ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" червня 2017 р.Справа № 921/56/17-г/13
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого - суддіСкрипчук О.С.
суддівХабіб М.І.
ОСОБА_1
при секретарі судового засідання Лагутіні В.Б.
розглянувши апеляційну скаргу Тернопільської міської ради за № 538/01 від 22.03.2017 року
на рішення Господарського суду Тернопільської області від 03.03.2017 року
у справі № 921/56/17-г/13
за позовом: Обслуговуючого кооперативу «ВІНД», м. Тернопіль
до відповідача: Тернопільської міської ради, м. Тернопіль
про зобовязання Тернопільську міську раду прийняти рішення, яким надати Обслуговуючому кооперативу «ВІНД» дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,4060 га за адресою вул. Урожайна, 15 в місті Тернополі.
за участю представників:
від позивача: не зявився;
від відповідача: не зявився;
ВСТАНОВИВ:
Обслуговуючий кооператив «ВІНД» звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Тернопільської міської ради про зобов'язання прийняти рішення, яким надати Обслуговуючому кооперативу «ВІНД» дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,4060 га за адресою вул. Урожайна, 15 в місті Тернополі.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 03.03.2017 року у справі № 921/56/17-г/13 (суддя Стопник С.Г.) позов Обслуговуючого кооперативу «ВІНД» задоволено. Суд виніс рішення, яким зобовязав Тернопільську міську раду прийняти рішення, яким надати Обслуговуючому кооперативу «ВІНД» дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,4060 га за адресою вул. Урожайна, 15 в місті Тернополі.
Не погоджуючись з даним рішенням Тернопільська міська рада подала апеляційну скаргу за № 538/01 від 22.03.2017 року, в якій просить рішення Господарського суду Тернопільської області від 03.03.2017 року скасувати, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено норми матеріального і процесуального права. А саме скаржник стверджує, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є документацією із землеустрою, яку має право замовити особа, зацікавлена в одержанні у користування земельною ділянкою із земель державної або комунальної власності без рішення органу місцевого самоврядування.
Позивачем не було подано до суду відзиву на апеляційну скаргу.
Сторони явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечили, незважаючи на те, що про час та місце розгляду апеляційної скарги були належним чином повідомлені.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення учасників процесу, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
10.01.2012р. створено та зареєстровано Обслуговуючий кооператив "ВІНД", членами якого виступили ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9
Як зазначено в п.2.1 Статуту ОК «ВІНД», метою створення Кооперативу є створення належних умов членам Кооперативу, на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, забезпечення захисту прав його членів, відповідно до п.11.1 цього Статуту, поділу між ними ризиків, витрат та дотримання ними обовязків щодо належного утримання лодочної станції, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
05 серпня 2013р. Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_10 складено заяву, за змістом якої остання, у звязку із відчуженням приміщень лодочної станції, що розташовані за адресою м. Тернопіль, вул. Урожайна, 15, які знаходяться на орендованій нею земельній ділянці, площею 0,406 га, керуючись ст.120 Земельного кодексу України, дала згоду на вилучення цієї земельної ділянки, а саме 0,0369 га на користь ОСОБА_11, 0,0282 на користь ОСОБА_7, 0,0456 га на користь ОСОБА_9, 0,612 га на користь ОСОБА_8, 0,0339 га на користь ОСОБА_4, 0,0377 га на користь ОСОБА_2, 0,419 га на користь ОСОБА_5, 0,0796 га на користь ОСОБА_3, 0,0407 га на користь ОСОБА_12 Вказана заява посвідчена 05.08.2013р. приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу ОСОБА_13, зареєстровано в реєстрі за №857.
Також, 13 травня 2014р. Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_10 складено нотаріально засвідчену заяву, відповідно до якої остання вказує, що в звязку із відчуженням приміщень лодочної станції за адресою м. Тернопіль, вул. Урожайна, 15, які знаходяться на орендованій нею земельній ділянці, площею 0,406 га, керуючись ст.120 Земельного кодексу України, не заперечує проти вилучення цієї земельної ділянки на користь кооперативу «ВІНД».
Як стверджує позивач, маючи намір у відповідності до чинного законодавства отримати в оренду вищевказану земельну ділянку, кооператив звернувся до Тернопільської міської ради із відповідною заявою, долучивши, серед іншого, заяву ОСОБА_10 та докази належності членам кооперативу на праві власності нерухомого майна, розташованого за адресою вул. Урожайна, 15, м. Тернопіль. Проте, за результатами розгляду Тернопільською міською радою питання про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,4060 га за адресою вул. Урожайна, 15 Обслуговуючому кооперативу «Вінд», рішення не прийнято (згідно витягу з протоколу 52 сесії Тернопільської міської ради від 28 жовтня 2014р. результати голосування: за 10, проти 0, утримались - 3). При цьому жодної мотивації відмови у прийнятті рішення про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою, або зауважень до поданих документів не наведено. Вважаючи такі дії Тернопільської міської ради неправомірними, і такими, що порушують законні права та інтереси Обслуговуючого кооперативу «ВІНД» як фактичного землекористувача земельної ділянки по вул. Урожайна, 15, м Тернопіль, останній звернувся із даним позовом до суду.
При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_14 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною ОСОБА_14 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_14 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_14 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Судом встановлено, що позивач при зверненні до суду просив суд зобовязати міську раду прийняти рішення, яким надати Обслуговуючому кооперативу «ВІНД» дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,4060 га за адресою вул. Урожайна, 15 в місті Тернополі.
За змістом ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 ОСОБА_14 Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Як зазначив Пленум ВГС України в п. 1.2., 1.2.3., 1.2.4. постанови від 17.05.2011р. №6 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин питання про те, чи підвідомча господарському суду справа у спорі, що виник із земельних правовідносин, повинно вирішуватись залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, тобто чи є вони приватноправовими чи публічно-правовими, та чи відповідає склад сторін у справі статті 1 Господарського процесуального кодексу України.
Приписами п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За змістом п.п.1, 7 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі виконання делегованих повноважень.
Предмет спору у даній справі - зобовязати міську рада винести рішення про надання Обслуговуючому кооперативу «ВІНД» дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Однак, наявність рішення міської ради про надання позивачеві дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі не буде свідчити про передачу земельної ділянки у власність.
Так, ОСОБА_14 Суд України в постановах №806/3787/13-а від 11.10.2016р., № 21-3690а15 від 19.01.2016р. висловив правову позицію, що навіть, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування (оренду). А тому, при винесенні рішення про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орган місцевого самоврядування реалізує свої контрольні функції у сфері управління, що підпадає під юрисдикцію адміністративного суду. На що суд першої інстанції не звернув уваги.
Враховуючи те, що міська рада при винесенні рішення про надання дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки реалізує свої контрольні функції у сфері управління, колегія суддів прийшла до висновку, що спір у даній справі підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а провадження у справі слід припинити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, що рішення Господарського суду Тернопільської області від 03.03.2017 року слід скасувати, а провадження у справі припинити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 80, 99, 101, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В :
1.В задоволенні апеляційної скарги відмовити.
2.Рішення Господарського суду Тернопільської області від 03.03.2017 року скасувати, а провадження у справі припинити.
Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «ВІНД» (вул. Урожайна, 15, м. Тернопіль, Тернопільська область, код 38027043) на користь Тернопільської міської рад (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, код 34334305) 1760,00 грн. судового збору за перегляд рішення в апеляційному порядку.
4.Доручити Господарському суду Тернопільської області видати наказ.
5.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
6. Справу направити в Господарський суд Тернопільської області.
Головуючий - суддяСкрипчук О.С.
суддяХабіб М.І.
суддяЮрченко Я.О.