Постанова № 6718984, 21.09.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
21.09.2009
Номер справи
2а-8219/09/2/0170
Номер документу
6718984
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

21.09.09Справа №2а-8219/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. при секретарі Слабун О.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим

до Державного сільськогосподарського підприємства «Агрокомбінат «Виноградний»

про стягнення заборгованості в сумі 53929,80 грн.,

за участю представників:

від позивача – представники – Єрмошин Р.В., довіреність № 408/9/10-0 від 01.06.09р.;

Душенчук Т.Б., довіреність № 3033/9/10-0 від 01.12.08 р.;

від відповідача – не з’явився;

          Суть спору: Державна податкова інспекція у Сімферопольському районі АРК (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Державного сільськогосподарського підприємства «Агрокомбінат «Виноградний» (далі відповідач) заборгованості в сумі 53929,80 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем несвоєчасно проводиться сплата узгоджених податкових зобов’язань.

Представники позивача у судовому засіданні, яке відбулось 21.09.2009 року, наполягали на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.

Відповідач у судове засідання не з’явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Представники позивача наполягали на розгляді справи за наявними в ній матеріалами.

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання щодо неможливості розгляду справи за відсутності його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач зареєстрований рішенням Виконавчого комітету Сімферопольської районної ради народних депутатів № 125 «Г» від 09.04.1993 року як юридична особа.

Відповідно до довідки ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим № 12 від 27.06.2006 року відповідач з 11.07.1995 року взятий на облік як платник податків за № 331.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування», платниками податків і зборів (обов’язкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обов’язок сплачувати податки і збори.

Таким чином, відповідач є платником податків та повинен у порядку та строки встановлені чинним законодавством подавати до податкових органів податкову звітність та сплачувати у визначених розмірах та строки узгоджені суми податків та зборів.

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку вказує у податковій декларації.

Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до пункту 10.2 статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість» платники податку, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.

Судом встановлено, що відповідачем до ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим надані декларації з податку на додану вартість:

-          декларація № 2341 від 19.02.2009 року за січень 2009 року на суму 4527,00 грн.;

-          декларація № 3906 від 19.03.2009 року за лютий 2009 року на суму 10924,00 грн.;

-          декларація № 8007 від 15.04.2009 року за березень 2009 року на суму 5950,00грн.

Таким чином, загальна сума самостійно задекларованих відповідачем податкових зобов’язань з податку на додану вартість за період з січня по березень 2009 року становить 21401,00 грн.

Відповідно до відомостей особового рахунку відповідачем частково сплачено заборгованість у розмірі 10,00 грн.

У зв’язку з несвоєчасною сплатою суми заборгованості з податку на додану вартість відповідачеві нарахована пеня у розмірі 465,65 грн.

Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Пунктом 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податковий борг (недоїмка) представляє собою податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пунктом 16.1 статті 16 зазначеного Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. А відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем вірно зроблений розрахунок пені за кожний день прострочення.

Згідно з даними особового рахунку, загальна сума заборгованості відповідача з податку на додану вартість, з урахуванням часткової сплати у розмірі 10,00 грн., становить 21856,65 грн.

Порядок, підстави та строки сплати фіксованого сільськогосподарського податку передбачено Законом України «Про фіксований сільськогосподарський податок» № 320-ХІV від 17.12.2008 року (далі – Закон).

Відповідно до ст.1 Закону фіксований сільськогосподарський податок (далі – ФСП) - це податок, який не змінюється протягом визначеного цим Законом терміну і справляється з одиниці земельної площі.

Відповідно до ст. 2 Закону особи можуть бути зареєстровані як платники ФСП, якщо такі особи є сільськогосподарськими підприємствами різних організаційно-правових форм, передбачених законами України, селянські та інші господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції, а також рибницькі, рибальські та риболовецькі господарства, які займаються розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах), у яких сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу.

Відповідно до ст. 5 Закону платники податку визначають суму ФСП на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року.

Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку.

Відповідно до ст.7 Закону органи державної податкової служби у районах ведуть облік нарахування і сплати сум ФСП за формою і в порядку, затвердженими Державною податковою адміністрацією України. Контроль за своєчасним і повним надходженням сум ФСП здійснюють органи державної податкової служби.

Відповідно до Статуту ДСП «Агропромкомбінат «Виноградний», прийнятого загальними зборами трудового колективу протокол № 1 від 19.01.2001 року, затвердженого Розпорядженням Міністерства аграрної політики України № 36 від 31.01.2001 року, зареєстрованого Юридичним управлінням Міністерства аграрної політики України 31.01.2001 року, підприємство створено з метою виробництва та реалізації сільськогосподарської продукції, сировини.

Таким чином, суд, вивчивши основні цілі діяльності товариства, приходить до висновку, що відповідач є платником фіксованого сільськогосподарського податку відповідно до закону.

В порядку, передбаченому чинним законодавством, відповідачем до ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим надані податкові розрахунки фіксованого сільськогосподарського податку: розрахунок № 777 від 31.01.2008 року на 2008 рік; розрахунок № 1099 від 30.01.2009 року на 2009 рік.

Згідно з даними облікової картки платника податків відповідачем несвоєчасно проводилась сплата самостійно узгоджених податкових зобов’язань, у зв’язку з чим йому була нарахована пеня у розмірі 1544,72 грн. Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку становить 27701,24 грн.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначені Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 року № 1264-XII.

Ст. 24 зазначеного Закону передбачено, що об'єкти, які шкідливо впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища, види та кількість шкідливих речовин, що потрапляють у навколишнє природне середовище, види й розміри шкідливих фізичних та біологічних впливів на нього підлягають державному обліку.

Підприємства, установи та організації проводять первинний облік у галузі охорони навколишнього природного середовища і безоплатно подають відповідну інформацію органам, що ведуть державний облік у цій галузі.

Єдині на території України правила встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також його стягнення передбачені Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору» від 01.03.1999 року № 303, в пункті 2 якої зазначено, що збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення;скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів.

Територіальні органи Мінприроди подають до органів державної податкової служби перелік підприємств, установ, організацій, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, яким в установленому порядку видано дозволи на викиди, спеціальне водокористування та розміщення відходів.

Невключення підприємств, установ, організацій, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності до зазначеного переліку не звільняє їх від сплати збору.

Безпосередньо порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір), а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору передбачено Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженою Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державною податковою адміністрацією України від 19 липня 1999 року № 162/379.

          Згідно з п. 2.1. Інструкції платниками збору є суб'єкти господарювання, незалежно від форм власності, включаючи їх об'єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні; громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.

Відповідно до п 7.1. Інструкції платники збору складають податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Пунктом 7.2. Інструкції встановлено, що базовий податковий (звітний) період збору за забруднення навколишнього природного середовища дорівнює календарному кварталу.

Податкові розрахунки збору подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).

Збір сплачується платниками за місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби) протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкового розрахунку збору, тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Згідно з п 8.2. Інструкції контроль за правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища до бюджету, а також своєчасністю подання податкових розрахунків цього збору здійснюється органами державної податкової служби.

Крім того, в п. 9.2. Інструкції зазначено, що платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання розрахунків органам державної податкової служби та органам Мінприроди України згідно з законодавством.

Відповідачем до ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим в порядку податкової звітності був наданий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища № 39435 від 24.01.2009 року за 2008 рік на суму 53,99 грн.

Крім того, у зв’язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов’язання відповідачеві була нарахована пеня у розмірі 1,81 грн.

Згідно з даними облікової картки платника податків, відповідачем частково сплачено заборгованість у розмірі 7,19 грн., чим зменшено загальну суму заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища до 48,61 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 11.12.1991, № 1963-XII «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Згідно з довідкою № 11/16-1642 від 21.05.2009 року Відділення з обслуговування адміністративної території Сімферопольського району та автотехнічної служби при Управлінні Державної автомобільної інспекції ГУ МВС України в АР Крим, за відповідачем зареєстрована низка автотранспортних засобів.

Таким чином, відповідач є платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та повинен у строки, встановлені чинним законодавством, подавати до податкових органів розрахунки податку та своєчасно проводити сплату самостійно визначених податкових зобов’язань.

Так, відповідачем до ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим надані розрахунки податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів: розрахунок № 2171 від 25.02.2008 року на 2008 рік; розрахунок № 2859 від 02.03.2009 року на 2009 рік; уточнений розрахунок на 2009 рік № 12904 від 18.05.2009 року.

Згідно з даними облікової картки платника податків відповідачем несвоєчасно проводилась сплата самостійно узгоджених податкових зобов’язань, у зв’язку з чим йому була нарахована пеня у розмірі 208,30 грн. Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, з урахуванням часткової сплати у розмірі 52,00 грн., становить 4323,30 грн.

Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. У зв’язку з чим позивачем на адресу відповідача були направлені перша податкова вимога № 1/416 від 04.11.2008 року та друга податкова вимога № 2/2 від 12.01.2009 року, які були отримані відповідачем 05.12.2008 року та 23.01.2009 року відповідно, що підтверджується відмітками на повідомленнях про вручення поштових відправлень № 19813 та № 22121.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що податкові вимоги прийняті з порушенням вимог діючого законодавства.

Відтак, загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом відповідно розрахунку суми податкового боргу, з урахуванням часткової сплати, складає 53929,80 грн.

Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.

Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Так, 24.02.2009 року начальником Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим прийнято рішення № 2/24-0 про стягнення грошових коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках— коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.

Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 53929,80 грн., суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити.

У судовому засіданні, яке відбулось 21.09.2009 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова оформлена та підписана 28.09.2009 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

          2.Стягнути з Державного сільськогосподарського підприємства «Агрокомбінат «Виноградний» (97551, АР Крим, Сімферопольський район, с. Кольчугіно, вул. Чехова,1; ЄДРПОУ 00412926) заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 21856,65 грн. (код платежу 14010100 на р/р 3118029700268 в ГУ ДКУ в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34741037; одержувач: державний бюджет Сімферопольського району), з фіксованого сільськогосподарського податку у розмірі 27701,24 грн. (код платежу 16040100 на р/р 31418530700275 в ГУ ДКУ в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34741037, одержувач: місцевий бюджет Кольчугінської сільської ради), зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 48,61грн. (код платежу 50080200 на р/р 33111329700275 в ГУ ДКУ в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34741037, одержувач: місцевий бюджет Кольчугінської сільської ради), з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 4323,30грн. (код платежу 12020100 на р/р 33213807700275 в ГУ ДКУ в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34741037, одержувач: місцевий бюджет Кольчугінської сільської ради).

          

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                   Яковлєв С.В.