гірничого підприємства - видобутих корисних копалин (мінеральної сировини), що видобута за податковий (звітний) період.
Аналогічна норма закріплена в п.252.16 ст.252 ПК України в редакції станом на 2015 рік.
Вказані зміни Податкового кодексу України набули чинності з 01.07.2014 року відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (п.23 Закону).
Таким чином, у випадку порушення гірничими підприємствами строку регулярної геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин ділянки надр передбачено застосування коефіцієнта рентабельності гірничого підприємства, обчислений у матеріалах геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин ділянки надр, затверджених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та який дорівнює трикратному розміру облікової ставки Національного банку України.
Як зазначено в акті перевірки, від Державної комісії по запасах корисних копалин при державному комітеті України по геології і використанню надр до Дніпропетровської ОДПІ надійшла відповідь листом №742/08 від 29.12.2015р. (вх. 57/10 від 06.01.2016) на лист №8439/10/04-17-22-02 від 27.11.2015р.
Згідно листа Державної комісії по запасах корисних копалин при державному комітеті України по геології і використанню надр в 2011 р. затвердила балансові записи незмінних гранітів блоку категорії А Чаплинського родовища (протокол ДЗК від 28.12.2011р.), запаси Любимовського робовища для ТОВ «Любимівський карєр» не розглядалися; геолого-економічна оцінка запасів блоку категорії А Чаплинського родовища проведена 28.12.2011р., але коефііент рентабельності гірничного підприємства, обчислений у матеріалах оцінки ДЗК не розглядався.
Також зазначено, що ході проведення перевірки було встановлено, що ТОВ «Любимівський карєр» за період з 01.01.2014р. по 01.10.2015р. задекларовано плати за користування надрами для видобування корисних копалин (згідно наданих до Дніпропетровської ОДПІ податкових розрахунків за користування надрами для видобування корисних копалин) у загальній сумі 2865787,88 грн. в т.ч. за 2014 рік - 1474706,60 грн., за 9 міс. 2015 року - 1391081,28 грн. Так, у 1-3 кварталах 2014 року плата за користування надрами для видобування корисних копалин обчислена за фактичними цінами реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини; у 4 кварталі 2014 року за розрахунковою вартістю відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства.
Контролюючим органом до товариства направлено запит від 16.02.2016р. №2661/10/04-17-22-02 про надання інформації (пояснень та їх документальних підтверджень) з приводу розрахунку за користування надрами для видобування корисних копалин. Своїм листом від 19.02.2016р. №017\16 (вх.1477/10 від 19.02.2016р.) товариство надано інформацію та копію:
-протоколу №2505 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 28.12.2011р. по Чаплинському родовищу гранітів, на якій було розглянуто матеріали до розвідки і переоцінки запасів гранітів блоку категорії А та геолого-економічної оцінки за сучасним станом Чаплинського родовища, коефіцієнт рентабельності гірничного підприємства не розглядався і не затверджувався;
-протоколу №4059 засідання Української територіальної комісії по запасах корисних копалин від 03.12.1980р. по Любимівському родовищу.
Порядок здійснення геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин та затвердження регламентується «Положенням про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин», затвердженого постановою КМ України від 22.12.1994р. № 865 (далі - Порядок № 865).
Відповідно до п.7 Порядку №865 державна експертиза та оцінка запасів корисних копалин проводиться на підставі звітів, які містять в собі матеріали з геологічного вивчення родовищ корисних копалин, підрахунок їх запасів та техніко-економічне обгрунтування промислового значення (далі - геолого-економічна оцінка).
У разі необхідності за рішенням ДКЗ проводиться перевірка достовірності матеріалів геолого-економічної оцінки родовищ корисних копалин безпосередньо на місці геологорозвідувальних робіт.
Пунктом 25 Порядку №865 передбачено, що повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться через кожні п'ять років експлуатації ділянки надр, а також у разі:
коли перегляд вимог стандартів і технічних умов щодо кількості або якості корисних копалин, технології їх переробки призводить до зменшення сумарних розвіданих запасів більш як на 20 відсотків або зростання їх обсягу більш як на 50 відсотків. Запаси родовищ, що розробляються, підлягають повторній експертизі та оцінці, якщо внаслідок гірничодобувних або додаткових геологорозвідувальних робіт сумарні розвідані запаси зростають більш як на 50 відсотків порівняно з раніше оціненими Державною комісією по запасах корисних копалин або якщо списані та передбачені для списання розвідані запаси як такі, що не підтвердилися чи недоцільні для видобутку за техніко-економічними умовами родовищ, перевищують нормативи, встановлені законодавством;
коли різниця у розмірі становить понад 20 відсотків порівняно з фактичними техніко-економічними та фінансовими показниками господарської діяльності, пов'язаної з видобуванням корисних копалин, а також коли зміни в технологічних схемах призводять до такої різниці.
Згідно наданих письмових пояснень Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України, наданих на виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.12.2016р., комісія зазначила, що у 2011 році колегією ДЗК за зверненням ТОВ «Любимівський карєр» прийнято рішення щодо геолого-економічної оцінки та підрахунку запасів гранітів у межах частини Чаплинського родовища в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, а саме блоку запасів категорії А. Протоколом ДЗК від 28.12.2011 р. №2505 затверджені балансові запаси Чаплинського родовища, що розташовані в межах блоку запасів категорії А, який розробляється. Запаси в межах інших частин родовищр ДЗК (протокол 2505) не перезатверджувалися.
Коефіціент рентабельності, що зазначений на сторінках 45 (для блоку запасів категорії А) і 49 (для родовища) протоколу №2505 був розрахований авторами звіту на зауваження експерта ДЗК, проте в основній частині протоколу ДЗК він не зазначався, через те, що протоколом затверджені запаси лише для частини родовища (блоку запасів категорії А). Відповідно до наданих на зауваження експертів відповідей, коефіцієнт рентабельності, що розрахований станом на 01.10.2011р. для всього родовища становить 0,092 (стор.49 протоколу ДЗК).
Також у поясненнях зазначено, що в грудні 2016 року ДЗК розглянуто матеріали повторної геолого-економічної оцінки всіх запасів гранітів Чаплинського родовища, у т.ч. запасів блоку А (протокол ДЗК від 21.12.2016 р. №3773), та встановлено коефіцієнт рентабельності підприємства, що станом на 01.10.2016р. становить 0,153.
Проте, ТОВ «Любимівський карєр» не вказано про використання затвердженого коефіцієнту рентабельності гірничого підприємства (0,092) при визначенні розрахункової вартості одиниці відповідного виду товарної продукції та, як наслідок, вірного обчислення вартості відповідного виду видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини, як бази оподаткування.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що геолого-економічна оцінка запасів гранітів по Любимівському родовищу відсутня.
Отже, у період з 01.01.2014 року по 01.10.2015 року (перевіряємий період) позивачем здійснювався розрахунок вартості виробутої корисної копалини без застосування відповідного коефіцієнту рентабельності гірничого підприємства, який з 01.04.2014 року, у випадку порушення гірничими підприємствами строку регулярної геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин ділянки надр, дорівнює трикратному розміру облікової ставки Національного банку України.
За наведених обставин, податковий орган правомірно здійснив нарахування сум податку із застосуванням коефіцієнту рентабельності гірничого підприємства на рівні трикратного розміру облікової ставки Національного банку України, із встановленням належної вартості відповідного виду видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини, який визначається за більшою з величин, згідно вимог п.п.263.6.1 п.263.5 ст.263 ПК України в редакції станом на 2014 рік та п.252.7 ст.252 ПК України в редакції станом на 2015 рік.
Таким чином, приймаючи спірні податкові повідомлення-рішення податковий орган обґрунтовано визначив ТОВ «Любимівський карєр» податкові зобовязання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у загальній сумі 420009,98 грн..
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що податкові повідомлення-рішення №0000542202 та №0000552202 від 28.04.2016 року прийняті Дніпропетровською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв'язку з чим в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.160-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя ОСОБА_1