Постанова № 67058388, 31.05.2017, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
31.05.2017
Номер справи
913/1046/16
Номер документу
67058388
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2017 року Справа № 913/1046/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого суддіКорсака В.А.суддівШвеця В.О., Данилової М.В.розглянувши касаційну скаргуФізичної особи-підприємця ОСОБА_4на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 20.02.2017у справі № 913/1046/16 Господарського суду Луганської областіза позовомПершого заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Рубіжанської міської радидоФізичної особи-підприємця ОСОБА_4провнесення змін до договору

в судовому засіданні взяли участь представники :

- позивачане з'явився- відповідачане з'явився- ГПУГришина Т.А.

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2016 року Перший заступник керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Рубіжанської міської ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, в якій просив суд внести зміни до договору оренди землі в частині нормативної грошової оцінки земельної ділянки та орендної плати в запропонованій ним редакції.

Рішенням Господарського суду Луганської області від 28.11.2016 (суддя Драгнєвіч О.В.), залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 20.02.2017 (головуючий Будко М.В., судді: Склярук О.І., Малашкевич С.А.) у даній справі позов задоволено повністю. Внесено зміни до договору оренди землі від 27.10.2006, укладеного між Рубіжанською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4, державна реєстрація від 27.10.2006 року за №040642000121, шляхом викладення пункту 5 розділу "Об'єкт оренди" договору у новій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 789 232, 48 грн. (сімсот вісімдесят дев'ять тисяч двісті тридцять дві гривні сорок вісім копійок)"; шляхом викладення пункту 9 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "Орендна плата складає 3 відсотки від нормативно грошової оцінки землі та становить 23676,98 грн. (двадцять три тисячі шістсот сімдесят шість грн. дев'яносто вісім коп.) на рік. Щомісячна орендна плата становить 1973,08 грн. (одна тисяча дев'ятсот сімдесят три гривні вісім копійок)". Здійснено розподіл судових витрат.

Не погоджуючись з рішеннями судів, Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову у позові у повному обсязі.

13.05.2017 від Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на адресу суду надійшли доповнення до касаційної скарги, які залучені до матеріалів справи та враховані судом.

У своїх відзивах на касаційну скаргу, які надійшли на адресу суду 16.05.2017 та 29.05.2017, Перший заступник керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області не погоджується з доводами скаржника і просить суд залишити оскаржувані судові рішення без змін, а скаргу - без задоволення.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 та Рубіжанська міська рада не реалізували процесуальне право на участь у судовому засіданні суду касаційної інстанції, хоча про час та місце його проведення були повідомлені належним чином.

Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій на підставі поданих до матеріалів справи доказів встановлено, що 27.10.2006 між Рубіжанською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Рубіжанському міському відділі Луганської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 27.10.2006 за № 040642000121.

За умовами цього договору, орендодавець на підставі рішення Рубіжанської міської ради 59 сесії 4 скликання від 02 листопада 2005 року надає, а орендар приймає у строкове платне користування терміном на 25 років земельну ділянку для розміщення металообробного виробництва площею 0, 3400 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Нормативна грошова оцінка цієї земельної ділянки становить 285 951,12 грн. без ПДВ.

В пунктах 9, 10, 11, 12 договору сторони погодили, що згідно рішення 59 сесії 4 скликання від 02.11.2005 Рубіжанської міської ради про надання земельної ділянки в оренду ОСОБА_4 щомісячна орендна плата без урахування ПДВ становить 959,28 грн. в місяць. Орендна плата нараховується з дати державної реєстрації цього договору і вноситься орендарем в грошовій формі. Її обчислення здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься щомісячно не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним на банківські реквізити. Розмір орендної плати переглядається щорічно, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі у разі інфляції та з інших мотивів, визначених цим договором.

Рубіжанською міською радою, як розпорядником землі в межах встановленої чинним законодавством компетенції було прийнято рішення № 21/2 від 24.05.2012 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Рубіжного Луганської області", яке набрало чинності з 01.01.2013 та рішення № 55/1 від 24.09.2015 "Про затвердження Порядку розрахунку орендної плати за землю на території міста Рубіжного" (т.1, а.с. 28, 36-37).

Орендна плата за землю по місту Рубіжне у 2016 році обчислюється з урахуванням Порядку розрахунку орендної плати за землю на території міста Рубіжне, затвердженого рішенням Рубіжанської міської ради № 55/1 від 24.09.2015. Цим Порядком передбачено, що при розрахунку орендної плати за користування земельною ділянкою застосовується коефіцієнт в розмірі відвідного відсотка від нормативно грошової оцінки земельної ділянки (в залежності від цільового використання земельної ділянки).

