ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
06 червня 2017 рокусправа № П/811/100/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.
суддів: Прокопчук Т.С. Чабаненко С.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.в.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 березня 2017 року у справі № П/811/100/17 за адміністративним позовом Фермерського господарства "Луч" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Фермерське господарство "Луч" звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення, прийняте Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Кіровоградській області 11 жовтня 2016 року №0002501111 про застосування штрафу на суму 11632,39 грн. за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг). В обґрунтування позову позивачем вказувалось на помилковість висновків відповідача, викладених в акті камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість за липень 2015 року, без врахування обставини спеціального статусу позивача - суб'єкту спеціального режиму оподаткування, наявності спеціального рахунку для здійснення електронного адміністрування ПДВ та вчасного і в повному обсязі перерахування позивачем сум ПДВ на цей рахунок.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 березня 2017 року позовні вимоги задоволено.
Не погодившись із рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нове рішення, відмовивши у задоволенні позову. На думку апелянта, суд першої інстанції не врахував зміни до Податкового кодексу України, які були внесені Законом України № 643-УІІ від 16.07.2015 року, які набрали чинності 29.07.2015 року і відповідно до яких формула (всі її складові), яка визначає реєстраційну суму, на початок третього робочого дня після набрання чинності цим Законом «обнулено», і всі показники формули обраховуються, починаючи з 01.07.2015 року. Після цих змін сільськогосподарські підприємства з моменту запровадження на постійній основі системи електронного адміністрування податку на додану вартість (з 01.08.2015 року) використовують два електронних рахунки: основний та додатковий. Основний рахунок - для проведення розрахунків з бюджетом, додатковий - для перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств. З моменту відкриття сільськогосподарськими підприємствами, що обрали спеціальний режим оподаткування ( з 01.08.2015 року) додаткових електронних рахунків в системі електронного декларування, платники податків повинні забезпечувати перерахування на ці рахунки коштів в сумі, достатній для перерахування на спеціальний рахунок на підставі поданої податкової декларації форми - 0121. Основний електронний рахунок використовується платниками лише для проведення розрахунків з бюджетом - загальна декларація форми 0110. Позивачем погашення податкового зобов'язання за липень 2015 року відбулось після перерахування відповідних сум на рахунок у системі електронного адміністрування, відкритому 29.07.2015 року для перерахування коштів на спеціальні рахунки, з порушенням граничного терміну ( після 30.08.2015 року), тому спірне податкове повідомлення-рішення про застосування штрафу апелянт вважає правомірним.
У письмових запереченнях на апеляційну скаргу позивач просив залишити оскаржену постанову суду першої інстанції без змін, як законну та обґрунтовану, а апеляційну скаргу без задоволення.
Сторони, належним чином повідомлені про день, місце і час розгляду апеляційної скарги, доказом чого є повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень, у судове засідання не прибули.
Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
У відповідності до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Здійснюючи перевірку законності та обґрунтованості оскарженого рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та пред'явлених позовних вимог, колегія суддів керується приписами статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права дійшла висновку про відсутність підстав для його скасування.
