Постанова № 67060041, 06.06.2017, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.06.2017
Номер справи
914/1640/15
Номер документу
67060041
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" червня 2017 р.Справа № 914/1640/15

Львівський апеляційний господарський суд у складі суддів:

головуючий суддя Бонк Т.Б.

судді Кравчук С.М.

ОСОБА_1

при секретарі Борщ І.О.

за участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_2 (представник за довіреністю)

від відповідача не зявився

від Бориславського міського відділу ДВС не зявився

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_3 підприємства Бориславводоканал б/н від 28.04.2017 року

на ухвалу господарського суду Львівської області від 04.04.2017 (суддя Морозюк А.Я.)

за скаргою ОСОБА_3 підприємства Бориславводоканал на бездіяльність Бориславського міського відділу державної виконавчої служби Головного тереторіального управління юстиції у Львівській області

у справі № 914/1640/15

за позовом Публічного акціонерного товариства Львівобленерго, м.Львів

до відповідача ОСОБА_3 підприємства Бориславводоканал, м.Борислав

про стягнення 1 786 396,56 грн. заборгованості.

ВСТАНОВИВ:

ухвалою господарського суду Львівської області від 04.04.2017 у справі № 914/1640/15 у задоволенні скарги ОСОБА_3 підприємства Бориславводоканал від 07.03.2017 р. на бездіяльність Бориславського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області - відмовлено.

Ухвала суду мотивована тим, що, оскільки боржником не надано суду підтверджуючих документів включення його до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості в порядку передбаченому Законом України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії, не надано документів, які б підтверджували факт списання заборгованості ПАТ Львівобленерго, яка обліковується за боржником, тому доводи скаржника викладені в скарзі на бездіяльність державного виконавця Бориславського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, не можуть бути підставою для задоволення скарги.

В апеляційній скарзі скаржник/боржник просить дану ухвалу скасувати та прийняти нову якою скаргу заявника на бездіяльність органу ВДВС задоволити, мотивуючи це тим, що списання заборгованості не потребує будь яких дій щодо включення до відповідного реєстру в порядку, передбаченому ст. 3 Закону. Вважає, що суд першої інстанції не врахував, що Закон не передбачає надання для органів державної виконавчої служби від стягувача жодного документу для підтвердження списання пені, інфляційних нарахувань і трьох процентів річних, нарахованих на заборгованість за спожиту електричну енергію станом на 1 липня 2016 року, погашену за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання, водовідведення.

В судове засідання не зявився представник відповідача та органу виконавчої служби, які належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи.

Апеляційний суд, враховуючи законодавчо встановлені процесуальні строки розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду, те, що явка представників сторін не визнавалася обовязковою, вважає за можливе розглядати справу у відсутності представника відповідача та органу ДВС на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі, заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що ухвалу господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що Рішенням господарського суду Львівської області від 12.08.2015р. у справі №914/1640/15, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 26.10.2015р., позов, згідно заяви про зменшення позовних вимог, задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_3 підприємства Бориславводоканал на користь Публічного акціонерного товариства Львівобленерго 1 191 305,22 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію, 10 653,61 грн. боргу за перетікання реактивної енергії, 87 325,86 грн. пені, 9 038,97 грн. три проценти річних, 400 462,41 грн. інфляційних втрат та 35 722,23 грн. судового збору.

На примусове виконання рішення господарським судом Львівської області 05.11.2015 року видано відповідний наказ.

Постановою ВП №52180357 Бориславського міського ВДВС ГТУЮ у Львівській області від 09.09.2016 р. відкрито виконавче провадження з примусового виконання наказу №914/1640/15, виданого 05.11.2015 р. господарським судом Львівської області про стягнення з ОСОБА_3 підприємства Бориславводоканал на користь Публічного акціонерного товариства Львівобленерго 1 191 305,22 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію, 10 653,61 грн. боргу за перетікання реактивної енергії, 87 325,86 грн. пені, 9 038,97 грн. три проценти річних, 400 462,41 грн. інфляційних втрат та 35 722,23 грн. судового збору, якою одночасно накладено арешт на все майно КП Бориславводоканал в мажах суми стягнення: 543203,08 грн.

30 листопада 2016 року набрав чинності Закон України від 03.11.2016 року № 1730-VIII Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії, який визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення.

