
Головуючий у 1 інстанції - Мірошниченко Л.Є.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2017 року справа №243/3461/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Сухарька М.Г., Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 03 травня 2017 року в справі № 243/3461/17 за позовом ОСОБА_3 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання до вчинення певних дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату пенсії з 01.02.2017.
Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 03 травня 2017 року адміністративний позов задоволено, внаслідок чого зобов'язано відповідача поновити з 01 лютого 2017 року виплату пенсії ОСОБА_3.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що за змістом пункту 4.2 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії орган, який призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Довідки, надані позивачем не можуть бути враховані для призначення пільгової пенсії, оскільки інформація, яка в них зазначена не може бути підтверджена актом перевірки як то передбачено пунктом 4.7 Порядку. Тому пенсійний орган у відповідності до вимог чинного законодавства припинив виплату пенсії ОСОБА_3.
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне у задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити, а постанову суду залишити без змін з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 01 вересня 2016 року ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, Слов'янське ОУПФУ) із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Пенсію було призначено та виплачено по січень 2017 року включно.
З 01 лютого 2017 року виплату пенсії було призупинено.
Листом Словянського ОУПФУ від 06.03.2017 № 32/Л-02-01-08 позивача було сповіщено, що його пенсія призначена відповідно до довідок про роботу за період з 26.05.1988 по 01.06.1988 на посаді підземного гірничого робочого, з 25.08.1988 по 05.04.1994 на посаді підземного забійника на відбійних молотках СП «Шахта ім. А.І.Гайового» ДП «Артемвугілля»; з 06.11.2009 по 28.11.2014 на посаді забійника на відбійних молотках СП «Шахта ім. М.І.Калініна» ДП «Артемвугілля», датованих серпнем 2016 року. Зазначені довідки містять печатки і штампи ДП «Артемвугілля» (код СДРІІОУ 32270533) з адресою: м. Святогірськ, вул. Куйбишева, 66.
На підставі наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 841 від 25 листопада 2014 року «Про заходи стабілізації соціально-економічної ситуації у Донецькій та Луганській областях» виробнича та фінансово-господарська діяльність ДП «Артемвугілля» та його структурних підрозділів повністю припинена на час проведення антитерористичної операції з 28 листопада 2014 року.
На підставі зазначеного розпорядчого акту всі працівники ДП «Артемвугілля» та його структурних підрозділів, які працювали у місті Горлівці Донецької області знаходяться у відпустках без збереження заробітної плати та не мають права виконувати будь-які повноваження, у тому числі й видавати відомості, звіти тощо.
Державне підприємство «Артемвугілля» з 08 грудня 2014 року перереєстроване за адресою: м. Святогірськ, вул. Куйбишева, 66. Структурні підрозділи на території підконтрольній українській владі не перереєстровувались.
17 лютого 2017 року від державного підприємства «Артемвугілля» отримано лист-згоду на проведення перевірок первинних документів за адресою: м. Горлівка, пр. Леніна, 13.
Тому через відсутність в пенсійній справі актів зустрічних перевірок пільгових довідок, виданих ДП «Артемвугілля» за новим місцем реєстрації, виплату пенсії позивачу з 01.02.2017 було призупинено до з'ясування.
Вважаючи, що дії Словянського ОУПФУ порушують його право на отримання пенсії, ОСОБА_3 звернувся до суду з вказаним позовом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не обмежується будь якими обставинами, включаючи наявність інших доходів. Порядок і умови пенсійного забезпечення громадян похилого віку встановлюється Законом № 1058-IV.
За приписами Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Закон № 1058-IV регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (ст. 5 Закону).
Згідно з ч. 1 ст. 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
За приписами ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Статтею 49 Закону № 1058-IV передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 4.2 розділу IV вказано Порядку передбачено: орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Аналіз наведених положень дозволяє дійти висновку, що пенсійний орган має право перевіряти надані для призначення пенсії документи на стадії звернення за призначенням пенсії та в чітко регламентований тримісячний строк.
Як було зазначено, ОСОБА_3 звернувся із заявою про призначення пенсії 01.09.2017, а пенсія йому виплачувалась по 31.01.2017 включно. Тобто відповідач здійснював перевірку уточнюючих довідок протягом п'яти місяців, що є порушенням положень Порядку № 22-1.
Окрім цього колегія суддів звертає увагу на перелік підстав для припинення виплати пенсії. Слов'янське ОУПФУ застосувало положення п. 1 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV. Проте конструкція вказаної норми передбачає, що недостовірність викладених у документах відомостей має бути вже доведена на момент припинення виплати пенсії. У той же час у спірних правовідносинах пенсійний орган посилається на неможливість перевірити первинні документи, та, як наслідок, недостовірність уточнюючих довідок, виданих на їх підставі. Але така недостовірність не підтверджена належними та допустимими доказами.
Таким чином, враховуючи порушення Слов'янським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області порядку перевірки та розгляду документів, наданих для призначення пенсії, а також необґрунтованість підстави, з якої позивачу було припинено виплату пенсії, суд апеляційної інстанції погоджує висновок, викладений в оскаржуваній постанові, щодо протиправного припинення виплати пенсії ОСОБА_3
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 03 травня 2017 року в справі № 243/3461/17 за позовом ОСОБА_3 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання до вчинення певних дій - залишити без задоволення.
Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 03 травня 2017 року в справі № 243/3461/17 - залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Колегія суддів М. Г. Сухарьок
А. А. Блохін
Т. Г. Гаврищук