Постанова № 66981927, 02.06.2017, Добровеличківський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
02.06.2017
Номер справи
387/210/17
Номер документу
66981927
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 387/210/17

Номер провадження по справі 2-а/387/10/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2017 року смт. Добровеличківка

Добровеличківський районний суд Кіровоградської області

у складі:

головуючого судді Майстера І. П.

при секретарі судового засідання Діордієвій Т.І.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Добровеличківського районного суду Кіровоградської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Новоукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду Кіровоградської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В :

Представник позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії в якому зазначив, що 30.05.2007 року ОСОБА_2 набула статусу пенсіонера по досягненню пенсійного віку (55 років), продовжуючи далі працювати. Стаття 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 9 липня 2003 року, пенсія розраховується по двох варіантах: 1 варіант по новій формулі у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058; 2 варіант пенсія визначається із двох частин. Пенсія до 01.01.2004 визначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", чинного до 01.10.2011. По обох варіантах для розрахунку заробітної плати беруться 60 місяців зі всього стажу. Пенсійний фонд вибрав 60 місяців з третини стажу, чим порушив обидва зазначені закони України. Також при обчисленні коефіцієнта заробітної плати, відповідно до абз.3 ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», дозволено виключити до 10% періоду найменш вигідних за коефіцієнтами заробітної плати. У зв'язку із чим відповідач не виключив період із малою зарплатою починаючи з 1 липня 2000 по 1 січня 2005 рік, що призвело до зменшення коефіцієнта заробітної плати на 25%. Крім того, відповідач не застосував ст. 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме при розрахунку пенсії з двох частин понизив коефіцієнт стажу з 69% до 37% (складова при нарахуванні пенсії з 34 років за 20 років -55% та за 14 років - 14%). Також відповідач перераховуючи через кожні два роки пенсію включав зарплату не за рік перед перерахунком, а за 2007 рік, чим порушив ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав у повному обсязі та огрунтував їх обставинами, викладеними у позові.

Представник відповідача заперечувала щодо позовних вимог, зазначаючи, що з 30.05.2007 року ОСОБА_2 призначено пенсію за віком за нормами Закону, виходячи із заробітної плати, взятої за період з 01.04.1983 по 31.03.1988 та з 01.07.2000 по 31.05.2007. При розрахунку коефіцієнта заробітної плати було застосовано абзац 3 статті 40 Закону, тобто виключено з розрахунку «невигідні» місяці заробітної плати (період з 01.09.2003 р. по 31.05.2007 р.). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 0,89007. Страховий стаж на момент призначення складав 37 років 8 місяців 22 дні. Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону та становив 0,37667. Згідно заяви від 03.08.2009 року було проведено перерахунок з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після призначення пенсії. Заробіток, взятий за період з 01.04.1983 по 31.03.1988 та з 01.07.2000 по 31.07.2009. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, після застосування абзацу 3 статті 40 Закону (період оптимізації з 01.07.2003 по 31.05.2007), складав 0,82594. Такий перерахунок був доцільним, оскільки навіть за наявності зменшення індивідуального коефіцієнту заробітку розмір пенсії збільшувався на 29,42 грн.. Страховий стаж після перерахунку склав 39 років 9 місяців 11 днів. Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 %, становив 0.53663. З 01.08.2011 ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після попереднього перерахунку пенсії. Заробіток, взятий за період з 01.04.1983 по 31.03.1988 та з 01.07.2000 по 31.07.2011. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 0,83294. Страховий стаж склав 41 рік 9 місяців 11 днів. Коефіцієнт страхового стажу розрахований відповідно до статті 25 Закону з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 %, становить 0,56363. На підставі заяви від 22.01.2016 було проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку. Обчислення розміру пенсії проведено виходячи із загального страхового стажу 46 років 2 місяці 10 днів. Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% становить 0,62325. Враховуючи викладене, за документами пенсійної справи пенсія ОСОБА_2 призначена і виплачується згідно чинного пенсійного законодавства. Також позивач подала заяву про призначення пенсії за віком та просила розрахувати пенсію автоматизованим способом та було обрано найбільш вигідний для неї період розрахунку пенсії.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що з 30.05.2007 року ОСОБА_2 призначено пенсію за віком, виходячи із заробітної плати, взятої за період з 01.04.1983 по 31.03.1988 та з 01.07.2000 по 31.05.2007. При розрахунку коефіцієнта заробітної плати було застосовано абзац 3 статті 40 Закону та виключено з розрахунку невигідні місяці заробітної плати (період з 01.09.2003 по 31.05.2007). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 0,89007. Страховий стаж на момент призначення складав 37 років 8 місяців 22 дні. Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»становив 0,37667.

Згідно наданої пенсійної справи позивача, судом з'ясовано, що страховий стаж на момент призначення пенсії складав 37 років 8 місяців 22 дні. Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», становив 0,37667.

Відповідно до заяви від 03.08.2009 було проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після призначення пенсії.

Заробіток, взятий за період з 01.04.1983 по 31.03.1988 та з 01.07.2000 по 31.07.2009. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати із застосуванням періоду оптимізації з 01.07.2003 по 31.05.2007 у відповідності до абзацу 3 ч.1 статті 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» складав 0,82594.

Страховий стаж після перерахунку склав 39 років 9 місяців 11 днів Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 %, становив 0.53663.

З 01.08.2011 ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після попереднього перерахунку пенсії Заробіток, взятий за період з 01.04.1983 по 31.03.1988 та з 01.07.2000 по 31.07.2011. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 0,83294.

Страховий стаж склав 41 рік 9 місяців 11 днів. Коефіцієнт страхового стажу розрахований відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% становить 0,56363.

На підставі заяви від 22.01.2016 було проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку. Обчислення розміру пенсії проведено виходячи із загального страхового стажу 46 років 2 місяці 10 днів. Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 % становить 0,62325. Заробіток, взятий за період з 01.04.1983 по 31.03.1988 та 01.07.2000 по 31.07.2011 (період оптимізації з 01.04.2003 р. по 31.05.2007 р. обчислений відповідно до статі і 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», складає 996,48 гривень. (1197,91 грн. х 0,83185 де 1197,91 грн. - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економії України, за 2007 рік; 0,83185 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсійної виплати станом на 01.01.2017 становить 1335,48 гривень.

Відповідно до вимог частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Суд зазначає, що відповідач розглянув усі звернення представника позивача щодо обчислення страхового стажу, та надані відповіді про правильність нарахування та обчислення пенсії позивачу.

Судом в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, обслуговується відповідачем. Згідно подання про стаж роботи по трудовій книжці заявника (аркуш пенсійної справи 8-10), позивач почала трудову діяльність 01 вересня 1982 року, вступивши до міського ПТУ № 59 м. Єнакієве, та продовжує трудову діяльність на час розгляду судом справи. З 30 травня 2007 року позивачу призначена пенсія за віком. Загальний трудовий стаж позивача на момент звернення за призначенням пенсії становив 37 років 8 місяців 22 дні. Відповідно до довідок про заробіток для обчислення пенсії від 04.06.2007 року заробітна плата позивача надана за період з січня 1982 року по грудень 1991 року (аркуш пенсійної справи 25-26). Також до індивідуальних відомостей про застраховану особу взято заробіток для обчислення пенсії з вересня 2000 року по травень 2007 року (аркуш пенсійної справи 27-35). За проведеним під час призначення пенсії розрахунком заробітної плати позивача індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становив 0,37667, при оптимізації був виключений період з 01.09.2003 р. по 31.05.2007 р., середній заробіток для обчислення пенсії склав 5384,99 грн. Відповідно до Розпорядження про перерахунок пенсії у зв'язку з перерахунком через зміну надбавки №131242 від 11.02.2016 позивачу була призначена пенсія в загальному розмірі 1235,48 гривень. Позивачу було надано роз'яснення з приводу розрахунку пенсії, відповідно до якого заробітна плата для обчислення пенсії позивачу, як найбільш вигідний варіант була врахована за період роботи з 01.04.1983 по 31.03.1988 та 01.07.2000 по 31.07.2011 р. (період оптимізації з 01.01.2017 по 31.05.2017), яка при індивідуальному коефіцієнті заробітної плати складає 0,83185 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, який складає 11197,91 гривня, а обчислення розміру пенсії проведено виходячи із загального страхового стажу 46 років 2 місяці 10 днів.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач правильно визначив коефіцієнт заробітної плати позивачу за найбільш вигідним для нього варіантом з урахуванням періодів роботи з 01.04.1983 по 31.03.1988 та 01.07.2000 по 31.07.2011.

Дії відповідача по визначенню заробітної плати для обчислення пенсії по пенсійній справі позивача № 131242 та розпорядження про перерахунок пенсії в зв'язку з уточненням розрахункових показників в цілому - відповідають вимогам абз.3 ч. 1 ст. 28, ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Суд відхиляє обґрунтування позивачем своїх вимог посиланням на вимоги ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення», про можливість взяття для обчислення пенсії середньомісячного заробітку для обчислення пенсій за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності, оскільки зазначені вимоги діяли до 01.01.2004 року до дати набуття чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 40 якого передбачений інший порядок визначення середньої заробітної плати для обчислення пенсії.

За цих же підстав суд вважає такими, що не підлягають задоволенню вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з визначенням заробітної плати для обчислення пенсії з двох періодів страхового стажу з 01.07.2000 по 01.01.2005.

Також представник позивача зазначив, що позивач після призначення їй пенсії продовжувала працювати та відповідач перераховуючи через кожні два роки пенсію враховував заробітну плату не за рік перед перерахунком, а за 2007 рік, чим порушив ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Суд зазначає, що спірні правовідносини врегульовані Конституцією України та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1058-IV).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV закріплено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000.

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп); К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення їй пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний пропрацьований місяць після призначення пенсії.

Таким чином, у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Частиною 4 статті 42 Закону № 1058-IV визначено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що показник заробітної плати, який враховується при перерахунку пенсії особи на підставі ст.ст. 40, 42 Закону № 1058-IV, є незмінним, тобто таким, який був на час призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в рішеннях Верховного Суду України від 30.09.2014 р., від 24.04.2012 р., від 25.09.2012 р., від 28.11.2012 р., від 13.01.2015 р. (справи №№ 21-260а14, 21-100а12, 21-301а12, 21-363а12, 21-591а14, відповідно) і висновки, наведенні у вказаних рішеннях Верховного Суду України, у відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Також суд зазначає, що пенсіонер у відповідності до заяви про призначення пенсії обрала автоматичний метод нарахування пенсії, що було зроблено пенсійним фондом та автоматичним способом виключено невигідні місяці заробітної плати.

Водночас суд погоджується з доводами представника позивача про необхідність включення до розрахунку пенсії період роботи позивача з 1976 по 1982 рік виходячи із доходів пенсіонера та з установленим періодом визначити її на умовах, що є найбільш вигідними для неї.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стаж повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з Прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до чинного закону, а саме чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду та вирішення справи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України ст. 27, 28, 40, ч.2 розділу ХV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 41, 69-71, 94, 99, 155, 158, 162, 163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Новоукраїнське об'єднане управління Пенсійного фонду Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсію за віком, включивши у розрахунок визначення пенсії період її роботи з 1976 по 1982 рік та виходячи із доходів пенсіонера з установленим періодом визначити її на умовах, що є найбільш вигідними для неї.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Добровеличківський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

Суддя Добровеличківського районного суду

Кіровоградської області ОСОБА_3