Справа № 815/503/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Андрухіва В.В.
за участю секретаря Рижук В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю КРЕІН ЮКРЕІН до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування наказу від 13.01.2017 року № 24 Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ КРЕІН ЮКРЕІН, код ЄДРПОУ 37389561, -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю КРЕІН ЮКРЕІН до Головного управління ДФС в Одеській області про скасування наказу від 13.01.2017 року № 24 Про проведення планової виїзної перевірки ТОВ КРЕІН ЮКРЕІН.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем прийнято рішення, оформлене наказом від 13.01.2017 року № 24, яким призначено проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ КРЕІН ЮКРЕІН з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 30.09.2016 року з 26 січня 2017 року тривалістю 10 робочих днів. Підставами прийняття наказу зазначено пп.20.1.4, п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України та план графік на І квартал 2017 року проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання. Позивач вважає, що даний наказ порушує його права і прийняття цього наказу суперечить приписам статті 77 Податкового кодексу України. Так, позивач зазначив, що план-графік документальних планових перевірок на поточний 2017 рік в частині проведення документальної планової перевірки позивача на офіційному веб-сайті ДФС України у строк до 25.12.2016 року не оприлюднювався. Також позивач посилається на те, що сума сплаченого ним до бюджету ПДВ становить більше ніж 5% задекларованого доходу за звітні податкові періоди, а тому є недопустимим включення позивача до плану-графіка частіше ніж раз на три роки, при тому, що остання документальна планова виїзна перевірка проводилася у серпні 2014 року, тобто з дня проведення останньої перевірки три роки ще не минуло. Як стверджує позивач, копію оскаржуваного наказу та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки не пізніше ніж за 10 календарних днів він не отримував, що дає йому підстави не допускати посадових осіб контролюючого органу до її проведення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов з наведених вище підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у письмових запереченнях, які обґрунтовані тим, що зміни до податкового законодавства щодо оприлюднення плану-графіку на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня були внесені пунктом 42 Закону України Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні від 21.12.2016 року. Як зазначив відповідач, позивач не звернув увагу на те, що дані зміни вступили в силу 01.01.2017 року. Тому відповідач вважає, що не можливо було виконати вимогу, яка зазначена в абз.2 п.77.1 ст.77 ПК України щодо оприлюднення плану-графіка на офіційному веб-сайті центрального органа до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, оскільки дана норма почала діяти з 01.01.2017 року. Відповідач вважає хибними посилання позивача на те, що його включення до плану-графіку є недопустимим через сплату ним до бюджету у звітному податковому періоді ПДВ більше ніж 5% від задекларованого доходу, оскільки в Законі України від 21.12.2016 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», який набув чинності з 01.01.2017 року, взагалі відсутня ст.154 Податкового кодексу України, яка визначала критерії внесення до плану-графіку. Посилаючись на п.5 Розділу ІІІ Наказу Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року № 524 та Інформаційно-аналітичну довідку щодо позивача, відповідач вважає, що ТОВ «КРЕІН ЮКРЕІН» відноситься до платників податків високого ступеня ризику. Також відповідач зазначив, що копію оскаржуваного наказу та письмове повідомлення було надіслано позивачу 13.01.2017 року, а тому ГУ ДФС в Одеській області завчасно повідомило позивача про проведення перевірки згідно чинного законодавства. На підставі вищевикладеного відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, допитавши свідка ОСОБА_1, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що відповідно до службової записки Управління аудиту ГУ ДФС в Одеській області № 520/15-32-14-01 від 19.04.2017 року, про затвердження плану-графіка на І квартал 2017 року ГУ ДФС в Одеській області було повідомлено листом ДФС України від 04.01.2017 року № 107/7/99-99-14-03-01-17 (а.с.175).
Згідно листа ДФС України № 107/7/99-99-14-03-01-17 від 04.01.2017 року, план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на І квартал 2017 року, який сформовано згідно вимог наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року № 524 «Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» (у редакції наказу Мінфіну від 04.08.2016 року № 723), затверджено головою Державної фіскальної служби України ОСОБА_2 30.12.2016 року (а.с.176).
ТОВ «КРЕІН ЮКРЕІН» (код ЄДРПОУ 37389561) включено до Розділу ІІ, підрозділ АІІ плану-графіку документальних перевірок на І квартал 2017 року, згідно якого проведення перевірки призначено на січень 2017 року за період з 01.01.2014 року по 30.09.2016 року (а.с.177).
Остання документальна виїзна планова перевірка ТОВ «КРЕІН ЮКРЕІН» за період з 01.10.2012 року по 31.12.2013 року проводилася 14.08.2014 року, що підтверджується наказом ДПІ в Овідіопольському районі ГУ Міндоходів в Одеській області від 22.07.2014 року № 455 та листом від 31.07.2014 року № 11976/10/15-21-22-03 (а.с.10, 11), та не заперечується сторонами.
13.01.2017 року Головним управлінням ДФС в Одеській області на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України та відповідно плану-графіка на І квартал 2017 року проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання прийнято наказ № 24, яким наказано провести документальну планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ «КРЕІН ЮКРЕІН», код ЄДРПОУ 37389561, за період з 01.01.2014 року по 30.09.2016 року з 26.01.2017 року тривалістю 10 робочих днів (а.с.8).
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла до 01.01.2017 року), документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
З 01 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" (далі - Закон № 1797)
Пунктом 42 Закону № 1797 у статті 77 Податкового кодексу України п.77.1 доповнено абзацом другим такого змісту: План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Отже, оскільки абзац 2 п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України, на який посилається позивач в обґрунтування своїх вимог, було внесено до Податкового кодексу України Законом № 1797, який набрав чинності 01.01.2017 року, його положення щодо оприлюднення плану-графіку документальних перевірок на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі перевірки можуть бути застосовані до плану-графіку на 2018 рік, тому як на момент набрання чинності вказаними змінами до ПК України 25 грудня 2016 року вже минуло.
Таким чином, суд вважає безпідставними посилання позивача на те, що план-графік документальних планових перевірок на 2017 рік на веб-сайті ДФС України протиправно не опублікований, оскільки згідно ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Положеннями п.77.2 ст.77 Податкового кодексу України встановлено, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року № 524, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 червня 2015 р. за № 751/27196, затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі за текстом - Порядок).
Згідно приписів п.5 Розділу І Порядку, в редакції, яка діяла з 09.09.2016 року до 13.04.2017 року), план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Відповідальність за якість формування плану-графіка та його коригування, у тому числі якість відбору платників для перевірок на підставі встановлених ризиків у їх діяльності, розрахунок періоду перевірки, термінів проведення перевірки, періодичності включення платників податків до плану-графіка, виконання інших вимог, передбачених законом, покладається на територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що його неправомірно включено до плану-графіку документальних планових перевірок платників податків на І квартал 2017 року, оскільки правомірність (протиправність) складання та затвердження цього плану графіку не є предметом позову по даній справі.
Згідно заявлених позовних вимог, позивач не оскаржує дії відповідача та ДФС України щодо включення його до плану-графіка перевірок на І квартал 2017 року та затвердження цього плану-графіка, а також не просить визнати такі дії протиправними. Предметом даного позову є лише скасування наказу про призначення планової виїзної документальної перевірки.
Таким чином, оскільки наказ ГУ ДФС в Одеській області від 13.01.2017 року № 24 Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ КРЕІН ЮКРЕІН, код ЄДРПОУ 37389561 приймався на підставі плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на І квартал 2017 року, затвердженого головою ДФС України, який є чинним і позивач його не оскаржив, суд дійшов до висновку, що наказ від 13.01.2017 року № 24 було прийнято відповідачем правомірно та на законних підставах.
Відповідно до п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Доводи сторін щодо своєчасності повідомлення позивача про планову перевірку та надіслання копії наказу суд до уваги не бере, оскільки предметом позову по даній справі є визнання протиправним та скасування наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки, а не порушення відповідачем порядку її проведення на підставі цього наказу.
Також суд не бере до уваги доводи сторін щодо визначення ступеня ризику в діяльності позивача та відповідності позивача критеріям, визначеним абзацом 4 п.77.2 ст.77 Податкового кодексу України, оскільки, як зазначено судом вище, правомірність чи протиправність включення позивача органами ДФС до плану-графіка перевірок на І квартал 2017 року не є предметом позову ТОВ "КРЕІН ЮКРЕІН".
Згідно з положеннями ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з вимогами ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач довів правомірність прийнятого ним наказу від 13.01.2017 року № 24 про проведення документальної планової виїзної перевірки позивача у І кварталі 2017 року, а тому позовні вимоги ТОВ КРЕІН ЮКРЕІН задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 6-9, 11, 69, 71, 86, 159-163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю КРЕІН ЮКРЕІН - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили у разі неподання апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови суду виготовлений 07.06.2017 року.
Суддя: В.В. Андрухів
у позові відмовлено.
07 червня 2017 року.