
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2017 р. справа № 804/2579/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Прудника С.В.
при секретарі судового засідання Трайдук С.В.
за участю сторін:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат" до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення № 065 від 05.04.2017 р., -
ВСТАНОВИВ :
19 квітня 2017 року Публічне акціонерне товариство «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» (далі ПАТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат», позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі Фонд, відповідач), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення № 065 від 05.04.2017 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що висновки акту планової перевірки використання страхових коштів Фонду за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. №060 від 17.03.2017 р. щодо неправомірності трати коштів при наданні матеріального забезпечення на загальну суму 19659,06 грн. є необґрунтованими та безпідставними, оскільки починаючи з 31.01.2017 р. повноваження виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та виконавчих дирекцій відділень, отже і відповідача, є припиненими. Вказує, що порушення заповнення листка непрацездатності та виправлення у такому листку здійснюється медичними працівниками, та відповідальність мають нести тільки медичні працівники. Позивачем відповідно до приписів листа Фонду від 19.05.2016 р. отримано дублікати листків непрацездатності працівників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, які були надані під час подання заперечень на акт перевірки. Отже факт настання страхового випадку та сума виплат у розмірі 11199,17 грн. підтверджені відповідними доказами, а тому позивач вважає правомірним використання коштів при наданні матеріального забезпечення на суму 11199,17 грн., а спірне рішення, винесене на підставі хибних висновків перевірки, протиправним та таким, що підлягає скасуванню (а.с.4-8).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.04.2017 р. відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Відповідачем були подані письмові заперечення, в яких просив у задоволенні позову відмовити, мотивуючи тим, що за результатом розгляду матеріалів перевірки, з урахуванням наданих позивачем заперечень, встановлено неправомірні витрати на суму 19359,06 грн., що спричинено неправомірними виплатами по листкам непрацездатності працівників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7, в яких містяться виправлення (п. 2 - причина непрацездатності), які згідно Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності не підлягають виправленню; встановлено більше двох виправлень, які не завірені підписом лікаря та печаткою закладу охорони здоровя, отже такі листки працездатності не можливо визнати підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду. Вказані порушення зумовили винесення оскаржуваного рішення (а.с. 35-41).
Представник позивача у судовому засіданні 22.05.2017 року позов підтримав та просив задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві, скасувавши рішення № 065 від 05.04.2017 р.
Представник відповідача у судовому засіданні 22.05.2017 року позовні вимоги не визнав, посилаючись на обставини, викладені у запереченнях.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що Публічне акціонерне товариство «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» зареєстровано 12.01.1996 р.; перебуває на обліку в Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності зареєстровано 19.09.2001 р., з 12.09.2016 р. перебувалось в стані припинення; наказом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 12.05.2017 р. № 164-ос рішення засновників про відміну рішення щодо припинення юридичної особи скасовано.
Відповідно до плану - графіку проведенні перевірок страхувальників на перший квартал 2017 року, на підставі п. 3.2. «Інструкції про порядок проведення» перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження» від 22.12.2010 р. № 29, п. 9 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, у період з 13.03.2017 р. по 16.03.2017 р., на підставі направлення №94/07 від 10,03.2017 р. проведена планова перевірка використання страхових коштів Фонду за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. страхувальником ПАТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат».
За результатами перевірки складено акт № 060 від 17.03.2017 року, згідно якого: в ході перевірки правомірності призначення, правильності обчислення середньоденної заробітної плати, з якої обраховуються суми матеріального забезпечення та кількості оплачених днів по тимчасовій непрацездатності за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. встановлені наступні порушення:
- по листку непрацездатності ОСОБА_3 АДБ № 327149 від 10.06.2016 р. на період з 10.06.2016 р. по 21.06.2016 р., допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована за рахунок коштів Фонду в порушення вимог ч.1 ст..31 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування та п.3.3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності у графі причина працездатності п.2 «професійне та його наслідки» виправлено на п. 1 «захворювання загальне» - призначено, нараховано на виплачено допомогу по тимчасовій непрацездатності;
- по листках непрацездатності АДБ № 101237 від 13.10.2016 р. на період з 13.10.2016 р. по 18.10.2016 р., АГФ № 306907 від 12.01.2016 р. на період з 12.01.2016 р. по 22.02.2016 р., АДБ № 328262 від 09.06.2016 р. на період з 14.04.2016 р. по 23.04.2016 р., АГТ № 423246 від 29.01.2016 р. на період з 29.01.2016 р. по 29.02.2016 р. в порушення вимог ч.1 ст..31 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування та п.4.5 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності призначено, нараховано та виплачено допомогу по тимчасовій непрацездатності на підставі листків непрацездатності на бланках, яких зроблено більше двох виправлень.
