
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2011 р.Справа № 2-а-79/10/1570
Категорія:8.2.6Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1судді ОСОБА_2судді ОСОБА_3за участю секретаря ОСОБА_4розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2010 року по справі за адміністративним позовом ТОВ «Себель»до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про скасування податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И В:
11 січня 2010 року ТОВ «Себель» звернулось до суду першої інстанції з позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, та просило скасувати податкове повідомлення рішення № 0000333500/0 від 12 серпня 2009 року Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2010 року адміністративний позов був задоволений.
Не погоджуючись з вказаною постановою Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси надала апеляційну скаргу у якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм матеріального права, просить її скасувати та прийняти нову постанову якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.
Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом 1-ої інстанції встановлено, що з 23.07.2009р. по 29.07.2009р. старшим державним податковим ревізором-інспектором (інспектором податкової служби І рангу) відділу організації роботи та моніторингу фінансових операцій управління боротьби з відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом ДНА в Одеській області ОСОБА_5 було проведено невиїзну перевірку ТОВ «Себель»з питань дотримання вимог податкового законодавства при здійснені фінансово-господарських операцій з придбання та відчуження акцій, емітованих ВАТ «Спецдорекскавація»за період з 01.01.2006р. по 31.12.2008р.
За результатами перевірки складено акт №138/35-02/31182216 від 30.07.2009р. ,згідно з яким перевіркою встановлені порушення п.п. 4.1.6 п.4.1 ст.4. п.п.7.6.3. п.7.6 ст.7. п.10.1 ст.10 Закону України ..Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 83384,00 грн., у тому числі за 2007 рік у сумі 82750.00 грн.. за півріччя 2008 року у сумі 634,00 грн.
Перевіркою встановлено заниження скоригованого валового доходу у сумі 333 537 грн. за період з 01.01.2007р. по 31.12.2008р. внаслідок наступної операції :ТОВ «Себель»через ЗАТ АКБ «Одеса-Банк»(повірений покупця), з яким було укладеного договір доручення від 16.07.07 №100/07-Б здійснив операцію з продажу акцій, емітованих «Спецдорекскавація». на загальну суму 333 537 грн.. на підставі якого ЗАТ АКБ «ОСОБА_5 - Банк» було укладено договір купівлі - продажу цінних паперів з ВАГ «ООЖК»від 15.11.07р. №143/07-7ВБ. Документально передача акцій підтверджується актом прийому передачі від 15.11.07р. до договору купівлі - продажу цінних паперів від 15.11.07р. №143/07-7ВБ.
Перевіркою було встановлено, що з 27.07.2007р. прості іменні акції ВАТ «Спецдорекскавація»не мали статусу цінних паперів, тому підстави для оподаткування операцій з продажу таких акцій відповідно до п.7.6 ст.7 Закону №334/94-ВР у ТОВ «Себель»відсутні та кошти, отримані ТОВ «Себель»від ВАТ «Одеський олійножировий комбінат»на загальну суму 333 537.00 грн. згідно п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4 ЗУ №334/94-ВР є доходом з інших джерел, який повинен відображатися по рядку 01.6 «інші доходи, крім визначених у 01.1-01.5»Декларацій з податку на прибуток на загальну суму 333 537грн.. у тому числі в декларації за 2007 рік в сумі 331000 грн.. в декларації за півріччя 2008 року та відповідно наростаючим підсумком за 2008 рік в сумі 2537.00 грн.
На підставі вказаного акту, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000333500/0 від 12.08.2009р. яким визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 125 076.00 грн.. в тому числі 83 384,00 грн. за основним платежем, 41 692.00 грн. за штрафними ( фінансовими) санкціями.
Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням. позивач оскаржив його в адміністративному порядку, подавши до ДПІ у Приморському районі м.Одеси скаргу вих. № 10 від 26.08.2009р.
За результатами розгляд) первинної скарги ТОВ «Себель»рішенням ДПІ у Приморському районі м. Одеса від 10.09.2009р. №49502/10/25-012, податкове повідомлення-рішення №0000333500/0 від 12.08.2009р. залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Рішенням ДПА в Одеській області №35445/10/25-0007 від 02.10.2009р. про результати розгляду повторної скарги ГОВ «Себель»№15 від 17.09.2009р. податкове повідомлення-рішення ДПІ у Київському районі №0000333500/0 від 12.08.2009р. залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Рішенням ДПА України №12865/10/25-0115 від 11.12.2009р. про результати розгляду повторної скарги ТОВ «Себель»№18 від 12.10.2009р. податкове повідомлення-рішення ДПІ у Київському районі №0000333500/0 від 12.08.2009р. залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Судом 1-ої інстанції було встановлено, що між ТОВ «Себель»(Продавець) і ЗАТ «Акціонерний банк «Одеса-Банк»(Повірений покупця) укладено договір купівлі-продажу з ВАТ «Одеський олійножировий комбінат»(Покупець) №143/07-7ВБ від 15.11.2007р.. згідно з яким ТОВ «Себель»продав, а ВАТ «Одеський олійножировий комбінат»купив прості іменні цінні папери - акції ВАТ «Спецдорекскавація»у кількості 691 937 шт. за ціною 333537 грн.
Відповідно до акту прийому-передачі акцій по Договору купівлі-продажу №143/07-7ВБ від 15.11.2007р. ВАТ «Одеський олійножировий комбінат» прийняло а ТОВ «Себель»передало прості іменні акції ВАГ «Спецдорекскавація»у кількості 691937шт.
