
Справа № 685/575/17
Провадження № 2/685/185/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2017 року Теофіпольський районний суд Хмельницької області
в складі головуючого Бурлак Г.І.
з участю секретаря Ковальчука О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Теофіполь
справу за позовом Управління соціального захисту населення Теофіпольської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги,
встановив:
позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в сумі 12589 грн. 53 коп.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та пояснила, що позивачем на підставі поданих відповідачем документів відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» в період з 01.02.2015 по 31.07.2015 (згідно заяви від 23.02.2015), з 01.08.2015 по 31.01.2016 (згідно заяви від 18.08.2015), з 01.02.2016 по 31.07.2016 (згідно заяви від 23.02.2016) ОСОБА_1 призначено та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї в періоди з 01.02.2015 по 31.03.2015 по 2656,40 грн щомісячно, з 01.04.2015 по 31.07.2015 - по 2906,40 грн щомісячно, з 01.08.2015 по 31.08.2015 - по 2858,06 грн щомісячно, з 01.09.2015 по 31.01.2016 - по3493,76 грн щомісячно, з 01.02.2016 по 30.04.2016 - по 3497,44 грн щомісячно, з 01.05.2016 по 31.05.2016 по 3783,86 грн. щомісячно. При проведенні головним державним соціальним інспектором Управління перевірки щодо правильності декларування доходів та майнового стану осіб, які звернулись за призначенням державної соціальної допомоги шляхом отримання відомостей від Теофіпольського відділення Красилівської ОДПІ встановлено, що відповідач під час звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї надала недостовірну інформацію про доходи, а саме: не показала доходи чоловіка ОСОБА_2 від продажу власної сільськогосподарської продукції ДП «Староконстянтинівський молочний завод», що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів на загальну суму 13089 грн. 53 коп., про що складено відповідний акт. Відповідачу було надіслано повідомлення №1685 від 24.06.2016 року про припинення виплати допомоги з 01 червня 2016 року та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти. На підставі довідки ДП «Староконстянтинівський молочний завод» від 06 липня 2016 року № 496 здійснено перерахунок призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 та встановлено, що розмір даної допомоги мав би становити в період з 01.02.2015 р. по 31.03.2015 р. по 2450,62 грн щомісячно, з 01.04.2015 р. по 31.07.2015 р. - 2700,62 грн щомісячно, з 01.08.2015 р. по 31.08.2015 р. - 1608,21 грн щомісячно, з 01.09.2015 р. по 31.01.2016 р. - 2243,91 грн щомісячно, з 01.02.2016 р. по 30.04.2016 р. - 2626,29 грн щомісячно, з 01.05.2016 р по 31.07.2016 р. - 2912,71 грн щомісячно. Повідомлення про відшкодування коштів по переплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 12.07.2016 р.№1860 відповідач отримала поштою 01 серпня 2016 року. Відповідач повернула частину надміру виплачених коштів у розмірі 500 гривень, які згідно із банківською випискою надійшли на рахунок Управління 17 листопада 2016 року, однак інша частина належна до повернення в розмірі 12589 грн. 53 коп. не погашена. Просила позовні вимоги задовольнити.
Відповідач, про час та місце розгляду справи повідомлена відповідно до ст.74 ЦПК України, в суд не зявилася, про причину неявки не повідомила, клопотань не подала, суд вважає можливим проводити розгляд справи у її відсутності.
Вислухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 згідно поданих нею заяв про призначення усіх видів допомоги від 23.02.2015 року № 020365, від 18.07.2015 року № 0203379, від 23.02.2016 року № 610614, від 11.04.2016 року № 2/2267, упродовж 01 лютого 2015 по 31 травня 2016 років Управлінням призначено та виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям в періоди з 01.02.2015 по 31.03.2015 в розмірі 2656,40 грн щомісячно, з 01.04.2015 по 31.07.2015 - 2906,40 грн щомісячно, з 01.08.2015 по 31.08.2015 - 2858,06 грн щомісячно, з 01.09.2015 по 31.01.2016 - 3493,76 грн щомісячно, з 01.02.2016 по 30.04.2016 - 3497,44 грн щомісячно, з 01.05.2016 по 31.05.2016 - 3783,86 грн щомісячно. Згідно довідки ДП «Старокостянтинівський молочний завод» від 06.07.2016 року № 496 ОСОБА_2 (чоловік відповідача) отримав дохід від продажу сільськогосподарської продукції (молока) за період з 01.01.2015 по 31.11.2015 року у розмірі 13960 грн. 75 коп. Вказані доходи не внесені відповідачем в декларації про доходи та майновий стан за 2015 рік, внаслідок чого ОСОБА_1 за період з 01.02.2015 року по 31.05.2016 року незаконно отримала кошти державної соціальної допомоги в сумі 13089 грн. 53 коп. ОСОБА_1 повернула частину надміру виплачених коштів у розмірі 500 грн, які згідно із банківською випискою надійшли на рахунок Управління 17 листопада 2016 року.
Згідно статті 1 Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям» встановлено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
У відповідності з ч.4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» якщо сімєю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через 6 місяців починаючи з першого числа місяці виявлення порушення.
Відповідно до п. 28 Постанови № 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення, серед іншого, визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї.
Оскільки відповідача проживає разом із чоловіком ОСОБА_2АА., веде з ним спільне господарство, що підтверджується поданими нею заяв про призначення соціальної допомоги, суд вважає, що відповідач достовірно знала, що її чоловік здає молоко на ДП «Старокостягнинівський молочний завод» за що отримує відповідну плату, тому умисно не вказала в декларації про майновий стан відомостей про розмір доходу чоловіка за молоко.
Оскільки на час розгляду справи в суді ОСОБА_1 не надала доказів повернення 12589 грн. 53 коп. надміру виплачених їй коштів допомоги, тому є достатньо підстав для стягнення завданої нею шкоди.
Згідно зі ст.88 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір в сумі 640 грн, в дохід держави.
Виходячи з наведеного,керуючись ст.1,7 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», п.2,28 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям», ст.10, 60, 88, ст.209, 212-215 ЦПК України суд,
ухвалив:
Позов Управління соціального захисту населення Теофіпольської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Теофіпольської районної державної адміністрації (р/р № МФО 815013 код ЄДРПОУ 03198511) - 12589 грн. 53 коп. надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 640 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Хмельницької області через районний суд.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні при оголошенні рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Головуючий