
290/316/17
П О С Т А Н О В А
Іменем України
15 червня 2017 року смт. Романів
Суддя Романівського районного суду Житомирської області Бабич С.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
31 травня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить визнати протиправними дії та рішення відповідача про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії, в зв'язку неповним урахуванням усіх складових заробітної плати при призначенні пенсії, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 89% від заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при визначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги в сумі 29110,67 грн та індексації заробітної плати в сумі 6531,70 грн, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 17 лютого 2011 року.
12 червня 2017 року відповідач подав до суду письмове заперечення проти позову в якому, посилаючись на те, що Бердичівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу не приймало, а звернення останньої розглядалося на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Коституцією та законами України, просить відмовити ОСОБА_1 в задоволені позову.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Бердичівському об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 17 лютого 2011 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 89 % заробітної плати державного службовця, працюючого на посаді начальника управління Пенсійного фонду України в Романівському районі Житомирської області.
3 квітня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при визначенні пенсії, у тому числі відкоригованих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Листом - відповіддю № 65/л-8 від 14 квітня 2017 року відповідачем було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку вищевказаних виплат.
Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною другою статті 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, чинній на час призначення пенсії встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особами, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Законом України «Про оплату праці» встановлено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Тобто, виходячи з наведеного, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Згідно статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, за змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року в справі № 21-430а11, у постанові від 28 травня 2013 року в справі №21-97а13 та у постанові від 16 вересня 2014 року в справі № 21-314а14.
Згідно даних довідки Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 3 квітня 2017 року №3/20/04 про складові заробітної плати, пенсія позивачу визначалася за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією. Окрім цього, до складу заробітної плати на вищевказаний період входила матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати на які були нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1, а тому відмова Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у перерахунку пенсії позивача з урахуванням зазначених виплат є протиправною.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 1, 6, 8, 9, 11, 71, 94, 160-163, 167, 183-2, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії в зв'язку з неповним урахуванням усіх складових заробітної плати при призначенні пенсії.
Зобов'язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням всіх сум заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги в сумі 29110 (двадцять дев'ять тисяч сто десять) грн 67 (шістдесят сім) коп та індексації заробітної плати в сумі 6531 (шість тисяч п'ятсот тридцять одну) грн 70 (сімдесят) коп, з яких були фактично сплачені страхові внески, починаючи з часу її призначення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бердичівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 640,00 грн судових витрат, пов"язаних зі сплатою судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Романівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя С.В. Бабич