
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
У Х В А Л А
29 травня 2017 р. справа № 820/963/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Тітова О.М., суддів: Панченко О.В., Старосєльцевої О.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про поновлення на посаді та стягнення моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: поновити позивача на посаду відповідно до його освітнього рівня та професійних навичок; стягнути з відповідача моральну шкоду у розмірі 50000 грн.
На адресу суду представником відповідача подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку із порушенням строків зверненням до суду з даним позовом.
Позивач в судове засіданні не прибув про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. На адресу суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання також не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення, яке міститься в матеріалах справи.
Дослідивши дане клопотання та матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно частини 1 та частини 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що позивач просить поновити його на посаду відповідно до його освітнього рівня та професійних навичок.
Отже, вказаний спір виник з приводу проходження та звільнення позивача з публічної служби.
Відповідно до частини 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Отже, Кодекс адміністративного судочинства України визначає, що дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними. У випадку пропуску строку звернення до суду підставами для його поновлення є лише наявність поважних причин, тобто, обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Як вбачається з матеріалів справи, Наказом УМВС України на Південній залізниці від 30.09.2015 року № 197 о/с ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ за п.64 "г" (через скорочення штатів).
У відповідності до частини 1 статті 233 Кодексів законів про працю України працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
З тексту позовної заяви вбачається, що зі спірним наказом про звільнення ОСОБА_1 була ознайомлена 30.09.2015 року, тобто у день винесення наказу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, для звернення до суду у справі про оскарження наказу про звільнення розпочався у позивача 30.09.2015 року.
Згідно частини 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Відповідно до частини 2 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Поважними за змістом даної статті визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення з позовом до суду.
Інститут строку звернення до суду в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Реалізація права позивача на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною поведінкою.
При цьому необхідно враховувати, що практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа Стаббігс та інші проти Великобританії, справа Девеер проти Бельгії).
Суд зазначає, що ОСОБА_1 звернулась з даним позовом лише 03.03.2017 року, тобто з пропуском встановленого діючим законодавством строком, клопотань про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності пропуску строку до суду не надала.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивачем пропущений строк звернення до суду без поважних причин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає залишенню без розгляду через пропущення позивачем строків звернення до суду за відсутністю поважних причин такого пропуску.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.99, 100, 102, 155, 160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про поновлення на посаді та стягнення моральної шкоди - задовольнити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про поновлення на посаді та стягнення моральної шкоди - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя О.М.Тітов
Судді О.В.Панченко
О.В. Старосєльцева