Постанова № 67283088, 19.06.2017, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
19.06.2017
Номер справи
908/321/16
Номер документу
67283088
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2017 року Справа № 908/321/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді Ємельянова А.С. (доповідач у справі),

суддів Карабаня В.Я.,

Ковтонюк Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги1.Заступника прокурора Харківської області; 2.Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради; 3.Запорізької обласної радина постановуДонецького апеляційного господарського суду від 27.02.2017 р. (судді: Сгара Е.В., Дучал Н.М., Мартюхіна Н.О.) у справі№908/321/16 господарського суду Запорізької області за первісним позовомПриватного підприємства "Курорти Приазов'я"до1.Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради; 2.Запорізької обласної радитретя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:Запорізька товарна біржа "Гілея"третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача 2:Регіональне відділення Фонду державного майна по Запорізькій областіза участюПрокуратури Запорізької областіпрозобов'язання укласти договір купівлі-продажу за зустрічним позовомЗапорізької обласної радидо1.Приватного підприємства "Курорти Приазов'я"; 2.Запорізької товарної біржі "Гілея"; 3.Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної радипровизнання недійсним результатів проведення аукціону та скасування протоколу аукціону за участю представників за первісним позовом: від позивача Озюменко Є.Ю., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №4639 від 03.09.2013 р., довіреність б/н від 27.01.2017 р.від відповідачів 1. не з'явились 2. Мороз Є.О., довіреність №001-18/007832 від 30.12.2016 р.від третьої особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачане з'явилисьвід третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача 2не з'явилисьза участю представників за зустрічним позовом: від позивача Мороз Є.О., довіреність №001-18/007832 від 30.12.2016 р.від відповідачів 1. Озюменко Є.Ю., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №4639 від 03.09.2013 р., довіреність б/н від 27.01.2017 р. 2. не з'явились 3. не з'явилисьвід прокуратури Томіліна Я.М., прокурор відділу ГПУ, службове посвідчення №036110, вид. 26.10.2015 р.В С Т А Н О В И В :

Рішенням господарського суду Запорізької області від 06.12.2016 р. у справі №908/321/16 відмовлено у задоволенні первісного позову Приватного підприємства "Курорти Приазов'я" до Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради та Запорізької обласної ради про зобов'язання укласти договір купівлі-продажу. Зустрічний позов Запорізької обласної ради до Приватного підприємства "Курорти Приазов'я", Запорізької товарної біржі "Гілея", Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради про визнання недійсними результатів проведення аукціону та скасування протоколу аукціону задоволено. Визнано недійсним проведений 18.12.2015 р. Запорізькою товарною біржею "Гілея" аукціон з продажу комплексу будівель та споруд, розташованих за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Макарова, 7-а на земельній ділянці загальною площею 2,2144 га (кадастровий номер 2310400000:07:009:0078), які є власністю територіальних громад, сіл, селищ, міст Запорізької області в особі Запорізької обласної ради. Скасовано складений Запорізькою товарною біржею "Гілея" Протокол аукціону №14/2315 від 18.12.2015 р. з продажу лоту №1, тобто з продажу вказаного комплексу будівель та споруд.

Рішення місцевого господарського суду мотивовано тим, що оголошення про проведення відповідного аукціону було розміщено у друкованому виданні до укладення договору про проведення аукціону між його замовником та біржею. Крім того, при підготовці до проведення спірного аукціону не було здійснено добору суб'єкта оціночної діяльності на конкурсних засадах. В свою чергу, договір на проведення такої оцінки в порушення норм чинного законодавства укладено не органом місцевого самоврядування.

Переглядаючи рішення господарського суду першої інстанції в апеляційному порядку, апеляційний господарський суд прийшов до протилежних висновків, зокрема, зазначивши, що конкурсний добір суб'єкта оціночної діяльності є обов'язковим лише у разі якщо замовниками такої оцінки є органи державної влади або органи місцевого самоврядування.

Вказане стало підставою для прийняття постанови Донецького апеляційного господарського суду від 27.02.2017 р., якою рішення господарського суду Запорізької області від 06.12.2016 р. скасовано, задоволено первісний позов та відмовлено в задоволенні зустрічних позовних вимог.

Не погоджуючись з постановою, прийнятою господарським судом апеляційної інстанції, Заступник прокурора Харківської області, Комунальний заклад "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради та Запорізька обласна рада звернулись до Вищого господарського суду України з касаційними скаргами, в яких просять скасувати постанову Донецького апеляційного господарського суду від 27.02.2017 р. та залишити в силі рішення господарського суду Запорізької області від 06.12.2016 р.

Обґрунтовуючи звернення з відповідними касаційними скаргами, заявники посилаються на порушення апеляційним господарським судом чинних правових норм, які регулюють порядок відчуження комунального майна шляхом продажу з аукціону.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 01.06.2017 р., колегією суддів у складі: головуючий суддя - Ємельянов А.С. (доповідач у справі), судді: Карабань В.Я., Ковтонюк Л.В., касаційні скарги прийнято до провадження. Розгляд справи призначено на 19.06.2017 р.

До касаційних скарг Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради та Запорізької обласної ради додані клопотання про зупинення виконання оскаржуваної постанови до закінчення касаційного провадження.

Враховуючи зміст заявлених клопотань та керуючись приписами ст. 1211 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України не вбачає підстав для їх задоволення.

У судове засідання 19.06.2017 р. з'явились представники прокуратури, позивача за первісним позовом та відповідача 1 за зустрічним позовом, а також відповідача 2 за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом. Представники інших учасників судового процесу в судове засідання не з'явились.

Представники прокуратури та Запорізької обласної ради підтримали подані касаційні скарги та просили їх задовольнити. Представник Приватного підприємства "Курорти Приазов'я" у судовому засіданні заперечив проти задоволення касаційних скарг, просив оскаржувану постанову залишити без змін.

Перевіривши повноту встановлення апеляційним господарським судом обставин справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням 46 сесії 6 скликання Запорізької обласної ради "Про відчуження майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області" №46 від 27.08.2015 р. вирішено:

п. 1 - здійснити відчуження шляхом продажу на конкурентних засадах через біржу або аукціон:

п. 1.1 - нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області, розташованого на земельній ділянці загальною площею 2,2144 га (кадастровий номер: 2310400000:07:009:0078) за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Макарова, 7а, та закріпленого на праві оперативного управління за комунальним закладом "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради, а саме: комплекс будівель та споруд, який складається з: основних будівель "А, Б, Б1, В, Г, Д, Д1", прибудов "б, б1, б2, д, д1, д5, д4, д2, д3", тамбурів "а, в", мансарди "Мс", гаражу "Ж", навісів "И, З, К", насосної "Л" та споруд: ганки до "а, б, в", ганок зі сходами до "Б1", двоє сходів до "Г", замощення І, ІІ, паркани №1, №2, басейн "М", колодязь "Н", мийка №3, люки №4, зливна яма №5 (підстава: звернення Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради №259 від 30.07.2015 р.).

п. 2 - доручити керівнику Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради вчинити всі необхідні дії, пов'язані з продажем нерухомого майна, зазначеного у п.п. 1.1 цього рішення, згідно з чинним законодавством України. Надати керівнику комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради право підпису документів, пов'язаних з продажем цього майна, згідно з чинним законодавством України, за погодженням їх з головою обласної ради.

На виконання вказаного рішення, 09.10.2015 р. Комунальним закладом "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради (замовник) та Запорізькою товарною біржею "Гілея" (виконавець) укладений договір №09/10-2015 по наданню послуг з оцінки майна, відповідно до умов якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання по наданню послуг з незалежної оцінки майна в матеріальній формі. Об'єкт оцінки - нерухоме майно, яке представляє собою сукупність будівель та споруд (згідно з переліком), розташовані на земельній ділянці загальною площею 2,2144 га, місцезнаходження об'єкта - Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Макарова, 7-а. Дата оцінки - 30.09.2015 р. Строк виконання робіт - протягом 15 робочих днів з моменту підписання цього договору всіма сторонами за умови надання замовником всієї необхідної документації та проведення натурного огляду об'єкта оцінки.

Відповідно до звіту про оцінку майна виконаного Запорізькою товарною біржею "Гілея" на замовлення Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради ринкова вартість об'єкта оцінки станом на дату оцінки 30.09.2015 р. складає 600 996 грн. 00 коп. без ПДВ.

З матеріалів справи вбачається, що на вказаний звіт про оцінку складено дві рецензії (Фізичною особою-підприємцем керівником Запорізького відділення Всеукраїнської асоціації спеціалістів оцінки ОСОБА_5 та Регіональним відділенням Фонду державного майна по Запорізькій області) з протилежними висновками щодо відповідності даної оцінки приписам чинного законодавства.

