ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"21" травня 2007 р. Справа №16/236-НА
За позовом Дочірнього підприємства “Ринок “Космос”, м. Старокостянтинів
до Старокостянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції, м. Старокостянтинів
про - визнання протиправними дій Старокостянтинівської ОДПІ щодо проведеної перевірки 22.02.2007 р.
- визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №№ 0004521500/0, 0004531500/0 від 12.03.2007 р.
Суддя В. В. Магера Секретар судового засідання Степчук Т.А.
Представники:
Від позивача –Літвінова А.М. –за довір. від 02.12.2006 р.
Куц В.В. –за довір. від 02.12.2006 р.
Губар С.Б. –директор підприємства
Від відповідача –Пославська О.В. –за довір. № 1 від 09.01.2007 р.
Постанова приймається 21.05.2007 р. оскільки в судовому засіданні 10.05.2007 р. оголошувалася перерва.
Ухвалою суду від 04.04.2007 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання по справі на 23.04.2007 р. Ухвалою суду від 23.04.2007 р. судовий розгляд справи призначено на 10.05.2007 р. В судовому засіданні 10.05.2007 р. оголошено перерву до 21.05.2007 р., про що сторони повідомлені під розписку.
Суть спору: Позивач у позовній заяві його представник в попередньому судовому засіданні просять визнати протиправними дії Старокостянтинівської ОДПІ щодо проведеної перевірки 22.02.2007 р., визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №№ 0004521500/0, 0004531500/0 від 12.03.2007 р.
При цьому позивачем зазначається, що 22.02.2007 р. Старокостянтинівською ОДПІ було проведено перевірку дочірнього підприємства ринок “Космос”, за результатами якої був складений Акт № 511/15 від 22.02.2007 р. Як зазначено в Акті, проводилась перевірка “на предмет порушення терміну подачі (неподання) податкової звітності”.
Ст.11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” визначено, що: “Позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, а в інших випадках - за рішенням суду”.
Ст.11-2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” встановлено умови допуску працівників податкової служби до проведення перевірки: “Посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку:
1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;
2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки”.
Однак, Старокостянтинівською ОДПІ жодного із зазначених документів (тим більше під розписку) представнику ДП “Ринок “Космос” не було надано ні до початку перевірки, ні після неї.
Більше того, сама перевірка проводилась за відсутності будь-кого з представників ДП “Ринок “Космос” та без повідомлення будь-кого з них про її проведення.
Таким чином, дії Старокостянтинівської ОДПІ щодо проведення перевірки дочірнього підприємства ринок “Космос”, за результатами якої був складений Акт № 511/15 від 22.02.2007 р., є протиправними.
На підставі зазначеного Акту, 12.03.2007 р. Старокостянтинівською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій від 12.03. 2007 р. № 0004531500/0 та № 0004521500/0, якими визначено суму податкового зобов'язання за платежем штрафної санкції в розмірі відповідно 510 грн. і 680 грн.
Дані повідомлення-рішення прийнято з порушенням чинного законодавства, а тому вони є протиправними та підлягають скасуванню.
Як зазначено в повідомленні-рішенні, воно прийнято відповідно до Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків, перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Відповідно до преамбули цього Закону: “Цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення”.
Відповідно до п.1.9 ст.1 цього Закону: “податкове повідомлення - письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання”.
Тобто, ця форма акту ненормативного характеру може застосовуватись лише щодо обов'язків у сплаті податків і зборів (обов'язкових платежів).
Як підставу застосування штрафної (фінансової) санкції, позивач посилається в податковому повідомленні - рішенні на п.п.”г” п.4.2.2 ст.4 цього Закону, де зазначено: “Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган”.
Вичерпний перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) визначено ст.4 та 15 Закону України “Про систему оподаткування”, в преамбулі якого зазначено, що: “Цей Закон визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників”.
Штрафні (фінансові) санкції не передбачені даним Законом як один з видів податків або зборів, тому вони не відносяться до категорії податкового зобов'язання або податкового боргу.
Дана позиція позивачем також обґрунтована позивачем в письмових поясненнях від 10.05.2007 р.
Відповідач у запереченні на позов, його представник у судовому засіданні проти позовних вимог заперечують, зазначаючи, Дочірнє підприємство Ринок „Космос” зареєстроване виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області 11.11.2005 р. за № 1677102000000137. На обліку в Старокостянтинівській ОДПІ.
22.02.2007 р. працівниками Старокостянтинівської ОДПІ було проведено камеральну перевірку ДП „ Ринок “Космос” щодо подання податкової звітності.
Згідно з п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону № 2181 камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків. Камеральна перевірка податкових декларацій і розрахунків здійснюється безпосередньо в податковій інспекції. Метою проведення камеральної перевірки податкової звітності є виявлення та упередження на якомога ранній стадії можливих порушень податкового законодавства за рахунок застосування окремих методів контролю та аналізу діяльності суб'єктів господарювання.
Основними задачами (напрямами) камеральної перевірки є:
-перевірка правильності складання податкових декларацій і розрахунків по податках, що включає в себе арифметичний підрахунок підсумкових сум податків, що підлягають сплаті до бюджету, перевірка обгрунтованості застосування ставок податку і податкових пільг, правильності відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування (виявлення арифметичних або методологічних помилок);
-перевірка своєчасності представлення розрахунків по податках до податкового органу; логічний контроль (перевірка логічного зв'язку між окремими звітними і розрахунковими показниками, порівняння звітних показників з показниками попереднього звітного періоду);
-перевірка узгодженості показників, що повторюються в податкових деклараціях і попередня оцінка податкових декларацій і розрахунків щодо достовірності окремих звітних показників, наявності сумнівних фактів або невідповідностей, що вказують на можливі порушення податкового законодавства.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору(обов'язкового платежу).
Відповідно до п.п.4.1.4. Податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених п.п.”г” п.4.3.4 цього пункту, протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
Відповідно до п.п.4.2.2. п. 4.2 ст.4 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо:
а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;
б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;
в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п."а"-"в" п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до вимог Закону № 2181 податкова звітність з податку на прибуток подається платником податку до органу ДПС для реєстрації протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Всі податкові декларації і розрахунки, що подаються платником до податкової інспекції, підлягають обов'язковій камеральній перевірці працівниками підрозділів адміністрування податку на прибуток.
Ст.15 Закону України “Про систему оподаткування” до місцевих податків і зборів віднесено комунальний податок. П.3 ст.15 цього Закону визначено, що місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України. При цьому комунальний податок є обов'язковим для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цього податку.
Базовий податковий період для комунального податку визначається відповідно до прийнятого рішення органу місцевого самоврядування про справляння місцевого податку на відповідній території органу місцевого самоврядування.
Так в ході проведення камеральної перевірки Дочірнього підприємства Ринок „Космос” працівниками Старокостянтинівської ОДПІ було встановлено порушення терміну подання наступної звітності:
- платником не подавались декларації по податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2006 р. , 1 півріччя 2006 р. , 9 місяців 2006 р. та 11 місяців 2006 р., чим було порушено абз. Б п.4.1.4 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами“.
На підставі акту перевірки № 511/15-33650997 від 22.02.2007 р. та керуючись п.17.1.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” Старокостянтинівською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення рішення 0004521500/0 від 12.03.2007 р.
- платником не подавались розрахунки по комунальному податку за 1 квартал 06 р. , 2 квартал 2006 р. та 3 квартал 2006р.,чим було порушено абз.Б п.4.1.4 ст.4Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
На підставі акту перевірки № 511/15-33650997 від 22.02.2007 року та керуючись п.17.1.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” Старокостянтинівською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення рішення 0004531500/0 від 12.03.2007 р.
Працівники Старокостянтинівської ОДПІ, здійснюючи камеральну перевірку ДП „Ринок „Космос” діяли в межах повноважень Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Враховуючи вищевикладене, Старокостянтинівська ОДПІ просить відмовити в задоволені позову дочірнього підприємства Ринок „Космос”.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога і заперечення проти позову, дослідивши докази, встановлено наступне:
Дочірнє підприємство “Ринок “Космос”, м. Старокостянтинів зареєстроване як юридична особа, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО №218286, довідкою Управління статистики у Старокостянтинівському районі № 13.
08.02.2007 р. директор ринку був повідомлений про явку в Старокостянтинівську ОДПІ 18.02.2007 р. для розгляду матеріалів камеральної перевірки по факту неподання звітності по податку на прибуток та комунального податку, що підтверджується його підписом на корінці виклику.
22.02.2007 р. Старокостянтинівською ОДПІ складено акт № 511/15-33650997 про порушення податкового законодавства. В акті зазначено про порушення терміну подання звітності: декларацій про прибуток за 1 квартал, 2 півріччя, 9 місяців, 11 місяців 2006 р.; розрахунок суми комунального податку за 1, 2, 3 квартали 2006 р.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004521500/0 від 12.03.2007 р., яким позивачу визначено суму податкових зобов’язань за платежем податок на прибуток приватних підприємств, а саме штрафні санкції у розмірі 680,00 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0004531500/0 від 12.03.2007 р., яким позивачу визначено суму податкових зобов’язань за платежем комунальний податок, а саме штрафні санкції у розмірі 510,00 грн.
Позивач, не погоджуючись із прийнятими податковим органом спірними податковими повідомленнями-рішеннями оскаржив їх в судовому порядку.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне:
Відповідно до ч.1 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Ст.14 Закону України “Про систему оподаткування” встановлено що до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі):.. податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами. Ст.15 цього ж Закону відносить до місцевих податків - комунальний податок.
П.1.5 та п.1.9 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами, а податкове повідомлення - письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Законом.
П.п.2.2.1. п.2.2 ст.2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі Закон № 2181) визначено, що контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Відповідно до п.п.4.1.4. п.4.1 ст.4 Заокну № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених п.п.”г” п.п.4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей п.п.4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
Платник податку звільняється від обов'язку подавати податкову декларацію за звітний (податковий) період протягом поточного року у разі, якщо його податкові зобов'язання були відображені у річній податковій декларації на поточний рік відповідно до закону з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно п.п.4.2.2. п.4.2 даного Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо:
а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;
б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;
в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.
Ст. 17 Закону України № 2181 визначено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому п.17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
П.п.17.1.1. п.17.1 даної статті встановлено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
При розгляді справи, позивачем не доведено неправомірність перевірки, що проведена відповідачем та протиправність прийнятих в зв’язку з цим податкових повідомлень-рішень, невідповідність їх вимогам чинного законодавства, не надано доказів своєчасної подачі податкових декларацій по сплаті податку на прибуток та комунального податку. Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З урахуванням викладенного, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій Старокостянтинівської ОДПІ щодо проведеної перевірки 22.02.2007 р., визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №№ 0004521500/0, 0004531500/0 від 12.03.2007 р. не підтверджені належними доказами, суперечать вимогам чинного законодавства, а тому в їх задоволенні належить відмовити.
Судові витрати позивачу не відшкодовуються у відповідності до ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104,105, 158-163, 162, 167, 254-259, п.п.3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, СУД -
ПОСТАНОВИВ:
В позові Дочірнього підприємства “Ринок “Космос”, м. Старокостянтинів до Старокостянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції, м. Старокостянтинів про визнання протиправними дій Старокостянтинівської ОДПІ щодо проведеної перевірки 22.02.2007 р.; визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №№ 0004521500/0, 0004531500/0 від 12.03.2007 р. відмовити.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подається до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова, якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя