Рішення № 67194634, 12.06.2017, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
12.06.2017
Номер справи
908/998/17
Номер документу
67194634
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 15/16/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.06.2017 Справа № 908/998/17

За позовом Комунального підприємства «Водоканал», 69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61

до відповідача ОСОБА_1 акціонерного товариства «Укрпошта», 01000, м. Київ, вул. Хрещатик, 22 в особі Філії Запорізької дирекції ОСОБА_1 акціонерного товариства «Укрпошта», 69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний 133

про стягнення коштів

Суддя Горохов І.С.

За участю представників сторін та учасників процесу:

від позивача ОСОБА_2, довіреність № 20 від 17.01.2017;

від відповідача ОСОБА_3, довіреність № НМА875618 від 13.03.2017;

СУТЬ СПОРУ:

До господарського суду Запорізької області 15.05.2017 звернувся позивач Комунальне підприємство «Водоканал», м. Запоріжжя з позовною заявою до ОСОБА_1 акціонерного товариства «Укрпошта», м. Київ, в особі Філії Запорізької дирекції ОСОБА_1 акціонерного товариства «Укрпошта», м. Запоріжжя про стягнення 22 736,22 грн.

15.05.2017 автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу розподілено судді Горохову І.С.

Ухвалою суду від 15.05.2017 порушено провадження у справі № 908/998/17, присвоєно справі номер провадження 15/16/17, судове засідання призначене на 29.05.2017. Ухвалою суду від 29.05.2017 розгляд справи відкладався на 12.06.2017.

Розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу, за наявними у справі документальними доказами.

Позовні вимоги вмотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації від 01.01.2006, а саме: Центральною лабораторією стічних вод дільницею лабораторного контролю стічної води у каналізаційні мережі КП «Водоканал» здійснений разовий відбір проб стічних вод відповідача для проведення основного аналізу, за адресами: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 6-Б та м. Запоріжжя, вул. Привокзальна, 1. Відповідно до протоколів якості скиду стічних вод, результати хімічних досліджень показали, що стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам. У звязку з чим, позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, відведених від майданчика відповідача в мережі міськканалізації за періоди: з 01.05.2016 по 26.07.2016 року в сумі 15 284,46 грн. та з 01.11.2017 по 16.01.2017 року в сумі 7451,76 грн. Відповідачем оплату заборгованості не здійснено. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на пп. 7.7, 9.2, 9.3, 9.6 «Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Запоріжжя, пп. 7.8, 7.10 «Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», п. 2.3. «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів України», затверджених ст. ст. 173, 174 Господарського кодексу України, ст. 526, Цивільного кодексу.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлений позов, просив його задовольнити. Також надав заперечення на відзив.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позову, в своїх запереченнях відповідач зазначає про відсутність належним чином затвердженого тарифу на послуги комунального підприємства «Водоканал» - виробничої собівартості очищення 1 м3 стічних вод, а також про відсутність однієї зі складових частин формули розрахунку додаткової плати за скид понаднормативних забруднень - нормативу плату за скид понаднормативних забруднень, який повинен дорівнювати виробничій собівартості очищення 1 м3 стічних вод. На думку відповідача, зазначені обставини виключають можливість правильного обрахування додаткової плати за скид понаднормативних забруднень, у зв'язку з чим, здійснений позивачем розрахунок не відповідає умовам договору № 989/2 та правилам приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37, Правилам приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 167 від 29.05.2003.

В судовому засіданні 12.06.2017 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши доводи представників позивача та відповідача, оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд встановив наступне.

Комунальним підприємством «Водоканал» (Водоканал, позивач у даній справі) та Українським державним підприємством поштового звязку «Укрпошта» (Абонент, відповідач у даній справі) 01.01.2006 укладений договір № 989/2 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації.

У розділі 2 договору «Термін дії договору» встановлено, що договір укладається з 01.01.2006 по 31.12.2006. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією із сторін. Представники сторін у судовому засіданні пояснили, що договір № 989/2 діє до теперішнього часу, термін його дії сторонами не припинявся.

