
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 730/273/17 Головуючий у 1-й інстанції: Луговець О.А. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
13 червня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Чернігівського обласного військового комісаріату на постанову Борзнянського районного суду Чернігівської області від 30.03.17р. у справі №730/273/17 за позовом ОСОБА_2 до Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії
у с т а н о в и в:
Постановою Борзнянського районного суду Чернігівської області від 30.03.17р. адміністративний позов задоволено: визнаною неправомірною бездіяльність відповідача щодо ненаправлення на адресу Міністерства оборони України документів Позивача на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності III групи, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії; визнано неправомірними дії відповідача щодо повернення без реалізації заяви та доданих документів на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням Позивачу інвалідності III групи пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії; зобов'язано Чернігівський обласний військовий комісаріат направити на адресу Міністерства оборони України заяву Позивача та додані до неї документи про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності III групи пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції не враховано, що інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та убачається з матеріалів справи, Позивач у період з 01.11.84р. по 26.11.86р. проходив строкову військову службу в лавах Збройних сил колишнього Радянського Союзу, у тому числі в період з 20.02.85р. по 20.11.86р. приймав участь в бойових діях на території демократичної республіки Афганістан. Позивач є учасником бойових дій та інвалідом війни, що підтверджується посвідченням.
За висновком спеціаліста в галузі судово-медичної експертизи від 22.05.13р. №844/ж у Позивача маються рубці, які залишилися після отримання множинного мінновибухового осколкового поранення, які є наслідком загоєння ран, що могли утвориться внаслідок осколочних поранень, які могли бути спричинені під час проходження строкової служби під час виконання службових обов'язків в 1985 році.
Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВА № 004192 від 22.07.14р. Позивачу вперше встановлена III група інвалідності, дата огляду - 22.07.14р., причина інвалідності: поранення, контузія та захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
За результатами повторного огляду МСЕК Позивачу підтверджено ІІІ групу інвалідності з 15.07.15р.; причина інвалідності поранення (контузія) та захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
30.01.17р. Позивач звернувся до Борзнянського РВК, де перебуває за обліком, з заявою про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, яка в подальшому була направлена на адресу Чернігівського ОВК.
Листом від 15.02.17р. №5/535с Чернігівським ОВК повідомлено Позивача про те, що подані ним документи повертаються без реалізації, оскільки інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, Позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем вирішено питання призначення та виплати Позивачу одноразової грошової допомоги поза межами повноважень.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
За змістом статті 16 Закону України від 20.12.91р. № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції Закону від 04.07.12 р. N 5040-VI; редакція чинна з 01.01.14р.) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема, у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 16-2 Закону № 2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності IIІ групи.
Відповідно до п. 6 ст. 16-3 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначений Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.15р. №975.
Пунктом 12 Порядку передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Згідно п. 13 вказаного Порядку, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Отже, з аналізу наведених правових норм вбачається, що питання призначення та виплати одноразової грошової допомоги вирішується виключно - Міністерством оборони України. Тоді як до повноважень відповідача належить лише скерування поданих особою документів до Міноборони для вирішення питання по суті.
Разом з тим, як свідчать матеріали справи, рішення з питання призначення Позивачу одноразової грошової допомоги прийнято не уповноваженим на те органом без надсилання пакету документів до Міноборони. Тобто, рішення прийнято відповідачем з перевищенням визначених законом повноважень.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позову.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 200, 205, 206 КАС України Київський апеляційний адміністративний суд
у х в а л и в:
апеляційну скаргу Чернігівського обласного військового комісаріату на постанову Борзнянського районного суду Чернігівської області від 30.03.17р. у справі №730/273/17 - залишити без задоволення, а постанову Борзнянського районного суду Чернігівської області від 30.03.17р. у справі №730/273/17 - без змін.
Дана ухвала, відповідно до ч. 10 ст. 1832, ст. 254 КАС України, є остаточною, оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Кузьмишина О.М.
Пилипенко О.Є.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Кузьмишина О.М.
Пилипенко О.Є.