Рішення № 67195076, 12.06.2017, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
12.06.2017
Номер справи
914/748/17
Номер документу
67195076
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.06.2017р. Справа № 914/748/17

За позовом: Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів

до відповідача: Лапаївської сільської ради, с. Лапаївка Львівської області

про зобовязання виконати рішення адміністративної колегії від 13.11.2015 № 64 р/к

Cуддя Манюк П.Т.

За участю секретаря Зусько І.С.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 - представник;

від відповідача: не зявився.

Зміст ст. 22 ГПК України представнику позивача розяснено.

Розглядається справа за позовом Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Лапаївської сільської ради про зобовязання виконати рішення адміністративної колегії від 13.11.2015 № 64 р/к.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 19.04.2017 порушено провадження у справі та призначено її розгляд в судовому засіданні на 04.05.2017. Розгляд справи відкладався з підстав наведених у відповідній ухвалі суду, в судових засіданнях оголошувалася перерва.

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві та усних поясненнях.

В судове засідання 12.06.2017 представник відповідача не зявився, однак в попередніх судових засіданнях щодо позову заперечував з підстав наведених у відзиві та усних поясненнях.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд вважає за можливе розглянути справу відповідно до ст. 75 ГПК України у відсутності представника відповідача, за наявними у ній матеріалами яких достатньо для вирішення спору по суті.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив таке.

Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (надалі позивач, ЛОТВ АМК України, Відділення) звернулося до господарського суду з позовом до Лапаївської сільської ради (надалі відповідач) про зобовязання виконати рішення адміністративної колегії від 13.11.2015 № 64 р/к.

В обгрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що Адміністративна колегія Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України розглянувши справу № 1-03-27/2015 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції прийняла рішення від 13.11.2015 № 64 р/к (надалі рішення) яким визнано, що бездіяльність з боку Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області (не проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів), є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене пунктом 3 статті 50 та визначене частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, а саме, бездіяльності органу місцевого самоврядування с. Лапаївка Пустомитівського району Львівської області, яка може призвести до недопущення конкуренції на вищевказаному ринку. Рішенням постановлено припинитипорушення законодавства про захист економічної конкуренції, яке передбачене пунктом 3 статті 50 та визначене частиною 1 статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування с. Лапаївка, що призвели до недопущення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів (яке полягає у визначенні Лапаївською сільською радою Пустомитівського району Львівської області на поза конкурсній основі виконавця вищевказаних послуг), шляхом визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів у с. Лапаївка відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070 та від 16.11.2011 № 1173, тобто, на конкурсних засадах. Строк виконання зобовязання 90 днів з дня отримання рішення.

Рішення з повідомленням ЛОТВ АМК України від 16.11.2015 № 13/03-1969 отримані відповідачем 18.11.2015, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (рекомендоване) Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта» Львів 5 № 79005 1064635 1.

Останнім днем виконання відповідачем рішення, з врахуванням двомісячого строку на його оскарження до господарського суду, було 18.01.2016 , а виконання - 15.02.2016.

Відповідач, протягом вищенаведених строків рішення ЛОТВ АМК України до господарського суду не оскаржив, отже, на думку позивача останнє є чинним і обовязковим до виконання відповідачем.

Відповідач щодо позову заперечує з тих підстав, що на виконання рішення виконавчий комітет Лапаївської сільської ради оголосив конкурс з визначення виконавця послуг зі збирання, вивезення та утилізації ТПВ на території сільської ради (газета «Голос народу» від 07.05.2016 № 18), затвердив умови визначення виконавця послуг, затвердив конкурсну документацію за затвердив склад конкурсної комісії (рішення виконкому№ 011 від 24.03.2016). Як зазначає відповідач, у вказані в оголошенні терміни, жодне підприємство не подало документів для участі в конкурсі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, виходячи з таких мотивів.

Частина 3 статті 42 Конституції України встановлює, що не допускається зловживання монопольним становищем на ринку.

Відповідно до ст. 3 Закону України Про Антимонопольний комітет України (надалі Закон) основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині, зокрема, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України "Про захист економічної конкуренції" (надалі Закон), державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України.

Згідно з ч. 6 ст. 40 ГК України, Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення у встановленому законом порядку розглядають справи про недобросовісну конкуренцію та інші справи щодо порушення антимонопольно-конкурентного законодавства, передбачені законом.

Приписами ст. 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" передбачено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має, зокрема, повноваження розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами. Відповідно до ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", територіальні відділення Антимонопольного комітету України у звязку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови скарги до суду, в тому числі про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені.

Як вбачається з матеріалів справи, Адміністративна колегія Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України розглянувши справу № 1-03-27/2015 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції прийняла рішення від 13.11.2015 № 64 р/к (надалі рішення) яким визнано, що бездіяльність з боку Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області (не проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів), є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене пунктом 3 статті 50 та визначене частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, а саме, бездіяльності органу місцевого самоврядування с. Лапаївка Пустомитівського району Львівської області, яка може призвести до недопущення конкуренції на вищевказаному ринку. Рішенням постановлено припинитипорушення законо- давства про захист економічної конкуренції, яке передбачене пунктом 3 статті 50 та визначене частиною 1 статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування с. Лапаївка, що призвели до недопущення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів (яке полягає у визначенні Лапаївською сільською радою Пустомитівського району Львівської області на поза конкурсній основі виконавця вищевказаних послуг), шляхом визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів у с. Лапаївка відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070 та від 16.11.2011 № 1173, тобто, на конкурсних засадах.

Згідно з ч. 1 ст. 56 Закону, рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Рішення з повідомленням ЛОТВ АМК України від 16.11.2015 № 13/03-1969 отримані відповідачем 18.11.2015, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (рекомендоване) Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта» Львів 5 № 79005 1064635 1.

Відповідно до ч. ч. 2 та 3 ст. 56 Закону, рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону особи, які беруть (брали) участь у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, мають право оскаржувати рішення Антимонопольного комітету в порядку, визначеному законом. Суду не подано доказів того, що рішення було оскаржене та за результатами перегляду господарськими судами змінено або скасовано.

Як встановлено судом, останнім днем для виконання відповідачем рішення, з врахуванням двомісячого строку на його оскарження до господарського суду було 18.01.2016, а виконання - 15.02.2016 (після спливу 90 днів з моменту отримання рішення).

Згідно з ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно з приписами Закону України "Про відходи" підприємства, установи та організації усіх форм власності у сфері поводження з відходами мають право, зокрема, на участь у конкурсах на набуття права виконання послуг у сфері поводження з побутовими відходами на певній території; збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально для цього обладнаними транспортними засобами.

Відповідно до пункту 55 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується, зокрема, питання визначення на конкурентних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Пунктом 4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1173 передбачено, що підготовка та проведення конкурсу (на надання Послуг з ВПВ) забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою державною адміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами у порядку, встановленому законом.

Отже, у чинному законодавстві розрізняються поняття: 1) "підготовка та проведення конкурсу (на надання Послуг з ВПВ)" і 2) визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів". При цьому здійснення першої з цих функцій покладається на виконавчий орган ради, а другий - на саму раду (з вирішенням відповідного питання на її пленарному засіданні) (аналогічна правова позиція викладена у постанові ВГСУ від 10 травня 2016 року справа № 924/703/14).

На виконання рішення виконавчий комітет Лапаївської сільської ради рішенням від 24.03.2016 № 011 оголосив конкурс з визначення виконавця послуг зі збирання, вивезення та утилізації ТПВ на території сільської ради (газета «Голос народу» від 07.05.2016 № 18), затвердив умови визначення виконавця послуг, затвердив конкурсну документацію та затвердив склад конкурсної комісії. Як зазначає відповідач, у вказані в оголошенні терміни, жодне підприємство не подало документів для участі в конкурсі.

Відповідно до п. 25 Порядку, конкурс визнається таким, що не відбувся, у разі: неподання конкурсних пропозицій; відхилення всіх конкурсних пропозицій з підстав, передбачених пунктом 24 цього Порядку.

Пунктом 26 Порядку визначено, що у разі прийняття конкурсною комісією рішення про визнання конкурсу таким, що не відбувся, його організатор письмово повідомляє протягом трьох робочих днів з дня його прийняття всіх учасників конкурсу та організовує протягом десяти календарних днів підготовку нового конкурсу.

Як зазначалося вище, в силу приписів ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

Таким чином, відповідачем не представлено доказів, які б свідчили про підготовку нового конкурсу, а отже останнім рішення, а саме визначення виконавця послуг з вивезення твердих відходів у с. Лапаївка на конкурсних засадах, на момент розгляду справи не виконано.

Відповідно до п. 3.4. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", у разі коли господарським судом було відстрочено сплату позивачем судового збору, який з тих чи інших причин до прийняття рішення зі справи сплачено не було, а останнє прийнято на користь позивача, то стягнення суми судового збору здійснюється безпосередньо з відповідача у доход державного бюджету України.

Оскільки, ухвалою суду було відстрочено сплату позивачем судового збору і станом на момент прийняття рішення у справі позивачем не сплачено, то останній слід стягнути у державний бюджет з відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

в и р і ш и в

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Зобовязати Лапаївську сільську раду (81113, Львівська обл., Пустомитівський район, с. Лапаївка, вул. Геофізиків, 13, ідентифікаційний код: 22372529) виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 13.11.2016 № 64 р/к шляхом припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яке передбачене пунктом 3 статті 50 та визначене частиною 1 статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування с. Лапаївка, що призвели до недопущення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів (яке полягає у визначенні Лапаївською сільською радою Пустомитівського району Львівської області на поза конкурсній основі виконавця вищевказаних послуг), шляхом визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів у с. Лапаївка відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070 та від 16.11.2011 № 1173, тобто, на конкурсних засадах.

Стягувач: Львівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (адреса: вулиця І. Франка, будинок 61, місто Львів, 79005; ідентифікаційний код 20812013).

3. Стягнути з Лапаївської сільської ради (81113, Львівська обл., Пустомитівський район, с. Лапаївка, вул. Геофізиків, 13, ідентифікаційний код: 22372529) в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 600, 00 грн.

4. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 16.06.2017.

Суддя Манюк П.Т.