
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2017 р. Справа №818/409/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа: Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" про часткове скасування наказів,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який він та його представник підтримали в судовому засіданні та мотивують тим, що рішенням Краснопільської районної ради від 14.07.2000 ОСОБА_1 надано в постійне користування 50 га ріллі із земель запасу Осоївської сільської ради. Це рішення виконане не було. Позивач не міг скористатися ділянкою, оскільки її частина була незаконно передана в оренду товариству мисливців та рибалок.
На запит позивача від 14.02.2017 відповідачем надано інформацію про земельні ділянки, що виставляються на земельні торги. З відповіді вбачається, що наказом від 06.08.2015 № 67 внесено зміни до наказу № 23 від 09.04.2014 та до переліку ділянок включено дві ділянки, що мали бути передані позивачу за рішенням від 14.07.2000. Ці накази вважає незаконними.
Краснопільською районною радою рішення про відведення землі позивачу приймалось на підставі Земельного кодексу України в редакції 1992 року та закону України "Про селянське (фермерське) господарство" в редакції на момент виникнення правовідносин. Рішення було прийнято у встановленому нормативними актами порядку, в межах компетенції районної ради. До цього часу рішення ніким оспорювалось та не було скасовано чи змінено. Відповідно до вимог Перехідних положень до Земельного кодексу України в редакції 2001 року рішення про надання земельних ділянок в користування, а також про вилучення (викуп), прийняті відповідними органами, але не виконані на момент введення в дію Кодексу підлягають виконанню відповідно до вимог цього Кодексу. Таким чином позивач має право отримати в користування земельну ділянку у відповідності до рішення Краснопілської районної ради 14.07.2000 року, що не було виконане.
Позивач неодноразово звертався до районної ради, районної адміністрації, відділу Держгеокадастру у Краснопільському районі Сумської області з заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації, але такого дозволу не отримав. В зв'язку з цим 27.02.2015 він повідомив про укладення ним договору на виготовлення технічної документації із землеустрою. Незважаючи на таке повідомлення та рішення Краснопільської районної ради 2000 року відповідач наказом від 06.08.2015 № 67 включив ділянки, що передані позивачу, до переліку ділянок, які виставляються на аукціон (торги). Про існування таких наказів позивач не знав та не міг дізнатися, оскільки вони не оприлюднюються. Лише після оголошення торгів позивач за публічною кадастровою картою зміг з'ясувати, що включено саме ті ділянки, які виділені йому раніше. Вважає, що наказі відповідача є незаконним, оскільки ділянка, що виділена позивачу, не є вільною і не може виставлятися на земельні торги. Просить скасувати наказ від 09.04.2014 № 23 та наказ від 06.08.2015 № 67 в частині включення до переліку ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_3.
Представник відповідача позов не визнав. Пояснив, що рішенням Краснопільської районної ради позивачу дійсно було виділено для ведення фермерського господарства 50 га ріллі. При цьому не було зазначено на яких умовах ділянка передається та на який строк. Рішенням голови Краснопільської районної державної адміністрації № 198 від 09.07.2003 надано дозвіл на розроблення проекту відведення ділянки площею 24 га з посиланням на рішення районної ради від 18.10.2001 про внесення змін до рішення від 14.07.2000. Розпорядженням голови райдержадміністрації від 10.07.20032 затверджено проект відведення земельної ділянки площею 20, 91 га. Порядок отримання земельних ділянок у власність або в користування встановлено Земельним кодексом України. Просить в задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що рішенням Краснопільської районної ради від 14.07.2000 № 12 надано позивачу за рахунок земель запасу 50 га для створення селянського (фермерського) господарства (а.с. 26-28). Ділянка в натурі позивачу відведена не була, документи у встановленому порядку оформлені не були. В своїх заперечення відповідач вказує на рішення голови Краснопільської районної державної адміністрації № 198 від 09.07.2003 року про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту відведення ділянки площею 24 га на підставі рішення Краснопільської районної ради від 18.10.2001, яким внесено зміни до рішення від 14.07.2000 та зменшено розмір ділянки, що виділено позивачу, з 50 до 24 га. Будь-яких доказів на підтвердження цьому відповідачем не надано. Відповідно ж до повідомлення та архівної довідки Краснопільської районної ради рішення про скасування чи внесення змін до рішення від 14.07.2000 "Про виділення земельних ділянок для створення селянських (фермерських) господарств" не приймалось, пункти 2 та 3 рішення виконані не в повному обсязі. Таке рішення відсутнє і в Краснопільській районній державній адміністрації (а.с. 149-153).
