Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2009 р. справа № 2а-5861/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Хріпуновій С.Ю.
за участю
представника позивача Циб О.В.,
представників відповідача Приходько Т.В., Йоненко Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас-Селект» до Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції, Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання недійсними податкові повідомлення – рішення №0000072320/0 від 30.01.2009 року, №0000072320/1 від 31.03.2009 року, визнання частково недійсними податкові повідомлення – рішення №0000062320/0 від 30.01.2009 року, №0000062320/1 від 31.03.2009 року та зобов’язання вчинити певні дії.
встановив:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас-Селект», звернувся до суду із позовом до Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції, Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання недійсними податкові повідомлення – рішення №0000072320/0 від 30.01.2009 року, №0000072320/1 від 31.03.2009 року, визнання частково недійсними податкові повідомлення – рішення №0000062320/0 від 30.01.2009 року, №0000062320/1 від 31.03.2009 року та зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що на підприємстві проводилась виїзна позапланова перевірка з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2008 року. За результатами перевірки на підставі акту №33/23-211-2/33796478 від 22.01.2009 року відповідачем прийняті податкові повідомлення – рішення №0000062320/0, №0000072320/0. Зазначеним актом встановлено зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 348931,00 грн. та невідповідність суми бюджетного відшкодування суми, заявленій у податковій декларації у розмірі 323684,00 грн. Не погоджуючись с висновками, позивач звернувся до відповідача із скаргою на вказані податкові повідомлення – рішення. Рішенням про результати розгляду первинної скарги, відповідач залишив без змін спірні податкові повідомлення – рішення, а скаргу без задоволення та виніс податкові повідомлення – рішення №0000062320/1 та №0000072320/1 від 31.03.2009 р. Вважає, що підприємством вказані суми в деклараціях від’ємного значення були правомірно включені до податкового кредиту наступних податкових періодів. Просить суд визнання недійсними податкові повідомлення – рішення №0000072320/0 від 30.01.2009 року, №0000072320/1 від 31.03.2009 року, визнання частково недійсними податкові повідомлення – рішення №0000062320/0 від 30.01.2009 року, №0000062320/1 від 31.03.2009 року та зобов’язати Ясинуватську об’єднану державну податкову інспекцію надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету у розмірі 323684,00 грн.
Відповідач надав судові заперечення проти позову, у яких посилається на те, що перевіркою встановлено завищення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (рядок 25 декларації за жовтень 2008 року) на суму 348931,00 грн. та заниження заявленої у попередніх періодах суми бюджетного відшкодування за жовтень 2008 року у сумі 323684,00 грн. (рядок 26 декларації за жовтень 2008 року). Вважає висновки по акту перевірки від 22.01.2009 року №33/23-211-2/33796478 правомірними. Просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача, що діє за довіреністю, у суді позов не визнав з підстав, зазначених у запереченні.
Представник третьої особи у судове засідання не з’явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступні обставини справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас-Селект» згідно свідоцтва про державну реєстрацію є юридичною особою, зареєстровано Виконавчим комітетом Ясинуватської міської ради Донецької області 29.12.2005 року, включене до ЄДРПОУ за номером 33796478, перебуває на обліку в Ясинуватській об’єднаній державній податковій інспекції.
Відповідно до свідоцтва №100189543, позивач зареєстрований як суб’єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Відповідно до п.п. 7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість” платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
19 листопад 2008 року позивачем до податкового органу подавалась декларація з податку на додану вартість за жовтень 2008 року, якою визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у розмірі 363294,00 грн. (рядки 25,25.1), залишок від’ємного значення попереднього звітного податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду – 464283,00 грн. ( рядок 24). Рядком 26 визначено, що залишок від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду дорівнює 100989,00 грн.
19 жовтня 2008 року позивачем до податкового органу подавалась декларація з податку на додану вартість за вересень 2008 року, рядком 21 якої визначено від’ємне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту звітного періоду – 14469,00 грн.; рядком 22.2 визначено, що до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду переноситься сума 14469,00 грн.
Також позивачем додатком 2 до декларації з податку на додану вартість за жовтень 2008 року подається довідка щодо залишку суми від’ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, з якої вбачається, що частина залишку від’ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов’язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування усього складає 363294,00 грн. Зазначена сума виникла за звітні періоди: травень 2007 р. – 68808,00 грн., червень 2007 р. – 26087,00 грн., липень 2007 р. – 11700,00 грн., серпень 2007 р. – 1160,00 грн., вересень 2007 р. – 111,00 грн., листопад 2007 р. – 73016,00 грн., грудень 2007 р. – 26341,00 грн., січень 2008 р. – 35740,00 грн., лютий 2008 р. – 1621,00 грн., квітень 2008 р. – 13585,00 грн., липень 2008 р. – 74416,00 грн., серпень 2008 р. – 13198,00 грн., вересень 2008 р.- 10565,00 грн., жовтень 2008 р. – 6946,00 грн.
Правильність визначення позивачем зазначених сум та правильність заповнення зазначених рядків декларацій за вересень, жовтень 2008 року відповідачем у суді не заперечується та не викликає у суду будь-яких сумнівів щодо їх достовірності та добровільності їх визнання.
