Рішення № 66830243, 23.05.2017, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
23.05.2017
Номер справи
911/687/17
Номер документу
66830243
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" травня 2017 р. Справа № 911/687/17

Господарський суд Київської області у складі судді Рябцевої О.О., розглянувши справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Бориспільміськбуд, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Чайки

до Бориспільської міської ради, Київська обл., м. Бориспіль

третя особа: Виконавчий комітет Бориспільської міської ради , Київська обл.,

м. Бориспіль

про стягнення 5536809,60 грн.

за участю представників

від позивача: ОСОБА_1 (дов. від 20.12.2016 р.); ОСОБА_2 (дов. від 27.03.2017 р.);

від відповідача: ОСОБА_3 (дов. № 12-34-20 від 05.01.2016 р.);

від третьої особи: ОСОБА_3 (дов. № 12-27-19 від 05.01.2016 р.); ОСОБА_4 (дов. № 12-26-1521 від 18.04.2017 р.);

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Бориспільміськбуд» (далі-позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до Бориспільської міської ради (далі-відповідач), в якому просило зобовязати Бориспільську міську раду відшкодувати на користь товариства з обмеженою відповідальністю Бориспільміськбуд 5536809,60 грн.

Ухвалою господарського суду Київської області від 13.03.2017 р. у справі № 911/687/17 залучено до участі у справі Виконавчий комітет Бориспільської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

06.04.2017 р. до господарського суду Київської області від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить суд стягнути з Бориспільської міської ради на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Бориспільміськбуд» 5536809,60 грн. різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 01.10.2013р. між ТОВ «Бориспільміськбуд» та Виконавчим комітетом Бориспільської міської ради укладений договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя № 147/13, за яким позивач зобовязується прийняти участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Борисполя при здійсненні будівництва житлово-офісного комплексу по вул. Київський шлях, 95. Позивачем у повному обсязі виконано зобовязання з пайової участі обєкту будівництва - житлово-офісного комплексу по вул. Київський шлях, 95 у м. Борисполі, І черга, І та ІІ пускові комплекси, (3-4 секції (І пусковий комплекс) 5-6 секції (ІІ пусковий комплекс). При цьому, витрати на будівництво зовнішніх інженерних мереж склали 14035404,00 грн., а різниця між здійсненими витратами та розміром пайової участі складає 5536809,60 грн. на користь ТОВ «Бориспільміськбуд». Позивач зазначає, що в силу ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Бориспільська міська рада була зобовязана зменшити розмір пайової участі позивача на суму 8498594,40 грн., а 5536809,60 гривень відшкодувати на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Бориспільміськбуд», проте, цього здійснено не було, що спричинило виникнення у відповідача заборгованості.

19.04.2017 р. до господарського суду Київської області від відповідача надійшли заперечення проти позову, в яких Бориспільська міська рада проти позовних вимог заперечує, просить у позові відмовити, посилаючись на те, що розмір пайового внеску позивача становить 19419370 грн. Витрати, повязані з будівництвом інженерних мереж та обєктів інженерної інфраструктури поза межами земельної ділянки враховані при розрахунку пайової участі, тобто сума для розрахунку розміру пайової участі вже зменшена на кошторисну вартість інженерних мереж (розрахунок до договору від 01.10.2013 р. до додаткової угоди про корегування пайового внеску), а позивач вимагає здійснення повторного зменшення розміру пайової участі на суму цих витрат. Крім того, відповідач вказує на те, що позивачем здійснювалась реконструкція, а не будівництво цих мереж. Також відповідач зазначає, що на даний час інженерні мережі до комунальної власності не передавались та міською радою у власність територіальної громади не приймалися.

15.05.2017 р. до господарського суду Київської області від позивача надійшли пояснення, в яких позивач заперечує проти тверджень відповідача щодо повторного зменшення розміру пайової участі та зазначає, що позивачем у повному обсязі виконано зобовязання з пайової участі обєкту будівництва - житлово-офісного комплексу по вул. Київський шлях, 95 у м. Борисполі, І черга, І та ІІ пускові комплекси, 5-6 секції. Позивач посилаючись на ст. 10 та ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» заперечує проти тверджень відповідача в судовому засіданні про те, що належним відповідачем у справі має бути Виконавчий комітет Бориспільської міської ради.

У судових засіданнях 11.04.2017 р., 25.04.2017 р. та 16.05.2017 р. судом оголошувались перерви до 25.04.2017 р., 16.05.2017 р. та до 23.05.2017 р. відповідно.

Представники позивача в судових засіданнях 28.03.2017 р., 11.04.2017 р., 25.04.2017 р., 16.05.2017 р. та 23.05.2017 р. позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві з урахуванням уточнень.

Представники відповідача у судове засідання 28.03.2017р. не зявилися, а у судових засіданнях 11.04.2017 р., 25.04.2017 р., 16.05.2017 р. та 23.05.2017 р. проти позовних вимог заперечували з підстав, викладених у запереченнях.

Представник третьої особи у судове засідання 28.03.2017 р. не зявився, а у судових засіданнях 11.04.2017 р., 25.04.2017 р., 16.05.2017 р. та 23.05.2017 р. проти позовних вимог заперечував.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд

Встановив:

09.08.2013 року за договором купівлі-продажу обєкта незавершеного будівництва, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю «Агробудпереробка ЛТД» та товариством з обмеженою відповідальністю «Бориспільміськбуд» останнє придбало у власність обєкт незавершеного будівництва, житловий комплекс готовністю 18% за № 95, що знаходиться в місті Бориспіль Київської області по вулиці Київський шлях на земельній ділянці площею 1,4406 га , кадастровий номер 3210500000:10:020:0004.

10.10.2013 р. між Бориспільською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Бориспільміськбуд» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за яким орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 1,4406 га (кадастровий номер 3210500000:10:020:0004) під будівництво житлово-офісного комплексу, що знаходиться в місті Борисполі Київської області по вулиці Київський шлях, 95.

Згідно з підпунктом 5 пункту а) ст. 28 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.

01 жовтня 2013 року між виконавчим комітетом Бориспільської міської ради (виконком) на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та рішення міської рад від 20.12.2011р. №1562-19-VI «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 03.03.2009р. №5493-48-V «Про затвердження Порядку пайової участі замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя» та товариством з обмеженою відповідальністю «Бориспільміськбуд» (замовник) було укладено договір № 147/13 про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя (далі - договір).

Зазначений договір укладено відповідно до ст. 40 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності.

Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (ч. 3 ст. 40 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності).

Відповідно до п. 1.1. договору замовник зобов`язується прийняти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя при здійсненні будівництва житлово-офісного комплексу по вул. Київський Шлях, 95 на земельній ділянці загальною площею 1,4406 га.

Грошові кошти пайової участі Замовник сплачує на рахунок міського бюджету м.Борисполя у розмірах та на умовах, встановлених даним Договором. (п.1.2. договору).

Згідно з п.п. 2.1.1. договору виконком виконує розрахунок розміру пайової участі, належної до сплати Замовником, у відповідності до Порядку пайової участі замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя (Додаток до рішення Бориспільської міської ради від 20.12.2011р. №1562-19-VI).

Відповідно до п. 2.2. договору замовник здійснює будівництво обєкта відповідно до погодженої проектно-кошторисної документації з дотриманням державних будівельних норм, стандартів та правил (п.п. 2.2.1. договору); в десятиденний термін з дня затвердження проектної документації на обєкт, але до одержання дозволу на виконання будівельних робіт, надає проектну документацію до Виконкому для здійснення Розрахунку розміру пайової участі (п.п.2.2.2. договору); надає позитивний висновок комплексної державної експертизи, загальну кошторисну вартість будівництва, кореговану відповідно до діючих цін поточного року та погоджену управлінням капітального будівництва, для здійснення Розрахунку розміру пайової участі (п.п. 2.2.3. договору); сплачує грошові кошти згідно з розрахунком пайової участі замовників у розвитку і створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Борисполя до місцевого бюджету у строки, передбачені Договором (п.2.2.6. договору).

Згідно з п. 3.1. укладеного сторонами договору Замовник сплачує грошові кошти у розмірі 19419,370 тис. грн. (дев`ятнадцять млн. чотириста девятнадцять тисяч триста сімдесят грн.) згідно з розрахунком пайової участі замовників у розвитку і створенні інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя до місцевого бюджету. Розрахунок розміру пайової участі та зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва додається та є невідємною частиною договору.

Відповідно до п. 4.1. договору виконання взятих Замовником зобовязань за розділом 3 цього Договору полягає у відрахуванні до міського бюджету повної суми коштів до прийняття обєкта будівництва в експлуатацію, але до оформлення майнових прав на обєкт нерухомого майна.

Згідно з розрахунком розміру пайової участі по зведеному кошторисному розрахунку вартість будівництва становила 340349988 грн.

