Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
06.08.09Справа №2а-6008/09/10/0170 17:45 м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.,
за участю представників сторін:
прокурор - Костюченко Р.С., посвідчення №09096;
від позивача - Маслюк О.В., представник по довіреності №97/10-0 від 18.08.2008 р.;
від відповідача – не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Заступника прокурора м. Сімферополя АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримкорн"
про стягнення податкової заборгованості по податку на додану вартість
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора м. Сімферополя АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримкорн" про стягнення податкової заборгованості по податку на додану вартість в сумі 41886грн.85коп. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем до ДПІ у м. Сімферополі АР Крим було надано податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2009 року, згідно з якою позивачем самостійно нараховано податкове зобов’язання по податку на додану вартість в сумі 41859грн.00коп. У зв’язку з несвоєчасною сплатою зазначеної суми (сплачено лише 0грн.10коп.) відповідачу була нарахована пеня в сумі 27грн.95коп. Оскільки на час подання адміністративного позову вказана сума заборгованості відповідачем добровільно не сплачена, позивач просить стягнути з відповідача 41886грн.85коп. в судовому порядку.
Згідно з заявою про уточнення позовних вимог від 08.07.2008 р., що надана представником позивача у судовому засіданні 09.07.2008 р., позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по податку на додану вартість у загальній 6412грн.49коп., зокрема, основний платіж – 6024грн.58коп., пеня – 387грн.91коп. Уточнені позовні вимоги мотивовані тим, що ДПІ у м. Сімферополі АР Крим до позивача застосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату суми узгодженого податкового зобов’язання. Податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій отримані відповідачем у встановленому діючим законодавством порядку, до часу розгляду справи не оскаржені, однак сума штрафних санкцій та сума заборгованості, що не була погашена після подання уточнюючого розрахунку, не сплачена. У зв’язку з викладеним позивач просить стягнути зазначену суму з відповідача у судовому порядку.
Прокурор у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у заяві про уточнення позовних вимог, та просив стягнути з відповідача зазначену суму заборгованості.
Представник позивача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, наполягав на задоволенні позову з підстав, зазначених у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог, зазначив, що на час розгляду справи вказана сума заборгованості відповідачем не погашена.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про день, час та місце його проведення був повідомлений належним чином - оголошенням в газеті "Все для всех" №29 від 16.07.-22.07.2009 року (а.с.32), про причини неприбуття не повідомив, заперечення на позов до суду не надав.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримкорн» (код ЄДРПОУ 36275006, юридична адреса: 95049, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Д. Акімова, ділянка 10) зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 10 грудня 2008 року як юридична особа, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (номер запису про державну реєстрацію 18821020000015138 - а.с.9). Відповідач є платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування”, взятий на облік в ДПІ у м. Сімферополі АРК 12.12.2008 року за №45809, що підтверджено довідкою №45809/3193/29-0 від 12.12.2008 року (а.с.9, зворотній бік), є платником податку на додану вартість (Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №100156011 видано 18.12.2008 року – а.с.9, зворотній бік).
Пунктом 3 частини першої статті 9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 р. №1251-XII встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до пункту 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (надалі – Закон №2181) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону №2181 встановлені базові податкові (звітні) періоди. Згідно пункту "а" пп.4.1.4 п.4.1 даної статті податкові декларації за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до абзацу 1 підпункту 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 року №168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць. Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 зазначеного Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
В матеріалах справи наявна податкова декларація ТОВ «Кримкорн» з податку на додану вартість за січень 2009 року (а.с.10-11), згідно з якою відповідачем самостійно нараховано суму податку на додану вартість, що підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду з урахуванням залишку від’ємного значення попереднього звітного періоду, - 41859грн.00коп. З особового рахунку відповідача з податку на додану вартість за 2009 рік (а.с.24-25) вбачається, що позивачем на погашення зазначеної податкової заборгованості 17.03.2009 року сплачено 0грн.10коп.
Судом також встановлено, що відповідачем до ДПІ у м. Сімферополі АР Крим 05.03.2009 року було подано Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (а.с.34-35). Після проведення відповідних розрахунків в особовому рахунку відповідача по податку на додану вартість за 2009 рік (нарахування 41859грн.00коп., зменшення по уточнюючому розрахунку на суму 41845грн.00коп., зарахування сплати в сумі 0грн.10коп.) у відповідача станом на 01.05.2009 року була наявна заборгованість по податку на додану вартість по основному платежу в сумі 13грн.90коп. (41859,00-41845,00-0,10).
Законом України “Про податок на додану вартість”, зокрема пунктом 10.2 статті 10, встановлено, що платники податку відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.
Згідно з пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Пунктом 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Державною податковою інспекцією у м. Сімферополі АР Крим 27.05.2009 р. проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності сплати узгоджених сум податкового зобов’язання по податку на додану вартість, в ході якої виявлені порушення пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 та пп.7.7.1 п.7.1 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість”, а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкових зобов’язань по податку на додану вартість.
Як свідчать матеріали справи, для проведення даної перевірки посадові особи відповідача були запрошені до ДПІ у м. Сімферополі АР Крим листом від 13.05.2009 року №23016/10/15-2 (а.с.36), однак до ДПІ не з’явились, у зв’язку з чим перевірку було проведено за їх відсутності (акт неявки №2212/15-2/36275006 від 27.05.2009 р. – а.с.37, зворотній бік).
Результати перевірки знайшли відображення в акті №4616/15-2/36275006 від 27.05.2009 року (а.с.38). Вказаний акт перевірки було направлено на адресу відповідача, однак не вручено у зв’язку з відсутністю позивача за юридичною адресою (що підтверджено актом ДПІ у м. Сімферополі АР Крим №2375/15-2/36275006 від 10.06.2009 року про неможливість вручення акту документальної невиїзної перевірки – а.с.39, зворотній бік).
За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийняті податкові повідомлення-рішення №0009751502/0 від 11.06.2009 року (а.с.40) про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість в сумі 3649грн.58коп. (у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу) та №0009741502/0 від 11.06.2009 року (а.с.41) про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість в сумі 2361грн.11коп. (у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу). Суд зазначає, що на час розгляду справи у суду відсутні будь-які відомості про оскарження відповідачем зазначених податкових повідомлень-рішень в судовому або адміністративному порядку.
Зазначені податкові повідомлення-рішення були направлені на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення (а.с.42), однак у зв’язку з відсутністю відповідача за юридичною адресою ТОВ «Кримкорн» не вручені.
Відповідно до вимог пункту 4.9 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 р. №253 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 р. за №567/5758) якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. Зазначений акт долучається до справи платника податків. У той самий день структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.
На виконання зазначених вимог Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у м. Сімферополі АР Крим податкові повідомлення-рішення №0009741502/0 від 11.06.2009 року та №0009751502/0 від 11.06.2009 року розміщені на дошці податкових оголошень, що підтверджено актом №2479/15-2 від 15.06.2009 року (а.с.42, зворотній бік).
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181 передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, зокрема, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Згідно з п.п.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону № 2181 у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
На адресу відповідача позивачем були направлені перша податкова вимога №1/819 від 04.03.2009 р. (а.с.7) та друга податкова вимога №2/1159 від 09.04.2009 р., які у зв'язку з неврученням відповідачу розміщені на дошці податкових оголошень (акт від 06.03.2009 р. №864/24-1 про розміщення першої податкової вимоги (а.с.7, зворотній бік); акт від 14.04.2009 р. №1558/24-1 про розміщення другої податкової вимоги (а.с.8, зворотній бік)). На час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо оскарження відповідачем зазначених податкових вимог у встановленому діючим законодавством порядку.
Згідно із пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пунктом 16.4 статті 16 цього Закону встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
На суму податкового боргу відповідача по податку на додану вартість нараховано пеню у розмірі 387грн.91коп., що підтверджено копією особового рахунку відповідача за 2009 рік (а.с.24-25).
Як свідчать матеріали справи, зокрема, довідка про розрахунки ТОВ «Кримкорн» з бюджетом від 05.08.2009 року б/номеру (а.с.33), копії особових рахунків відповідача по податку на додану вартість (а.с.24-25) станом на день розгляду справи у відповідача наявна заборгованість по податку на додану вартість в загальній сумі 6412грн.49коп., зокрема, по основному платежу – в сумі 6024грн.58коп. та по пені - в сумі 387грн.91коп.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем узгоджене податкове зобов'язання по податку на додану вартість у сумі 6412грн.49коп., тому податкова заборгованість підлягає стягненню в повному обсязі.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості у повному обсязі або оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень та податкових вимог.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
В ході судового засідання, яке відбулось 06 серпня 2009р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 11 серпня 2009р.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримкорн» (код ЄДРПОУ 36275006, 95049, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Д. Акімова, ділянка 10) на користь Державного бюджету України (р/р №31114029700002, код платежу 14010100, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405) заборгованість з податку на додану вартість у сумі 6412 (шість тисяч чотириста дванадцять) гривень 49 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.