Згідно з пунктом 1.1 договору водоканал зобовязався забезпечувати абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам абонента

Згідно з п. 3.2.8 договору відповідач зобовязався виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках повинна відповідати вимогам Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя і допустимим концентраціям.

При перевищенні складу забруднюючих речовин в стічних водах абонента, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з ДК, абонент вносить плату за скид наднормативних забруднень Водоканалу у відповідності з «Правилами приймання…», «Правилами приймання…м. Запоріжжя», «Інструкцією…».

У розділі 5 договору встановлений порядок розрахунків. Відповідно до п. 5.2.2 договору:

- за скид стоків з перевищуючих обєми, вказані в п. 1.3. цього договору, а також за скид промислових стоків без дозволу Водоканалу, Абонент зобовязаний сплатити Водоканалу за надані послуги у пятикратному розмірі від діючого тарифу на підставі актів про порушення, складених у відповідності з «Правилами приймання…», «Правилами приймання…м. Запоріжжя», «Правилами користування…», «Правилами експлуатації» та «Інструкцією…»;

- за скид стоків з перевищенням ДК Абонент зобовязаний сплатити Водоканалу на підставі претензій за скид наднормативних забруднень в систему каналізації м. Запоріжжя, складених у відповідності з «Правилами приймання…», «Правилами приймання…м. Запоріжжя» та «Інструкцією…».

У додатку № 1 до п. 3.2.8 договору № 989/2 встановлено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування.

Відповідно до п. 6.1 договору сторони несуть відповідальність за невиконання зобовязань у відповідності до чинного законодавства та вказаними в цьому договорі нормативними документами.

Всі питання, не передбачені цим договором, регулюються чинним законодавством України, нормативними актами органів місцевої виконавчої влади та органів місцевого самоврядування (п. 9.3 договору).

Як свідчать матеріали справи, Центральною лабораторією стічних вод дільницею лабораторного контролю стічної води у каналізаційні мережі КП «Водоканал» 26.07.2016 за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 6-Б (цех обробки пошти), здійснений разовий відбір проб стічних вод відповідача для проведення основного аналізу, що надходять в міську каналізацію через контрольну точку КК-П-2 (верхня труба).

Факт здійснення разового відбору зафіксовано в акті відбору проб стічних вод від 26.07.2016. Відбір проб стічних вод зроблено в присутності представника відповідача - ОСОБА_4, якому вручено один екземпляр акту. Крім того, представником відповідача ОСОБА_4 відібрано паралельну пробу стічних вод, що зазначено у акті. Щодо проведення дослідження паралельної проби стічних вод КП «Водоканал» не повідомлено.

На підставі акту відбору проб стічних вод від 26.07.2016 в Зведеному журналі лабораторії стічних вод КП «Водоканал» проведено реєстрацію проби за номером 536 від 26.07.2016 відібраної у Абонента.

Відповідно до протоколу якості скиду стічних вод, результати хімічних досліджень показали, що стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам по:

- ОСОБА_4 амонійний - 37,22 мг/дм3, при допустимій концентрації - 19,0 мг/дм3;

- ОСОБА_5 загальне - 3,82 мг/дм3, при допустимій концентрації - 0,65 мг/дм3.

Про результати досліджень стічних вод було повідомлено керівника підприємства (прийняла секретар Ларина) телефонограмою 27.07.2016.

Керуючись п. 2.3 «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів України» затверджена: наказом Держбуду України від 19.02.2002 р. № 37, зареєстрована Міністерством юстиції України від 26.04.2002 за № 402/6690) та п. п. 9.2, 9.3, 9.6 «Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Запоріжжя», п. 5.2.2 договору позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, відведених від майданчика відповідача в мережі міськканалізації за період починаючи з 01.05.2016 по 26.07.2016 в сумі 15 284, 46 грн.

Центральною лабораторією стічних вод дільницею лабораторного контролю стічної води у каналізаційні мережі КП «Водоканал» 16.01.2017 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Привокзальна, 1, був здійснений разовий відбір проб стічних вод Відповідача для проведення основного аналізу, що надходять в міську каналізацію через контрольну точку КК-П-2 (верхня труба).

Факт здійснення разового відбору зафіксовано в акті відбору проб стічних вод від 16.01.2017. Відбір проб стічних вод було зроблено в присутності представника відповідача - ОСОБА_5 якій вручено один екземпляр акту. Крім того, представником відповідача ОСОБА_6 було відібрано паралельну пробу стічних вод, що зазначено у акті. Щодо проведення дослідження паралельної проби стічних вод КП «Водоканал» не повідомлено.

На підставі акту відбору проб стічних вод від 16.01.2016 в Зведеному журналі лабораторії стічних вод КП «Водоканал» проведено реєстрацію проби за номером 31 від 16.01.2017 відібраної у Абонента.

Відповідно до протоколу якості скиду стічних вод, результати хімічних досліджень показали, що стічні води у контрольній точці не відповідають встановленим нормам по:

- ОСОБА_4 амонійний - 31,75 мг/дм3, при допустимій концентрації - 19,0 мг/дм3;

- ОСОБА_6 загальне - 2,82 мг/дм3, при допустимій концентрації - 0,65 мг/дм3.

Про результати досліджень стічних вод було повідомлено керівника підприємства (прийняла секретар Ларина у м. Запоріжжі, та секретар Захарчук Т. у м. Києві) телефонограмою від 17.01.2017.

Керуючись п. 2.3 «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів України» затверджена: наказом Держбуду України від 9.02.2002 № 37, зареєстрована Міністерством юстиції України від 26.04.2002 за №402/6690) та пп. 9.2, 9.3. 9.6 «Правил приймання стічних вод підприємств в систему каналізації м. Запоріжжя», п. 5.2.2 договору Позивачем виконаний розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, відведених від майданчика відповідача в мережі міськканализації за період починаючи з 01 листопаді по 16 січня 2017 року в сумі 7451,76 грн.

У звязку з вищезазначеними порушеннями позивачем направлено відповідачу претензії: № 8306 від 09.08.2016 на суму 15 284,46 грн.; № 2178 від 21.02.2017 на суму 7451,76 грн., до яких було додано протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок.

Як вказує позивач, відповідач не здійснив оплату за рахунком № 989/2 від 09.08.2016 р. та від 21.02.2017, внаслідок чого заборгованість з плати за скид понаднормативних забруднень за даним рахунком складає 22 736,22 грн.

Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.

Згідно з п. 1.2 Правил прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37 та зареєстрованих Міністерством юстиції України 26.04.2002 р. за № 403/6691 (далі Правила приймання), Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).

Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобовязані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Згідно з п. 1.5 Правил приймання на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких встановлюються допустимі концентрації (ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.

Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п. 1.6 Правил приймання).

Водоканал має право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання (п. 2.1 Правил приймання).

Згідно з п. 1.2 даних Правил, вони є обовязковими до виконання всіма підприємствами, яким Водоканал надає послуги з водопостачання і водовідведення, розташованими на території Запорізької міської ради.

Водоканали встановлюють кожному конкретному Підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України (п. 1.7 Правил приймання).

Згідно з п. 7.8 Правил приймання № 37 з метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник підприємства-абонента.

При виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві). У місцевих Правилах приймання конкретизується порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб (п. п. 7.10, 7.11 Правил приймання).

Водоканал має право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає Водоканал без погодження підприємства. Проводити аналіз якості стічних вод підприємства. Робити офіційні висновки про відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах допустимим. Виставляти підприємствам рахунки до оплати у випадку порушення Правил та невиконання умов договору (п. 2.1 Правил приймання … м. Запоріжжя).

Допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах підприємств розробляються згідно з Правилами приймання з урахуванням фонової концентрації води, що використовується на підприємстві. Дотримання встановлених ДК визначається в КТ на випуску підприємства відповідно до Додатку № 1 до Правил (п. 5.1 Правил приймання… м. Запоріжжя).

У пункті 7.9 Правил приймання….. м. Запоріжжя визначений порядок відбору проб. З метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює плановий відбір разових, а при необхідності, середньодобових проб стічної води в контрольних точках, вказаних на схемі каналізування підприємства, погоджений водоканалом. При відборі проб складається акт відбору проб стічних вод. У випадку виявлення порушення норм скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію за результатами вимірювань заповнюється Протокол якості скиду стічних вод. У випадку виявлення перевищення ДК результати основного аналізу, що проводиться Водоканалом, доводяться підприємству телефонограмою в 15-денний термін.

Згідно з п. 2.4 Правил приймання підприємства зобовязані: виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Згідно з п. 9.2 Правил приймання…м. Запоріжжя при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими правилами ДК, підприємства зобовязані провести оплату за скид понаднормативних забруднень водоканалу, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій, обємом скинутих понаднормативних забруднень стічних вод та коефіцієнтом кратності.

Період, за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обєм стічних вод, скинутих підприємством за цей період з даного обєкту (п. 9.6 Правил приймання м. Запоріжжя).

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37 затверджено Інструкцію про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі Інструкція), яка встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).

Згідно з п. 1.3 Інструкції при недотриманні вимог договору та місцевих Правил приймання підприємства зобовязані сплатити Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються підприємствами. Контроль за прийманням стічних вод Підприємств у каналізаційну мережу здійснюють Водоканали.

У розділі 3 Інструкції визначено порядок обчислення плати за скид стічних вод підприємств у системи каналізації населених пунктів, зокрема, при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах підприємства.

Суть спірних правовідносин полягає у вирішенні питання щодо правомірності стягнення плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за укладеним договором.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобовязання має виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обовязків (зобовязань) є, зокрема, договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Як встановлено судом, надані до матеріалів справи документи свідчать, що за результатами відбору проб за актами від 26.07.2016 та від 16.01.2017 та проведення хімічного лабораторного аналізу, у стічних водах підприємства відповідача виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин - заліза загального та азоту амонійного, які зафіксовано у протоколі якості стічних вод. Позивачем із додержанням вищевказаних вимог місцевих Правил, Інструкції та договору складено розрахунки додаткової плати за скид понаднормативних забруднень за встановленою формою за спірними актами відбору проб від 26.07.2016 та від 16.01.2017 (за періоди: з 01.05.2016 по 26.07.2016; з 01.11.2017 по 16.01.2017) на суму 22 736,22 грн.

Розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень здійснений позивачем на підставі Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів.

Щодо заперечень відповідача, суд зазначає наступне:

Пунктом 2.3 Інструкції (яка була чинна на момент складання актів, скасована 21.05.2017 на підставі розпорядження КМ № 166-р від 10.03.2017) встановлено, що нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Виробнича собівартість очищення 1 куб. м стічних вод визначається згідно з Порядком формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим наказом Держбуду України від 27.06.2001 № 139 та зареєстрованим в Мін'юсті України 23.08.2001 за № 748/5939 (далі - Порядок формування тарифів). Плата за скид понаднормативних забруднень, нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих наднормативно забруднених стічних вод (Упз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми (п. 3.2 Інструкції).

В силу вимог п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Пунктом 8.3 Правил приймання м. Запоріжжя встановлено, що нормативи плати за скид понаднормативних забруднень до системи каналізування м. Запоріжжя (Нn) встановлюється у Правилах на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин, встановлених Правилами. Виробнича собівартість очищення 1 куб. м стічних вод визначається відповідно до інструкцій, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради «Про затвердження тарифів на послуги комунального підприємства «Водоканал».

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» від 01.06.2011 № 869, до складу виробничої собівартості послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення включаються:

- прямі матеріальні витрати;

- витрати на придбання електричної енергії. Під час розрахунку таких витрат для технологічних потреб також ураховується зумовлена електромагнітною незбалансованістю електроустановок технологічно шкідлива циркуляція електричної енергії між джерелами електропостачання та приймачами змінного електричного струму (у разі відсутності засобів обліку величина її потужності визначається відповідно до нормативів);

- витрати на придбання питної води із системи централізованого водопостачання у виробника для надання послуг з централізованого постачання холодної води та витрати на оплату послуг з відведення стічної води в систему централізованого водовідведення виробника за тарифами, установленими уповноваженими органами, з урахуванням втрат та витрат води у внутрішньобудинкових системах. Обсяги відведення холодної стічної води дорівнюють обсягам спожитої холодної води з урахуванням нормативних втрат та витрат води у внутрішньобудинкових системах, а обсяги відведення гарячої стічної води - фактичним обсягам спожитої гарячої води з урахуванням нормативних втрат та витрат води у внутрішньобудинкових системах;

- витрати, повязані з використанням матеріальних ресурсів, необхідних для забезпечення технологічного процесу надання послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення, з урахуванням норм використання ресурсів та діючих цін (тарифів);

- прямі витрати на оплату праці (заробітна плата та інші виплати працівникам, безпосередньо залученим до технологічного процесу надання послуг) відповідно до Закону України «Про оплату праці»;

- основна заробітна плата працівників відповідно до встановлених норм праці (норм часу, виробітку, обслуговування), тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для керівників, фахівців, технічних службовців;

- додаткова заробітна плата виробничого персоналу, що визначається виходячи з розміру встановлених доплат, надбавок, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, премій за виконання виробничих завдань і функцій, оплати невідпрацьованого часу.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Постановою № 616 від 14.04.2016 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП «Водоканал» були встановлені тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення, а також встановлено структури зазначених тарифів. Постанова набула чинності з 01.05.2016. Відповідно до Додатку № 2 цієї Постанови виробнича собівартість становить 3,4762 грн/м3 без урахування ПДВ.

Постановою НКРЕКП від 22.03.2017 № 310, що набрала законної сили 15.04.2017, було скасовано Постанову № 616 та встановлено нові тарифи для КП «Водоканал». Таким чином, в період з 01 травня 2016 по 14 квітня 2017 виробнича собівартість очищення 1 м3 стічних вод становила 3,4762 грн./м3.

Оскільки норматив плати за скид понаднормативних забруднень дорівнює виробничій собівартості очищення 1 м3 стічних вод, то розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в стічні води, зроблений КП «Водоканал», є правильним та таким, що зроблений відповідно до вимог чинного законодавства. Заперечення відповідача суд вважає безпідставними, з урахуванням викладеного.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оцінивши у сукупності зібрані у справі письмові докази, пояснення представників сторін та встановлені обставини, судом встановлено наявність правових підстав для сплати відповідачем додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя в розмірі 22 736,22 грн., внаслідок чого позовні вимоги задовольняються.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються відповідача.

Керуючись ст. ст. 22, 33, 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути ОСОБА_1 акціонерного товариства «Укрпошта» (01001, Київська область, м. Київ, вул. Хрещатик, 22, ідентифікаційний код 21560045) в особі Філії Запорізької дирекції ОСОБА_1 акціонерного товариства «Укрпошта» (69005, Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 133, ідентифікаційний код 20509800) на користь Комунального підприємства «Водоканал» (69002, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61, ідентифікаційний код 03327121) плату за скид понаднормативних забруднень у комунальну каналізацію в розмірі 22 736,22 грн. (двадцять дві тисячі сімсот тридцять шість гривень 22 коп.) грн., судовий збір у розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.). Видати наказ.

Відповідно до ч. 5 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 16 червня 2017 року.

СуддяІ. С. Горохов