Ухвала суду № 67090802, 08.06.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2017
Номер справи
826/19777/16
Номер документу
67090802
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/19777/16 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Грибан І.О.

У Х В А Л А

Іменем України

08 червня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючий-суддя Грибан І.О.

судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.

за участі :

секретар с/з Кузик М.А.

пр-к апелянта Ткаленко А.В.

пр-к третьої особи ОСОБА_4

розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), за участю третіх осіб - ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська будівельна компанія «Ю.Бі.Сі» про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування приписів від 08.12.2016 року,

У С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся в суд з позовом до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), у якому (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) просив:

- визнати протиправними дії Департаменту з питань архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) щодо направлення на позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил гр. ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ТОВ "Українська будівельна компанія Ю.Бі.Сі." щодо об'єкта будівництва Реконструкції нежитлової будівлі з надбудовою під адміністративно офісний центр на проспекті Голосіївському 118-В у Голосіївському районі м. Києва згідно направлень на проведення позапланової перевірки від 28.11.2016 № б/н та від 07.12.2016 № б/н;

- визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 08.12.2016 року, винесений за результатами позапланової перевірки, проведеної щодо об'єкту будівництва "Реконструкція нежитлової будівлі з надбудовою під адміністративно-офісний центр на проспекті Голосіївському 118-В, у Голосіївському районі м. Києва Департаментом з питань архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) 08.12.2016;

- визнати протиправним та скасувати припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовах та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт від 08.12.2016, винесений за результатами позапланової перевірки, проведеної щодо об'єкту будівництва "Реконструкція нежитлової будівлі з надбудовою під адміністративно-офісний центр на проспекті Голосіївському 118-В, у Голосіївському районі м. Києва Департаментом з питань архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) 08.12.2016.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 березня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позовних відповідач подав апеляційну скаргу, в якій вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, та просить оскаржуване рішення скасувати і ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися, дослідивши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що 08.12.2016 року головним державним інспектором інспекційного відділу №1 управління контролю за будівництвом, у присутності довіреної особи ТОВ "Ю.Бі.Сі." та гр. ОСОБА_8, проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, об'єкта будівництва "реконструкція нежитлової будівлі з надбудовою під адміністративно-офісний центр на просп. Голосіївському, 118-В у Голосіївському районі м. Києва", за результатами якої складено відповідний акт перевірки від 08.12.2016 року.

Перевіркою встановлено, що замовником будівництва гр. ОСОБА_5, гр. ОСОБА_6, гр. ОСОБА_7 та гр. ОСОБА_8 затверджено проектну документацію, без проведення обов'язкової експертизи проекту будівництва в частині міцності, надійності та довговічності чим порушено вимоги абз. 3 ч. 4 ст. 31 Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", абз. 3 п. 10 "Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 11.05.2011 та ст. 23 Закону України "Про архітектурну діяльність".

За результатами позапланової перевірки Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва 08.12.2016 року складено приписи:

- про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту та будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт;

- про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Крім того, в подальшому 15.12.2016 року Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва видано наказ №52, яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт "Реконструкція нежитлової будівлі з надбудовою під адміністративно-офісний центр по проспекту Голосіївському 118-В в Голосіївському районі м. Києва" №КВ 083163290403 від 24.11.2016. Замовники будівництва - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач безпідставно подовжив перевірку без законних на те підстав.

Колегія суддів, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про обґрунтованість та правомірність зазначених вище висновків суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно із статтею 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, серед іншого, безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Порядок № 553).

Відповідно до п. 1 Порядку № 553, цей Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.

Згідно п. 2 Порядку № 553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Пунктами 5,7 вказаного Порядку визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є:

- подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;

- необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;

- виявлення факту самочинного будівництва об'єкта;

- перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органу державного архітектурно-будівельного контролю;

- вимога Держархбудінспекції про проведення перевірки;

- звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства;

- вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати п'яти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.

Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що підставою для проведення позапланової перевірки зазначено, зокрема, звернення ГУ НП в місті Києві Голосіївське управління поліції Слідчий відділ від 14.11.2016 №3606/125/47/03-16/5, яким повідомлено Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва про здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12016100010009503 від 28.09.2016 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 356, ч. 1 ст. 358 КК України та направлено для виконання ухвали слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва від 03.11.2016 року для проведення позапланової перевірки дотримання ТОВ "Українська будівельна компанія "Ю.Бі.С." та іншими суб'єктами господарської діяльності вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об'єкті будівництва - реконструкція нежитлової будівлі з надбудовою під адміністративно-офісний центр по проспекту Голосіївському 118-В в Голосіївському районі м. Києва (обліковий код ділянки 79:336:065).

Зазначеною ухвалою суду призначено позапланову документальну перевірку дотримання ТОВ "Українська будівельна компанія "Ю.Бі.С.", яку доручено провести протягом одного місяця.

Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва на підставі наказу від 17.10.2016 № 60 та звернення ГУ НП в місті Києві Голосіївського управління поліції від 14.11.2016 № 3606/125/47/03-16/5 видано направлення для проведення позапланової перевірки № б/н від 28.11.2016 року строком дії з 28.11.2016 року по 02.12.2016 року.

В подальшому, відповідачем видано направлення для проведення позапланової перевірки №б/н від 07.12.2016 року строком дії з 07.12.2016 року по 08.12.2016 року.

Разом з тим, продовження строків проведення перевірок, визначених у Порядку № 553, можливе за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника.

Наразі, відповідне рішення про продовження строків проведення перевірки відсутнє, направлення для проведення позапланової перевірки №б/н від 07.12.2016 року видане через п'ять днів після закінчення терміну проведення перевірки та за відсутності відповідного наказу.

Відповідачем не наведено потреб продовження терміну проведення перевірки.

Отже, перевірку позивача проведено з порушенням Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553.

Оскаржувані приписи прийняті відповідачем за результатами позапланової перевірки об'єкта будівництва, яка проведена 08.12.2016 року, тобто на підставі направлення для проведення позапланової перевірки №б/н від 07.12.2016 року.

Невиконання зазначених вище вимог свідчить про незаконність такої перевірки та відсутності правових наслідків такої.

Відповідно, рішення прийняті за результатами такої перевірки є протиправними та підлягають скасуванню.

Апеляційна скарга не містить доводів, які б спростували висновки суду першої інстанції.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 березня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя І.О.Грибан

Суддя О.О.Беспалов

Суддя А.Б.Парінов

Повний текст виготовлено - 12.06.2017.

Головуючий суддя Грибан І.О.

Судді: Беспалов О.О.

Парінов А.Б.