Єдиний державний реєстр судових рішень №2-а-1349 /2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2009 року Володарський районний суд Донецької області у складі
судді: Подліпенець Є.О.
при секретарі: Болбат Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Володарське справу адміністративного судочинства за позовом:
ОСОБА_1 до
Управління праці та соціального захисту населення Володарської райдержадміністрації
про стягнення недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення ,-
в с т а н о в и в:
07.08.2009 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд зобов”язати відповідача виплатити на його користь, відповідно до ст.48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, недоплачену в повному обсязі щорічну допомогу на оздоровлення за період з 2003-2005,2007-2008 роки в розмірі 7994.90грн
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначає, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-А категорії і перебуває на обліку в Володарському УПСЗН. Відповідно до ст.48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-ХІІ, йому передбачені щорічні виплати на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, які визначаються на момент виплати. З 2003 року йому була виплачувалась допомога в розмірах меньших, ніж передбачено Законом : в 2003-2005 роках по 26.70грн,2007-2008роки по 100гривень але, враховуючи, що мінімальна заробітна плата на момент виплати в 2003році складала 185грн, 2004-205грн,2007-460грн,2008-515грн, відповідно до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” недоплачено допомоги на оздоровлення за цей період складає 7994.90 грн., які він і просить стягнути з відповідача, тому що в добровільному порядку йому відмовлено в задоволенні вимог. Крім цього просить поновити строк звернення до адміністративного суду передбачений ст.. 99 КАС України, оскільки він був пропущений з поважної причини.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, мотивуючи свої заперечення тим, що вони не мають відомостей про виплату допомоги в 2003-2005 роки, тому що відомості по закінченю 3 років були знищені, У 2007-2008р. допомога була виплачена в повному обсязі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. №562 „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 100 грн. за рік і заборгованості перед позивачом не має. Виплатити згідно із ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не можуть, тому що немає коштів. Крім цього представник наполягав на застосуванні строку звернення до адміністративного суду передбаченого ст. 99 КАС України.
Вислухавши сторони, дослідив наявні в справі докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню із слідуючих підстав в розмірі недоплаченої допоги за кожний рік ,починаючи з 2003-2005,2007-2008 роки в межах заявлених вимог із слідуючих підстав:
Сторонами не оспорюється і це підтверджується пред”явленими документами, що позивач є учасником 2 категорії ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і перебуває на обліку в УПСЗН Володарської райдержадміністрації з 01 січня 2003 року.
Відповідно до ст.48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-ХІІ щорічна допомога на оздоровлення участникам ліквідації авраії на ЧАЕС 2 категорії становить 5 мінімальних заробітних плат . При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати (абзац 7 ч.4 ст.48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. №562 „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено конкретні розміри допомоги у визначеній сумі.
Згідно повідомлення УПСЗН Володарської райдержадміністрації встановлено, що компенсація на оздоровлення за 2008 рік була нарахована позивачу відповідно до Постанови КМ України №562” Про щорічну допомогу на оздолровлення” від 12 липня 2005 року і виплачена за 2007 рік 03.08.2007 року в сумі 100 гривень і 28.01.2009 року- за2008 рік в суммі 100 гривень.
Позивач стверджує що він частково отримував допомогу на оздоровлення в 2003-2005 роках по 26.70 грн кожен рік і по 100 гр. В 2007-2008 роках.
Враховуючи, розміри мінімальної заробітної плати встановлені законодавчо на 2003 рік- 185грн, 2004р-205грн,2005 рік- 262грн, 2007 рік-440грн,2008рік-515грн,які діяли на момент виплати, відповідно до ст.48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, підлягала б виплаті допомога на оздоровлення з урахуванням сплаченої суми : в 2003році –898.30грн((185*5)-26.70грн), в 2004 році- 998,30грн(205*5)-26.70грн), в 2005 році-1283.30грн (290*5)-26.70), в 2007 році-2100грн(440*5)-100),в 2008 році-2475грн(515*5)-100), а всього 7894.9грн .
Таким чином, судом встановлено, що недоплата, згідно Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за 2003-2005роки,2007-2008 роки становить 7894.9 гривень.
Доводи відповідача про те, що на підставі ст62 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-ХІІ,встановлено що порядок застосування закону визначається Кабінетом Міністрів України, а підлягає застосуванню відповідна Постанова КМ України від 12.07.2005 р. №562 „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, не можуть бути прийняті судом, тому що в цій Постанові встановлено конкретні розміри допомоги у визначеній сумі , що суперечить вимогам Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-ХІІ, яким встановлено розмір такої допомоги кратною відносно до розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати, який неодноразово змінювався Верховною Радою.
На момент проведення виплати (2003-2005,2007-2008роки) Законами України не встановлювались обмеження щодо застосування розмірів заробітної плати, зокрема і для реалізації положень ст.48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-ХІІ.
А тому, суд, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами , дійшов висновку, що щорічна допомога на оздоровлення повинна бути виплачена в розмірах, передбачених ст.48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-ХІІ, і з відповідача на користь позивача необхідно відшкодувати розмір недоплаченої допомоги.
Суд також не може прийняти доводи відповідача про те, що виплата допомоги в розмірі 90 грн пов”язана з існуючими фінансовими можливостями держави, яка гарантує виплату зазанченої допомоги лише в розмірі, встановленному Постановою КМ України№562 від 12.07.2005 року “ Про компенсацію виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тому що позивач втратив здоров”я внаслідок подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, діючи в інтересах України, виконуючи обов”язок держави, згідно ст.16 Конституції України. А тому, держава повинна відповісти перед людиною за свою діяльність. А аргумент про відсутність коштів не може бути прийнятий судом, тому що, згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, рішення у справі Бурдов проти Росії №59498/00 пар.35, яка може бути застосована судом як джерело права, згідно Закону України „Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини (23.02.2006 року №3474-ІV ст.17-18) органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань.
Таким чином, суд вважає, що дії відповідача по виплаті щомісячної допомоги на оздоровлення у розмірах, які не відповідають встановленим ст.48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-ХІІ є такими, що порушують конституційні права позивача на здоров”я і належний соціальний захист, а, згідно ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров”я, честь і гідність, недоторканість і безпека визначаються в Україні найвищою соціальною цінністю, а права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.
Крім того, суд зазначає, що застосування строків давності для звернення, в даних правовідносинах застосуванню не підлягають.
Таким чином, на користь позивача слід стягнути з відповідача недоплачену допомогу на оздоровлення за період з 2003-2005,2007-2008 роки в розмірі 7894.90гривень. В решті позову відмовити.
Керуючись ст.ст.159-163 КАС України, Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-ХІІ, Законом України від 05.10.2006 року №231-V „Про внесення змін до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-ХІІ”, Законом України „ України від 28.12.2007 року № 107-VI „Про Державний бюджет України на 2008 рік” Законом України „Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини від 23.02.2006 року №3474-ІV, Рішенням Європейського Суду з прав людини у справі Бурдов проти Росії №59498/00 пар.35, Конституцією України, суд ,-
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Донецької області про стягнення недоотриманної щорічної допомоги на оздоровлення за 2003,2004,2005,2007,2008 роки – задовольнити частково.
Зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Донецької області (р/р 35212046001002, МФО 834016 УДК в Донецькій облаті, ОКПО 03197247) нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення за 2003,2004,2005,2007,2008 роки, згідно ст.48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-ХІІ, в сумі 7894(сім тисяч вісімсот дев”яносто чотири) гривні 90 копійок.
В решті позову відмовити.
Повний текст постанови виготовлений 06.11.2009 року
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Володарський районний суд протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Апеляція може бути подана протягом 20 днів з дня подачи заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: Є.О. Подліпенець