Як встановлено судом першої інстанції на підставі письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, ФГ «Луч» з 17 жовтня 1997 року зареєстровано як платник податку на додану вартість, з 01 січня 2009 року - як сільськогосподарське підприємство - суб'єкт спеціального режиму оподаткування (свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість №200085494 НБ№113304 від 28.11.2012 року). 28 вересня 2016 року посадовою особою відповідача проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на додану вартість за липень 2015 року ФГ «Луч», за результатами якої 28 вересня 2016 року складено в акт №42/11-11/1200/20660023. Згідно Акту перевірки, ФГ «Луч» порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання податку на додану вартість протягом строків, визначених пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України за декларацією з податку на додану вартість за липень 2015 року №9175314605 від 20.08.2015 року, де граничний термін сплати припадає на 30.08.2015 року. На підставі вищезазначеного акту перевірки, 11 жовтня 2016 року прийняте податкове повідомлення-рішення №0002501111, яким позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 11632,39коп. В обґрунтування прийнятого спірного податкового повідомлення-рішення відповідач вказує, що позивачем було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2015 року №9175341605 від 20.08.2015 року, відповідно з якою відображено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного (звітного) податкового періоду та залишається у розпорядженні сільськогосподарського підприємства та спрямовується на спеціальний рахунок (рад.25.2) у сумі 58290грн. Відповідно з особовим рахунком платника станом на 30.08.2015 року (термін сплати узгодженого податкового зобов'язання) ФГ «Луч» мало переплату у сумі 128,04грн.. Таким чином, станом на 30.08.2015 року у господарства виник борг у сумі 58161,96грн., який було погашено 28.12.2015 року у сумі 5300грн.; 30.12.2015 року у сумі 10000грн.; 04.01.2016 року у сумі 8750грн. та 15.01.2016 року - 34240грн., тобто із затримкою на 138, 128, 122, 120 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність спірного податкового повідомлення-рішення, оскільки відповідачем не надано доказів про повідомлення позивача про реквізити його електронного рахунку (додаткового рахунку), враховуючи зміни до Податкового кодексу України, внесені Законом України № 643-УІІ від 16.07.2015 року. Суд також вказав на відсутність доказів того, що контролюючий орган надіслав не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Податковим кодексом України, для самостійної сплати податкових зобов'язань, Казначейству реєстр платників податків, у тому числі і про позивача, для перерахування до бюджету та/або на спеціальний рахунок сум податку за спірний період.
Колегія суду погоджується з такими висновками суду та вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України передбачено, що сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації. Пунктом 209.2 статті 209 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла з 09.07.2015 по 29.07.2015), яка встановлює спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, визначено, що сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей. Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Для перерахування суми податку із рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість на спеціальний рахунок платника в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню. На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку на спеціальний рахунок платника в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
З 29.07.2015 пункт 209.2 статті 209 Податкового кодексу України викладено в іншій редакції відповідно до Закону України від 16.07.2015 № 643-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість", а саме: згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей. Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Для такого акумулювання сільськогосподарські підприємства зараховують кошти на власні рахунки в системі електронного адміністрування податку, відкриті для перерахування коштів на спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Таким чином, в період з 09.07.2015 року по 29.07.2015 року сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Перерахування ж суми податку із рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість на спеціальний рахунок платника в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на підставі реєстру платників, поданому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики. З 29.07.2015 року сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг акумулюється сільськогосподарськими підприємствами шляхом зарахування вказаних коштів на власні рахунки в системі електронного адміністрування податку, відкритих для перерахування коштів на спеціальні рахунки.
Механізм акумулювання сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, що не підлягають сплаті до бюджету і нараховуються сільськогосподарськими підприємствами-суб'єктами спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства і рибальства (далі - сільськогосподарські підприємства) на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг) визначає Порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №11 (далі - Порядок) (в редакції, що діяла з 05.05.2015 по 25.11.2015).
Пунктом 2 вказаного Порядку визначено, що сільськогосподарське підприємство у разі обрання спеціального режиму оподаткування відкриває протягом одного звітного (податкового) періоду спеціальний рахунок (поточний рахунок із спеціальним режимом використання) відповідно до законодавства за умови подання копії витягу з реєстру платників податку на додану вартість про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування.
Пунктом же 209.13 статті 209 Податкового кодексу України передбачено, що сільськогосподарське підприємство - суб'єкт спеціального режиму оподаткування подає податкову декларацію у строки та в порядку, що встановлені для інших платників податку. Форма податкової декларації, яка подається сільськогосподарським підприємством - суб'єктом спеціального режиму оподаткування, затверджується відповідно до пункту 201.15 статті 201 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 3 Порядку на підставі даних бухгалтерського та податкового обліку сільськогосподарське підприємство складає податкову декларацію і в строки, встановлені статтею 203 Кодексу, подає її в електронному вигляді до територіального органу ДФС.
Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) сільськогосподарським підприємством відповідно до податкової декларації за операціями з постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах (крім підакцизних товарів, за винятком виноматеріалів за кодами згідно з УКТЗЕД 2204 29 і 2204 30, які поставляються підприємствами первинного виноробства), тобто різниця між сумою податкового зобов'язання за звітний (податковий) період та сумою податкового кредиту за такий період, перераховується із рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість на спеціальний рахунок у порядку та строки, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" (Офіційний вісник України, 2014 р., № 87, ст. 2482; 2015 р., № 19, ст. 518).
