Ухвала суду № 66850849, 29.05.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2017
Номер справи
350/1568/16-а
Номер документу
66850849
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2017 рокуЛьвів№ 876/4468/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :

головуючого суддіЗапотічного І.І.,

суддів:Довгої О.І., Затолочного В.С.,

при секретарі судового засідання:Нефедовій А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області на постанову Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 01.03.2017р. по справі № 350/1568/16-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2016 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області, у якому просила: визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області під час здійснення перерахунку їй пенсії на виконання рішення Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2015 року по справі №876/4984/15 щодо перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії та щодо зменшення розміру її пенсії як державному службовцю, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»; зобов'язати відповідача на виконання зазначеного рішення суду провести позивачці перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю з 17.09.2014 року виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції на момент призначення їй пенсії як державному службовцю та відновити без перевизначення базового місяця індексацію пенсії наростаючим підсумком, відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Постановою Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 01.03.2017р. з врахуванням ухвали про виправлення описки від 15.03.2017р. адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2015 року у справі № 876/4984/15 щодо зменшення розміру її пенсії як державному службовцю, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 90 відсотків від заробітної плати на 70 відсотків та щодо перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії з квітня 2014 року на вересень 2014 року; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2015 року у справі № 876/4984/15 провести з 23 червня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, відновивши нарахування індексації пенсії без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії, визначеного при призначенні пенсії, а саме з 29.04.2014 року, за наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та провести відповідні виплати з врахуванням виплачених сум з 23 червня 2016 року; адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області про перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, відновивши нарахування індексації пенсії без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії, визначеного при призначенні пенсії, за період з 17.09.2014 року по 22.06.2016 року - залишено без розгляду.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права права, та неповністю зясував обставини, які мають значення для справи.

В апеляційній скарзі апелянт просить розгляд справи проводити за його відсутності

Позивач в заяві, яка надійшла на адресу суду 24.04.2017р. просила розгляд справи проводити за її відсутності, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.

Як вірно встановлено судом першої інстанції постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2015 року у справі № 876/4984/15 позов ОСОБА_1 задоволено частково, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, що враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 17 вересня 2014 року та виплатити недоплачену пенсію.

Відповідач на виконання зазначеної постанови суду 09.12.2015 року здійснив перерахунок пенсії позивачки, однак, відповідач зменшив позивачці розмір пенсії з 90% від заробітної плати на 70% та змінив базовий місяць для проведення індексації пенсії, а саме з квітня 2014 року на вересень 2014 року.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, на час призначення пенсії ОСОБА_1 за віком як державному службовцю діяли норми Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, приписами ст. 37 (в редакції на момент призначення позивачці пенсії) якої цього Закону було передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 22 Конституції України , конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пленум Верховного Суду України у п. 19 своєї Постанови від 13.06.2007 року №8 «Про незалежність судової влади» роз'яснив, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституції України і чинними законами прав і свобод.

Враховуючи ту обставину, що пенсію позивачці було призначено відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) в розмірі, виходячи з розрахунку 90 відсотків заробітної плати державного службовця, а тому суд вважає неправомірними дії відповідача, щодо перерахунку її пенсії на виконання рішення суду від 16.06.2015 року в розмірі 70% відсотків заробітної плати державного службовця.

Окрім цього, відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивачці на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2015 року змінено базовий місяць для проведення індексації пенсії, який був визначений при призначенні позивачці пенсії, що не відповідає вимогам законодавства оскільки, збільшення пенсії у позивачки пов'язане з невірним її нарахуванням при призначенні пенсії, відтак посилання відповідача на правомірність зміни базового місяця у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а судом при розгляді справи № 876/4984/15 було встановлено, що відповідачем при призначенні позивачці пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку, тому суд у своїй постанові від 16 червня 2015 року зобов'язав здійснити перерахунок з урахуванням інших складових заробітної плати.

Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що збільшення розміру пенсії ОСОБА_1 при його перерахунку на виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії у розумінні п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної виплати в розмірі, встановленому законодавством, не є таким, що збільшився внаслідок дії загальних чинників, тому не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.

Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про застосування строку передбаченого ст.99 КАС України.

Зважаючи на вищевикладене судом першої інстанції підставно задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2015 року.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги не складають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст. 160 ч.3, ст. ст. 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 01.03.2017р. по справі № 350/1568/16-а без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4

Повний текст судового рішення виготовлено 01.06.2017р.