
Справа № 276/391/17
Провадження по справі№ 2-а/276/85/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2017 року смт. Хорошів
Володарсько - Волинський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого-судді: Мельника М.Л.
при секретарі: Процюк О.В.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Сульженка О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Володарсько - Волинського районного суду адміністративний позов
ОСОБА_1
до
Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із даним позовом в обґрунтування якого зазначає, що він має статус учасника ліквідації наслідків аваріїна Чорнобильській АЕС 2-ї категорії. 02.02.2017 року звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку з урахуванням ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак відповідач 14.03.2017 року своїм листом відмовив йому у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю у нього такого права. Вважає доводи відповідача неправомірними, так як він надав всі документи, що підтверджують його участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС необхідних для призначення пенсії.
Позивач просить суд визнати неправомірними дії Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначенні йому пенсії та зобов'язати відповідача вжити заходів та призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку на 8 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням норм ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 21 грудня 2016 року.
В судовому засіданні позивач позов підтримав та пояснив, що він в травні 1987 року був викликаний до військкомату та направлений у військову частину, що дислокувалась в с.Термаківка Іванківського району Київської області, де виїздив в 30 кілометрову зону біля Чорнобиля та виконував роботи по дезактивації території 30 кілометрової зони в період з 17.05.1987 року по 13.08.1987 року.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що при наданні документів позивачем при призначенні пенсії відсутні відомості, які відображують безпосередньо населений пункт, де позивач приймав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС та відсутня довідка форми 122.
Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які
- 2 -
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Дана обставина підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році 2 категорії, серія НОМЕР_1, копія якого знаходиться в матеріалах справи.
Згідно архівної довідки №12 від 31.10.2016 року виданої Державним архівом Міністерства оборони ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 17.05.1987 року по 13.08.1987 року в складі військової частини №43187, отримав дозу опромінення 9,999 бер, накази командира військової частини 43187 про виїзди за 1987 рік вилучені Головною військовою прокуратурою м.Москви і вважаються втраченими.
Згідно військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 на сторінці 24 зазначено запис «В період з 17.05 по 13.08.1987 року виконував обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 кілометровій зоні сектору №2, у відповідності до постанови РМ СССР №665/195 від 05.06.1986 року. Даний період зараховується в трудовий стаж і стаж, що дає право на пільгову пенсію за Списком №1 з зарахуванням 1 місяць за 3 місяці. Отримав дозу радіаційного опромінення 9,999». Вказаний запис засвідчено начальником штабу військової частини №43187.
Відповідно до пенсійної справи ОСОБА_1 відповідачем протоколом №177 від 07.02.2017 року визначено загальний стаж позивача 32 роки 3 місяці 13 днів, із них за Списком №1 (ліквідатор аварії на ЧАЕС) 2 місяці 27 днів, що становить страховий стаж 8 місяців 21 день.
Отже, судом достовірно встановлено, що позивач в період з 17.05.1987 року по 13.08.1987 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме в 30 кілометровій зоні відчуження, куди був направлений за викликом військкомату на військові збори.
Відповідно до п.2 ст.14 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесеними до 2-ї категорії, є особи, які працювали в зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до рішення комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням, перерахунком та виплатою пенсій в Управлінні Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі №5 від 14.03.2017 року позивачу, в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було відмовлено, в зв'язку з відсутністю відомостей про місце безпосередньої участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та днів виїзду.
При цьому, суд вважає, що зроблені висновки відповідачем за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є безпідставними .
Позивачем надано відповідачу документи, що підтверджують його участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році тривалістю 2 місяці 27 днів, які відповідають до п.п. «ґ» п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій із застосуванням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, архівна довідка та запис у військовому квитку.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування відмови в призначенні пенсії.
- 3 -
За таких обставин, та наявного у позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме у зв'язку з участю на роботах у зоні відчуження у 1987 році та відсутності в архівних установах первинних документів про періоди виїздів позивача, вимоги органу пенсійного фонду України про надання додаткових документів щодо зазначення конкретних днів, відпрацьованих в зоні відчуження, є неправомірними.
Враховуючи те, що позивач звернувшись до управління Пенсійного фонду України у Володарсько-Волинському районі з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав необхідні документи, що підтверджують особливий статус позивача, а саме те, що ОСОБА_1 в період з 17.05.1987 року по 13.08.1987 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-ти кілометровій зоні відчуження, куди був призваний на військовий збір, отже він має право на призначення йому пенсії відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
Зважаючи на вік позивача на момент його звернення до органу Пенсійного фонду України (заява від 02.02.2017 року) - виповнилось повних 52 роки, у відповідача не було підстав для відмови у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років від встановлених ст.26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 60 років, а тому відповідно до ст.45 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсію позивачу слід призначити з дня досягнення особою пенсійного віку, тобто з 21.12.2016 року.
Враховуючи, що позивач звертався до відповідача з заявою про призначення пільгової пенсії і останній відмовив у призначенні пенсії, а тому виходячи із повноважень суду передбачених ст.162 КАС України приймає постанову про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо призначення пільгової пенсії.
Оскільки сторони звільнені від сплати судових витрат, то понесені судові витрати компенсуються за рахунок Державного бюджету України у відповідності до положень частини 5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 9, 69-71, 94, 97, 100, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1задовольнити.
Визнати неправомірними дії Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії.
Зобов'язати Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначитиОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 8 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 21 грудня 2016 року.
Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володарсько-Волинський и районний суд.
Головуючий /підпис/
Копія вірна.
Суддя: М.Л. Мельник