Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
06.08.09Справа №2а-4155/09/10/0170 14:41 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.
за участю представників:
від позивача – не з’явився,
від відповідача – не з’явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим
до Комунального підприємства "Аршинцєвокомунсервіс"
про стягнення податкової заборгованості в загальній сумі 220356грн.63коп.
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція в м. Керчі АР Крим - позивач - звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Комунального підприємства "Аршинцєвокомунсервіс" - відповідач – податкової заборгованості по податку на прибуток в сумі 22357грн.22коп., по частині прибутку господарської організації, які належать до комунальної форми власності, в сумі 11726грн.00коп., податку на додану вартість в сумі 186273грн.41коп., а взагалі - в сумі 220356грн.63коп., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не сплачено узгоджені суми податкових зобов’язань по податку на прибуток, податку на додану вартість і частині прибутку господарської організації, яка належить до комунальної форми власності, що зазначені в самостійно поданих відповідачем до ДПІ деклараціях, в строк, встановлений діючим законодавством, та пеня, що нарахована за порушення строків сплати узгоджених сум податкових зобов’язань. Крім того, до КП «Аршинцєвокомунсервіс» застосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов’язання по податку на додану вартість. Податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій вручено відповідачу, однак сума штрафних санкцій до дати подання адміністративного позову КП "Аршинцєвокомунсервіс" не сплачена.
Представник позивача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином під розписку (а.с.84), про причини неприбуття не повідомив, надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.85).
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце його проведення був повідомлений належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи, про причини неявки не повідомив, заперечення на позов до суду не надав.
Суд, приймаючи до уваги, ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Комунальне підприємство «Аршинцєвокомунсервіс» (код ЄДРПОУ 35014834, юридична адреса: 98313, АР Крим, м. Керч, вул. Орджонікідзе, буд.7) 15.05.2007 року зареєстровано Виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим як юридична особа, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (номер запису про державну реєстрацію 11411020000001238 - а.с.7). Згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач станом на 05.10.2007 р. перебуває на обліку, відомості про зміну юридичної адреси відсутні (а.с.9). Відповідно до довідки Відділу статистики в м. Керчі АР Крим від 09.06.2008 р. №01-5/470 (а.с.61) відповідач станом на зазначену дату перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.
Відповідно до довідки ДПІ в м. Керчі АР Крим від 21.05.2007 р. №1827 КП «Аршинцєвокомунсервіс» взятий на податковий облік 21 травня 2007 року за №1827 (а.с.8), є платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування”, зокрема, податку на додану вартість (Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №100049802 видано 04.04.2007 року – а.с.74).
Пунктом 3 частини першої статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 р. №1251-XII встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (надалі – Закон №2181) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону №2181 встановлені базові податкові (звітні) періоди. Згідно пункту "а" пп.4.1.4 п.4.1 даної статті податкові декларації за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; згідно пункту "б" пп.4.1.4 п.4.1 даної статті податкові декларації за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу (у тому числі при сплаті квартальних авансових внесків), подаються протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до пункту 16.4 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 року №334/94-ВР податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну.
Відповідно до п.22.13 ст.22 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у 2008 році платники податку за результатами одинадцяти місяців 2008 року зобов'язані подати декларацію, складену за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2008 року, суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали поточного року, та двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу цього року і сплатити податкове зобов'язання, нараховане згідно із зазначеною декларацією у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Судом встановлено, що відповідачем до ДПІ м. Керчі АРК 16.12.2008 року подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 11 місяців 2008 року (вх.№42201), в якій вказано самостійно обчислену суму податкового зобов’язання по податку на прибуток – 22315грн.00коп. (а.с.68). З врахуванням переплати по податку на прибуток в сумі 5грн.00коп. відповідачем на день розгляду справи не сплачена заборгованість по податку на прибуток (оснований платіж) в сумі 22310грн.00коп., що підтверджено копією особового рахунку відповідача по податку на прибуток (а.с.90).
Законом України “ Про оподаткування прибутку підприємств”, зокрема пунктом 20.1 статті 20 встановлено, що відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства несе платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.
Пунктом 3 частини 1 статті 14 Закону України “Про систему оподаткування” встановлено, що податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами, належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно п.1.9 ст.1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” дивіденд - платіж, який здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів) у зв'язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. До дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державним некорпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства, платіж, який виплачується власнику сертифіката фонду операцій з нерухомістю в результаті розподілу доходу фонду операцій з нерухомістю. При цьому наявність чи відсутність прибутку, розрахованого згідно з правилами податкового обліку, не може впливати на прийняття чи неприйняття рішення щодо нарахування дивідендів.
Відповідно до частини 1 статті 61 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 р. №107-VI встановлено, що комунальні унітарні підприємства та їх об'єднання сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частини чистого прибутку (доходу) відповідно до порядків і нормативів, які встановлюються відповідними радами. Частина чистого прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2008 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.
Додатком №1 до розділу І зазначеного Закону затверджено перелік доходів Державного бюджету України на 2008 рік, згідно з яким передбачено надходження до бюджету частини прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету та дивіденди, нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, які є у державній власності (найменування показника згідно з бюджетною класифікацією) по коду 21010000.
Судом встановлено, що відповідачем до ДПІ м. Керчі АРК 10.11.2008 року подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 3 квартали 2008 року, в якій вказано самостійно обчислену суму податкового зобов’язання по платежу - частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (які належать до комунальної власності, або у статутних фондах яких є частка комунальної власності), що вилучається до бюджету – в сумі 11726грн.00коп. (а.с.66). Згідно з довідкою ДПІ в м. Керчі №11054/10/24-1 від 16.07.2009 року (а.с.86) станом на день розгляду справи КП «Аршинцєвокомунсервіс» зазначена сума заборгованості не сплачена.
