
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2017 року м. Київ К/800/10300/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Голяшкіна О.В.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
У грудні 2015 року ОСОБА_2 звернулася до Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області з позовом до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 11.10.2016 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2016 року апеляційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 11.10.2016 року було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків шляхом надання документу про сплату судового збору протягом 10 днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.01.2017 року апеляційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Кам'янка-Бузького об'єднаного районного суду Львівської області від 11.10.2016 року повернуто скаржнику.
У січні 2017 року Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області повторно подало апеляційну скаргу на постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 11.10.2016 року.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.02.2017 року апеляційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 11.10.2016 було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків протягом 30 днів з моменту отримання копії ухвали шляхом надання доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення з апеляційною скаргою.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2017 року апеляційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області було повернуто скаржнику.
У касаційній скарзі Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм процесуального права, просить скасувати ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2017 року.
Перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи, рішення суду щодо правильності застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.02.2017 року апеляційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 11.10.2016 було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків протягом 30 днів з моменту отримання копії ухвали шляхом надання доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення з апеляційною скаргою.
На виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху від Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання, в якому Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області просило визнати поважними причини пропуску строку та поновити пропущений процесуальний строк і відкрити апеляційне провадження за поданою апеляційною скаргою.
В обґрунтування поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження заявник зазначив, що першу апеляційну скаргу разом із клопотанням про звільнення від сплати судового збору ним було подано із дотриманням строків, визначених статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, але вказана апеляційна скарга була повернута заявнику ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.01.2017 року. У період з 01.09.2015 року по 31.12.2016 року органи Пенсійного фонду України через невиділення Кабінетом Міністрів України коштів на сплату судового збору були позбавлені можливості реалізації своїх прав на судовий захист та на апеляційне і касаційне оскарження судових рішень.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2017 року апеляційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області було повернуто скаржнику.
Оскільки, доводи Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження зводяться до відсутності належного фінансування на оплату судового збору, в той час, як обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати, а тому і не може бути визнано поважною причиною для пропуску строку на апеляційне оскарження судових рішень.
Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що клопотання скаржника про поновлення строку звернення до суду задоволенню не підлягає, оскільки заявником не наведено чіткі та обґрунтовані поважні причини пропуску ним строку на апеляційне оскарження.
Відповідно до частини 4 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку апеляційного оскарження будуть визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті апеляційного провадження.
Оскільки, Львівський апеляційний адміністративний суд залишав без руху апеляційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 11.10.2016 року на підставі частини 4 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України, то у разі не усунення недоліків суд мав би відмовити у відкритті апеляційного провадження, а не повернути апеляційну скаргу скаржнику.
Повертаючи апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вийшов за межі наданих йому повноважень, що є порушенням норм процесуального права.
Статтею 225 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської - задовольнити частково.
Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2017 року - змінити.
Резолютивну частину ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2017 року викласти в новій редакції:
«Відмовити Кам'янка-Бузькому об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Львівської у відкритті апеляційного провадження на постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 11.10.2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії».
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: О.Є. Донець
О.В. Голяшкін
В.Ф. Мороз