З 01.01.2002 набув чинності Земельний кодекс України в редакції від 25.10.2001, яким змінено порядок надання земельних ділянок у власність та користування. Разом з тим, відповідно до ч. 1 розділу X "Перехідних положень" до ЗК України в редакції від 25.10.2001 рішення про надання в користування земельних ділянок, а також про вилучення (викуп) земель, прийняті відповідними органами, але не виконані на момент введення у дію цього Кодексу, підлягають виконанню відповідно до вимог цього Кодексу. Рішення про виділення ОСОБА_1 земельної ділянки було прийнято повноважним на момент виникнення правовідносин органом, не скасовувалось та не змінювалось, а тому підлягає виконанню у відповідності до наведеної норми.
Незважаючи на це, комісією з добору земельних ділянок та/або прав на них, які можуть виставлятися на земельні торги окремими лотами рекомендовано внести зміни до наказу № 213 від 09.04.2014 та включити до переліку вільні земельні ділянки сільськогосподарського призначення, в тому числі і на території Осоївської сільської ради Краснопільського району Сумської області площами 17,908 га та 24,75 га ріллі кадастровий квартал НОМЕР_2, кадастрові номери ділянок в додатку до протоколу зазначені не були (а.с. 162-163). В протоколі відсутні будь-які відомості відносно матеріалів, які були досліджені комісією та на підставі яких комісія дійшла висновку про те, що зазначені ділянки є вільними. На підставі рекомендацій комісії відповідачем 06.08.2015 винесено наказ № 67 про внесення змін до наказу ГУ Держземагентства у Сумській області № 23 від 09.04.2014. До переліку вільних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах включено ділянки площею 17,908 га та 24,75 га ріллі кадастровий квартал НОМЕР_2 на території Осоївської сільської ради Краснопільського району (а.с 164-179). Відповідачем не подано доказів оприлюднення наказів № 23 та № 67 після їх видання та можливості з'ясування позивачем які саме ділянки включено до переліку за умови зазначення лише номеру кварталу без зазначення кадастрового номеру конкретної ділянки. На запит позивача ГУ управлінням Держгеокадастру у Сумській області надано витяг з наказу № 67 від 06.08.2015 в додатку до якого зазначено номер кадастрового кварталу 5922383800:03:007, тобто відповідачем на запит ОСОБА_1 та на вимогу суду надано копії одного і того ж наказу різного змісту (а.с. 13).
При оголошенні аукціону зазначено кадастрові номери ділянок, що виставлено на торги: НОМЕР_2 та НОМЕР_3 (а.с. 72-73). За поясненням позивача з публічної кадастрової карти України він дізнався про те, що на аукціон виставлено саме ті ділянки, що були йому виділені рішенням Краснопільської районної ради № 12 від 14.07.2000, оскільки вони знаходяться поблизу ділянки, що була йому передана у власність (а.с. 85-90). Таке твердження позивача відповідачем ніякими доказами не спростовано. Беручи до уваги вимоги ч. 1 розділу X "Перехідних положень" до ЗК України в редакції від 25.10.2001 суд вважає, що після набуття чинності новим Земельним кодексом України право позивача на отримання в натурі земельної ділянки та оформлення належних документів за рішенням Краснопільської районної ради не припинилось. За таких обставин, земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_3 не можуть вважатися вільними та включатися до переліку ділянок права на які можуть бути продані на земельних торгах.
На підставі викладеного, суд вважає необхідним визнати протиправними та скасувати наказ Головного управління Держземагентства у Сумській області "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 № 23 та наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 06.08.2015 № 67 "Про внесення змін до наказу від 09.04.2014 № 23" в частині земельних ділянок на території Осоївської сільської ради Краснопільського району Сумської області площею 17,908 га, номер кадастрового кварталу НОМЕР_2 (кадастровий номер НОМЕР_2); площею 24,75 га, номер кадастрового кварталу НОМЕР_2 (кадастровий номер НОМЕР_3).
На підставі ст. 94 КАС України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 1760 грн. 00 коп., сплачений при зверненні до суду.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про часткове скасування наказів - задовольнити
Скасувати наказ Головного управління Дерземагентства у Сумській області "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 № 23 та наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 06.08.2015 № 67 "Про внесення змін до наказу від 09.04.2014 № 23" в частині земельних ділянок на території Осоївської сільської ради Краснопільського району Сумської області площею 17,908 га, номер кадастрового кварталу НОМЕР_2 (кадастровий номер НОМЕР_2); площею 24,75 га, номер кадастрового кварталу НОМЕР_2 (кадастровий номер НОМЕР_3).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (ідентифікаційний код 39765885) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 1760 грн. 00 коп. (одна тисяча сімсот шістдесят грн. 00 коп.), сплачений при зверненні до суду.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Соп'яненко