Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2 «а»-2521/09
2009 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2009 року Красноармійський міськрайсуд Донецької області
у складі: головуючого судді Заруцької Г.М.
при секретарі Марченко Т.В.
за участі: позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 9 в м. Красноармійську адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про визнання неправомірною відмову у виплаті грошової допомоги на оздоровлення у розмірах, встановлених законом та про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2008 рік ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_2, 01 жовтня 2009 року звернувся до Красноармійського міськрайонного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради про визнання неправомірною відмову у виплаті одноразової грошової допомоги у розмірах, встановлених законом та про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення за 2008 рік.
В обґрунтування позову вказав, що він має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи, 2-ої групи інвалідності.
Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС інваліду 2-ої групи, передбачена щорічна компенсаційна виплата за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі п’яті мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. Відповідач, в порушення вищеназваного закону щорічно виплачував компенсацію на оздоровлення в 2008 р. - 120 грн. При виплаті компенсацій на оздоровлення відповідач користувався підзаконними актами : Постановою КМУ № 562 від 12.07.2005 р., якій значно звужують його право на отримання матеріальної допомоги. Позивач недоотримав щорічну компенсацію за шкоду, заподіяну здоров’ю за 2008 рік в розмірі 2605,00 грн., тому просить стягнути цю суму з відповідача, визнав дії відповідача, що до відмови у виплаті йому щорічної суми на оздоровлення протиправними.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 підтримав позовні вимоги і просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача надав суду заяву та заперечення на позов, з яких вбачається, що відповідач позов не визнав і просить справу розглядати в їх відсутність (а.с. 11-12).
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:
Позивач ОСОБА_2 віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 091674, визнаний інвалідом 2-ої групи внаслідок захворювання, отриманого при ліквідації аварії (а.с. 2, 3).
Згідно відповіді на звернення позивача на а.с. 5, відповідач сплатив позивачеві щорічну допомогу на оздоровлення за 2008 рік – 120 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов’язки громадянина.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 р. № 562 всупереч Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, який встановив розмір щорічної допомоги як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначену законом на час здійснення виплати, установлені конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій на 2008 р.- у розмірі 120 грн. для інвалідів 2-ої групи..
Відповідно до ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справ керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_1 України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною ОСОБА_1 України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, оскільки до 1 січня 2006 р. правова норма про розмір щорічної допомоги на оздоровлення, встановлена ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, була діючою, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягають застосуванню ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” – 525 грн., а не постанови Кабінету Міністрів України.
Згідно статті 71 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Крім того, 22.05.2008 року Конституційним Судом України ухвалено Рішення №10-рп/2008, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 30 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік».
Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідачі щодо виплати компенсації на оздоровлення позивачу за 2008 рік у розмірах менших від п’яті мінімальних заробітних плат є протиправними.
Таким чином, позов підлягає задоволенню зі стягненням з відповідача на користь позивача грошових сум згідно наступного розрахунку:
Щорічна допомога на оздоровлення за 2008 р. повинен складати 2725,00 грн. З урахуванням отриманої позивачем допомоги за 2008 р. у сумі 120 грн. з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 2605 грн. 00 коп.
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991р., Законом України «Про встановлення розміру заробітної платні на 2008 рік», ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області щодо відмови у виплаті ОСОБА_2 щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2008 рік відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991р.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України з р/р 35217018001530 ЗКПО 25953161 МФО 834016 ГУДКУ в Донецької області УДК м. Красноармійськ на користь ОСОБА_2 недоотриману допомогу на оздоровлення за 2008 рік в сумі 2605 грн. 00 коп. (дві тисячі шість сот п’ять грн. 00 коп.)
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги на постанову суду, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання такої заяви.
Суддя: