Постанова № 67304958, 21.06.2017, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2017
Номер справи
806/1175/17
Номер документу
67304958
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2017 року м. Житомир справа № 806/1175/17

категорія 12.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Семенюка М.М.,

з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,,

представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Кіреєва Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про скасування наказу №28-ос від 29.03.2017 р., поновлення на роботі, зобов'язання нарахувати та виплатити заробіток за час вимушеного прогулу та моральної шкоди в розмірі 50000,00 грн.,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- скасувати наказ начальника Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області № 28-ос від 29.03.2017 року про звільнення ОСОБА_3 з роботи з підстав передбачених п. 1 ст. 40 КЗпП України та п. 4 ч.1 ст. 83, п. 1 ч. 1 ст. 87, ст. 89 Закону України "Про державну службу";

- поновити ОСОБА_3 на роботі на посаді завідувачем сектору ведення електронних реєстрів, підтримки, адміністрування і захисту інформаційно-аналітичних систем Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області з 29.03.2017 року;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 заробіток за час вимушеного прогулу з 29.03.2017 року по день винесення судового рішення включно та моральну шкоду в розмірі 50000 грн.

В обґрунтування позову зазначає, що прийняте рішення відповідача щодо звільнення позивача є незаконним і таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, так як відбулося з порушенням норм КЗпП України та Закону України та Закону України "Про державну службу": - не враховане її переважне право на залишення на роботі, а саме те, що вона безперервно працювала на одному місці більш як 17 років та маю має більшу кваліфікацію і є інвалідом третьої групи; - не проведено належним чином попередження її про звільнення та не було запропоновано іншу вакантну посаду чи роботу за відповідною спеціальністю. Вказує, що внаслідок порушення прав позивача, йому завдано моральних страждань і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя, вона настільки переживає, що в неї стався нервовий стрес.

У зв'язку із припиненням Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області суд допустив його заміну правонаступником - Новоград-Волинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Позивач та її представник просили позов задовольнити в повному обсязі. при цьому представник уточнив, що позивача просить поновити на посаді завідувачем сектору ведення електронних реєстрів, підтримки, адміністрування і захисту інформаційно-аналітичних систем та виплати Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області і виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу з 30.03.2017.

Представник відповідача проти позову заперечував, з підстав викладених в письмових запереченнях на позов (а.с. 29-31), пояснивши, що позивач про звільнення попереджалась належним чином, а вакантна посада її не пропонувалась, оскільки такі посади були запропоновані працівникам з більш високою кваліфікацією, які погодились на їх зайняття.

Проаналізувавши дослідженні докази, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 17.05.2000 року призначено на посаду спеціаліста І категорії підвідділу організації персоніфікованого обліку, 14.05.2002 року на базі Баранівського районного відділу створено Баранівське районне управління Пенсійного фонду України (а.с. 9-11) та з 15.07.2015 року обіймала посаду завідувача сектору ведення електронних реєстрів, підтримки, адміністрування і захисту інформаційно-аналітичних систем.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 року №988 "Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області реорганізовано шляхом приєднання до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Відповідно до ч. 1 ст. 49-2 КЗпП України, п. 1 ч. 1, ч. 4 Закону України "Про державну службу", 13.01.2017 ОСОБА_3 під розпис попереджено про наступне вивільнення та повідомлено, що з 13.03.2017 зі штатного розпису виводиться посада завідувача сектору ведення електронних реєстрів, підтримки, адміністрування і захисту інформаційно-аналітичних систем (а.с.51).

Те, що в попередженні про наступне вивільнення вказано, що посада в Новоград-Волинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області буде запропонована ОСОБА_3 після затвердження структури та штатного розпису не свідчить, що остання не була належним чином попереджена про звільнення.

На момент реорганізації, згідно штатним розписам на 2017 рік, кількість штатних посад в Управлінні Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області складала 26 (а.с.63), в Новоград-Волинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області - 58. (а.с.64). 23.02.2017 був затверджений штатний розпис на 2017 рік Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з кількістю штатних посад 59 (а.с.65-66).

Частиною 1 ст. 42 КЗпП України встановлено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про вищу освіту", кваліфікація - офіційний результат оцінювання і визнання, який отримано, коли уповноважена установа встановила, що особа досягла компетентностей (результатів навчання) відповідно до стандартів вищої освіти, що засвідчується відповідним документом про вищу освіту.

Зі змісту ч. 3 ст. 7 Закону України "Про вищу освіту" вбачається, що під кваліфікацією розуміється інформація про здобутий особою ступінь вищої освіти, спеціальність та спеціалізацію, та в певних випадках - професійну кваліфікацію

Як вбачається з досліджених доказів, - пояснень представника відповідача, протоколу від 27.03.2017 року спільного засідання комісії з припинення діяльності Управлінні Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області та первинної професійної організації працівників Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області (а.с.48), дипломів (а.с.49,81-115), - посади при вивільненні пропонувались працівникам з повною вищою освітою і вони на них були прийняті, в той час, як ОСОБА_3 закінчила Житомирський технікум землевпорядкування і має нижчу освіту.

Як пояснив представник відповідача, позивачу не була запропоновані вакантні посади у зв'язку з їх відсутністю, оскільки такі посади були спочатку запропоновані працівникам з більш високою кваліфікацією і вони погодились на їх зайняття.

Таким чином при вивільнені працівників Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області було враховане їх переважне право на залишення на роботі, передбачене ст. 42 КЗпП України.

29.03.2017 року наказом Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області № 28-ос (а.с. 12) ОСОБА_3 - завідувач сектору ведення електронних реєстрів, підтримки, адміністрування і захисту інформаційно-аналітичних систем звільнено з займаної посади 30 березня 2017 року відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України та п.4 ч. 1 ст. 83, п.1 ч.1 ст.87, ст. 89 ЗаконуУкраїни "про державну службу" у зв'язку з припиненням Управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області шляхом реорганізації.

Пунктом 1 ст. 40 КЗпП України передбачено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 83 Закону України "Про державну службу", державна служба припиняється за ініціативою суб'єкта призначення (стаття 87 цього Закону).

Згідно п.1 ч.1 ст. 87 Закону України "Про державну службу", підставою для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є скорочення чисельності або штату державних службовців, ліквідація державного органу, реорганізація державного органу у разі, коли відсутня можливість пропозиції іншої рівноцінної посади державної служби, а в разі відсутності такої пропозиції - іншої роботи (посади державної служби) у цьому державному органі.

В ч. 3 ст. 87 Закону України "Про державну службу" зазначено:

"Процедура вивільнення державних службовців на підставі пункту 1 частини першої цієї статті визначається законодавством про працю.

Звільнення на підставі пункту 1 частини першої цієї статті допускається лише у разі, якщо державного службовця не може бути переведено на іншу посаду відповідно до його кваліфікації або якщо він відмовляється від такого переведення."

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач був звільнений з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому його позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд

постановив:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.М. Семенюк

Повний текст постанови виготовлено: 22 червня 2017 р.