Відповідно до ч.3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і у суду не виникає сумнівів щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Відповідно до підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Судом встановлено, що Ясинуватською об’єднаною державною податковою інспекцією на підставі направлення від 30.12.2008 року №406 проведено позапланову виїзну перевірку, за результатами якої складено акт від 22.01.2009 року № 33/23-211-2/33796478 про результати позапланової виїзної перевірки підприємства – позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку за жовтень 2008 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період квітень 2007 року, серпень 2007 року, жовтень 2007 року, грудень 2007 року, січень 2008 року, березень 2008 року, червень 2008 року, вересень 2008 року.
Актом від 22.01.2009 року №33/23-211-2/33796478 встановлено завищення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 348931,00 грн. та заниження заявленої у попередніх періодах суму бюджетного відшкодування за жовтень 2008 року у сумі 323684,00 грн.
З зазначеного акту вбачається, що підприємством до частини залишку від’ємного значення (декларація за травень 2007 року), фактично сплаченого постачальникам товарів, послуг у попередніх податкових періодах (квітень 2007 року) віднесено суму 19571,00 грн. не підтверджену платіжними дорученнями, до частини залишку від’ємного значення (декларація за червень 2007 року), фактично сплаченого постачальникам товарів, послуг у попередніх податкових періодах (травень 2007 року) віднесено суму 1208,00 грн. не підтверджену платіжними дорученнями, до частини залишку від’ємного значення (декларація за липень 2007 року), фактично сплаченого постачальникам товарів, послуг у попередніх податкових періодах (червень 2007 року) віднесено суму 367,00 грн. не підтверджену платіжними дорученнями, до частини залишку від’ємного значення (декларація за серпень 2007 року), фактично сплаченого постачальникам товарів, послуг у попередніх податкових періодах (липень 2007 року) віднесено суму 1160,00 грн. не підтверджену платіжними дорученнями, до частини залишку від’ємного значення (декларація за січень 2008 року), фактично сплаченого постачальникам товарів, послуг у попередніх податкових періодах (грудень 2007 року) віднесено суму 2941,00 грн. не підтверджену платіжними дорученнями (р. 2 Додатку 3 до декларації за жовтень 2008 року «Розрахунок суми бюджетного відшкодування»), всього не підтверджено платіжними документами суму у розмірі 25247,00 грн. Зазначене порушення призвело до:
- завищення частини залишку від’ємного значення, фактично сплаченої отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах (р. 2 Додатку 3 до декларації за жовтень 2008 року «Розрахунок суми бюджетного відшкодування») у сумі 323684,00 грн., в тому числі за квітень 2007 року – 49237,00 грн., травень 2007 року – 22078,00 грн., червень 2007 року – 11333,00 грн., серпень 2007 року – 111 грн., жовтень 2007 року – 73016,00 грн., листопад 2007 року – 26341,00 грн., грудень – 2007 року 32799,00 грн., січень 2008 року – 1621,00 грн., березень 2008 року – 13585,00 грн., червень 2008 року – 74416,00 грн., липень 2008 року – 13198,00 грн., серпень 2008 року – 5949,00 грн.
- заниження заявленої платником у попередніх періодах суми бюджетного відшкодування у сумі 323684,00 грн. (р. 26 декларації за жовтень 2008 року) в тому числі квітень 2007 року – 49237,00 грн., травень 2007 року – 22078,00 грн., червень 2007 року – 11333,00 грн., серпень 2007 року – 111 грн., жовтень 2007 року – 73016,00 грн., листопад 2007 року – 26341,00 грн., грудень – 2007 року 32799,00 грн., січень 2008 року – 1621,00 грн., березень 2008 року – 13585,00 грн., червень 2008 року – 74416,00 грн., липень 2008 року – 13198,00 грн., серпень 2008 року – 5949,00 грн.
Порядок перевірки відповідачем задекларованого позивачем бюджетного відшкодування передбачений підпунктами 7.7.5. та 7.7.7. пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість». Пунктом б) підпункту 7.7.7. пункту 7.7. статті 7 передбачені дії податкового органу, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної ( документальної ) перевірки податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначається сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
30 січня 2009 року начальником Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції на підставі зазначеного акту перевірки прийнято податкове повідомлення – рішення №0000062320/0 яким за виявлені порушення позивачеві зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов’язань наступних періодів) з податку на додану вартість за жовтень 2008 року на 348931,00 грн.
Також 30 січня 2009 року начальником Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції на підставі зазначеного акту перевірки прийнято податкове повідомлення – рішення № 0000072320/0 яким за виявлені порушення позивачеві збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації за жовтень 2008 року у розмірі 323684,00 грн.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Донбас-Селект» до Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції подана скарга, в якої просить скасувати зазначені податкові повідомлення – рішення.
Рішенням №4553/10/25-013 від 31.03.09р. Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції про результати розгляду первинної скарги, позивачу відмовлено у задоволенні скарги.