В свою чергу, 26.11.2015 р. у газеті "Запорізька Січ" було опубліковано оголошення стосовно проведення 18.12.2015 р. об 11.00 на Запорізькій товарній біржі "Гілея" аукціону з продажу вищевказаного майна, із зазначенням початкової ціни 600 996 грн. 00 коп. без ПДВ.

Листом №4773/01-13 від 02.12.2015 р. голова Запорізької обласної ради погодив (затвердив) документи, пов'язані з продажем вищевказаного майна, в тому числі і звіт про оцінку даного майна.

Надалі, а саме: 04.12.2015 р. між Комунальним закладом "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради (продавець) та Запорізькою товарною біржею "Гілея" (аукціонер) було укладено договір №2315 про надання послуг з підготовки та проведення аукціону.

18 грудня 2015 року Комунальним закладом "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради (продавець) затверджений протокол аукціону №14/2315 (лот№1). Переможцем аукціону (покупцем) визначено учасника №1 - Приватне підприємство "Курорти Приазов'я". Ціна продажу об'єкту: 661 095 грн. 60 коп. без ПДВ.

Зважаючи на те, що за результатами проведеного аукціону так і не було укладено договір купівлі-продажу відповідного майна Приватне підприємство "Курорти Приазов'я" звернулось до господарського суду з позовом про зобов'язання Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради та Запорізької обласної ради укласти цей договір.

Проте, Запорізька обласна рада звернулась до суду із зустрічною позовною заявою, у якій просила визнати недійсними результати проведення аукціону та скасувати протокол аукціону, у зв'язку з порушенням встановленого чинним законодавством порядку відчуження комунального майна шляхом продажу з аукціону.

Згідно приписів ст. 3 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" приватизація об'єктів малої приватизації здійснюється шляхом викупу, продажу на аукціоні (в тому числі за методом зниження ціни, без оголошення ціни), продажу за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону.

Відповідно ч. 2 ст. 9 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" ціна продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу та початкова вартість продажу об'єкта малої приватизації на аукціоні або за конкурсом визначаються відповідно до методики, затвердженої Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Методики оцінки майна" №1891 від 10.12.2003 р. передбачено, що з метою визначення вартості окремого індивідуально визначеного майна, об'єктів незавершеного будівництва та цілісних майнових комплексів, що підлягають приватизації, на підготовчому етапі здійснюється відбір державним органом приватизації на конкурсних засадах суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання, який буде проводити незалежну оцінку в разі прийняття рішення про її проведення, та укладення з ним договору на проведення оцінки майна у строк, що не перевищує 20 календарних днів від дати інвентаризації. Пунктом 15 Методики передбачено, що для проведення незалежної оцінки майна суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкти господарювання визначаються державними органами приватизації у таких випадках: приватизації (корпоратизації); внесення державного або комунального майна до статутних капіталів господарських товариств, у тому числі холдингових і державних акціонерних компаній; повернення об'єктів приватизації у державну власність. Відбір суб'єктів оціночної діяльності - суб'єкта господарювання здійснюється на конкурсних засадах у порядку, що встановлюється Фондом державного майна.

Статтею 10 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність Україні" передбачено, що у випадках, визначених нормативно-правовими актами з оцінки майна, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, суб'єкти оціночної діяльності - органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють оцінку майна самостійно на підставі наказу керівника. При цьому, якщо законодавством передбачена обов'язковість проведення незалежної оцінки майна, органи державної влади та органи місцевого самоврядування виступають замовниками проведення такої оцінки майна шляхом укладання договорів з суб'єктами оціночної діяльності - суб'єктами господарювання, визначеними на конкурсних засадах у порядку, встановленому законодавством.

Враховуючи викладене, касаційна інстанція погоджується із висновком суду першої інстанції, що у випадку відчуження комунального майна шляхом продажу на аукціоні, визначення початкової вартості об'єкта нерухомого майна має здійснюватися шляхом проведення незалежної оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності, обраним на конкурсних засадах, в порядку, передбаченому чинним законодавством.

При цьому, прийняття Запорізькою обласною радою рішення про доручення керівнику Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради вчинити всі необхідні дії, пов'язані з продажем відповідного нерухомого майна, не може бути підставою для зміни порядку визначення початкової вартості об'єкта, що є комунальною власністю і право розпоряджатись яким від імені територіальної громади належить саме органам місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч. 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього кодексу.

Частиною 1 статті 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Як зазначено в ч. 1 ст. 8 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність Україні" з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Підготовка об'єкта малої приватизації до продажу здійснюється органами приватизації, які, зокрема, встановлюють ціну продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом викупу, або початкову ціну об'єкта на аукціоні, за конкурсом з урахуванням результатів оцінки об'єкта, проведеної відповідно до методики оцінки майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України.

Початком торгів вважається момент оголошення початкової ціни об'єкта (ч. 4 ст. 17 вказаного закону).

За приписами ст. 13 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" продаж об'єктів малої приватизації на аукціоні полягає у передачі права власності покупцю, який запропонував у ході торгів найвищу ціну.

Наведені положення закону дають підстави для висновку про порушення на стадії підготовки спірного об'єкта до аукціону порядку визначення початкової ціни цього об'єкта на аукціоні.

Таким чином, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що у даному випадку наявні підстави для визнання недійсним проведеного 18.12.2015 р. аукціону з продажу комунального майна, як такого, що відбувся з порушенням норми чинного законодавства, які регулюють порядок відчуження такого майна (зокрема, порядок визначення початкової ціни, яка має безпосередній вплив на формування ціни продажу об'єкта, а, отже, і на визначення переможця).

З огляду на це, складений за результатами проведення даного аукціону протокол підлягає скасуванню.

Одночасно, визнання недійсним аукціону та скасування протоколу про його проведення свідчить про те, що у відповідачів за первісним позовом відсутній обов'язок укласти з позивачем договір купівлі-продажу нерухомого майна за результатами проведення аукціону.

Зважаючи на наведене, постанова апеляційної інстанції підлягає скасуванню із залишенням в силі законного і обґрунтованого рішення місцевого господарського суду.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

П О С Т А Н О В И В:

Касаційні скарги Заступника прокурора Харківської області, Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" Запорізької обласної ради та Запорізької обласної ради задовольнити.

Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 27.02.2017 р. у справі №908/321/16 скасувати.

Рішення господарського суду Запорізької області від 06.12.2016 р. у справі №908/321/16 залишити в силі.

Стягнути з Приватного підприємства "Курорти Приазов'я" (71101, м. Бердянськ, Мелітопольське шосе, 84/1, ЄДРПОУ 31508370) на користь Заступника прокурора Харківської області (61050, вул. Б. Хмельницького, 4, м. Харків, ЄДРПОУ 02910108) 2 480 грн. 40 коп. судового збору за розгляд касаційної скарги.

Стягнути з Приватного підприємства "Курорти Приазов'я" (71101, м. Бердянськ, Мелітопольське шосе, 84/1, ЄДРПОУ 31508370) на користь Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" (69034, м. Запоріжжя, вул. Червонополянська, 1а, ЄДРПОУ 05499240) 2 480 грн. 40 коп. судового збору за розгляд касаційної скарги.

Стягнути з Приватного підприємства "Курорти Приазов'я" (71101, м. Бердянськ, Мелітопольське шосе, 84/1, ЄДРПОУ 31508370) на користь Запорізької обласної ради (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164, ЄДРПОУ 20507422) 2 480 грн. 40 коп. судового збору за розгляд касаційної скарги.

Стягнути з Запорізької товарної біржі "Гілея" (69037, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 41, ЄДРПОУ 20481361) на користь Заступника прокурора Харківської області (61050, вул. Б. Хмельницького, 4, м. Харків, ЄДРПОУ 02910108) 2 480 грн. 40 коп. судового збору за розгляд касаційної скарги.

Стягнути з Запорізької товарної біржі "Гілея" (69037, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 41, ЄДРПОУ 20481361) на користь Комунального закладу "Запорізький обласний дитячий протитуберкульозний санаторій" (69034, м. Запоріжжя, вул. Червонополянська, 1а, ЄДРПОУ 05499240) 2 480 грн. 40 коп. судового збору за розгляд касаційної скарги.

Стягнути з Запорізької товарної біржі "Гілея" (69037, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 41, ЄДРПОУ 20481361) на користь Запорізької обласної ради (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164, ЄДРПОУ 20507422) 2 480 грн. 40 коп. судового збору за розгляд касаційної скарги.

Видачу відповідних наказів доручити господарському суду Запорізької області.

Головуючий суддя А.С. Ємельянов

Судді В.Я. Карабань

Л.В. Ковтонюк