Ухвала суду № 67282778, 08.06.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
08.06.2017
Номер справи
369/12459/15-а
Номер документу
67282778
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"08" червня 2017 р. м.Київ К/800/17699/16

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Донець О.Є.,

Мороз В.Ф.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2016 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області про стягнення недоплаченої пенсії особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2015 року ОСОБА_2 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головного управління пенсійного Фонду України у Київській області, в якому, з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог від 08 грудня 2015 року, 22 січня 2016 року та 01 лютого 2016 року, просив: визнати незаконними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо невключення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування йому пенсії доплат: за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст.ст.39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за роботу в нічний час, за роботу в захисних дихальних апаратах, а також матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати; зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області перерахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту за весь період проходження служби з урахуванням доплат: за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст.ст.39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за роботу в нічний час, за роботу в захисних дихальних апаратах, а також матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які виплачувались йому у період з вересня 2013 року по серпень 2015 року; зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити в грошовий атестат вищевказані доплати та надати у термін, передбачений п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, до органу Пенсійного Фонду України; зобов'язати Головне управління пенсійного Фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням доплат: за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст.ст.39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за роботу в нічний час, за роботу в захисних дихальних апаратах, а також матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які виплачувались йому у період з вересня 2013 року по серпень 2015 року, з 23 вересня 2015 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав про безпідставність невключення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки доплати за роботу в зоні Чорнобильської атомної електростанції, доплат за роботу в нічний час, за роботу в захисних дихальних апаратах, а також матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, що не відповідає конституційним принципам та порушує його право на належний соціальний захист.

Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2016 року адміністративний позов задоволено частково; визнано незаконною відмову Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо включення матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з вересня 2013 року по серпень 2015 року у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування ОСОБА_2 пенсії за вислугу років; зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України у Київській області провести перерахунок пенсії, починаючи з 23 вересня 2015 року, з урахуванням вказаних доплат, у відповідності до вимог ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; в решті позову відмовлено.

Задовольняючи позовні вимоги в частині включення матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки, суд першої інстанції виходив із того, що зазначені виплати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та які були отримані позивачем, відносяться до складу грошового забезпечення начальницького складу органів внутрішніх справ, з розміру якого обчислюється пенсія. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог в решті частини, суд мотивував своє рішення тим, що доплати за роботу в нічний час і за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах не можуть бути включені до грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії, оскільки не входять до складу грошового забезпечення, з яких здійснюється нарахування пенсії.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково; постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2016 року скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання перерахувати одноразову грошову допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати; ухвалено в цій частині нове рішення про задоволення позову; зобов'язано Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області перерахувати ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту, виплачену на підставі наказу начальника Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області від 21 вересня 2015 року №258 о/с, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати; в решті постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2016 року залишено без змін.

Рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати повинні включатись у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення, і їх невключення призвело до виплати одноразової грошової допомоги при звільненні в меншому, ніж передбачено нормами чинного законодавства, розмірі.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, ОСОБА_2 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2016 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2016 року в цій частині; прийняти нову постанову, якою зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області включити доплату за роботу в зоні Чорнобильської атомної електростанції, доплату за службу в нічний час, надбавку за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення, на підставі яких розраховується пенсія за вислугою років; зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Київській області провести перерахунок пенсії за вислугою років та виплатити її у повному розмірі; зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області провести перерахунок одноразової грошової допомоги з врахуванням доплати за роботу в зоні Чорнобильської атомної електростанції, доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах та виплатити позивачу недоотриману суму вказаної доплати.

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області у поданих запереченнях просить залишити касаційну скаргу без задоволення.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 з 08 липня 1996 року проходив службу у 2-му Державному пожежно-рятувальному загоні в м.Чорнобиль. 23 вересня 2015 року ОСОБА_2 призначена пенсія за вислугу років у відповідності до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно повідомлення Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області про призначення пенсії позивачу при призначенні пенсії було враховано: посадовий оклад у розмірі 1200 грн., оклад за військове звання у розмірі 130 грн., процентна надбавка за вислугу років у розмірі 465,50 грн. (35%), середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 2079,45 грн. (що включає в себе премії (51,67%), надбавку за роботу, пов'язану з ризиком для життя або здоров'я (25%) та надбавка за особливо важливі завдання (50 %).

Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_2 склала 3874,95 грн., а пенсія - 2712,47 грн. (70 % грошового забезпечення).

18 вересня 2015 року позивач звертався до Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області з заявою, в якій просив включити в грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення надбавки за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст.ст.39, 40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Головне управління Пенсійного Фонду України у Київській області листом від 29 вересня 2015 року №66/5/5694 відмовлено позивачу у включенні вказаної доплати до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення з тих підстав, що вона не відноситься до видів грошового забезпечення, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служи та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною 1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, яка діяла на час проходження позивачем служби, передбачено, що громадянам, які працюють у зоні відчуження, а також у зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів, за рішенням Адміністрації зони відчуження, встановлюється доплата згідно з положеннями, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.1 ст.40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» військовослужбовцям, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, підвищення оплати праці провадиться шляхом нарахування на оклади грошового утримання надбавок, встановлених статтею 39 цього Закону.

Згідно п.п.1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року №137 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів» у період з 01 січня 2003 року до 01 січня 2006 року особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Прикордонних військ, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, проводиться доплата у 9-кратному розмірі доплати, встановленої для громадян, які працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення.

Пунктом 5 Постанови №137 передбачено, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, а також особам, відрядженим у цю зону, доплати і надбавки, передбачені законодавством, установлюються до тарифних ставок, посадових окладів, окладів грошового утримання з урахуванням доплати, передбаченої підпунктом 1 цього пункту.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 року №571 «Про доплати і компенсації особам, які працюють у зоні відчуження» особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, проводиться доплата у 20-кратному розмірі доплати, встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836 «Про компенмаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чонобильської катастрофи» для громадян, які працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення. Така доплата визначається пропорційно відпрацьованому часу, але не більше від зазначеного розміру.

Отже, доплати і надбавки, передбачені законодавством, мають бути установлені до окладів грошового забезпечення з урахуванням доплати за несення служби в зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категорями військовослужбовців.

При цьому, відповідно до Додатку №27 до постанови Кабінету Міністрів України №1294 передбачено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, як доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу, а також надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах у розмірі 5-10 % відсотків посадового окладу за одну годину роботи.

Проте, суди першої та апеляційної інстанцій в порушення вимог ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України належним чином не з'ясували, чи виплачувалась позивачу доплата за службу в нічний час при виконанні службових обов'язків та надбавка за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах як складові частини грошового забезпечення відповідно до додатку №27 постанови КМ України від 07 листопада 2007 року №1294, щомісячно, чи носили такі доплати постійний характер. Графіків нарядів, наказів керівників органів управління (підрозділу) про залучення до роботи в нічний час, табеля обліку фактичного робочого часу в нічний час матеріали справи не містять.

Вказані обставини мають суттєве значення для вирішення даного спору, проте судами належним чином не встановлені.

Щодо посилання суду апеляційної інстанції в обґрунтування відмови у задоволенні позовних вимог в цій частині на рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року №4-рп/2015 слід відмітити, що вказане рішення Конституційного Суду стосується перерахунку пенсій у зв'язку зі встановленням Кабінетом Міністрів України нової щомісячної додаткової грошової винагороди, а не видів грошового забезпечення, які виплачувалися особі та з урахуванням яких має бути визначений розмір пенсії.

У відповідності з ч.1 ст.220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Згідно ч.2 ст.227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Оскільки судами порушені вимоги щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, що призвело до ухвалення рішень, які не відповідають вимогам щодо законності та обґрунтованості і таке неправильне вирішення справи не може бути усунено судом касаційної інстанції, рішення судів попередніх інстанцій в частині відмови в задоволенні позовних вимог підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд в цій частині.

Судові рішення в частині задоволення позовних вимог позивачем не оскаржуються, і, з урахуванням встановлених ст.220 Кодексу адміністративного судочинства України меж перегляду судом касаційної інстанції, не переглядаються.

Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 березня 2016 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2016 року скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо включення до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення доплати за роботу в зоні Чорнобильської атомної електростанції, доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах для здійснення перерахунку пенсії та одноразової грошової допомоги; в цій частині справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

В решті рішення залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді