
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
15 травня 2017 року 08:45 справа №826/6003/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кузьменка В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Росвен Інвест Україна"доНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послугпроскасування постановиОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Росвен Інвест Україна" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Росвен Інвест Україна") звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі по тексту - відповідач, Нацкомфінпослуг), про скасування постанови від 23 березня 2016 року №125/16/03/01-ФК, про застосування штрафу в сумі 17 000,00 грн. за правопорушення, вчинене на ринках фінансових послуг.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/6003/16 та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав; представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив; на підставі частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
ТОВ "Росвен Інвест Україна" (ідентифікаційний код юридичної особи 37616221) згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, здійснює такі види діяльності: код КВЕД 64.19 Інші види грошового посередництва; код КВЕД 64.92 Інші види кредитування; код КВЕД 64.99 Надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н.в.і.у. (основний).
ТОВ "Росвен Інвест Україна" є учасником ринку фінансових послуг у розумінні пункту 7 частини першої статті 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Нацкомфінпослуг складено акт від 09 вересня 2015 року №190/16/03-ФК про правопорушення, вчинені ТОВ "Росвен Інвест Україна", на ринку фінансових послуг. Згідно з вказаним актом за результатами перевірки звітних даних ТОВ "Росвен Інвест Україна" за 2014 рік (коригуючи звітні дані), за І квартал 2015 року та за ІІ квартал 2015 року, що надійшли до Нацкомфінпослуг, встановлено порушення вимог: пункту 14 розділу І Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 28.08.2003 №41 (далі по тексту - Положення №41), в частині обов'язку фінансової установи виконувати протягом усього строку перебування інформації про фінансову установу в Реєстрі установлені законодавством України вимоги до фінансових компаній, а саме вимоги, встановлені пунктом 1 розділу ХІ Положення №41, в частині обов'язку фінансової установи мати власний капітал в розмірі не менше 3 млн. грн. Так, ТОВ "Росвен Інвест Україна" не забезпечує наявність власного капіталу у розмірі не менше 3 млн. грн., а саме: станом на 31 грудня 2014 року власний капітал становив 7 532 000,00 грн., станом на 31 березня 2015 року - 21 358 000,00 грн., станом на 30 червня 2015 року - 17 975 000,00 грн.
Розпорядженням Нацкомфінпослуг від 01 жовтня 2015 року №2387 про застосування заходу впливу зобов'язано ТОВ "Росвен Інвест Україна" усунути вказані вище порушення законодавства та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушення з наданням підтверджуючих документів у термін до 02 листопада 2015 року.
ТОВ "Росвен Інвест Україна" звернулося до Нацкомфінпослуг з клопотанням від 02 листопада 2015 року №02/11-1 про продовження строку виконання вимог розпорядження від 01 жовтня 2015 року №2387.
Розпорядженням Нацкомфінпослуг від 12 листопада 2015 року №2726 продовжено строк виконання ТОВ "Росвен Інвест Україна" вимог розпорядження від 01 жовтня 2015 року №2387 до 03 грудня 2015 року та повідомлено останнє про необхідність усунення порушень з наданням підтверджуючих документів до 03 грудня 2015 року. В розпорядженні зазначено, що підставою для продовження строку виконання вимог розпорядження від 01 жовтня 2015 року №2387 слугувало клопотання ТОВ "Росвен Інвест Україна" про продовження строку виконання письмового розпорядження Нацкомфінпослуг, викладене в листі від 02 листопада 2015 року, в якому повідомлено, що задля приведення власного капіталу до рівня не менше 3 000 000,00 грн. між ТОВ "Росвен Інвест Україна" (позичальником) та "Росвен Лімітед" (позикодавцем) заплановано проведення 16 грудня 2015 року переговорів з питань часткового списання позики ТОВ "Росвен Інвест Україна" в сумі 1 300 000,00 євро.
ТОВ "Росвен Інвест Україна" звернулося до Нацкомфінпослуг з клопотанням від 02 грудня 2015 року №РІ/О-001 про продовження строку виконання вимог розпорядження від 01 жовтня 2015 року №2387 до 18 грудня 2015 року.
Розпорядженням Нацкомфінпослуг від 10 грудня 2015 року №3061 продовжено строк виконання ТОВ "Росвен Інвест Україна" вимог розпорядження від 01 жовтня 2015 року №2387 до 18 грудня 2015 року та повідомлено останнє про необхідність усунення порушень з наданням підтверджуючих документів до 18 грудня 2015 року. Підставою для продовження строку виконання вимог розпорядження від 01 жовтня 2015 року №2387 слугувало клопотання ТОВ "Росвен Інвест Україна" про продовження строку виконання письмового розпорядження Нацкомфінпослуг, викладене в листі останнього від 02 грудня 2015 року, в якому повідомлено, що задля приведення власного капіталу до рівня не менше 3 000 000,00 грн. між ТОВ "Росвен Інвест Україна" (позивальником) та "Росвен Лімітед" (позикодавцем) заплановано проведення 16 грудня 2015 року переговорів з питань часткового списання позики ТОВ "Росвен Інвест Україна" в сумі 1 300 000,00 євро.
ТОВ "Росвен Інвест Україна" надало Нацкомфінпослуг листа від 21 грудня 2015 року №21/12-1 щодо виконання розпорядження від 01 жовтня 2015 року №2387 (отримано останнім 21 грудня 2015 року), в якому повідомило про досягнення між ТОВ "Росвен Інвест Україна" та "Росвен Лімітед" згоди на продовження строку повернення основної суми позики та нарахованих процентів до 28 лютого 2019 року та щодо доповнення договору позики пунктом, за яким у випадку якщо повернення основної суми заборгованості та нарахованих процентів погашення заборгованості боржником може призвести до погіршення його фінансового становища або призведе до умов, що є потенційно несприятливими для боржника чи вплинуть на його фінансово економічні нормативи, сторони можуть дійти згоди про неповернення всієї суми заборгованості чи й частини (прощення боргу) та/або продовження строку повернення позики. Додаткова угода буде підписана в перших числах 2016 року.
ТОВ "Росвен Інвест Україна" надало Нацкомфінпослуг листа від 18 лютого 2016 року №18/012-1 щодо виконання розпорядження від 01 жовтня 2015 року №2387 (отримано останнім 18 лютого 2015 року), в якому навело ті ж самі обставини, що й у листі від 21 грудня 2015 року №21/12-1. У листі від 18 лютого 2016 року №18/012-1 також зазначено про подання Нацкомфінпослуг разом з цим листом копії додаткової угоди від 01 лютого 2016 року до договору позики від 28 лютого 2013 року №LA 2013-1 від 28 лютого 2013 року та копії протоколу загальних зборів учасників від 01 лютого 2016 року.
Нацкомфінпослуг склала акт від 02 березня 2016 року №125/16/03-ФК про правопорушення, вчинені ТОВ "Росвен Інвест Україна", на ринку фінансових послуг. В акті зафіксовано, що ТОВ "Росвен Інвест Україна" не виконало вимоги розпорядження про застосування заходу впливу від 01 жовтня 2015 року №2387, чим порушило пункт 2.2 розділу ІІ та пункт 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20 листопада 2012 року №2319.
На підставі акта від 2 березня 2016 року №125/16/03-ФК Нацкомфінпослуг прийняла постанову від 23 березня 2016 року №125/16/03/01-ФК про застосування до ТОВ "Росвен Інвест Україна" на підставі пункту 3 частини першої статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" штрафної санкції в сумі 17 000,00 грн. за невиконання розпорядження від 1 жовтня 2015 року №2387 про застосування заходу впливу - усунення порушення законодавства про фінансові послуги.
В обґрунтування позовних вимог про скасування постанови відповідача від 23 березня 2016 року №125/16/03/01-ФК позивач посилається на те, що 18 грудня 2015 року між його представниками та представниками "Росвен Лімітед" проведена зустріч, в ході якої досягнуто згоди з метою збільшення власного капіталу позивача продовжити строк повернення частини позики на суму 1 500 000,00 євро до 28 лютого 2019 року. У зв'язку з цим позивач відобразив 1 500 000,00 євро у капіталі відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності 32 (МСФЗ 32), що призвело до приведення власного капіталу до норми, встановленої законодавством. Позивач 21 грудня 2015 року направив на адресу відповідача листа, в якому повідомив про прийняття рішення щодо позики, але у зв'язку з настанням новорічних свят та тим, що позикодавець знаходиться за межами України, відсутня можливість надати до відповідача підписані протокол зустрічі та додаткову угоду про внесення змін до договору позики. Позивач вкотре просив відповідача перенести виконання розпорядження від 01 жовтня 2015 року №2387, однак це прохання залишилось без відповіді відповідача. 18 лютого 2016 року позивач направив на адресу відповідача лист та документи стосовно виконання розпорядження від 01 жовтня 2015 року №2387, в якому повідомив про прийняті рішення. Таким чином, позивач вважає, що у відповідача не було підстав застосовувати до нього захід впливу - штрафну санкцію за невиконання розпорядження про застосування заходу впливу про усунення порушення вимог законодавства про фінансові послуги, оскільки ним було усунуто таке порушення, а саме: приведено капітал у відповідність до норми. Окрім того, позивачем вжито всіх заходів для виконання розпорядження від 01 жовтня 2015 року №2387 в найкоротші строки та повідомлено про це відповідача. Зменшення власного капіталу відбулось з незалежних від позивача причин - у зв'язку з різким коливанням курсу євро, що свідчить про відсутність вини позивача щодо зменшення власного капіталу. Застосування максимального розміру штрафу, передбаченого пунктом 3 частини першої статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", є необґрунтованим. Відповідачем не враховано, що вчинення порушення не призвело до негативних наслідків для учасників ринків фінансових послуг, що відповідно до підпункту 3 пункту 4.16 розділу IV Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, є пом'якшуючою обставиною.
Відповідач заперечує проти позову, вважаючи, що постанова про застосування штрафної санкції є правомірною, оскільки штраф застосовано за вчинене порушення, що полягало у невиконанні вимог розпорядження про усунення порушення законодавства, що, своєю чергою, полягало у невиконанні вимог законодавства щодо забезпечення розміру власного капіталу не менше ніж 3 000 000,00 грн. Позивач не привів розмір власного капіталу у відповідність до законодавства.
Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" цей Закон регулює відносини, що виникають між учасниками ринків фінансових послуг під час здійснення операцій з надання фінансових послуг.
Пунктом 10 частини першої статті 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" визначено, що державне регулювання ринків фінансових послуг - здійснення державою комплексу заходів щодо регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг з метою захисту інтересів споживачів фінансових послуг та запобігання кризовим явищам.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 19 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" метою державного регулювання ринків фінансових послуг в Україні є додержання учасниками ринків фінансових послуг вимог законодавства.
Пунктами 3, 4 частини першої статті 20 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" передбачено, що державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється шляхом: нагляду за діяльністю учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг); застосування уповноваженими державними органами заходів впливу.
Відповідно до абзаців першого-четвертого частини першої статті 21 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України; щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Згідно з частинами першою та восьмою статті 23 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Положення про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затверджується Президентом України.
Пунктом 2 частини першої статті 27 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" передбачено, що одним з основних завдань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг та додержанням законодавства у цій сфері.
Відповідно до пунктів 9, 10, 12 частини першої статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції:
проводить самостійно чи разом з іншими державними органами перевірку діяльності учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг), а також інших юридичних осіб та фізичних осіб, які здійснюють діяльність з надання фінансових послуг, для якої законом встановлені вимоги щодо одержання ліцензії та/або реєстрації, без відповідної ліцензії та/або реєстрації;
у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення;
надсилає фінансовим установам та саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги та вимагає надання необхідних документів.
Згідно з частиною першою статті 30 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, має право проводити в межах своїх повноважень перевірку (інспекцію) діяльності учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг), їх афілійованих та споріднених осіб.
Згідно зі статтею 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такий захід впливу як зобов'язання порушника вжити заходів для усунення порушення та/або вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення.
Згідно з пунктом 2.2 розділу ІІ Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 20 листопада 2012 року №2319 (далі по тексту - Положення №2319), рішення про зобов'язання порушника вжити заходів для усунення порушення оформляється письмовим розпорядженням (приписом) Нацкомфінпослуг. Метою застосування даного заходу впливу є усунення особою у визначений у розпорядженні (приписі) строк виявлених порушень законодавства про фінансові послуги.
Пунктом 2.2 Положення розділу ІІ №2319 також передбачено, що невиконання вимог письмового розпорядження (припису) є підставою для застосування інших заходів впливу у визначених законом випадках.
Пунктом 3 частини першої статті 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" передбачено право Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовувати такий захід впливу як накладення штрафів в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 41 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпорядження, рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про усунення порушення щодо надання фінансових послуг - у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 2.4 розділу ІІ Положення №2319 визначено, що рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг.
Відповідно до пункту 1.7 розділу І Положення №2319 рішення у справі про правопорушення повинно бути законним та обґрунтованим. Рішення повинно ґрунтуватися лише на тих доказах, які були досліджені під час розгляду справи про правопорушення. Доказами в справі про правопорушення є будь-які фактичні дані, отримані в установленому законом порядку, що свідчать про наявність чи відсутність порушення законодавства про фінансові послуги, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з пунктом 5.9 Положення №2319 рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов'язковими для виконання особами. У разі невиконання особами рішень про застосування заходів впливу Нацкомфінпослуг вживає заходів щодо виконання рішень у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до пункту 2.2 розділу ІІ Положення №2319 у разі якщо особою подано до Нацкомфінпослуг аргументоване клопотання про продовження строку виконання письмового розпорядження (припису) Нацкомфінпослуг, його може бути продовжено Нацкомфінпослуг. Рішення про продовження строку виконання письмового розпорядження (припису) Нацкомфінпослуг оформляється розпорядженням (приписом) Нацкомфінпослуг, яке протягом п'яти робочих днів надсилається особі, щодо якої його винесено, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис. Клопотання особи про продовження строку виконання письмового розпорядження (припису) Нацкомфінпослуг повинно бути подано особою до Нацкомфінпослуг до закінчення строку усунення особою порушення законодавства про фінансові послуги та повідомлення Нацкомфінпослуг про усунення порушення законодавства про фінансові послуги, визначеного розпорядженням (приписом).
Відповідно до пункту 1 розділу І Положення №41 передбачено, що це Положення розроблено відповідно до вимог Законів України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму", "Про інформацію", Указу Президента України від 23 листопада 2011 року №1070 "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг" та інших нормативно-правових актів, які регламентують відносини, що виникають у сфері здійснення фінансових послуг.
Пунктом 7 розділу X Положення №41 визначено, що власний капітал заявника, за винятком субординованого капіталу, повинен становити не менше трьох мільйонів гривень (крім фінансових установ - юридичних осіб публічного права).
Згідно з пунктом 1 розділу ХІ Положення №41 додатково до вимог, визначених розділом IV цього Положення, фінансова компанія повинна відповідати також таким вимогам: наявність у заявника на дату подання заяви власного капіталу в розмірі не менше ніж 3 млн. грн. для заявників, які планують надавати один вид фінансових послуг, визначений у пункті 3 цього розділу.
Відповідно до пункту 14 розділу І Положення №41 вимоги, установлені законодавством України щодо діяльності, пов'язаної з наданням відповідних видів фінансових послуг, повинні виконуватися фінансовою установою протягом усього строку перебування в Реєстрі.
Таким чином, у разі виявлення порушення учасником ринку фінансових послуг законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, зокрема порушення фінансовою компанією встановлених законодавством вимог щодо розміру власного капіталу, Нацкомфінпослуг зобов'язана прийняти рішення, яке оформляється розпорядженням, про застосування такого заходу впливу як зобов'язання порушника вжити заходів для усунення порушення та/або вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення.
Розпорядження Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу є обов'язковим для виконання порушником у встановлений цим розпорядженням строк. Невиконання вимог письмового розпорядження про застосування такого заходу впливу як зобов'язання порушника вжити заходів для усунення порушення та/або вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення, є підставою для застосування іншого заходу впливу - штрафних санкцій у розмірі від 100 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як було встановлено судом раніше, розпорядженням Нацкомфінпослуг від 01 жовтня 2015 року №2387 до ТОВ "Росвен Інвест Україна" застосовано захід впливу та зобов'язано ТОВ "Росвен Інвест Україна" до 02 листопада 2015 року усунути порушення законодавства, що полягало у невиконанні обов'язку протягом усього строку перебування інформації про фінансову установу в Реєстрі фінансових установ додержуватись установленої пунктом 1 розділу ХІ Положення №41 вимоги мати власний капітал в розмірі не менше 3 000 000,00 грн. За клопотанням ТОВ "Росвен Інвест Україна" строк виконання письмового розпорядження Нацкомфінпослуг двічі продовжувався, останній раз строк продовжено до 18 грудня 2015 року (розпорядження від 10 грудня 2015 року №3061).
Отже, ТОВ "Росвен Інвест Україна" було зобов'язано до 18 грудня 2015 року усунути порушення шляхом збільшення до 18 грудня 2015 року власного капіталу до 3 000 000,00 грн., в результаті чого виконати обов'язок додержуватись установленої пунктом 1 розділу ХІ Положення №41 вимоги мати власний капітал в розмірі не менше 3 000 000,00 грн.
ТОВ "Росвен Інвест Україна" мало також право до закінчення строку усунення порушення законодавства про фінансові послуги, тобто до 18 грудня 2015 року, подати до Нацкомфінпослуг аргументоване клопотання про продовження строку виконання письмового розпорядження.
ТОВ "Росвен Інвест Україна" не надано суду доказів збільшення до 18 грудня 2015 року власного капіталу до 3 000 000,00 грн. або звернення до закінчення цього строку до Нацкомфінпослуг з аргументованим клопотанням про продовження строку виконання письмового розпорядження від 01 жовтня 2015 року №2387.
Лист ТОВ "Росвен Інвест Україна" від 21 грудня 2015 року №21/12-1, отриманий Нацкомфінпослуг 21 грудня 2015 року, також не містить клопотанням про продовження строку виконання письмового розпорядження від 01 жовтня 2015 року №2387.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що ТОВ "Росвен Інвест Україна" не усунуло до 18 грудня 2015 року порушення, що полягало у невиконанні обов'язку протягом усього строку перебування інформації про фінансову установу в Реєстрі фінансових установ додержуватись установленої пунктом 1 розділу ХІ Положення №41 вимоги мати власний капітал в розмірі не менше 3 000 000,00 грн. Відповідно, ТОВ "Росвен Інвест Україна" не виконало розпорядження Нацкомфінпослуг від 01 жовтня 2015 року №2387 у строк до 18 грудня 2015 року.
Обставини, зазначені ТОВ "Росвен Інвест Україна" у листі від 18 лютого 2016 року №18/0 12-1, отриманому Нацкомфінпослуг 18 лютого 2016 року, та документи, зазначені в цьому листі (копія додаткової угоди від 01 лютого 2016 року до договору про надання позики від 28 лютого 2013 року №LA 2013-1 та копія протоколу загальних зборів учасників підприємства від 01 лютого 2016 року), не є доказами приведення позивачем у строк до 18 грудня 2015 року, а також до часу прийняття оскаржуваної позивачем постанови від 23 березня 2016 року №125/16/03/-1-ФК, власного капіталу до розміру не менше як 3 000 000,00 грн.
Зважаючи на викладене, Нацкомфінпослуг правомірно застосувала до ТОВ "Росвен Інвест Україна" на підставі пункту 3 частини першої статті 41 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" штрафну санкцію за ухилення від виконання розпорядження про усунення порушення щодо надання фінансових послуг в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - в сумі 17 000,00 грн.
Позивач також не погоджується з тим, що відповідач застосував до нього максимально встановлений у пункті 3 частини першої статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" розмір штрафної санкції - 1000 неоподатковуваних мінімумів громадян. Суд зазначає, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, обравши визначений у законі розмір штрафної санкції, реалізував власні дискреційні повноваження, суть яких полягає у тому, що суб'єкт владних повноважень при прийнятті рішення діє з певною свободою розсуду та обирає з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, доведено правомірність постанови про застосування до позивача штрафної санкції за правопорушення, вчинене на ринку фінансових послуг, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ "Росвен Інвест Україна" задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю "Росвен Інвест Україна" відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко