Постанова № 67089660, 12.06.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2017
Номер справи
820/2193/17
Номер документу
67089660
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

12 червня 2017 р. № 820/2193/17

Колегія суддів Харківського окружного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Бадюков Ю.В., суддів Панченко О.В., Тітов О.М.,

при секретарі судового засідання - Кононовій О.О.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника третьої особи - Гнатченко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до третя особа: Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України Державна фіскальна служба України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся з адміністративним позовом до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України (далі по тексту - відповідач, Комісія), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна фіскальна служба України (далі по тексту - третя особа, ДФС), в якому просить суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України від 28.04.2017 року про відмову у наданні ОСОБА_1, статусу учасника бойових дій;

- зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України повторно розглянути надані документи та прийняти рішення про надання ОСОБА_1, статусу учасника бойових дій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 09 червня 2016 року по 11 вересня 2016 року на підставі наказів ДФС України був відряджений до зони проведення АТО на території Донецької та Луганської областей для безпосередньої участі в її проведенні та виконанні завдань, брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Після чого вирішив отримати статус учасника бойових дій, про що звернувся із заявою доКомісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України. Однак, рішенням Комісії від 28.04.2017 року ОСОБА_1 було відмовлено в отриманні такого статусу у зв'язку з тим, що позивач, як слідчий ДФС, відряджався до головних управлінь ДФС у Донецькій та/чи Луганській областях, а законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового і начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, до яких ОСОБА_1 не належить.

Позивач зазначає, що відповідно до чинного законодавства встановлений вичерпний перелік підстав, за якими особі може відмовлено Комісією у наданні статусу до яких підстава, що зазначена відповідачем не відноситься, а тому рішення відповідача про відмову йому в наданні такого статусу є протиправним. У зв'язку з цим він просить скасувати таке рішення в частині відмови йому у наданні статусу учасника бойових дій та зобов'язати відповідача повторно розглянути його заяву та прийняти рішення про надання йому такого статусу.

У письмових запереченнях на адміністративний позов третя особа - ДФС України вказує на правомірність прийнятого відповідачем рішення та безпідставність адміністративного позову оскільки, згідно з п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п. 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413закріплено, що статус учасника бойових дій може бути наданий, зокрема, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС України.

Зазначає, що позивач, як співробітник податкової міліції у званні лейтенанта податкової міліції, який обіймає посаду старшого слідчого третього відділу кримінальних розслідувань слідчого управління Головного управління ДФС у Харківській області, на підставі наказів ДФС України від 08.06.2016 № 2227-0 та від 07.09.2016 № ЗІП-о перебував з 09.06.2016 по 11.09.2016 у відрядженні до особливого розпорядження в Головному управлінні ДФС у Донецькій області та Головному управлінні ДФС у Луганській області, а отже службу у підрозділі оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції не проходив, що, на думку третьої особи, вказує на відсутність законодавчих підстав для визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій.

У зв'язку з цим представник третьої особи просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

В судове засідання відповідач, повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи всупереч ч. 2 ст. 40 КАСУ свого представника не направив, письмових заперечень не надав.

Дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до повного задоволення з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 11.08.2003 року працює в органах податкової міліції, а з 25.10.2016 року і до теперішнього часу працює старшим слідчим третього відділу розслідування кримінальних проваджень СУФР ГУ ДФС у Харківській області, має звання лейтенанта податкової міліції.

Наказом ДФС України "Про відрядження працівників податкової міліції" від 08.06.2016 року № 2277-о позивача було відряджено до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області.

Відповідно до копії витягу з наказу Першого заступника Голови Служби -керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України генерал-лейтенанта ОСОБА_3 № 036 від 21.07.2016 року з 09 червня 2016 року ОСОБА_1 є залученим до проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей і відрядженими в район її проведення з підпорядкуванням керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в Донецькій та Луганській областях таких співробітників Державної фіскальної служби України.

Згідно копії витягу з наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) генерал - лейтента ОСОБА_4 11.08.2016 року № 224дск вважати такими, що прибули до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань з 09 червня 2016 року лейтенант податкової міліції ОСОБА_1, старший слідчий третього відділу кримінальних розслідувань Слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Харківській області.

З копії витягу із розпорядження першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) генерал - лейтента ОСОБА_4 20.08.2016 року № Р-2348 вбачається, що старшому оперативної групи ДФС України при штабі АТО було наказано сформувати групу у складі осіб, в тому числі й лейтенанта податкової міліції ОСОБА_1 для виконання групою з 20.08.2016 р. по 02.09.2016 р. спеціальних (бойових) завдань за призначенням щодо протидії незаконному переміщенню товарів (вантажів) вздовж та через лінію розмежування, припинення діяльності незаконних організованих груп та злочинних організацій в межах компетенції, протидії податковим злочинам в зоні проведення АТО в межах дорожнього коридору "МАЙОРСЬК - ЗАЙЦЕВЕ" - КПВВ "ЗАЙЦЕВЕ"; висування групи до району виконання завдань здійснити за маршрутом: БАХМУТ - ЗАЙЦЕВЕ - МАЙОРСЬК та в зворотному напрямку.

Зазначеним розпорядженням начальнику управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО Головного управління ДФС у Донецькій області також наказано, зокрема: організувати своєчасну підготовку особового складу групи та здійснити переміщення групи із місця розташування підрозділу; забезпечити визначених офіцерів особового складу підрозділу сухим пайком із розрахунку на 1 добу щоденно. Видачу проводити до 15.30 щоденно на продовольчому складі розташування підрозділу; заправку автомобільного транспорту пальним у необхідній кількості. Для виконання завдань особовому складу підрозділу мати штатну зброю з одним боєкомплектом до неї, бронежилет, шолом кевларовий (металевий). Зброю (спеціальні засоби) наказано застосовувати відповідно до законодавства України.

Довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 10.02.2017 року № 361 /99-99-21-10-01 -18д, виданою начальником Головного міжрегіонального управління оперативного забезпечення зони проведення АТО (м. Київ, м. Краматорськ, м. Слов'янськ) Державної фіскальної служби України полковником податкової міліції ОСОБА_5 підтверджується, що лейтенант податкової міліції ОСОБА_1 дійсно в період з 9 червня по 12 вересня 2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Підстава: накази ДФС України «Про відрядження працівників податкової міліції» від 08.06.2016 № 2277-0 та від 07.09.2016 № ЗІП-о; Витяги із наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 11.08.2016 № 224дск, від 09.11.2016 № 314дск, від 21.12.2016 №357дск.; Витяг з наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ від 21.07.2016 № 036, від 26.10.2016 №054.

У цій довідці вказано, що вона є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій.

Таким чином, як вбачається з наведених вище документів місцем моєї дислокації позивачапід час перебування на території проведення АТО був підрозділ оперативного забезпечення окремих територій зон проведення АТО ГУ ДФС Донецької та Луганської областей, які розташовувалися в населених пунктах м. Слов'янськ, м. Щастя, м. Бахмут та м. Маріуполь.

Таким чином, суд дійшов висновку, що несення служби позивачем відбувалось на рівні з оперативними працівниками даного підрозділу: у складі добових нарядів на контрольних пунктах в'їзду/виїзду (КГТВВ) та на стаціонарних КрП, розташованих на першій лінії оборони; у складі зведених мобільних груп, які пересувались вздовж лінії розмежування з метою недопущення незаконного переміщення вантажів.

Відповідачем та третьою особою доказів зворотнього до матеріалів справи не надано, а судом при розгляді цієї справи таких доказів не встановлено.

Позивачем до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України було подано заяву та матеріали (вх. ДФС № 1076/Інше від 17.02.2017 р.), в якій просив надати йому статус учасника бойових дій.

Листом від 16.03.2017 року за № 3581/К/99-99-04-04-01-17 відповідач повідомив позивача про те, що заява позивача та матеріали (вх. ДФС № 1076/Інше від 17.02.2017 р.) про визнання учасниками бойових дій розглянуті та на найближчому засіданні заява та матеріали будуть розглянуті та прийнято рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

Листом від 28.04.2017 року № 5941/К/99-99-04-04-01-14 «Про надання інформації» відповідач повідомив позивача про те, що Комісією прийнято рішення відмовити в наданні статусу учасника бойових дій працівникам (в т.ч. колишніх) слідчих підрозділів фінансових розслідувань ДФС, які відряджались до головних управлінь ДФС у Донецькій та/чи Луганській областях, у зв'язку з чим було повернуто позивачу направлені до Комісії заяву та матеріали.

Як вбачається з листа Комісії від 28.04.2017 року № 5941/К/99-99-04-04-01-14 «Про надання інформації» підставою для відмови у наданні статусу стало те, що статус учасника бойових дій може бути наданий, лише особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС України, службу до яких, на думку Комісії, позивач не належить.

Спеціальним законом, який визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 р. № 3551-XII (далі - Закон № 3551).

Відповідно до статті 4 вказаного Закону ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Згідно статті 5 Закону № 3551 учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно із пунктом 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Як вже вище зазначалося та встановлено в ході судового розгляду справи позивач був залучений до підрозділу оперативної групи ДФС України при штабі АТО для виконання спеціальних (бойових) завдань.

Тобто, оскільки позивач відповідає вимогам статті 5 Закону № 3551 та брав участь в Антитерористичній операції у підрозділах оперативної групи ДФС України при штабі АТО для виконання спеціальних (бойових) завдань, то він є таким, що належить до категорії осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Доказів зворотнього до матеріалів справи відповідачем та третьою особою не надано, а судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

Крім того, в матеріалах справи міститься Довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 10.02.2017 року № 361 /99-99-21-10-01 -18д, яка видана начальником Головного міжрегіонального управління оперативного забезпечення зони проведення АТО (м. Київ, м. Краматорськ, м. Слов'янськ) Державної фіскальної служби України полковником податкової міліції ОСОБА_5 та яка є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій.

Доказів незаконності і скасування цієї довідки відповідачем та третьою особою до суду не надані, а судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

Суд зазначає, що порядок розгляду матеріалів та надання статусу учасника бойових дій у Державній фіскальній службі встановлений Положенням про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2016 р. №957,зареєстрованого в Мін'юсті 30.11.2016 р. №1553/29683 (далі по тексту - Положення № 957).

Відповідно до п. 1 вказаного Положення Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України (далі - Комісія) утворюється відповідно до пункту 5 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 413.

Відповідно до пп. 5 п. 2 Положення № 957, Комісія має право відмовляти в наданні статусу учасника бойових дій у разі відсутності підстав.

Вичерпний перелік підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій встановлений пунктом 7 Положення № 957:

відсутність документів, що містять достатні докази безпосередньої участі особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення;

надання недостовірних даних про особу;

виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, у забезпеченні її проведення;

наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.

Рішення відповідача - Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій, оформлене листом від 28.04.2017 року № 5941/К/99-99-04-04-01-14 не містить будь-яку передбачену Положенням № 957підставу для відмови.

Будь-яких інших підстав для відмови вказане Положення № 957 не містить, зазначені підстави є вичерпними та не підлягають широкому тлумаченню.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного суду є перевірка правомірності (легальності) рішень суб'єкта владних повноважень з огляду на чіткі критерії, які зазначені у ч.3 ст.2 КАС України, з урахуванням закріпленого статтею 9 КАС України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на встановлені у справі обставини, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень не відповідає вимогам встановленим ч. 3 ст. 2 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В процесі судового розгляду справи відповідачем не доведено, що при прийнятті оскаржуваного рішення він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 1 та п.2 частини 4 ст. 105 КАСУ адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень та зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії, що кореспондує положенням ч. 2 ст. 162 КАСУ щодо повноважень суду при вирішенні справи.

А відтак, суд при прийнятті рішення дійшов висновку, що вимога про зобов'язання Комісії повторно розглянути заяву позивача та прийняти рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій відповідають нормам КАС України та є такими, що направлені на відновлення його порушених прав та законних інтересів.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).

Отже, враховуючи вищевикладені обставини справи, з огляду на доведеність та обґрунтованість позовних вимог позивача, суд дійшов до висновку, про їх задоволення в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, третя особа - Державна фіскальна служба України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій, оформлене листом від 28.04.2017 року № 5941/К/99-99-04-04-01-14.

Зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України (04655, м. Київ -53, Львівська пл., 8, код ЄДРПОУ 39292197) повторно, з урахуванням висновків суду, розглянути заяву ОСОБА_1 (вх. ДФС № 1076/Інше від 17.02.2017 р.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Бадюков Ю.В.

Судді Панченко О.В.

ОСОБА_6