Відповідно до абзацу 1 підпункту 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” податковим періодом є один календарний місяць. Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 зазначеного Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
Судом встановлено, що відповідачем до ДПІ в м. Керчі АРК подано податкові декларації з податку на додану вартість: за листопад 2008 року (16.12.2008 року вх.№42200), в якій вказано самостійно обчислену суму податкового зобов’язання по податку на додану вартість – 81350грн.00коп. (а.с.62-63); за грудень 2008 року (19.01.2009 року вх.№48641), в якій вказано самостійно обчислену суму податкового зобов’язання по податку на додану вартість – 94831грн.00коп. (а.с.64-65).
Також Державною податковою інспекцією в м. Керчі АР Крим 30.12.2008 р. проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобов’язання по податку на додану вартість, в ході якої виявлені порушення пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 та пп.7.7.1 п.7.1 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість”, а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкових зобов’язань по податку на додану вартість по податковій декларації за вересень 2008 року.
Результати перевірки знайшли відображення в акті №2698/15-2/35014834 від 30.12.2008 року (а.с.69-70).
Пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Згідно з пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення №0003411502/0 від 30.12.2008 року (а.с.69) про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість в сумі 7972грн.61коп. (у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу).
Зазначене податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу 30 грудня 2008 року, що підтверджено відміткою та підписом на податковому повідомленні-рішенні посадової особи відповідача.
З врахуванням часткової сплати відповідачем заборгованості по податку на додану вартість по податковій декларації за листопад 2008 року в сумі 25грн.01коп. КП «Аршинцєвокомунсервіс» станом на день розгляду справи не сплачена заборгованість по податку на додану вартість (основний платіж) в сумі 184128грн.60коп. (81350,00-25,01+94831,00+7972,61), що підтверджено копією особового рахунку відповідача по ПДВ за 2009 рік (а.с.92-116).
Законом України “Про податок на додану вартість”, зокрема пунктом 10.2 статті 10 встановлено, що платники податку відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.
Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181 передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, зокрема, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пп.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181).
На адресу відповідача позивачем були направлені перша податкова вимога №1/169 від 04.06.2008 р., яка згідно поштового повідомлення отримана 06.06.2008 року, та друга податкова вимога №2/195 від 08.07.2008 р., яка згідно поштового повідомлення отримана 11.07.2008 року (а.с.60).
Згідно із пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пунктом 16.4 статті 16 цього Закону встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
На суму податкового боргу відповідача по податку на прибуток нараховано пеню у розмірі 47грн.22коп., що підтверджено копією особових рахунків відповідача за 2008-2009 роки (а.с.15-16, 90) та розрахунком суми пені (а.с.87).
На суму податкового боргу відповідача по податку на додану вартість нараховано пеню у розмірі 2144грн.81коп., що підтверджено копією особових рахунків відповідача за 2008-2009 роки (а.с.19-56, 92-116) та розрахунком суми пені (а.с.87).
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні будь-які відомості про оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення та податкових вимог, згідно зі службовою запискою від 24.06.2009 року №42/25-0 (а.с.88) прийняте ДПІ податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій КП «Аршинцєвокомунсервіс» не оскаржувалось. Також відповідачем під час розгляду справи не надано будь-яких доказів необґрунтованості позовних вимог або докази сплати податкової заборгованості. Відповідно до довідки ДПІ в м. Керчі АР Крим від 16.07.2009 року №11054/10/24-1 (а.с.86) вказана сума заборгованості відповідачем не погашена.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем узгоджене податкове зобов'язання в загальній сумі 220356грн.63коп., зокрема по податку на прибуток в сумі 22357грн.22коп., по частині чистого прибутку (доходу) господарських організацій (які належать до комунальної власності, або у статутних фондах яких є частка комунальної власності) в сумі 11726грн.00коп., податку на додану вартість в сумі 186273грн.41коп.
Відповідно до п.11 ч.1 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
У порядку ст.71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості у повному обсязі або оскарження зазначеного податкового повідомлення-рішення.
Станом на день розгляду справи, податкова заборгованість в загальній сумі 220356грн.63коп. відповідачем не погашена, що підтверджується довідкою про стан розрахунків відповідача з бюджетом (а.с.86).
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У судовому засіданні 06 серпня 2009р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 11 серпня 2009р.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Аршинцєвокомунсервіс» (код ЄДРПОУ 35014834, 98313, АР Крим, м. Керч, вул. Орджонікідзе, буд.7) заборгованість в загальній сумі 220356 (двісті двадцять тисяч триста п'ятдесят шість) гривень 63 копійки:
- на користь Державного бюджету м. Керч АР Крим (р/р №33211861700019, код платежу 11020201, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740946, отримувач - Держбюджет м. Керч АР Крим) заборгованість з податку на прибуток в сумі 22357 (двадцять дві тисячі триста п'ятдесят сім) гривень 22 копійки,
- на користь Державного бюджету м. Керч АР Крим (р/р №33214857700019, код платежу 21010301, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740946, отримувач - Держбюджет м. Керч АР Крим) заборгованість по частині чистого прибутку (доходу) господарських організацій (які належать до комунальної власності, або у статутних фондах яких є частка комунальної власності) в сумі 11726 (одинадцять тисяч сімсот двадцять шість) гривень 00 копійок,
- на користь Державного бюджету м. Керч АР Крим (р/р №31118029700019, код платежу 14010100, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740946, отримувач - Держбюджет м. Керч АРК) заборгованість з податку на додану вартість у сумі 186273 (сто вісімдесят шість тисяч двісті сімдесят три) гривні 41 копійка.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.