Розрахунок орендної плати за землю виконується за формулою О (орендна плата) = НГО (нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн.) х В (коефіцієнт орендної плати, відсоток від нормативно грошової оцінки земельної ділянки).

Відповідно до рішення Рубіжанської міської ради від 24.05.2012 № 21/2 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Рубіжного Луганської області", а також даних наявного в матеріалах справи витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 30.08.2016 № 71/86-16 Управління Держгеокадастру у м. Сєвєродонецьку Луганської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,3400 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, якою користується відповідач, станом на 2016 рік складає 789 232 грн. 48 коп. (т.1, а.с.38).

У зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земель у м. Рубіжне позивач неодноразово звертався з листами № 33/161 від 21.01.2014, № 33/3557 від 14.12.2015, № 33/1734 від 26.05.2016 до відповідача з пропозиціями про внесення змін до договору оренди землі від 27.10.2006, які залишені відповідачем без реагування.

У пункті 33 договору сторони визначили, що зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди спір розв'язується у судовому порядку.

Предметом даного судового позову є вимога прокурора в інтересах позивача (орендодавця) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати. Ця вимога мотивована необхідністю приведення діючого договору оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, а також тим, що сторонами не було досягнуто згоди щодо внесення відповідних змін до договору.

Відповідно до вимог статей 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Орендна плата за землю визначена у частині першій статті 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Як визначено умовами договору оренди землі, укладеного між сторонами у справі, розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції (пункт 12 договору).

Статтею 288 ПК України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки і не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Також слід зазначити, що базою оподаткування відповідно до статті 271 ПК України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ ПК України.

За змістом пункту 289.1 статті 289 ПК України і частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до положень статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (частина перша статті 23 цього Закону).

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 ПК України (див. постанови Верховного Суду України: від 02.03.2016 у справі № 922/538/14, від 01.04.2015 у справі № 916/2287/14, від 20.05.2015 у справі № 916/2294/14, від 01.07.2015 у справі № 916/1736/14, від 20.08.2013 у справі № 5009/3430/12, від 03.12.2013 у справі № 5009/3430/12).

Разом із тим, згідно з пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до ПК.

Відповідно до положень статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішення Рубіжанської міської ради № 55/1 від 24.09.2015, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста Рубіжне та затверджено нові ставки орендної плати, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, тому воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Отже, визначення статтею 288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Здійснюючи судовий розгляд справи, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованих висновків щодо наявності підстав для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність розміру, встановленому ПК України як на момент виникнення спору між сторонами, так і на момент його вирішення у суді, а відтак і наявність у позивача права вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового як для позивача так і відповідача.

Встановивши, що запропонована позивачем редакція внесення змін до договору оренди в частині розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки відповідає вимогам діючого на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, господарські суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про задоволення позову, правильно застосувавши норми матеріального права та процесуального права.

Відповідно до приписів статті 1117 ГПК України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Оскаржені судові рішення судів попередніх інстанцій відповідають обставинам справи та вимогам чинного законодавства, що свідчить про відсутність підстав для їх зміни або скасування.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію ("Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод") та практику Суду (Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини) як джерело права.

Відповідно до ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном.

Враховуючи практику Європейського Суду з прав людини при з'ясуванні питання щодо порушення положень ст. 1 Протоколу Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод слід з'ясовувати, зокрема, чи мало місце втручання у право мирного володіння майном ? Чи здійснене втручання в "інтересах суспільства" ? Чи відповідає втручання принципу правової визначеності ? Чи дотримано "справедливий баланс" між суспільним інтересом та правом особи на мирне володіння майном ?

При розгляді вказаних питань, колегія дійшла висновку про те, що територіальна громада м. Рубіжне зацікавлена у забезпеченні ефективного використання комунального майна та отриманні справедливої плати за його використання (в даному випадку, орендної плати за користування земельною ділянкою на підставі договору), тому таке втручання здійснюється "в інтересах суспільства".

Беручи до уваги зміни, які відбулись у законодавстві (визначення ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку від 3 до 12 % від нормативної грошової оцінки землі), чинність рішення Рубіжанської міськради № 55/1 від 24.09.2015 про встановлення коефіцієнтів орендної плати, а також передбачену договором можливість внесення відповідних змін (пункти 12, 33 договору), позивач, як орендодавець, має право вимагати від відповідача, як орендаря, приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін.

Таким чином, "справедливий баланс між суспільним інтересом та правом особи на мирне володіння майном" дотримано.

За таких обставин, касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 20.02.2017 у справі № 913/1046/16 залишити без змін.

Головуючий суддя В. А. Корсак

С у д д і В. О. Швець

М. В. Данилова