Постанова № 66951483, 30.05.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2017
Номер справи
816/665/17
Номер документу
66951483
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/665/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Довгопол М.В.,

за участю: секретаря судового засідання - Дубінчина О.М.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Пахомової В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

10 травня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправною та скасування відмови, викладеної в листі від 19 грудня 2016 року № 10942/6-16, якою ОСОБА_1, жителю села Попове Великобагачанського району Полтавської області, відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області за межами населеного пункту, та зобов'язання повторно розглянути та вирішити відповідно до закону клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого господарства за межами населеного пункту на території Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області.

В обґрунтування заявлених позовних вимог вказував на те, що ним подано до відповідача клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області за межами населеного пункту. Однак рішенням відповідача, яке набрало форму листа №10942/6-16 від 19 грудня 2016 року, в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки відмовлено у зв'язку з тим, що по Великобагачанському району надходить велика кількість клопотань щодо надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства від учасників АТО і членів родин загиблих в АТО військовослужбовців, тому з метою уникнення соціальної напруги на території району та області в цілому відповідач вважає неможливим надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою. Позивач вважає відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою неправомірною та безпідставною, з огляду на те, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, офіційно не зарезервована для забезпечення потреб військовослужбовців - учасників АТО та членів родин військовослужбовців, загиблих в ході її проведення, інформація та докази того, що відповідачем надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою учасникам АТО на таку земельну ділянку, відсутні.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні.

У письмових запереченнях, що надійшли через канцелярію суду 25 травня 2017 року, представник відповідача зазначала, що Головним управління Держгеокадастру у Полтавській області за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 18 листопада 2016 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,00 га у власність на території Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області для ведення особистого селянського господарства надано відповідь від 19 грудня 2016 року за вих.№10942/6-16 про неможливість задоволення даного клопотання у зв'язку з забезпеченням учасників АТО та сімей загиблих учасників АТО земельними ділянками /а.с.16-17/.

В додаткових поясненнях /а.с. 28/ зауважувала, що земельна ділянка згідно із викопіюванням позивача накладається на земельну ділянку, на яку надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки учаснику АТО ОСОБА_3 відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 21 березня 2017 року №3010-СГ. Враховуючи зазначене, вважає, що позов є необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню .

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

18 листопада 2016 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області з проханням надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області за межами населеного пункту /а.с.19/.

До заяви позивач додав графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, копії паспорту та ідентифікаційного коду.

Листом від 19 грудня 2016 року № 10492/6-16 Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області відмовило у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки, посилаючись на те, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 898 за окремими дорученнями Держгеокадастру в області резервуються земельні ділянки державної та комунальної власності, що перебувають у запасі, учасникам АТО і членам родин загиблих в АТО військовослужбовців. У зв'язку з тим, що по Великобагачанському району надходить велика кількість клопотань щодо надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства від учасників АТО і членів родин загиблих в АТО військовослужбовців, з метою уникнення соціальної напруги на території району та області в цілому відповідач вважає неможливим надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою /а.с. 27/.

Позивач не погодився із відмовою Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у зв'язку з чим оскаржив її до суду.

У відповідності до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку рішенню Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, викладеному у листі №10942/6-16 від 19 грудня 2016 року, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-ІІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

В силу положень частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 га.

За приписами частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як встановлено судом, відповідач листом №10942/6-16 від 19 грудня 2016 року відмовив позивачу у задоволенні клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області за межами населеного пункту, з тих підстав, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 898 за окремими дорученнями Держгеокадастру в області резервуються земельні ділянки державної та комунальної власності, що перебувають у запасі, учасникам АТО і членам родин загиблих в АТО військовослужбовців, а також у зв'язку з тим, що по Великобагачанському району надходить велика кількість клопотань щодо надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства від учасників АТО і членів родин загиблих в АТО військовослужбовців.

Суд бере до уваги, що пунктами 1, 2 розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" встановлено, що з метою забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками: Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру і обласним та Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування визначити протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції; Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, обласним та Київській міській державним адміністраціям забезпечити: розгляд у першочерговому порядку звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок; розміщення на власних офіційних веб-сайтах інформації про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції; надання в десятиденний строк після подання учасниками антитерористичної операції або членами сімей загиблих учасників антитерористичної операції заяв про надання їм земельних ділянок відповідної інформації Державній службі у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Водночас згідно із поясненнями представника відповідача в ході розгляду справи, земельна ділянка, про надання дозволу на розробку землеустрою якої звернувся позивач, не визначена як земельна ділянка для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.

За таких обставин посилання відповідача у листі №10942/6-16 від 19 грудня 2016 року на розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №898-р суд вважає безпідставним.

Відносно доводів відповідача у листі №10942/6-16 від 19 грудня 2016 року про те, що по Великобагачанському району надходить велика кількість клопотань щодо надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства від учасників АТО і членів родин загиблих в АТО військовослужбовців, суд зауважує, що вказана обставина не підтверджена відповідачем документально, а, крім того, не передбачена статтею 118 Земельного кодексу України як підстава для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Отже, відмова відповідача, оформлена листом №10942/6-16 від 19 грудня 2016 року, не містить підстав, передбачених частиною сьомою статті 118Земельного кодексу України, тобто не ґрунтується на вимогах закону, а відтак суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, оформлене листом №10942/6-16 від 19 грудня 2016 року, про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Корнієнківської сільської ради Великобаганського району Полтавської області за межами населеного пункту.

Суд відхиляє посилання представника відповідача на те, що земельна ділянка згідно із викопіюванням позивача накладається на земельну ділянку, на яку надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки учаснику АТО ОСОБА_3 відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 21 березня 2017 року №3010-СГ, оскільки вказана обставина не була зазначена у листі Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області №10942/6-16 від 19 грудня 2016 року, як підстава для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Крім того, суд бере до уваги те, що наказ про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки винесено Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області 21 березня 2017 року №3010-СГ /а.с. 31/, тобто вже після відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, а відтак вказані обставини не існували на час розгляду відповідачем заяви позивача.

Також суд зазначає, що отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність (користування).

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17 листопада 2016 року (вхідний номер К-18796/0/5-16 від 18 листопада 2016 року) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Корнієнківської сільської ради Великобаганського району Полтавської області за межами населеного пункту відповідно до вимог Земельного кодексу України з урахуванням висновків суду.

Отже, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позивачем ОСОБА_1 при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 640 грн і суд дійшов висновку про задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 640 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, оформлене листом №10942/6-16 від 19 грудня 2016 року, про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Корнієнківської сільської ради Великобаганського району Полтавської області за межами населеного пункту.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17 листопада 2016 року (вхідний номер К-18796/0/5-16 від 18 листопада 2016 року) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 1,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Корнієнківської сільської ради Великобаганського району Полтавської області за межами населеного пункту відповідно до вимог Земельного кодексу України з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (ідентифікаційний код 39767930) витрати зі сплати судового збору на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в загальному розмірі 640 грн (шістсот сорок гривень).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 06 червня 2017 року.

Суддя М.В. Довгопол