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 17.07.2007р., яка набрала законної сили після прийняття ухвали Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом від 28.05.2008 року , по справі №А8/179-07 за позовом прокурора Самарського району м.Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до ВАТ «Спецдорекскавація»за участю ДПА у Дніпропетровській області та Дніпропетровського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було визнано недійсним запис про проведення державної реєстрації ТОВ «Спецдорекскавація», визнано недійсними установчі документи ТОВ «Спецдорекскавація»з моменту їх реєстрації та свідоцтво про державну реєстрацію з моменту їх видачі, визнано недійсним запис про державну перереєстрацію ВАТ «Спецдорекскавація», визнано недійсною реєстрацію випуску акцій ВАТ «Спецдорекскавація»з моменту внесення інформації про неї до Загального реєстру випуску цінних паперів, визнано недійсним свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Спецдорекскавація»з моменту його видачі , припинено юридичну особу ВАТ «Спецдорекскавація».
А ні суду 1-ої, а ні суду апеляційної інстанції не надано доказів щодо виключення ВАТ «Спецдорекскавація»з Єдиного державного реєстру фізичних та юридичних осіб після набрання законної сили судовим рішенням.
Розпорядженням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №129-3 від 09.10.2007р. на підстави Постанови Господарського суду Дніпропетровської області від 17.07.2007р. по справі №А8/179-0 було зупинено обіг акцій ВАТ «Сецдорекскавація».
Вказане розпорядження було опубліковано в офіційному виданні комісії: «бюлетень «Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку» №228 від 26.11.2007р.
Згідно з ч.І ст.6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств і законодавством про інститути спільного інвестування.
Згідно положень ст.ст. 177-178 Цивільного кодексу України цінні папери є об'єктами цивільних прав та можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої, якщо вони не вилучені з цивільного обороту або не обмежені в обороті.
Згідно з п. 1.4 ст.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334/94-ВР від 28.12.1994 цінний папір - документ, що засвідчує право володіння або відносини позики та відповідає вимогам, установленим законодавством про цінні папери,
п. 1.6 ст.1 зазначеного Закону визначено, що товари - матеріальні та нематеріальні активи, а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.
п.1.31 цієї статті встановлено, що продаж товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.
Відповідно до п.4.1 ст.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств»валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України. її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами, який включає доходи з інших джерел згідно п.п. 4.1.6 п.4.1 ст.4 вказаного Закону.
Операції з цінними паперами належать до операцій особливого виду, а отже. їх оподаткування здійснюється у спеціальному порядку, який встановлено п.7.6 ст.7 Закону України № 334/94-ВР.
Згідно з п.10.1 ст.10 Закону України № 334/94-ВР прибуток платників податку, включаючи підприємства, засновані на власності окремої фізичної особи, оподатковується за ставкою 25 відсотків до об'єкта оподаткування.
Відповідно до ст. 5. ст.7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30 жовтня 1996 року N 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з п.13 ст.8 вказаного Закону Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право розробляти і затверджувати з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові для виконання нормативні акти.
Відповідно до п.1 Розділу І, п.1.2, 1.4-1.6 Розділу II Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 р. N 222 зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій здійснюються уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або її територіальних органів (далі реєструвальний орган) відповідно до цього Порядку, повноважена особа якого видає розпорядження про зупинення обігу акцій протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєструвального органу документів, зазначених у підпункті 1.1 пункту 1 цього розділу. Реєструвальний орган забезпечує опублікування інформації про зупинення обігу акцій в одному зі своїх офіційних друкованих видань протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати видання розпорядження про зупинення обігу акцій. Починаючи з дати опублікування інформації про зупинення обігу акцій в одному з офіційних друкованих видань реєструвального органу, дата опублікування інформації про зупинення обігу акцій в одному з офіційних друкованих видань реєструвального органу є датою закриття реєстру (при документарній формі випуску акцій) або датою, на яку складається зведений обліковий реєстр і здійснюється операція обмеження в обігу акцій (при бездокументарній формі випуску акцій).
Апеляційний суд погоджується із висновком суду 1-ої інстанції , що на момент укладення договору купівлі-продажу акцій ВАТ «Спецдорекскавація»між ТОВ «Себель»(Продавець) і ЗАТ «Акціонерний банк «Одеса-Банк»(Повірений покупця) з ВАТ «Одеський олійножировий комбінат»(Покупець) №143/07-7ВБ від 15.11.2007р. була відсутня заборона на здійснення цивільно-правових договорів з акціями ВАГ «Спецдорекскавація»,яка почала діяти лише з 26.11.2007 року , висновок податкового органу що. з 27.07.07р. прості іменні акції ВАТ «Спецдорекскавація»не мали статусу цінних паперів є помилковим , а позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Себель»підлягають задоволенню в повному обсязі.
Апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, постановлене рішення суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідає чинному законодавству.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин і норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України ,за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Виходячи з цього, апеляційний суд доходить до висновку, що не має підстав для зміни чи скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2010 року
Керуючись ч.1 ст. 195, ст.196, п.1 ч.1. ст.198, 200, п.1 ч.1 ст. 205,ст. 206,210, 211, 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, апеляційний суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2010 року без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України шляхом подання касаційної скарги протягом
20-ти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, або з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя пис/
Судді: