Рішення № 67206846, 13.06.2017, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
13.06.2017
Номер справи
909/338/17
Номер документу
67206846
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 червня 2017 р. Справа № 909/338/17

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М. А., секретар судового засідання Феденько Н. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону

вул. Чорновола, 9, м. Івано-Франківськ, 76018

в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати

відповідні функції у спірних відносинах є

Державна екологічна інспекція у Львівській області

вул. Стрийська, 98, м. Львів, 79026

до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий

ліспромкомбінат"

вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014

про відшкодування шкоди заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 72 624,03 грн.

За участю:

від прокуратури: ОСОБА_1 - прокурор військової прокуратури Івано-Франківського гарнізону, (службове посвідчення № 033485 від 18.05.2015 р.);

від відповідача: ОСОБА_2 - начальник юридичного відділу ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", (довіреність № 350 від 10.05.2017 р.);

від позивача: представник не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Івано-Франківської області подано позов Заступником військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Державна екологічна інспекція у Львівській області до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про відшкодування шкоди заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 70 624,03 грн.

При поданні даного позову Заступником військового прокурора Івано-Франківського гарнізону заявлено клопотання про відстрочку сплати судового збору, яке мотивоване тим, що військова прокуратура Івано-Франківського гарнізону не є розпорядником коштів, 05.04.2017 р. військовою прокуратурою гарнізону до військової прокуратури Західного регіону України скеровано лист щодо сплати 1600,00 грн судового збору у даному позові, який на даний час перебуває на виконанні.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено розгляд справи та клопотання про відстрочку сплати судового збору в судовому засіданні на 25.04.2017 р.

Ухвалами Господарського суду Івано-Франківської області від 25.04.2017 р. та 11.05.2017 р. розгляд справи та клопотання про відстрочку сплати судового збору відкладено на 11.05.2017 р. та 25.05.2017 р. відповідно.

В судовому засіданні 25.05.2017 р. прокурором подано суду докази сплати судового збору, а відтак у суду відсутні підстави для розгляду клопотання про відстрочку сплати судового збору.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 25.05.2017 р. продовжено строк розгляду спору на 15 днів та відкладено розгляд справи в судовому засіданні на 13.06.2017 р.

До суду від прокуратури надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог (№ 02/01-1942 вих. 17 від 22.05.2017 р.; вх. № 6384/17 від 13.06.2017 р.), оскільки в прохальній частині позовної заяви допущено арифметичну помилку в ціні позову та помилково зазначено 70 624,03 грн, в той час як потрібно було зазначити 72 624,03 грн.

Виходячи з положень ч. 4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог, а тому заява прокурора підлягає прийняттю та розгляду по суті, відповідно до збільшення позовних вимог.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги викладені у позовній заяві із врахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити. В обгрунтування позову зазначено, що в ході перевірки проведеної Державною екологічною інспекцією у Львівській області, установлено, що у кварталі № 2, виділ 26 Райлівського лісництва Сколівського військового лісгоспу здійснено самовільну рубку 13 дерев породи граб, внаслідок чого навколишньому природному середовищу заподіяна шкода в розмірі 72 624,03 грн, що підтверджується Актом Державної екологічної інспекції у Львівській області № 76/04/188 від 06.03.2017 р. перевірки дотримання, вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів у Сколівському військовому лісгоспі Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат". Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", як постійний лісокористувач, не забезпечило охорону і збереження лісів, що перебували у його постійному користуванні, допустило їх незаконну рубку, а тому несе відповідальність за шкоду заподіяну лісу внаслідок порушення лісового та природоохоронного законодавства.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та просив суд у позові відмовити. В обгрунутвання заперечень зазначено, що в Державної екологічної інспекції відсутні докази які підтверджують здійснення підприємством правопорушення, яке виявлено перевіркою. З поданого Акту перевірки не вбачається вина лісового господарства у самовільній рубці дерев. В матеріалах справи відсутнє документальне підтвердження того, що саме Сколівський військовий лісгосп, чи ліспромкомбінат є постійними чи тимчасовими лісокорситувачами земельної ділянки, на якій на думку позивача було виявлено незаконну рубку дерев. Також зазначив, що у матеріалах справи відсутні рішення судів про притягнення до відповідальності осіб Сколівського військового лісгоспу за незабезпечення охорони та захисту лісових насаджень, які б надали можливість зробити висновок про наявність вини посадових осіб відповідача у заподіянні шкоди державі.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (вх. № 6042 від 06.06.2017 р.). У клопотанні від 23.05.2017 р., яке надіслано електронною поштою, зазначено, що позовні вимоги підтримують в повному обсязі.

Зважаючи на те, що строк розгляду справи, передбачений ст. 69 ГПК України завершується, суд вважає за можливе та доцільне із врахуванням вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, розглянути справу без участі повноважного представника позивача за наявними в ній матеріалами, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.

Розглянувши матеріали справи із врахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, оцінивши докази у відповідності до ст. 43 ГПК України, суд встановив наступне.

Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат Міністерства оборони України" створено відповідно до наказу Міністерства оборони України від 20.05.1993 р. № 104 та є складковою частиною Збройних Сил України. Підприємство є державним підприємством Міністерства оборони, діяльність якого регулюється законодавством України, наказами Міністерства оборони України та Статутом підприємства. Наказом Міністерства оборони України від 30.09.2008 р. № 469 підприємство перейменовано у Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", який відповідно до вказаного наказу є правонаступником усіх прав та обов'язків Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат Міністерства оборони України".

Згідно із вищезазначеними наказами та Статутом Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" основними напрямами та предметом його діяльності є: лісництво та інша діяльність у лісовому господарстві; лісозаготівлі; надання допоміжних послуг у лісовому господарстві.

Сколівський військовий лісгосп є структурним підрозділом Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", діє на підставі відповідного положення і не є юридичною особою.

Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведена перевірка щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства у Сколівському військовому лісгоспі Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".

Факт правопорушення вчинене Сколівським військовим лісгоспом Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" зафіксовано Актом Державної екологічної інспекції у Львівській області № 76/04/188 від 06.03.2017 р. складеного з метою перевірки дотримання, вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів у Сколівському військовому лісгоспі Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", яким виявлено незаконну рубку 13 дерев породи граб, різних діаметрів, у кварталі № 2, виділ 26 Райлівського лісництва Сколівського військового лісгоспу та розраховано розмір шкоди.

Згідно до розрахунку, що проведений відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 р. "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу" розмір шкоди заподіяної лісу внаслідок незаконної порубки дерев становить 72 624,03 грн.

Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими виходячи з наступного.

Пунктом 1.3. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008р. (далі - Порядок), вказаний нормативно-правовий акт поширюється, зокрема, на державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції, суб'єктів господарювання.

Відповідно до пункту 1.4. даного Порядку передбачено, що акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів осподарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

Пунктом 4.20. Порядку, передбачено, в останній день перевірки два примірники акта перевірки підписуються державними інспекторами, які проводили перевірку, і всіма членами комісії (якщо перевірка проводилася комісією), керівником або уповноваженою особою суб'єкта господарювання. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта перевірки. У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт, про це зазначається в акті перевірки.

Державними інспекторами та представниками відповідача, а саме: начальником та головним лісничим лісгоспу згаданий акт підписано, зауважень в акті не зазначено, а тому акт є належним доказом, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.

Статтею 1 Лісового кодексу України (далі - ЛК України) передбачено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Відповідно до ст. 16 та ч. 1 ст. 17 ЛК України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

За приписами п. 1 ч. 2 ст. 19 та ч. ч. 1, 5 ст. 86, ст. 90 ЛК України постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього кодексу. Основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.

Згідно з п. 5 ст. 64 ЛК України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007 р. "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів, зобов'язані, зокрема забезпечувати збереження підросту і не призначених для рубки дерев.

Статтею 107 ЛК України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Системний аналіз змісту положень п. 1 ч. 2 ст. 19, п. 5 ст. 64, ч. ч. 1, 5 ст. 86 та ст. 107 ЛК України свідчить про те, що відповідач, як постійний лісокористувач, має нести відповідальність за порушення вимог щодо ведення лісового господарства, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій відповідачу території.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 1166 Цивільного кодексу України визначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.

Частиною 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Підставою для настання цивільно-правової відповідальності за заподіяння шкоди є правопорушення, що включає в себе певні елементи: шкода; протиправність поведінки особи, яка заподіяла шкоду; причинний зв'язок між ними; вина. Відсутність хоча б одного елемента складу правопорушення, за загальним правилом, виключає настання відповідальності.

Факт незаконної порубки дерев, внаслідок чого лісу завдано шкоду, підтверджено складеним за наслідками перевірки Актом № 76/04/188 від 06.03.2017 р., який є чинним станом на час вирішення спору.

Оскільки при вирішенні даного спору слід виходити з презумпції вини правопорушника, то саме відповідач повинен довести, що шкоду завдано не з його вини, або ж у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди. Відповідач не подав доказів відсутності вини у вчиненні правопорушення - незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій йому території.

Судом встановлено, що відповідач не здійснив належну охорону лісів від незаконної рубки лісу, що є підставою для стягнення з нього збитків, завданої навколишньому природному середовищу.

Стосовно твердження представника відповідача про відсутність документального підтвердження, що саме Сколівський військовий лісгосп, чи ліспромкомбінат є постійними чи тимчасовими лісокористувачами земельної ділянки, на якій на думку позивача було виявлено незаконну рубку дерев, суд зазначає, що з Акту перевірки вбачається, що Сколівський військовий лісгосп є постійним лісокористувачем (с. 3 Акту перевірки). Решта доводів відповідача викладених у відзиві на позовну заяву спростовуються вищенаведеними нормами законодавства України.

Отже, беручи до уваги матеріали справи, керуючись вищезазначеними нормами законодавства суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У зв'язку із задоволенням позову та враховуючи, що військова прокуратура Івано-Франківського гарнізону не є розпорядником коштів, судовий збір сплачений військовою прокуратурою Західного регіону України, а тому відповідно до статті 49 ГПК України підлягає стягненню з відповідача на користь військової прокуратури Західного регіону України.

На підставі вищевикладеного у відповідності до ст. ст. 124, 131-1 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. ст. 1, 16, 17, 19, 64, 86, 90, 107 Лісового кодексу України, ст. ст. 1166 Цивільного кодексу України та керуючись ст. ст. 22, 43, 49, 64, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов Заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Державна екологічна інспекція у Львівській області до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про відшкодування шкоди заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 72 624,03 грн задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014; код ЄДРПОУ 08033772) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області (вул. Стрийська, 98, м. Львів, 79026; код ЄДРПОУ 34943022) 72 624,03 грн (сімдесят дві тисячі шістсот двадцять чотири гривні 03 копійки) шкоди заподіяної порушенням природоохоронного законодавства.

Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014; код ЄДРПОУ 08033772) на користь Військової прокуратури Західного регіону України (вул. Клепарівська, 20, м. Львів, 79007; код ЄДРПОУ 38326057) 1600,00 грн (одна тисяча шістсот гривень 00 копійок) судового збору.

Накази видати після набранням рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 19.06.2017 р.

Суддя М. А. Шіляк