Ухвала суду № 66954722, 25.05.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
25.05.2017
Номер справи
414/2044/15-а
Номер документу
66954722
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2017 року місто Київ К/800/20218/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої: Гончар Л.Я.,

Суддів: Донця О.Є.,

Мороза В.Ф.,

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області на постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 25 квітня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2016 року у справі № 414/2044/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії в розмірі 86 відсотків з урахуванням підвищених окладів з 02 вересня 2015 року від суми заробітної плати відповідно до довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Луганській області, з 09 вересня 2015 року.

Позов мотивований протиправністю відмови відповідача у перерахунку пенсії позивача на підставі заяви від 27 жовтня 2015 року та довідки про заробітну плату, виданою Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Луганській області.

Постановою Рубіжанського міського суду Луганської області від 25 квітня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2016 року, позов задоволено частково: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Кремінському Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області здійснити ОСОБА_2 з 01 листопада 2015 року перерахунок пенсії в розмірі 86 відсотків від суми заробітної плати, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам апаратів судів відповідно до довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Луганській області.

У поданій касаційній скарзі відповідач, із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального та матеріального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити рішення про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 01 листопада 1994 року ОСОБА_3 працювала на посаді секретаря суду в Кремінському районному суді Луганської області.

26 квітня 2011 року позивача звільнено з займаної посади, а з 27 квітня 2011 року їй призначено пенсію за віком згідно з Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» в розмірі 86 відсотків від суми її заробітної плати.

27 жовтня 2015 року позивач звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в Кремінському Луганської області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України». До заяви про перерахунок пенсії додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Луганській області.

17 листопада 2015 року відповідач листом № 6325/02-1-10 та рішенням від 17 листопада 2015 року № 18 відмовив позивачу в перерахунку пенсії з тих підстав, що з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», не призначаються, а раніше призначені - не перераховуються.

Не погодившись із таким рішенням, ОСОБА_3 звернулась до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про те, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» в редакції, яка діяла до 01 січня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності 01 січня 2015 року, положення статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Разом із цим, згідно з абзацом першим пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин (27 жовтня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Пунктом 5 цієї ж постанови визначено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644 внесено зміни до Додатку 47 до постанови Кабінету Міністрів України від 09 травня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», яким визначена схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів.

Згідно з довідкою про заробітну плату, виданою Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Луганській області ОСОБА_2, яку останньою додано до заяви про перерахунок пенсії, посадовий оклад секретаря суду встановлено в сумі 2067,00 грн.

За викладених обставин колегія суддів погоджується з висновками судів щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до поданої нею заяви.

Щодо тверджень скаржника про порушення судами норм матеріального права, колегія суддів зазначає наступне.

Дійсно, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме, виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».

У подальшому (з 01 травня 2016 року) набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», у зв'язку з чим положення Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» частково втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. Відповідно до статті 90 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Разом із цим, як зазначено вище, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії (27 жовтня 2015 року) діяла редакція постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», що встановлювала порядок перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена на підставі Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу».

Також колегія суддів відхиляє посилання заявника на норми статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» в редакції Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», адже положення цієї статті регулюють порядок призначення й виплати, а не перерахунку пенсій державних службовців.

Натомість, у справі, що розглядається, застосуванню підлягають норми статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» у взаємозв'язку із положеннями пунктів 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення».

За таких обставин колегія суддів погоджується із висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо протиправності спірної відмови відповідача та наявності підстав для задоволення позову.

Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.

Правова оцінка встановлених обставин справи судами першої та апеляційної інстанцій надана вірно, порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень не допущено.

Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кремінському районі Луганської області залишити без задоволення, а постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 25 квітня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2016 року у справі № 414/2044/15-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку статей 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: