
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2012 р.Справа № 2-а-12154/09/1570
Категорія:Головуючий в 1 інстанції:
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів: Кравця О.О. та Осіпова Ю.В.,
при секретарі Руденко І.Ю.,
за участю представника позивача Целуха М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу директора товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія АСК»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2010 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія АСК»до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси про скасування рішення про застосування штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2009 року ТОВ «Компанія АСК»звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення № 0001902340 від 06 липня 2009 року.
В обґрунтування позову зазначалося, що 11 червня 2009 року співробітниками ДПА у Харківській області було проведено перевірку залу гральних автоматів, що належать ТОВ «Компанія АСК»та розташовані за адресою: м. Харків, пр. Перемоги, 73-В, літ. А-1. За результатами перевірки складено акт за № 5541/28/40/23/26450195 від 12 червня 2009 року, в якому необґрунтовано зазначено про порушення позивачем п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». На підставі акта перевірки відповідачем прийнято оскаржене рішення, яким неправомірно застосовано до ТОВ «Компанія АСК»штрафні санкції на загальну суму 4760 грн. згідно п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2010 року у задоволенні позовних вимог ТОВ «Компанія АСК»відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, представник позивача в апеляційній скарзі зазначає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального та процесуального права. Зокрема, в апеляційній скарзі вказується на неправильне застосування судом положень ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та спільного наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Міністерства фінансів України від 18 квітня 2006 року № 40/374. Судом також не прийнято до уваги, що відповідачем фактичну реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 щодо фіскалізації гральних автоматів покладено замість Міністерства промислової політики України на підприємців. При цьому у позивача на момент проведення перевірки не було можливості фіскалізувати гральні автомати відповідно до вимог чинного законодавства. Крім того, в акті перевірки відсутні дані щодо фактів проведення та сум розрахункових операцій, а також щодо гральних автоматів, на яких вони були проведені, що, на думку апелянта, виключає можливість притягнення позивача до відповідальності за порушення ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, виступ представника відповідача в підтримку апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом встановлено, що 11 червня 2009 року посадовими особами Державної податкової адміністрації у Харківській області було проведено перевірку залу гральних автоматів, що належать ТОВ «Компанія АСК»та розташовані за адресою: м. Харків, пр. Перемоги, 73-В, літ. А-1, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності. За результатами перевірки складено акт, який зареєстровано в податковому органі 12 червня 2009 року за № 5541/28/40/23/26450195.
Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що виразилося у знаходженні в залі 14 гральних автоматів, незареєстрованих в органах ДПС, неопломбованих у встановленому порядку та не переведених у фіскальний режим роботи реєстраторів розрахункових операцій (гральних автоматів), через які проводились розрахункові операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, і які на момент перевірки перебували у робочому стані.
На підставі названого акта перевірки ДПІ у Малиновському районі м. Одеси 06 липня 2009 року прийнято рішення № 0001902340 про застосування до позивача на підставі ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»штрафних (фінансових) санкцій на суму 4760 грн..
Відмовляючи ТОВ «Компанія АСК»у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що позивачем порушено вимоги п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»щодо заборони проведення розрахункових операцій через незареєстровані, неопломбовані в установленому порядку та непереведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій, що є підставою для застосування до підприємства штрафних (фінансових) санкцій.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно п. 1 ст. 3 названого Закону на суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при наданні послуг у сфері грального бізнесу законодавець покладає обов'язок проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.
Терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням РРО встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України (стаття 11 Закону).
Пунктом 6 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»встановлено термін переведення суб'єктів підприємницької діяльності, які працювали у сфері грального бізнесу із використанням гральних автоматів, до 31 грудня 2006 року.
Статтею 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 на Міністерство промислової політики України було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»до Державного реєстру було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів.
Таким чином, з наведеного вище випливає, що держава виконала взятий на себе обов'язок щодо забезпечення переведення суб'єктів господарювання на облік розрахункових операцій у готівковій формі при використанні гральних автоматів із застосуванням РРО.
Як встановлено матеріалами справи, 11 червня 2009 року посадовими особами ДПА у Харківській області було проведено перевірку залу гральних автоматів, які належать ТОВ «Компанія АСК».
В процесі перевірки посадовими особами податкового органу встановлено, що в гральному залі позивача ведеться надання послуг грального бізнесу на 14 працюючих гральних автоматах, які не обладнані запам'ятовуючим пристроєм та не здійснюють реєстрацію розрахункових операцій при наданні послуг грального бізнесу. Вказані обставини не заперечуються стороною позивача.
Таким чином, позивачем в порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»при здійсненні розрахункових операцій в готівковій формі при наданні послуг у сфері грального бізнесу застосовуються незареєстровані, неопломбовані в установленому порядку та непереведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.
Враховуючи, що перевірку позивача проведено 11 червня 2009 року, тобто після включення вищезазначеної комп'ютерно-касової системи до Державного реєстру РРО, вина позивача у порушенні ним порядку використання РРО має місце.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 грн. х 20 х 14 = 4760 грн.).
Із врахуванням наведених вище положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а також наказу Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції», рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси від 06 липня 2009 року № 0001902340 про застосування до позивача фінансових санкцій на загальну суму 4760 грн. є обґрунтованим.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду -без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу директора товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія АСК»залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2010 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: (підпис)
Судді: (підписи