
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2017 р.Справа № 820/1322/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старостіна В.В.
Суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.04.2017р. по справі № 820/1322/17
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РОКМАН"
до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області , Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "РОКМАН", звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд
- визнати протиправним та скасувати рішення № 531/26-54-12-01-18 від 09.11.2016 року ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві про анулювання реєстрації податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «РОКМАН».
- зобов'язати Державну фіскальну службу України в особі Київської об'єднаної ДПІ ГУ ДФС у Харківській області внести до Реєстру платників податку на додану вартість зміни щодо скасування анулювання реєстрації Товариства з обмеженою віздовідальністю «РОКМАН», що відбулось за рішенням № 531/26-54-12-01-18 від 09.11.2016 року ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві та внести запис про реєстрацію позивача як платника податку на додану вартість зі збереженням податкових показників в розмірі 813 170,93 грн на рахунку позивача в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
- зобов'язати Київську об'єднану ДПІ ГУ ДФС у Харківській області надати необхідну інформацію щодо поновлення дії реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою віздовідальністю «РОКМАН» Державній казначейській службі України для відкриття нового рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та повідомити належним чином позивача у строк, передбачений законодавством.
- зобов'язати Київську об'єднану ДПІ ГУ ДФС у Харківській області відновити показники в обліковій картці на рахунку платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість Товариства з обмеженою віздовідальністю «РОКМАН» щодо суми податку на додану вартість у розмірі 813 170,93 грн відповідно до зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі вхідних податкових накладних.
- зобов'язати Київську об'єднану ДПІ ГУ ДФС у Харківській області надати Державній казначейській службі України, відповідно до ст. 43 ПКУ, висновки та документи, необхідні для повернення коштів на новостворений рахунок платника податків Товариства з обмеженою віздовідальністю «РОКМАН» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, помилково та/або надміру зарахованих до бюджету, з проведенням звірки надходжень до бюджету в розмірі 813 170,93 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного судуа від 20.04.2017 року по справі № 820/1322/17 адміністративний позов задоволено частково.
Скасовано рішення № 531/26-54-12-01-18 від 09.11.2016 року Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві про анулювання реєстрації податку на додану вартість ТОВ «РОКМАН».
Зобов'язано Київську об'єднану Державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Харківській області внести до Реєстру платників податку на додану вартість зміни щодо скасування анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «РОКМАН», що відбулось за рішенням № 531/26-54-12-01-18 від 09.11.2016 року Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві та внести запис про реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «РОКМАН» як платника податку на додану вартість зі збереженням податкових показників в розмірі 813 170,93 грн на рахунку позивача в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Зобов'язати Київську об'єднану Державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Харківській області надати необхідну інформацію щодо поновлення дії реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «РОКМАН» Державній казначейській службі України для відкриття нового рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. та повідомити належним чином позивача у строк, передбачений законодавством.
Зобов'язано Київську об'єднану Державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Харківській області відновити показники в обліковій картці на рахунку платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «РОКМАН» щодо суми податку на додану вартість у розмірі 813 170,93 грн відповідно до зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі вхідних податкових накладних.
Зобов'язано Київську об'єднану Державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Харківській області надати Державній казначейській службі України, відповідно до ст. 43 ПКУ, висновки та документи, необхідні для повернення коштів на новостворений рахунок платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «РОКМАН» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, помилково та/або надміру зарахованих до бюджету, з проведенням звірки надходжень до бюджету в розмірі 813 170,93 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких просить залишити апеляційну скаргу без задоволення та постанову суду першої інстанції без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Справа розглядається в порядку ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази та матеріали справи в їх сукупності, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.09.2015 року позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «РОКМАН» взято на облік Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, та з 01.10.2015 року зареєстровано як платника податку на додану вартість з присвоєнням індивідуального податкового номеру 400022326547.
11.02.2015 року в системі електронного адміністрування податку на додану вартість на Товариство з обмеженою відповідальністю «РОКМАН» було відкрито рахунок № 37514000253914, на якому відповідно до зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі вхідних податкових накладних: № 48195 від 20.07.206 року на суму 2,00 грн, № 17 від 29.08.2016 року на суму 65 976,05 грн, № 313 від 30.08.2016 року на суму 4 864,20 грн, № 314 від 30.08.2016 року на суму 6 099,20 грн, № 315 від 30.08.2016 року на суму 5 879,04 грн, № 316 від 30.08.2016 року на суму 4 188,88 грн, № 18 від 31.08.2016 року на суму 81 158,00 грн, № 19 від 31.08.2016 року на суму 69 345,42 грн, № 342 від 31.08.2016 року на суму 6 195,52 грн, № 343 від 31.08.2016 року на суму 2 840,96 грн, № 344 від 31.08.2016 року на суму 5 386,24 грн, № 345 від 31.08.2016 року на суму 4 844,36 грн, № 347 від 31.08.2016 року на суму 6 113,88 грн, № 348 від 31.08.2016 року на суму 4 114,80 грн, № 349 від 31.08.2016 року на суму 6 060,80 грн, № 350 від 31.08.2016 року на суму 5 760,70 грн, № 351 від 31.08.2016 року на суму 5 803,20 грн, № 1 від 01.09.2016 року на суму 125 193,60 грн, № 4 від 08.09.2016 року на суму 83 116,67 грн, № 10 від 08.09.2016 року на суму 83 333,33 грн, № 12 від 08.09.2016 року на суму 25 000,20 грн, № 48 від 13.09.2016 року на суму 83 333,33 грн, № 60 від 13.09.2016 року на суму 3 060,35 грн, № 22 від 14.09.2016 року на суму 25 000,20 грн, № 430 від 15.09.2016 року на суму 54 261,60 грн, № 431 від 15.09.2016 року на суму 46 238,54 грн, усього обліковувалось податку на додану вартість на загальну суму - 813 170,93 грн, що підтверджується витягом щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ №1 від 23.11.2016 року, але відповідно до рішення № 531/26-54-12-01-18 ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві починаючи з 09.11.2016 року реєстрація позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «РОКМАН» як платника податку на додану вартість анульована.
Підставою для прийняття зазначеного рішення № 531/26-54-12-01-18 від 09.11.2016 року відповідач - Державна податкова інспекція в Оболонському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, зазначає неподання позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «РОКМАН», декларацій з податку на додану вартість протягом двадцяти послідовних податкових місяців.
Відповідно до п.п. «г» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України, анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Як визначено п. 5.5 Положення про реєстрацію платників податків податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України № 1130 від 14.11.2014 року, анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у п.п. «б»-«з» п. 184.1 ст. 184 розділу V Кодексу (п.п. «б»-«з» п. 5.1 цього розділу).
Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.
Рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами, зокрема, є: довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців. У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до контролюючого органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку).
Отже, виходячи зі змісту вищезазначених правових норм, обов'язковою умовою необхідною для застосування до платника податку такого заходу, як анулювання реєстрації платника податку на підставі п.п. «г» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України, є наявність факту не подання контролюючому органу протягом 12 послідовних податкових місяців декларації з податку на додану вартість.
19.10.2016 року позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «РОКМАН» відповідно до супровідного листа за вихідним № 20/3 було надіслано на адресу Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві податкова звітність, а саме:
- податкова декларація з ПДВ за серпень 2016 року;
- довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2) за серпень 2016 року;
- розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) за серпень 2016 року;
- податкова декларація з ПДВ за вересень 2016 року;
- довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2) за вересень 2016 року;
-розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) за вересень 2016 року;
яка 26.10.2016 року була отримана уповноваженою особою Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, про що свідчить підпис у повідомленні про отримання поштового відправлення.
У відповідності до п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.2, 200.4 зазначеної статті передбачено, що при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: « а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-Іцього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 200-1.8 ст. 200-1 податкового кодексу України, після анулювання реєстрації платника податку залишок коштів на його рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається. Перерахування коштів до бюджету здійснюється на підставі реєстру, який центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника і сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру такий орган перераховує суми податку до бюджету.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що у зв'язку з анулюванням реєстрації платника податку на додану вартість позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «РОКМАН», позбавлений права на своєчасне повернення із бюджету податку на додану вартість та зменшення податку на додатну вартість в частині податкових зобов'язань в рахунок податкового кредиту, який сплачено позивачем до бюджету у розмірі 813 170,93 грн.
Колегія суддів звертає увагу на те, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «РОКМАН» перебуває на обліку Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого обґрунтовано частково задовольнив позовні вимоги.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 20.04.2017 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування.
Згідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції і вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують та доказів в їх обґрунтування не надано.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 20.04.2017р. по справі № 820/1322/17 залишити без змін.
Стягнути зі Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області судовий збір у розмірі 8 800,00 (вісім тисяч вісімсот) грн. до спеціального фонду державного бюджету України - отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Рєзнікова С.С.Повний текст ухвали виготовлений 20.06.2017 р.