Листом від 17.02.2017 р. №128 КП Бориславводоканал повідомило начальника Бориславського міського ВДВС ГТУЮ у Львівській області про списання на підставі ст. 4, ч. 2 ст. 7 Закону України від 03.11.2016 року № 1730-VIII Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії пені в розмірі 37 325,86 грн. (залишок станом на 08.02.2017 р.), інфляційних нарахувань в розмірі 400 462,41 грн. і трьох відсотків річних в розмірі 9 038,97 грн., нарахованих на заборгованість за спожиту електричну енергію станом на 01.07.2016 р., яку було погашено за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом на погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з центрального водопостачання, водовідведення (згідно договорів від 26.11.2015 р. №67/375-В та №69/375-В) у виконавчому провадженні №52180357 з примусового виконання наказу №914/1640/15 від 05.11.2015 р., у звязку з чим просить закінчити виконавче провадження №52180357 в порядку п. 16 ч. 1 ст. 39 Закону України Про виконавче провадження.

Також про списання пені, інфляційних нарахувань та трьох відсотків річних боржник (відповідач) листом від 17.02.2017 р. №130 повідомив ПАТ Львівобленерго.

Бориславський міський ВДВС ГТУЮ у Львівській області листом від 22.02.2017 р. №392 (який КП Бориславводоканал отримав 01.03.2017 р.) повідомив, що до відділу не надходило повідомлень від стягувача - ПАТ Львівобленерго про списання заборгованості, зазначеної у листі від 17.02.2017р. №128, тому у Відділу відсутні достатні законні підстави для винесення постанови про закінчення виконавчого провадження з підстав передбачених п. 16 ч. 1 ст. 39 Закону України Про виконавче провадження з примусового виконання наказу №914/1640/15 виданого 05.11.2015р. господарським судом Львівської області про стягнення з КП Бориславводоканал на користь ПАТ Львівобленерго 1 191 305,22 грн. заборгованості за спожиту активну електроенергію, 10 653,61 грн. боргу за перетікання реактивної енергії, 87 325,86 грн. пені, 9 038,97 грн. три проценти річних, 400 462,41 грн. інфляційних втрат та 35 722,23 грн. судового збору.

Боржник (відповідач) вважає таку бездіяльність державного виконавця щодо відмови у закінченні виконавчого провадження №52180357 по примусовому виконанню наказу №914/1640/15 від 05.11.2015р. незаконною, оскільки основну заборгованість за спожиту електричну енергію КП Бориславводоканал перед стягувачем (позивачем) погашено повністю до набрання чинності Законом України від 03.11.2016 року № 1730-VIII Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії, тому суми пені, інфляційних нарахувань та 3% річних є списаними на підставі ч. 2 ст. 7 вказаного Закону, та вважає, що виконавче провадження №52180357 підлягає закінченню в порядку п. 16 ч. 1 ст. 39 Закону України Про виконавче провадження.

Статтею 3 Закону України від 02.06.2016 р. № 1403-VIII Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів встановлено, що завданням органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є своєчасне, повне і неупереджене виконання рішень, примусове виконання яких передбачено законом.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначені Законом України Про виконавче провадження.

Так згідно із ст. 18 Закону України від 02.06.2016 р. № 1404-VIII Про виконавче провадження виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Пунктом 16 ч. 1 ст. 39 Закону України від 02.06.2016 р. № 1404-VIII Про виконавче провадження встановлено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі погашення, списання згідно із Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" неустойки (штрафів, пені), інших штрафних, фінансових санкцій, а також інфляційних нарахувань і процентів річних, нарахованих на заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", її дочірньою компанією "ОСОБА_1 України", Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), перед постачальниками електричної енергії за спожиту електричну енергію, що підлягали виконанню на підставі виконавчого документа за судовим рішенням.

В матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували факт списання заборгованості по пені, інфляційних нарахуваннях і трьох відсотків річних ПАТ Львівобленерго. Долучені до скарги наказ КП Бориславводоканал про списання пені, інфляційних нарахувань та трьох процентів річних від 16.02.2017 р. №12, лист від 17.02.2017 р. №130 з повідомленням ПАТ Львівобленерго про списання пені, інфляційних нарахувань та трьох процентів річних (докази вручення листа стягувачу відсутні) виконані в односторонньому порядку та не є належними доказами, які б підтверджували факт списання стягувачем заборгованості.

Посилання боржника (відповідача) на ст. 4 та ч. 2 ст. 7 Законом України від 03.11.2016 року № 1730-VIII Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії, як на підставу закінчення виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу від 05.11.2015 р., є необґрунтованими, виходячи із наступного.

Статтею 2 Закону України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.

Абзацами 4, 6 ст. 1 Закону України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії визначено, - заборгованість, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону(далі - заборгованість): - кредиторська заборгованість перед постачальником електричної енергії підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за електричну енергію, спожиту для виробництва та надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, з постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).

Згідно з абз. 9 ч.1 ст.1 Закону України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії, процедура врегулювання заборгованості - заходи, спрямовані на зменшення, списання та/або реструктуризацію заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ, підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію шляхом проведення взаєморозрахунків, реструктуризації та списання заборгованості.

Приписами ч.1 ст.3 Закону України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії встановлено, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства (далі - реєстр).

Вказана норма кореспондується з абз. 12 ч.1 ст. 1 Закону України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії, яким визначено, що учасники процедури врегулювання заборгованості - підприємства та організації, включені до реєстру, постачальники природного газу та/або електричної енергії, оптовий постачальник електричної енергії, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

З наведених норм випливає, що для участі у процедурі врегулювання заборгованості шляхом її списання, теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення повинні бути включені до відповідного реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Частиною 2 ст. 3 Закону України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії встановлено, що для включення до реєстру підприємства централізованого водопостачання і водовідведення, теплопостачальні і теплогенеруючі організації подають центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, заяву, до якої додаються: копії установчих документів; копії наявних ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності; копії балансу підприємства (організації) та звіту про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованості станом на 1 липня 2016 року (розрахункова дата) та за останній звітний період; довідка, складена підприємством (організацією) у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської та кредиторської заборгованостей із зазначенням кредиторів, дебіторів, величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період; копії актів звіряння взаєморозрахунків; розрахунки обсягів заборгованості з різниці в тарифах та копії протоколів територіальних комісій з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах (ця норма не поширюється на теплогенеруючі підприємства, що не постачають теплову енергію населенню).

Відповідальність за повноту та достовірність даних, наведених у поданих документах, несуть учасники процедури врегулювання заборгованості.

Рішення про включення або про відмову у включенні до реєстру приймається керівником центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, або уповноваженою ним посадовою особою протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви та розміщується на офіційному веб-сайті цього орган.

Отже з наведених норм випливає, що для списання зобовязань з оплати пені, інфляційних нарахувань та 3% річних в порядку Закону України Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії підприємство мало набути статуту учасника процедури врегулювання заборгованості, тобто бути включеним до реєстру.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

В матеріалах справи відсутні докази включення боржника(відповідача) до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості чи подання документів, визначених частиною 2 статті 3 вказаного Закону, для включення до такого реєстру.

При цьому, положення вказаного Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" не містить норм, які б передбачали автоматичне списання нарахованих пені, інфляційних втрат та річних з дня набрання чинності Законом або встановлювали процесуальні наслідки набрання ним чинності.

Згідно п. 9.13 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. №9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобовязує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що заявником не доведено незаконності дій державного виконавця щодо відмови у закінченні виконавчого провадження, а тому подана скарга є необґрунтованою.

Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

У свою чергу, скаржник не навів обґрунтованих доводів та підстав для скасування оскаржуваної ухвали суду першої інстанції.

Враховуючи наведене, апеляційний господарський суд вважає, що ухвала господарського суду першої інстанції прийнята з урахуванням усіх обставин справи та з дотриманням норм чинного законодавства, а тому не вбачає підстав для зміни чи скасування ухвали.

Зважаючи на те, що апеляційну скаргу залишено без задоволення, витрати по сплаті судового збору в порядку ст.49 ГПК України покладаються на скаржника.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105, 106, 121-2 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ :

1.Ухвалу господарського суду Львівської області від 04.04.2017 у справі № 914/1640/15 - залишити без змін, апеляційну скаргу ОСОБА_3 підприємства Бориславводоканал б/н від 28.04.2017 року без задоволення.

2.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

3.Справу скерувати на адресу місцевого господарського суду.

Повний текст постанови виготовлений 12.06.2017 р.

Головуючий суддя Бонк Т.Б.

Судді Кравчук С.М.

ОСОБА_1