Відповідно до позитивного висновку № 00-0351-11/ЦБ комплексної державної експертизи від 25.07.2011р. щодо проекту «Житлово-офісний комплекс на вулиці Київський шлях, 95 у місті Борисполі». Коригування, виконаного ДП «Укрдержбудекспертиза», будівництво складається з І та ІІ черги.

Згідно з зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва №1 І черга будівництва станом на 12.07.2011р., що є невідємною частиною договору основними обєктами будівництва І черги (глава 2 кошторису) є житлова частина комплексу секції 3, 4, 5, 6; вбудовані приміщення , офіси, фітнес клуб секції 3, 4, 5, 6, 7; ресторан , готель секція 1; торговий центр секція № 2; паркінг секція № 7. До робіт першої секції будівництва також включено роботи із зовнішніх мереж і споруд водопостачання, каналізації, теплопостачання і газопостачання (глава 6 кошторису).

Відповідно до зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва № 2 ІІ черга будівництва станом на 12.07.2011р., що є невідємною частиною Договору основними обєктами будівництва ІІ черги (Глава 2 кошторису) є житлова частина комплексу секції 8,9; вбудовані приміщення секцій 8,9.

Судом встановлено, що у 2015 році здійснено коригування проекту, яким виділено чотири пускові комплекси; вилучено 2 чергу будівництва (секції №8, №9); у секції №7 вилучено будівництво паркінгу; відкориговано техніко-економічні показники, що підтверджується Експертним звітом щодо розгляду проектної документації за проектом «Житлово-офісний комплекс на вул.Київський Шлях, 95 у м.Бориспіль» (Коригування) № 00-0641-15/ЦБ від 21.09.2015р. та додатком до нього, наданим ДП «Укрдержбудекспертиза».

11.01.2017 р. сторонами укладено додаткову угоду № 1 до договору від 01 жовтня 2013 р. № 147/13, якою доповнено розділ 3 договору пунктом 3.2. наступного змісту:

« 3.2. Враховуючи, що в процесі добудови житлово-офісного комплексу по вул. Київський Шлях, 95 у м. Борисполі виникли технічно-організаційні та фінансові умови, яки спонукали Замовника розділити будівництво I черги об`єкту на I та II пускові комплекси (3-4 секції (I пусковий комплекс) 5-6 секції (II пусковий комплекс), як наслідок було проведено коригування проекту будівництва.

Сторони дійшли згоди скорегувати розрахунок розміру пайової участі, що стосується першої черги будівництва на підставі зведеного кошторисного розрахунку вартості коригування проекту житлово-офісного комплексу по вул. Київський Шлях, 95, у м. Бориспіль І черга будівництва (І та ІІ пусковий комплекси). Зведений кошторисний розрахунок та розрахунок розміру пайової участі додається та є невід`ємною частиною даної додаткової угоди».

Відповідно до вищевказаної додаткової угоди та кошторисного розрахунку, розрахунок розміру пайової участі І черги будівництва, погоджений сторонами складає 8498594,40 грн., з яких: 5088069,80 грн. - розмір пайового внеску за І пусковий комплекс (3-4 секції), 3410524,60 грн. - розмір пайового внеску за ІІ пусковий комплекс (5-6 секції).

Таким чином, коригування пункту 3.1. договору, яким встановлено, що замовник сплачує грошові кошти у розмірі 19419370 грн., відповідно до скоригованого у 2015 році проекту обєкта будівництва у повному обсязі здійснено не було. Додатковою угодою № 1 від 11.01.2017р. сторонами врегульовано питання пайової участі щодо І та ІІ пускових комплексів І черги будівництва обєкту (3-4 секції (І пусковий комплекс) 5-6 секції (ІІ пусковий комплекс).

Як вбачається з матеріалів справи, 03.09.2010р. Бориспільською міською радою було надано Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою: м.Бориспіль, вул.Київський шлях, 95, у яких міститься перелік юридичних осіб, яких рада уповноважує на надання технічних умов щодо інженерного забезпечення обєкта містобудування, забезпечення пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту та інші висновки, до яких, зокрема, входять КП «Виробниче управління комунального господарства», КП «Бориспільводоканал».

Рішенням Бориспільської міської ради № 8032-67-V від 08.06.2010р. зазначеному обєкту було присвоєно поштову адресу: м.Бориспіль, вул.Київський шлях, 95.

06.07.2015р. позивачем отримано Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки, що знаходиться на вул. Київський шлях, будинок № 95 у місті Борисполі, Обєкт будівництва: житлово-офісний комплекс (Коригування І черги будівництва).

На підставі зазначеного комунальним підприємством «Виробниче управління комунального господарства» видано позивачу технічні умови № 22 від 15.09.2014 р. на будівництво багатоповерхового житлово-офісного комплексу по вул. Київський шлях, 95 у м. Борисполі, якими, зокрема, передбачено скидання зливових і талих вод шляхом будівництва зливного колектору з підключенням до існуючого по вул. Київський шлях, та виконання будівництва нового водовідвідного колектора із території історичного музею із підключенням до існуючого колектора.

Вимоги технічних умов позивачем виконано належним чином, що підтверджується актом технічного приймання дощової каналізації від 09.09.2016 р. від житлово-офісного комплексу по вул. Київський шлях, 95, Обєкт «Житлово-офісний комплекс по вул. Київський шлях, 95 в м. Бориспіль, перша черга будівництва. Перший та другий пусковий комплекс», підписаний КП «Виробниче управління комунального господарства».

Акт меж обслуговування зовнішніх водопровідних мереж (дощоприймаючі) К2 від 19.09.2016 р., затверджений КП «Виробниче управління комунального господарства».

Згідно з зведеним кошторисним розрахунком вартості обєкта будівництва № 2 «Зовнішні мережі дощової каналізації (К2)», погодженим Управлінням капітального будівництва Бориспільської міської ради, вартість зовнішніх інженерних мереж дощової каналізації К-2 становить 788778,00 грн.

Крім того, КП «Бориспільводоканал» видано Технічні умови № 5 (Замість ТУ № 14-2 від 29.08.2011 р.) від 11.03.2013 р. на приєднання до водопровідно каналізаційних мереж багатоповерхового житлово-офісного комплексу по вул.Київський шлях, 95 в м.Бориспіль з додатком № 1 від 11.03.2013 р., якими передбачено для забезпечення безперебійного та надійного водопостачання та водовідведення житлового комплексу до плану капітальних робіт необхідно включити роботи з будівництва або реконструкції зовнішніх мереж і споруд водопроводу та каналізації.

Щодо водопроводу (В) технічними умовами № 5 передбачено виконання робіт по заміні та закільцюванню водопровідних мереж, встановлення в існуючих та запроектованих водопровідних колодязях запірно-регулюючої арматури, виконання реконструкції ВЗВ № 1 по вул.Гоголя із заміною насосного агрегату на насосну станцію.

Зазначені технічні умови виконано позивачем належним чином, що підтверджується Актом технічного приймання водопроводу від 15.12.2016 р., Актом технічного приймання водопроводу В1 від 24.11.2016 р., Актом № 30 меж обслуговування зовнішніх водопровідних мереж від 15.12.2016 р., які затверджені КП ВГК «Бориспільводоканал».

Згідно з зведеним кошторисним розрахунком вартості обєкта будівництва «Зовнішні мережі водопроводу» на обєкті «Житлово-офісний комплекс по вул. Київський шлях, 95, м. Бориспіль», погодженим Управлінням капітального будівництва Бориспільської міської ради, вартість зовнішніх мереж водопроводу становить 6489395,00 грн.

Щодо каналізації (К1) технічними умовами № 5 передбачено виконання наступних робіт: виконати виніс каналізаційної мережі з-під плями забудови, від плями забудови перекласти самотічний колектор з переключенням існуючих підключень, виконати санацію підвідного колектора, замінити напірні трубопроводи з добудовою камери переключення, здійснити обстеження напірних колекторів та виконати роботи по відновленню їх пропускної спроможності.

Технічні умови виконано позивачем належним чином, що підтверджується Актом технічного приймання каналізації від житлово-офісного комплексу по вул. Київський шлях, 95 Обєкт «Житлово-офісний комплекс по вул. Київський шлях, 95 в м. Бориспіль. Перша черга будівництва. Перший та другий пусковий комплекс» від 08.09.2016 р., затвердженим КП «Бориспільводоканал», Актом меж обслуговування зовнішніх водопровідних мереж К1 від 07.09.2016 р., затвердженим КП ВГК «Бориспільводоканал».

Відповідно до зведеного кошторисного розрахунку вартості обєкта будівництва № 1 «Зовнішні мережі господарчо-побутової каналізації (К1)» на обєкті «Житлово-офісний комплекс по вул. Київський шлях, 95, м. Бориспіль», погодженого Управлінням капітального будівництва Бориспільської міської ради, вартість зовнішніх мереж водопроводу становить 6757231,00 грн.

Той факт, що побудовані позивачем мережі є зовнішніми підтверджується також листом № 241 від 18.05.2017 р. комунального підприємства «Виробниче управління комунального господарства», листом № 1-08/224 від 19.05.2017 р. комунального підприємства водопровідно-каналізаціного господарства «Бориспільводоканал» та листом від 17.05.2017 р. ТОВ «Наукове інженерно-будівельне підприємство «Проектбудкомплекс».

Отже, позивачем побудовано зовнішні інженерні мережі та обєкти інженерної інфраструктури, загальна кошторисна вартість яких складає 14035404,00 грн., з яких 6757231,00 грн. вартість зовнішніх інженерних мереж господарсько-побутової каналізації К-1, 788778,00 грн. вартість зовнішніх інженерних мереж дощової каналізації К-2, 6489395,00 грн. вартість зовнішніх мереж водопроводу В-1.

Листом № 1-08/557 від 22.12.2016р. КП ВКГ «Бориспільводоканал» повідомив позивача про відсутність претензій до побудованих мереж водопостачання та водовідведення обєкта ТОВ «Бориспільміськбуд» по вул. Київський шлях, 95.

Листом № 252 від 25.08.2016 р. позивачем на адресу Відповідача надіслано довідки КП «Виробниче управління комунального господарства» та КП «Бориспільводоканал» з підтвердження виконання Позивачем технічних умов № 22 та № 5.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно з ч. 3 ст. 10 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» будівництвом у розумінні зазначеного закону є нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об'єктів будівництва. Аналогічне визначення міститься у Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженому Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 45 від 16.05.2011 р.

Порядок розрахунку розміру пайової участі врегульовано статтею 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відповідно до ч.1 вказаної статті порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Частиною 5 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Згідно з ч. 6 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Водночас, частиною 5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.

У разі якщо кошторисна вартість будівництва інженерних мереж та/або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) перевищує розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту, орган місцевого самоврядування приймає рішення про відшкодування замовнику різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту (абз. 2 ч. 5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

Суд не погоджується із твердженням відповідача про повторне зменшення розміру пайової участі, оскільки ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено випадок відшкодування замовнику різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі, обрахованої відповідно до ст. 40 цього Закону.

Крім того, як вбачається з розрахунку пайової участі до договору № 147/13 від 01.10.2013 р. та коригування розміру пайової участі додаткової угоди № 1 від 11.01.2017 р. до договору при розрахунку розміру пайової участі не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

Щодо посилання відповідача на те, що інженерні мережі до комунальної власності не передавались, то воно не береться судом до уваги, оскільки відповідно до частини 5 ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» умовою зменшення розміру пайової участі є лише необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки. При цьому, вказаною статтею також передбачене зобов`язання передати вказані об'єкти до комунальної власності.

Як вже зазначалось, витрати ТОВ «Бориспільміськбуд» на будівництво зовнішніх інженерних мереж складають 14035404,00 грн., а розмір пайової участі ТОВ «Бориспільміськбуд» за додатковою угодою № 1 від 11.01.2017 р. до договору про пайову участь від 01.10.2013 р. № 147/13 щодо І та ІІ пускових комплексів І черги будівництва обєкту (3-4 секції (І пусковий комплекс) 5-6 секції (ІІ пусковий комплекс) складає - 8498594,40 грн. Таким чином, різниця між здійсненими витратами та розміром пайової участі складає 5536809,60 грн. на користь ТОВ «Бориспільміськбуд».

Згідно з ст. 601 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги. Зарахування зустрічних вимог може здійснюватися за заявою однієї із сторін.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Бориспільміськбуд» заявою про проведення взаємозаліку (вих. лист № 106 від 06.03.2017р.) повідомило Бориспільську міську раду про проведення взаємозаліку в сумі 8498594,40 гривень.

Отже, товариство з обмежено відповідальністю «Бориспільміськбуд» у повному обсязі виконано зобовязання з пайової участі обєкту будівництва - житлово-офісного комплексу з поштовою адресою: м.Бориспіль, вул.Київський шлях, 95 відповідно до Рішення Бориспільської міської ради №8032-67-V від 08.06.2010р., І черга, І та ІІ пускові комплекси, (3-4 секції (І пусковий комплекс) 5-6 секції (ІІ пусковий комплекс).

Щодо різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі в сумі 5536809,60 грн., яку позивач просить суд стягнути з відповідача, то по-перше зазначена сума входить до загальної суми пайового внеску відповідно до умов договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Борисполя № 147/13 від 01.10.2013р., а по-друге відшкодування вартості різниці здійснюється за рішенням органу місцевого самоврядування, а отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 49 ГПК України покладаються судом на позивача.

Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 33, 34, 49, статтями 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення підписано 31.05.2017 р.

Суддя О.О. Рябцева