Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2009 р. справа № 2а-2а-498/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Хріпуновій С.Ю.
за участю представника позивача Кисільова Д.О.
представника відповідача Ковальова С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства «Донецькміськгаз» про визнання дій протиправними,
встановив:
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Відкритого акціонерного товариства «Донецькміськгаз» про визнання дій протиправними.
В обґрунтування позову посилається на те, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області у 2 кварталі 2008 року було заплановано проведення перевірки відповідача, про що повідомлено його у встановленому законом порядку. Але останній відмовився допустити посадовців інспекції до проведення перевірки з огляду на те, що Законом України «Про ціни та ціноутворення» не передбачено право позивача на здійснення перевірок та спосіб реалізації цього права. Просив суд визнати дій керівництва Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» неправомірними; прийняти рішення про примусове проведення планових та позапланових заходів з питань додержання порядку застосування тарифів на спожитий природний газ.
Під час судового розгляду справи позивач змінив позовні вимоги та, з урахуванням того, що після відкриття провадження у цій справі представники позивача були допущені до проведення перевірки, просив суд визнати дії керівництва Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» неправомірними та такими, що порушують норми чинного законодавства.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов, просив його задовольнити. Пояснив, що підлягають визнанню неправомірними за цим позовом саме дії керівництва підприємства відповідача, пов»язані із недопущенням посадових осіб Державної інспекції цін у Донецькій області до проведення запланованої перевірки.
Відповідач надав судові заперечення проти позову, із яких вбачається, що відповідно до положень ст. 17 КАС України позивач як суб»єкт владних повноважень не має права звертатись до суду із позовом про визнання протиправними дій суб»єкту господарювання.
Представник відповідача у судовому засіданні з підстав, зазначених у запереченні проти позову, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькміськгаз» є юридичною особою, зареєстровано виконкомом Донецької міської ради 18.07.1994 року та включено до ЄДРПОУ за номером 03361081.
Планом роботи державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на 2 квартал 2008 року передбачено проведення перевірки правильності застосування роздрібних цін (тарифів) на природний та скраплений газ, який реалізовується газопостачальними підприємствам та іншим споживачам; суб»єктом перевірки є серед інших ВАТ «Донецькміськгаз» ( п.7 плану).
Листом від 10.04.2008 року відповідач повідомив позивача про проведення перевірки із зазначенням початку їх проведення ( з 17 квітня 2008 року).
Листом від 14.04.2008 року ВАТ «Донецькміськгаз» повідомив позивача про недопущення посадовців інспекції цін до перевірки з причин відсутності у інспекції законних підстав для її проведення .
05.05.2008 року до ВАТ «Донецькміськгаз» прибув інспектор Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області Гарматенко Л.М. для здійснення перевірки, але не був допущений до перевірки, про що ВАТ «Донецькміськгаз» повідомив позивача листом від 05.05.2008 року.
Листом від 08.07.2008 року ВАТ «Донецькміськгаз» повідомив позивача про відсутність підстав для проведення позапланової перевірки, та що за таких обставин посадовці інспекції до проведення перевірки допущені не будуть.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про ціни та ціноутворення в Україні» державне регулювання цін та тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів) граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Статтею 116 Конституції України та статтею 4 Закону України «Про ціни та ціноутворення в Україні» встановлена виключна компетенція Кабінету Міністрів України щодо забезпечення проведення цінової політики.
Зокрема, Кабінет Міністрів України, визначає перелік продукції, товарів, робіт, послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи, на які розповсюджуються регулювання відповідними органами державного управління, крім сфери комунікацій, а також визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін ( тарифів), а також контролю за цінами ( тарифами).
Відповідно до статті 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та Положення про державну інспекцію з контролю за цінами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819 на Державну інспекцію з контролю за цінами покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Відповідно до п. 11 зазначеного Положення, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи в Автономній республіці Крим, областях, місті Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами.
Відповідно до абзацу 2 пункту 4 Положення Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
У розумінні п.8) ч. 1 ст. 1 КАС України позивачем у адміністративні справі є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Відповідно до п.4) ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб»єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Судом встановлено, що ані Законом України «Про ціни та ціноутворення», ані іншим нормативно-правовим актом не передбачено право звернення Державної інспекції цін ( в особі її відповідних органів) до суду із позовами про визнання неправомірними будь-яких дій суб»єктів господарювання.
Враховуючи наведене, у задоволенні позовних вимог Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства «Донецькміськгаз» про визнання дій протиправними необхідно відмовити.
Керуючись , статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
У задоволенні позову Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Відкритого акціонерного товариства «Донецькміськгаз» про визнання дій протиправними - відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 20 березня 2009 року в присутності представників сторін.
Постанову у повному обсязі складено 25 березня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаенко Ю.А.