Ухвала суду № 66955007, 30.05.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
30.05.2017
Номер справи
813/5581/15
Номер документу
66955007
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2017 року м. Київ К/800/12082/16

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді - Загороднього А.Ф.,

суддів: Головчук С.В., Заїки М.М.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації

на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року

та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2016 року

у справі № 876/461/16

за позовом Регіонального об'єднання незалежної профспілки гірників України

до Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації

третя особа: Львівська обласна клінічна лікарня

про визнання протиправним і скасування наказу, -

встановив:

Регіональне об'єднання Незалежної профспілки гірників України звернулося до суду з адміністративним позовом до Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації, третя особа: Львівська обласна клінічна лікарня, про визнання протиправним та скасування наказу відповідача № 228 від 20.03.2015 року «Про профпатологічну службу області та скерування пацієнтів у профпатологічне відділення ЛОКЛ».

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16.12.2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2016 року, позовні вимоги Регіонального об'єднання Незалежної профспілки гірників України задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано підпункти 1.4, 1.5, 1.12, 1.13, 3.4 наказу Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації № 228 від 20.03.2015 року «Про профпатологічну службу області та скерування пацієнтів у профпатологічне відділення ЛОКЛ» й додатки до нього № 1, № 2, № 3. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі Департамент охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанцій та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Колегія суддів, перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів щодо правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 20 березня 2015 року Департаментом охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації було прийнято наказ №228 «Про профпатологічну службу області та скерування пацієнтів у профпатологічне відділення ЛОКЛ», яким на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1232 від 30.11.2011 року, з метою покращення роботи профпатологічної служби Львівської області, зниження професійної захворюваності та упорядкування скерувань працівників, які працюють у шкідливих умовах праці, на обстеження в профпатологічне відділення Львівської обласної клінічної лікарні (ЛОКЛ) та профільні науково-дослідні інститути було врегульовано ряд питань у сфері забезпечення державної політики у сфері охорони здоров'я. Згідно ст.15 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» реалізацію державної політики у сфері охорони здоров'я забезпечують: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я; інші центральні органи виконавчої влади, які реалізують державну політику у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, контролю якості та безпеки лікарських засобів, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань. Реалізацію державної політики у сфері охорони здоров'я в адміністративно-територіальних одиницях України здійснюють Рада міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації.

Нормами статей 13, 16, 22 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» визначено, що до відання місцевих державних адміністрацій віднесено вирішення питань охорони здоров'я, у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, здійснення контролю за додержанням законодавства з питань охорони здоров'я.

Пунктом 1.4 наказу №228 передбачено скерування всіх працівників, у яких на періодичному медичному огляді виявлено підозру на професійне захворювання, на дообстеження в профпатологічне відділення Львівської обласної клінічної лікарні з метою вирішення питання допуску до подальшої роботи в шкідливих умовах праці з випискою з амбулаторної карти хворого (форма 025/о), у відповідності до додатку №1.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що зазначений пункт наказу суперечить п.п.2.8, 2.15, 2.18 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України №246 від 21.05.2007 року. Згідно вказаних норм, скерування на дообстеження проводиться комісією з проведення медичних оглядів закладів охорони здоров'я в разі необхідності, а не всіх працівників з підозрою на професійне захворювання без виключення. Крім цього на додаткові обстеження комісія має право скеровувати не лише в профпатологічне відділення Львівської обласної клінічної лікарні, а й у інші спеціалізовані заклади охорони здоров'я. Також питання про придатність для роботи в шкідливих умовах праці повинно вирішуватися комісіями закладів охорони здоров'я, а не профпатологічним відділенням Львівської обласної клінічної лікарні.

Пунктом 1.5 наказу №228 передбачено скерування хворих з підозрою на професійне захворювання в профпатологічне відділення Львівської обласної клінічної лікарні, в яких Львівською профпатологічною лікарською експертною комісією призначено контроль або наявний відповідний висновок головного позаштатного спеціаліста Департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА з профпатології з медичною документацією, зазначеною в додатку №2.

Вказаний пункт наказу суперечить ст.49 Конституції України, п.65 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1232 від 30.11.2011 року, які не встановлюють такого роду обмежень у визначенні закладів охорони здоров'я при лікуванні пацієнтів і скеруванні до них у разі підозр на професійне захворювання.

Крім цього, пунктом 1.12 наказу №228 передбачено, що при здійсненні диспансерного спостереження контроль якості та облік покладається на профпатолога.

Тоді, як досліджено судами попередніх інстанцій, вказаний пункт наказу суперечить п.1 розділу ІІ і пп.3 п.2 розділу ІІІ Порядку диспансеризації населення, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України №728 від 27.08.2010 року, оскільки відповідно до таких, управління та планування диспансеризації населення здійснюють уповноважені структурні підрозділи у галузі охорони здоров'я місцевих органів виконавчої влади та заклади охорони здоров'я. Організаційний супровід та облік диспансеризації здійснюють уповноважені структурні підрозділи у галузі охорони здоров'я місцевих органів виконавчої влади та заклади охорони здоров'я, які визначені відповідальними за стан надання медичної допомоги населенню на відповідній території. Планування заходів з організації диспансеризації здійснюється дільничними лікарями або лікарями загальної практики - сімейної медицини. Здорові та практично здорові особи ставляться на облік та спостереження у закладах охорони здоров'я, що надають первинну медико-санітарну допомогу (один раз на рік). Хворі підлягають спільному динамічному спостереженню у дільничних лікарів або лікарів загальної практики - сімейної медицини та лікарів інших спеціальностей відповідного профілю (спостереження за схемою відповідного захворювання).

Також, пунктом 1.13 наказу №228 визначено, що заповнення посильної медичної документації здійснюється цеховим терапевтом та дільничними терапевтами або сімейними лікарями у непрацюючого населення з представленням хворого на МСЕК, у випадку відсутності цехової служби заповнення документації здійснює профпатолог.

Проте, даний пункт наказу суперечить нормам Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1317 від 03.12.2009 року та п.69 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1232 від 30.11.2011 року, за якими заповнення направлення на МСЕК проводиться лікувально-профілактичними закладами.

Пунктом 3.4 наказу №228 визначено, що повторна госпіталізація хворих, що мають ознаки професійних захворювань, здійснюється через ЛКК, що в свою чергу суперечить п.п.5.1, 5.2 Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України №189 від 09.04.2008 року, п.п.1.4.1, 2.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України №455 від 13.11.2001 року, тому суди першої та апеляційної інстанцій визнали протиправними та скасували п.п. 1.4, 1.5, 1.12, 1.13, 3.4 наказу Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації №228 від 20.03.2015 року «Про профпатологічну службу області та скерування пацієнтів у профпатологічне відділення ЛОКЛ».

Оскільки додатками №1, №2, №3 до наказу Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації №228 від 20.03.2015 року було затверджено порядок скерування пацієнтів на дообстеження в профпатологічне відділення Львівської обласної клінічної лікарні та необхідна документація, перелік медичної документації, порядок її підготовки і надання в профпатологічне відділення ЛОКЛ з метою встановлення ґенезу захворювання, клінічний маршрут пацієнта, й вони призначені реалізувати вказані вище положення наказу №228, які є протиправними, такі додатки №1, №2, №3 до наказу також підлягають скасуванню.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для скасування наказу Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації № 228 від 20.03.2015 року в цілому, окрім вищенаведених пунктів 1.4, 1.5, 1.12, 1.13, 3.4 спірного наказу не має, оскільки решта положень спірного наказу не суперечать вимогам законодавства.

Отже, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими і підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ухвалив:

Касаційну скаргу Департаменту охорони здоров'я Львівської обласної державної адміністрації відхилити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2016 року залишити без змін.

Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, строки та з підстав, передбачених главою третьою розділу ІV Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий А.Ф.Загородній

Судді С.В. Головчук

М.М. Заїка