Постанова № 66952864, 01.06.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2017
Номер справи
813/6192/15
Номер документу
66952864
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2017 рокуЛьвів№ 876/556/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Макарика В.Я.

суддів Судової-Хомюк Н.М., Глушка І.В.

за участю секретаря судового засідання Гнідець Р.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Турківського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2016 року у адміністративній справі №813/6192/15 за позовом Турківського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП Галсільліс до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправним і скасування припису,-

В С Т А Н О В И В:

20 листопада 2015 року позивач - Турківське дочірнє лісогосподарське підприємство ЛГП Галсільліс звернулося в суд з позовом до відповідача - Державної екологічної інспекції у Львівській області в якому просило визнати протиправним та скасувати пункти 1, 2 припису Державної екологічної інспекції у Львівській області № 98-04 від 06.11.2015 року.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2016 року в задоволенні адміністративного позову Турківського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП Галсільліс до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання протиправним і скасування припису відмовлено повністю.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права.

Апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржувану постанову - скасувати з таких підстав.

Державною екологічною інспекцією у Львівській області в період з 15.10.2015 по 03.11.2015 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів Турківським дочірнім лісогосподарським підприємством ЛГП Галсільліс.

3а результатами проведеної перевірки державними інспекторами складено акт №335 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду в Турківському ДЛГП ЛГП Галсільліс та акт №335 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів Турківського ДЛГП ЛГП Галсільліс.

На підставі вказаних актів Державна екологічна інспекція у Львівській області винесла:

- припис №98-04 від 06.11.2015 про усунення порушень природоохоронного законодавства, яким відповідача зобовязано до 20.11.2015 анулювати лісорубні квитки серії 02 ЛКБ №400135, №400155, №400164, №400171, №400185, №400187, №400139 незаконно виписаних на проведення прохідних рубок 2014 року на ділянках: Лімнянського лісництва - квартал 40 виділ 6 площа 2,0га, квартал 4 виділ 7 площа 1,4га, квартал 17 виділ 1 площа 2,2га, квартал 23 виділ 10 площа 2,4га, квартал 26 виділ 14 площа 1,8га, квартал 46 виділ 10 площа 2,3га; Прикарпатського лісництва - квартал 14 виділ 16 площа 1,2га; Надсянського лісництва - квартал 35 виділ 4 площа 1,7га (а.с.11-12 Т.1);

- припис №103-04 від 06.11.2015 про усунення порушень природоохоронного законодавства, яким відповідача зобовязано до 20.11.2015 анулювати неправомірно виписані лісорубні квитки серії 02 ЛКБ № 400183, №400210, №400223 на проведення суцільних рубок рідколісся в Бітлянському лісництві - квартал 17 виділ 9 площа 0,7га, квартал 17 виділ 9,2 площа 0,7га, квартал 14 виділ 18 площа 1,1га, квартал 7 виділ 3 площа 1,1га, квартал 17 виділ 9 площа 0,5га, квартал 15 виділ 2 площа 1,6га та в Надсянському лісництві - квартал 46 виділ 10 площа 2,4га. Також, зобовязано відповідача направити письмову інформацію про виконання приписів не пізніше трьох днів після закінчення встановленого терміну виконання кожного пункту приписів до Держекоінспеції у Львівській області. (а.с.13-14 Т.1).

Як встановлено судом, всі лісорубні квитки видано Старосамбірським дочірнім лісогосподарським підприємством "Галсільліс", строком дії до 31.12.2014 року.

Стаття 19 Лісового кодексу України визначає, що постійні лісокористувачі зобов'язані: вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Згідно із вимогами статті 48 Лісового кодексу України, у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.

Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обгрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.

У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об'єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.

Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.

Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.

Відповідно до статті 65 Лісового кодексу України, використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.

Згідно із статтею 67 Лісового кодексу України, у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: заготівля деревини, заготівля другорядних лісових матеріалів, побічні лісові користування, використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт.

Статтею 69 Лісового кодексу України передбачено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Відповідно до пункту 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.

Відповідно до пункту 14 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, лісорубний або лісовий квиток може бути анульований за рішенням органів Держлісагенства, власників лісів або постійних лісокористувачів, які видали квиток, відповідно до закону.

Відповідно до норм статті 78 Лісового кодексу України, право використання лісових ресурсів припиняється в разі: 1) добровільної відмови від використання лісових ресурсів; 2) закінчення строку, на який було надано право використання лісових ресурсів; 3) припинення діяльності лісокористувачів, яким було надано право використання лісових ресурсів; 4) порушення правил і норм, умов спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів; 5) використання лісових ресурсів способами, які негативно впливають на стан і відтворення лісів, призводять до погіршення навколишнього природного середовища; 6) порушення встановлених строків справляння збору за використання лісових ресурсів; 7) використання лісової ділянки не за цільовим призначенням; 8) невідшкодування в установленому порядку збитків, заподіяних лісовому господарству внаслідок порушень лісового законодавства, та невиконання вимог щодо усунення виявлених недоліків. Припинення права використання лісових ресурсів здійснюється в установленому порядку шляхом анулювання лісорубного квитка або лісового квитка тими органами, які їх видали.

Колегія суддів звертає увагу на те, що зазначені в оспорюваних пунктах припису лісорубні квитки були видані строком дії до 31.12.2014р. Позивачем проведені рубки, використано право спеціального користування лісовими ресурсами. Також слід зауважити, що відповідальність за порушення лісового господарства, способи захисту від таких порушень та наслідки вчинення дій, що порушують лісове законодавство, передбачені Главою 22 Лісового кодексу України.

Як видно з матеріалів справи, що Державна екологічна інспекція у Львівській області винесла припис №98-04 від 06.11.2015 про усунення порушень природоохоронного законодавства, яким відповідача зобовязано анулювати лісорубні квитки по яких закінчився строк заготівлі та строк вивезення деревини, а тому колегія суддів вважає, що виконання вимог припису в цій частині не захистить порушеного права позивача.

Також слід зазначити, що у відповідності до п.2 ст.78 Лісового кодексу України

припинення права використання лісових ресурсів здійснюється у звязку з закінченням строку, на який було надано право використання лісових ресурсів , тобто у відповідності до ст. 78 Лісового кодексу України лісорубні квитки строк дії яких закінчився вже є анульованими і повторно їх анулювати не має необхідності.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови, якою скасувати пункти 1, 2 припису Державної екологічної інспекції у Львівській області № 98-04 від 06.11.2015 року.

Отже, оскаржувана постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст. 202 КАС України є підставою для скасування та прийняття нової постанови.

Керуючись ст.ст. 160, 195, п.3 ч.1 ст.198, п. 4 ст. 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Турківського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2016 року у адміністративній справі №813/6192/15 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов Турківського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП Галсільліс до Державної екологічної інспекції у Львівській області - задовольнити . Визнати протиправним та скасувати пункти 1, 2 припису Державної екологічної інспекції у Львівській області № 98-04 від 06.11.2015 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: В.Я. Макарик

Судді: Н.М. Судова-Хомюк

ОСОБА_1

Повний текст постанови складений 06 червня 2017 року.