Ухвала суду № 67091492, 07.06.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2017
Номер справи
641/9907/16-а
Номер документу
67091492
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2017 р.Справа № 641/9907/16-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калиновського В.А.

Суддів: Бондара В.О. , Калитки О. М.

за участю секретаря судового засідання Струкової Н.В.

позивач ОСОБА_1

представник відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 10.04.2017р. по справі № 641/9907/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , ОСОБА_3 обласного військового комісаріату

про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та ОСОБА_3 обласного військового комісаріату щодо відмови йому в перерахунку пенсії з 01.01.2008 року; зобов'язати відповідача ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат надати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на зміну попередніх нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача з 01.01.2008 року з розрахунку щомісячної премії у розмірі 33,3% від грошового забезпечення на підставі Указу Президента України №615/95 від 14.07.1995 року, постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року та Грошового атестату серія ЗС №283238; з 01.09.2008 року з розміру посадового окладу 1746 грн., згідно з рішенням ОСОБА_3 окружного адміністративного суду від 20.11.2009 року, який визнав дату перерахунку пенсії з розміру посадового окладу з 01.09.2008 року, згідно постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294; зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі змінених довідок про розмір грошового забезпечення провести з 01.01.2008 року перерахунок раніше призначеної пенсії шляхом відновлення нарахування премії в розмірі 33,3% від грошового забезпечення та врахувати цей перерахунок при щомісячному нарахуванні та виплаті пенсії за вислугу років; 01.04.2012 року перерахунок окремої доплати "підвищення" в розмірі 35% від грошового забезпечення на підставі рішення ОСОБА_3 окружного адміністративного суду від 20.11.2009 року, який визнав дату перерахунку пенсії з розміру посадового окладу 1746 грн. з 01.09.2008 року, згідно постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294, а не з 01.01.2008 року, та врахувати цей перерахунок при щомісячному нарахуванні та виплаті пенсії за вислугу років; сплатити позивачу суму заборгованості по пенсії в розмірі на день проведення перерахунку.

Постановою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 10.04.2017 року частково задоволено позов.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягає у невиконанні заходів спрямованих на вирішення заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язано ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат підготувати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру посадового окладу 1746 грн.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести перерахунок призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1, виходячи з розміру посадового окладу 1746 грн., починаючи з 1 вересня 2008 року.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна),20 грн.

В решті задоволення вимог ОСОБА_1 - відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову в частині відмови в задоволенні позову та прийняти в цій частині нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

Позивач подав до суду додаткові пояснення до апеляційної скарги.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, також подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову в частині задоволення позовних вимог та прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, подав заперечення на апеляційну скаргу позивача, в яких він, просив залишити апеляційну скаргу позивача без задоволення, а оскаржувану постанову скасувати в частині задоволення позовних вимог.

Позивач також подав заперечення на апеляційну скаргу відповідача, в яких він, просив залишити апеляційну скаргу останнього без задоволення.

В судовому засіданні суду апеляційної інстанції позивач, наполягаючи на порушенні судом першої інстанції, при прийнятті постанови в частині відмови в задоволенні позову, норм матеріального права, просив скасувати оскаржувану постанову в цій частині та прийняти в цій частині нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

Представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, наполягаючи на порушенні судом першої інстанції, при прийнятті постанови в частині задоволення позовних вимог, норм матеріального права, просив скасувати оскаржувану постанову в частині задоволення позовних вимог та прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

В судове засідання представник ОСОБА_3 обласного військового комісаріату не прибув, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, справа розглядається за відсутності представника ОСОБА_3 обласного військового комісаріату.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які прибули в судове засідання, перевіривши рішення суду та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 наказом Міністра оборони України № 521 від 16.08.2004 року був звільнений з військової служби у запас за п.67 пп."В" (у зв'язку зі скороченням штатів), з правом носіння військової форми одягу (т. 1 а.с. 59).

З 09.09.2004 року ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб".

08 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_3 обласного військового комісаріату із заявою надати Головному управлінню пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії. (т. 1 а.с. 40-42)

Листом від 10.11.2016 № ФХ-111023/2614/ВС3 ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат відмовив ОСОБА_1 на підставі того, що списки осіб, пенсія яких підлягає перерахунку у зв'язку з набранням чинності Закону України від 15.07.2015 року № 614-УІІІ, від Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області не отримував (т. 1 а.с. 43).

08 листопада 2016 року позивач звернувся до начальника Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області з проханням надати ОСОБА_3 обласному військовому комісаріату списки осіб, пенсія яких підлягає перерахунку у зв'язку з набранням чинності Закону України від 15.07.2015 року № 614-УІІІ. На дану заяву позивач також отримав відмову від року. (т. 1 а.с. 35-39)

Відповідно до довідки від 13.06.2012 р. наданої ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом, посадовий оклад ОСОБА_1 складає 1688,00 грн. (т. 1 а.с. 129).

Відповідно до постанови ОСОБА_3 окружного адміністративного суду від 20.11.2009 року зобов'язано ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат підготувати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру посадового окладу 1746 грн.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести перерахунок призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з розміру посадового окладу 1746 грн., починаючи з 1 вересня 2008 року (т. 1 а.с. 136-139).

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що встановлені наказом Міністра оборони України N 377 від 28.07.2008 посадовий оклад за посадою, яку займав позивач та який застосовується для військовослужбовців, які проходять службу, змінився, у зв'язку з цим повинно бути здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.09.2008 р.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб», передбачено здійснення перерахунку всіх призначених пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно п.1, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.07 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу" встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення; затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів; схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу; схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Згідно Наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 N 377(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 р. за N 761/15452) «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України і наукових установ Збройних Сил України», затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України), а саме: посадовий оклад заступника начальника Наукового центру бойового застосування Військово Повітряних Сил Збройних Сил України підвищено і він становить 1746 грн.

Як зазначено у преамбулі даного Наказу, він виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року N 1294 (1294-2007-п) "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України.

Відповідно до п. 3 цього Наказу, Наказ Міністра оборони України "Про затвердження Схем посадових окладів військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України" (зі змінами), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за N 998/9597, визнано таким, що втратив чинність.

Таким чином, дані нормативні акти визначили розмір посадових окладів, військовослужбовців, які проходять службу.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягає у невиконанні заходів спрямованих на вирішення заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1; зобов'язання ОСОБА_3 обласного військового комісаріату підготувати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру посадового окладу 1746 грн; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести перерахунок призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1, виходячи з розміру посадового окладу 1746 грн., починаючи з 1 вересня 2008 року.

Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги позивача щодо протиправної відмови відповідачів нарахувати йому щомісячну премію у розмірі 33,3 % від грошового забезпечення, провести перерахунок раніше призначеної пенсії шляхом відновлення нарахування премії в розмірі 33,3 % від грошового забезпечення, провести перерахунок окремої доплати «підвищення» з розмірі 35% від грошового забезпечення та сплати суми заборгованості по пенсії, виходячи з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", прийняте рішення щодо встановлення та виплати грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Згідно з ч. 3 с. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розмірі раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Тобто, законом передбачено дві підстави для перерахунку пенсії: зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію; введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджений Постановою Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі-Постанова Кабінету Міністрів від 13.02.2008 року N 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з п. 2 Постанови №355 від 23.04.2012 року "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній пенітенціарній службі, Державній податковій службі, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та додатків 15, 26, 31, 36, 37 до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", станом на 01.04.2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393".

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

Відповідно до пункту 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком №2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Перерахунок пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі довідок уповноважених органів тих міністерств та центральних органів влади, у складі яких проходили службу військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.

Відповідно до підпункт 2 пункту 5 Постанови №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", зокрема, Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України, зокрема, наказами №576, №355 та №44 встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідних бюджетних роках. При цьому не змінено розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія, яку встановлено, зокрема, наказами №576, №355 та №44, носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що працювали на цій посаді в попередні роки.

Колегією суддів встановлено, що на момент звільнення позивача - 2004 рік, з військової служби розмір преміювання складав 33,3% грошового забезпечення на підставі п.34.5 Наказу Міністерства Оборони України від 05.03.2001 року № 75 про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України.»

Таким чином, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Зазначений правовий висновок кореспондується з практикою Верховного Суду України, яка висловлена, зокрема у постанові від 04.11.2014 року по справі №21-248а14, від 23.12.2014 року №21-569а14, від 31.03.2015 року №21-101а15, від 05.04.2016 року №21-2277а15.

Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційних скарг з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 10.04.2017р. по справі № 641/9907/16-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_4Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_5 ОСОБА_6

Повний текст ухвали виготовлений 12.06.2017 р.