На підставі зазначеного рішення Ясинуватською об’єднаною державною податковою інспекцією стосовно позивача 31.03.09р. прийняті податкові повідомлення – рішення №0000062320/1, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов’язань наступних періодів) з податку на додану вартість за жовтень 2008 року на 348931,00 грн. та №0000072320/1 яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації за жовтень 2008 року у розмірі 323684,00 грн.
Зазначені податкові повідомлення – рішення також оскаржуються позивачем у цій справі поряд із первинними податковими повідомленнями – рішеннями.
Правовою підставою зазначених податкових повідомлень – рішень стали норми пп. 7.7.1., абз. «а» пп. 7.7.2., пп. 7.7.3, пп. 7.7.4. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», пп. 5.12.2 п. 5.12. Порядку заповнення і подачі податкових декларацій по ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97р. №166.
Відповідно до підпункту 7.7.1 пункту 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1. п. 7.7. ст. 7 зазначеного Закону, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу цього податку, що виник за попередні податкові періоди, а при його відсутності – зараховуються до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Підпунктом 7.7.2. зазначеного Закону передбачено, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пп. 5.12.2. п. 5.12. Наказу ДПА України «Про затвердження форми податкової декларації та порядку її заповнення і подання» від 30.05.1997р. №166, бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від’ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов’язання наступних звітних періодів (рядок 24).
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем підтверджене належне бюджетне відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю «Донбас-Селект» з податку на додану вартість у сумі 323684,00 грн. по декларації за жовтень 2008 року.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що податкові – повідомлення рішення Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції №0000072320/0 від 30.01.2009р. та №0000072320/1 від 31.03.2009 року підлягають визнанню недійсними.
Також суд приходить до висновку, що податкові – повідомлення рішення Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції №0000062320/0 від 30.01.2009р. та №0000062320/1 від 31.03.2009 року підлягають визнанню недійсними в частині зменшення Товариством з обмеженою відповідальністю «Донбас-Селект» суми бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов’язань наступних періодів) з податку на додану вартість по декларації за жовтень 2008 року у розмірі 323684,00 грн.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України з метою повного захисту інтересів позивача суд вважає за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог та скасувати податкові повідомлення – рішення №0000072320/0 від 30.01.2009р., №0000072320/1 від 31.03.2009 року, та скасувати податкові повідомлення – рішення №0000062320/0 від 30.01.2009 року, №0000062320/1 від 31.03.2009 року в частині зменшення Товариством з обмеженою відповідальністю «Донбас-Селект» суми бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов’язань наступних періодів) з податку на додану вартість по декларації за жовтень 2008 року у розмірі 323684,00 грн.
Щодо позовних вимог позивача про зобов’язання Ясинуватську об’єднану державну податкову інспекцію надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету у розмірі 323684,00 грн. судом встановлене наступне.
Станом на момент розгляду даної справи податок на додану вартість у сумі 323684,00 гривень позивачеві з бюджету не відшкодовано, що не заперечується сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання на всій території України.
Підпунктом 7.7.8. Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Таким чином, податковий орган як суб’єкт владних повноважень, здійснюючи контроль за обчисленням та сплатою податку на додану вартість, у тому числі, бюджетним відшкодуванням, повинен діяти у спосіб, передбачений законом, а саме у встановлені строки надати органам держказначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, висновок щодо відшкодування податку на додану вартість у сумі 323684,00 гривень по декларації за жовтень 2008 року Товариству з обмеженою відповідальністю «Донбас-Селект» податковим органом органу держказначейства не наданий, зазначена сума податку на додану вартість позивачеві не відшкодована.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача про зобов’язання Ясинуватську об’єднану державну податкову інспекцію надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету у розмірі 323684,00 грн., є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас-Селект» до Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції, Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання недійсними податкові повідомлення – рішення №0000072320/0 від 30.01.2009 року, №0000072320/1 від 31.03.2009 року, визнання частково недійсними податкові повідомлення – рішення №0000062320/0 від 30.01.2009 року, №0000062320/1 від 31.03.2009 року та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати недійсними та скасувати податкові – повідомлення рішення Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції №0000072320/0 від 30.01.2009р. та №0000072320/1 від 31.03.2009р.
Визнати недійсними та скасувати податкові – повідомлення рішення Ясинуватської об’єднаної державної податкової інспекції №0000062320/0 від 30.01.2009р. та №0000062320/1 в частині зменшення Товариством з обмеженою відповідальністю «Донбас-Селект» суми бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов’язань наступних періодів) з податку на додану вартість по декларації за жовтень 2008 року у розмірі 323684,00 грн.
Зобов’язати Ясинуватську об’єднану державну податкову інспекцію надати відповідному органу Державного казначейства висновок про відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю «Донбас-Селект» з Державного бюджету України суму бюджетного відшкодування за декларацією з податку на додану вартість за жовтень 2008 року у розмірі 323684 (триста двадцять три тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривень 00 копійок.
Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас-Селект» (86000, м. Ясинувата, вул. Некрасова, 17а, код ЄДРПОУ 33796478, р/р 26003301522170 в Філії «Відділення Промінвестбанку у м. Ясинувата Донецької області», МФО 334420) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн.40 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 23 червня 2009 року в присутності представників сторін.
Постанову у повному обсязі складено 30 червня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаенко Ю.А.