Відповідно до пункту 4 Порядку сума податку на додану вартість, що акумулюється на спеціальному рахунку, не підлягає вилученню до державного бюджету і використовується сільськогосподарським підприємством відповідно до пункту 209.2 статті 209 Кодексу, а починаючи з 1 січня 2018 р. перераховується на поточний рахунок сільськогосподарського підприємства.
Так, у відповідності до пункту 20 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість", за підсумками звітного (податкового) періоду відповідно до задекларованих у податковій декларації з податку результатів діяльності платником податку проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 Податкового кодексу України, та/або здійснюється перерахування сум податку на спеціальний рахунок.
Суми податку, зазначені в податкових деклараціях з податку, перераховуються до бюджету та/або на спеціальний рахунок з електронного рахунка платника податку.
Пунктом 21 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість визначено, що для перерахування до бюджету та/або на спеціальний рахунок платника податку сум узгоджених податкових зобов'язань відповідно до поданих податкових декларацій з податку ДФС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Податковим кодексом України для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.
На підставі таких реєстрів Казначейство не пізніше останнього дня строку, встановленого Податковим кодексом України для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету та/або на спеціальні рахунки платників податку з їх електронних рахунків.
Згідно пункту 2 Порядок електронного адміністрування ПДВ електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ (далі - електронний рахунок) - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок. Для кожного платника податку Казначейством відкривається один електронний рахунок.
Встановлено та не спростовано доводами апеляційної скарги, що у поданій до контролюючого органу податковій декларації з ПДВ (спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства) за липень 2015 року позивачем визначено суму податку на додану вартість, що підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду та залишається у розпорядженні сільськогосподарського підприємства та/або спрямовується на спеціальний рахунок (рядок 25.2) в розмірі 58290грн. (а.с. 19).
Сторонами не заперечується, що 24.12.2014 відкрито в органах Казначейства рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість № 37519000019197. Позивачем на вказаний рахунок 07.07.2015 року перераховано грошові кошти в сумі 57000грн., 09.07.2015 року - 58200грн.
Нарахування податковим органом штрафних санкцій за несвоєчасне перерахування сум ПДВ на спеціальні рахунки відбулось у зв'язку зі здійсненням ФГ «Луч» у липні 2015 року здійснювалася реалізація власної вирощеної сільськогосподарської продукції підприємствам України, зокрема: 03.07.2015 року реалізовано соняшник на загальну суму 305281,81грн., в тому числі ПДВ - 50880,30грн.; 06.07.2015 року реалізовано соняшник на загальну суму 352440грн., в т.ч. ПДВ - 58740грн., 21.07.2015 у зв'язку з поставкою товару у меншому обсязі покупцю позивачем повернено грошові кошти у сумі 98316,07грн., в т.ч. ПДВ - 19663,21грн., що підтверджується податковими накладними, витягом з системи електронного адміністрування ПДВ та розрахунком коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (а.с. 17-25).
Для реєстрації податкових накладних платнику необхідно внести гроші на електронний рахунок з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні.
Так, позивачем з 20.08.2015 року до Долинської ОДПІ ГУ ДФС (Новгородківське відділення) було направлено запит щодо отримання реквізитів рахунку та відомостей про стан рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ та суми податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідно до витягу з системи електронного адміністрування ПДВ №20299596 від 20.08.2015 року сума на рахунку позивача складає - 108344грн.
Згідно податкової декларації з ПДВ (скорочена) за липень 2015 року, сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду становить 58290грн. ФГ «Луч» на спеціальному рахунку Казначейства України №37519000019197 від 24.12.2014 року до граничної дати, встановленої для сплати податку, задекларованої в декларації з ПДВ (скорочена) за липень 2015 року мало позитивне значення в сумі 108344грн., дані кошти повинні зарахуватися в рахунок погашення податкових зобов'язань наступних звітних періодів. Отже, на рахунку №37519000019197 від 24.12.2014 року було достатньо коштів для сплати зобов'язання з ПДВ в розмірі 58290грн.
Тобто, на момент здійснення позивачем господарських операцій з продажу сільськогосподарської продукції в липні 2015 року ним було у повному обсязі сплачено узгоджене зобов'язання з податку на додану вартість на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, в порядку, визначеному статтею 209 ПК України.
В той же час, відповідач зауважує, що позивачу 29.07.2015 року, згідно електронного повідомлення про взяття рахунків на облік в органах ДФСУ, та у відповідності до вимог пункту 201.2 статті 201 ПК України було відкрито додатковий рахунок №37527100019197, призначений для перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарських товаровиробників, відкритий в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. І саме на вказаний рахунок, на думку відповідача, позивач мав сплатити узгоджене зобов'язання з ПДВ за липень 2015 року.
Разом з тим, Законом України від 16.07.2015 № 643-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" ( діє з 29.07.2015) внесено зміни, в тому числі до статті 200-1 ПК України, в частині додаткового відкриття платникам - сільськогосподарським підприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, рахунків в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Тобто рахунок №37527100019197 був відкритий позивачу на підставі норми ПК України, яка почала діяти з 29.07.2015 року. До 29.07.2015 позивач мав обов'язок сплачувати узгоджені суми ПДВ на відкритий 24.12.2014 рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ №37519000019197.
До того ж, перерахування позивачем узгоджених суд податку на додану вартість на рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ відбулось у зв'язку зі здійснення позивачем сільськогосподарських операцій в липні 2015 року, тобто в період коли був відкритий та чинний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ №37519000019197, в той час як відкритий 29.07.2015 позивачу додатковий рахунок №37527100019197 почав діяти з серпня 2015 року, тобто вже після здійснення позивачем сільськогосподарських операцій та фактичної сплати позивачем у зв'язку з таким здійсненням спірних сум ПДВ на чинний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ.
Відповідно до листа ДФС України від 11.08.2015 р. N 16961/6/99-99-19-03-02-15 зміни до статей 200-1 та 209 Кодексу передбачають для таких сільськогосподарських товаровиробників автоматичне відкриття додаткових електронних рахунків для зарахування, починаючи з 04.08.2015 року, сум ПДВ, нарахованих таким сільськогосподарським товаровиробником при здійсненні операцій з постачання власно виробленої сільськогосподарської продукції. Кошти з таких рахунків автоматично (в день зарахування на електронний рахунок) перераховуються Казначейством на спеціальні рахунки сільськогосподарських товаровиробників.
Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
В даному випадку сплата узгодженого зобов'язання відбулася на діючи рахунки.
Відповідно до положень пункту 40 Підрозділу 2 "Особливості справляння податку на додану вартість" Перехідних положень Податкового кодексу України штрафні санкції та пеня, передбачені цим Кодексом, за порушення строків, установлених цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість, не застосовуються за умови наявності у такі строки коштів на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у сумах, достатніх для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість до бюджету або на спеціальні рахунки платників - сільськогосподарських підприємств, що обрали спеціальний режим відповідно до статті 209 цього Кодексу, а у разі нарахування протягом перехідного періоду системи електронного адміністрування податку на додану вартість зазначених штрафних санкцій такі штрафні санкції підлягають списанню контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку на додану вартість протягом 14 робочих днів не впливають на вирішення спору.
Таким чином, аналізуючи обставини справи та наведені вище норми, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про неправомірність застосування податковим органом до ФГ «Луч» штрафних санкцій за несвоєчасне перерахування на спеціальний рахунок узгодженої суми податку на додану вартість в розмірі 58161,96грн.
Також колегія суддів доходить висновку щодо необґрунтованості доводів податкового органу про те що, позивач перерахувавши кошти на чинний станом на липень 2015 року рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ по операціям за липень 2015 року, мав додатково сплатити ці ж самі кошти на спеціальний рахунок додатково відкритий вже після здійснення позивачем відповідних господарських операцій, оскільки вказана сплата була б фактично подвійною сплатою ПДВ за один і той же податковий період.
Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Статтею 200 цього ж Кодексу передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
З урахуванням того, що доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених в оскарженій постанові, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 березня 2017 року у справі № П/811/100/17 - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.В. Шлай
Суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: С.В. Чабаненко