Вказане призвело до неправомірних витрат коштів Фонду при наданні матеріального забезпечення на загальну суму 19359,06 грн.
Не погоджуючись із викладеними висновками, ПАТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» подано до виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заперечення на акт перевірки, за розглядом яких листом за № 07-05-1435 від 06.04.2017 р. повідомлено, що висновки акту від № 060 від 17.03.2017 року є обґрунтованим та такими, що відповідають вимогам законодавства.
Також на підставі акту перевірки № 060 від 17.03.2017 року, з урахуванням заперечень ПАТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» на акт перевірки, 05.04.2017 року відповідачем було прийнято рішення № 065 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, яким визначено суму неправомірних витрат (після 01.01.2015 року), які підлягають поверненню до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в розмірі 19359,06 грн. та застосовано фінансові санкції в розмірі 9679,53 грн.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, перевіряючи прийняте відповідачем рішення на відповідність вимогам законодавства, суд виходить з того, що статтею 19 Конституції встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, які виникають у сфері загальнообовязкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у звязку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоровя регулюються Законом України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі Закон №1105-14).
Призначення та виплата матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності врегульовано статтею 30 наведеного закону.
Матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагітності та пологах, які надаються за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України) (ч.1 ст.30 Закону №1105-14).
Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону № 1105-14, рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Згідно із п.2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, затвердженого постановою Фонду втрати працездатності від 23.06.2008 р. № 25, комісія зобовязана здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймати рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Відповідно до п.п. 3.1.1 вказаного Положення комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Отже, вказанини нормами права, зокрема, на комісії покладено обовязок щодо розгляду підстав і правильності видачі та заповнення листків непрацездатності та наявності підстав призначення матеріального забезпечення.
Разом з тим, ч. 1 ст. 31 Закону № 1105-14 визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоровя, за погодженням з Фондом.
Так, наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 затверджена Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності (далі Інструкція).
Пунктом 1 Інструкція визначено, що листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.
Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Записи в ЛН здійснюються розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.
Відповідно до п.п. 3.3 Інструкції у графі "Причина непрацездатності:" слід обов'язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи. Пункти 2, 4 виправленню не підлягають.
Згідно п.п.4.5 Інструкції у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності".
На бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень.
Аналізуючи викладе можливо стверджувати, що для документально підтвердженого права застрахованих осіб на призначення та отримання матеріального забезпечення в разі тимчасової непрацездатності є належним чином оформлений листок непрацездатності, зокрема, у разі наявності виправлення, останнє має бути завіреним записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я.
Судом встановлено, що листок непрацездатності АДБ № 327149 від 10.06.2016 р. на період з 10.06.2016 р. по 21.06.2016 р., виданий ОСОБА_3, у графі «причина непрацездатності» п.2 «професійне та його наслідки» містить виправлення на п. 1 - «захворювання загальне».
Допомога по тимчасовій непрацездатності за листком непрацездатності АДБ № 327149 від 10.06.2016 р. склала 1317,40 грн.
Листок непрацездатності АДБ № 101237 від 13.10.2016 р. на період з 13.10.2016 р. по 18.10.2016 р., виданий ОСОБА_4, містить виправлення: у графі «звільнення від роботи» з якого числа (перший рядок) запис « 08» виправлено на « 13» із підтверджуючим записом лікаря «виправленому вірити» та печаткою закладу охорони здоровя; у графі «звільнення від роботи» з якого числа (перший рядок) запис «13» виправлено на « 14» із підтверджуючим записом лікаря «виправленому вірити» та печаткою закладу охорони здоровя; у графі «звільнення від роботи» до якого числа включно (перший рядок) запис «двенадцатое» виправлено на «тринадцатое» без підтвердження запису лікуючого лікаря та печатки закладу охорони здоровя.
Виплата по тимчасовій непрацездатності за листком непрацездатності АДБ № 101237 від 13.10.2016 р. склала 340,27 грн.
Листок непрацездатності АГФ № 306907 від 12.01.2016 р. на період з 12.01.2016 р. по 22.02.2016 р., виданий ОСОБА_5, містить виправлення: у графі «звільнення від роботи» до якого числа включно (перший рядок) запис «второго» виправлено на «первого» із підтверджуючим записом лікаря «виправленому вірити» та печаткою закладу охорони здоровя; у графі «звільнення від роботи» до якого числа включно (перший рядок) запис «перове февраля» виправлено на «тридцять перове января» із підтверджуючим записом лікаря «виправленому вірити» та печаткою закладу охорони здоровя; у графі «звільнення від роботи» з якого числа (перший рядок) запис « 23» виправлено на « 22» без підтвердження запису лікуючого лікаря та печатки закладу охорони здоровя.
Виплата по тимчасовій непрацездатності за листком непрацездатності АДБ № 306907 від 12.01.2016 р. склала 8051,40 грн.
Листок непрацездатності АДБ № 328262 від 09.06.2016 р. на період з 14.04.2016 р. по 23.04.2016 р., виданий ОСОБА_6, містить виправлення: у графі «місце роботи» виправлено назву підприємства на «ПАТ «Марганецький ГЗК» без підтвердження запису лікуючого лікаря та печатки закладу охорони здоровя; у графі «звільнення від роботи» до якого числа включно у другому стовпчику першого рядка запис «тридцатое апреля» виправлено на «восемнадцятое апреля» без підтвердження запису лікуючого лікаря та печатки закладу охорони здоровя; у графі «стати до роботи» виправлено дату з «первого мая» на «двадцять четвертое апреля» без підтвердження запису лікуючого лікаря та печатки закладу охорони здоровя.
Виплата по тимчасовій непрацездатності за листком непрацездатності АДБ № 328262 від 09.06.2016 р. склала 1490,10 грн.
Листок непрацездатності АГТ № 423246 від 29.01.2016 р. на період з 29.01.2016 р. по 29.02.2016 р., виданий ОСОБА_7, містить виправлення: у графі «дата видачі» виправлено дату « 29 лютого» на « 29 січня»; у графі «місце роботи» виправлено шахту з « 14-15» на « 9/10»; у графі «звільнення від роботи» у першому стовпчику першого рядка виправлено дату з «29.02.2016 р.» на « 29.01.2016 р.». Вказаний листок непрацездатності містить запис «виправленому вірити», засвідчений підписом лікуючого лікаря, проте без печатки закладу охорони здоровя.
Виплата по тимчасовій непрацездатності за листком непрацездатності АГТ № 423246 від 29.01.2016 р. склала 5866,02 грн.
Щодо допущених порушень ч.1 ст. 31 Закону № 1105-14 в частині призначення, нарахування на виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності на підставі листка непрацездатності АГТ № 423246 від 29.01.2016 р. позивачем не заперечувалось.
Отже в ході судового розгляду справи підтверджено допущення ПАТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» порушень ч.1 ст..31 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування та п.3.3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності та п.4.5 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності.
Посилання позивача на лист Фонду від 19.05.2016 р. № 5.1-31-768 судом не приймається, оскільки виявлені порушення становлять не лише кількість виправлень у бланку листка непрацездатності, а й відсутність завіряння виправлень підписом лікуючого лікаря або печатки закладу охорони здоров'я.
Крім того, суд зазначає, що п.12 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності наведено обставину за настанням якої видається дублікат ЛН - у разі втрати ЛН, що здійснюється лікуючим лікарем при наявності довідки з місця роботи про те, що виплата за цим ЛН не здійснювалася. У верхньому правому кутку ЛН зазначається "дублікат", у графі "Звільнення від роботи" одним рядком записується весь період непрацездатності, що підтверджується підписом і печаткою лікуючого лікаря та голови лікарсько-консультативної комісії. У медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого робиться відповідний запис із зазначенням номера дубліката ЛН.
Таким чином, враховуючи те, що листки непрацездатності мають три виправлення, а такі виправлення не завірені підписом лікуючого лікаря або печаткою закладу охорони здоров'я, суд погоджується з доводами відповідача про те, що такі листки непрацездатності видані не в установленому порядку, у звязку з чим не можуть бути підставою для використання коштів Фонду по оплаті тимчасової непрацездатності.
Відповідно до п. 1 ч.5 ст.15 Закону № 1105-14 роботодавець несе відповідальність за: порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.
У разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми (ч.6 ст.15 Закону №1105-14).
Отже, на підставі викладеного, оскільки ПАТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» допущено порушення ч.1 ст..31 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування та п.3.3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності та п.4.5 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, застосування санкції шляхом винесення рішення № 065 від 05.04.2017 р. про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності є правомірним.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вище викладене, оскільки доводи позивача не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 22 травня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 29 травня 2017 року, про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 158 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат" до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення № 065 від 05.04.2017 р. - відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, в порядку та у строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, та набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 29 травня 2017 року.
Суддя ОСОБА_8