Рішення № 66823674, 26.05.2017, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
26.05.2017
Номер справи
310/1349/17
Номер документу
66823674
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 310/1349/17

2/310/1561/17

РІШЕННЯ

Іменем України

26 травня 2017 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Прінь І. П.

за участі: секретаря судового засідання Бевз О. А.,

представника позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бердянську цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_2 про стягнення суми надміру виплаченої субсидії,

Встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, в обґрунтування якого вказує на те, що до Управління із заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у вересні 2015 року звернулася ОСОБА_2 Заявнику була призначена субсидія з 01.09.2015р. по 30.04.2017р.

В результаті перевірки було зясовано, що ОСОБА_2 в заяві та декларації вказала невірну інформацію про місце своєї реєстрації. Внаслідок надання недостовірних даних їй незаконно була призначена і виплачена субсидія в розмірі 4767,07 грн. Відповідач відмовився в добровільному порядку повернути суму переплаченої субсидії, тому позивач просить стягнути її в судовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача за довіреністю ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги і просить їх задовольнити. Пояснила, що відповідно до Постанови КМУ №848 від 21.10.1995 року «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

Відповідачка в усіх заявах про призначення субсидії вказувала про те, що вона зареєстрована і проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 (12 Грудня) в м.Бердянськ. При цьому не зазначала про фактичне зареєстроване місце проживання за адресою: квартира ІНФОРМАЦІЯ_2 (12 Грудня) в м.Бердянськ. В заяві про призначення субсидії вона не вказувала про необхідність розгляду її заяви утвореною при виконкомі Бердянської міської ради комісією. За таких підстав управління не мало право самостійно вирішувати питання про призначення субсидії відповідачу.

Відповідачка ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнали та суду пояснили, що відповідач є власником двох квартир №58 і №62 по вул. Західна (12 Грудня), буд. №7/2 в м.Бердянськ. Місце проживання її дійсно на час звернення із заявою про призначення субсидії було зареєстровано в квартирі №62, але фактично вона проживала в квартирі №58. В заяві вона зазначила про те, що фактично проживає в квартирі №58, підкресливши ці дані. Про те, що в заяві необхідно було вказувати зареєстроване місце проживання їй ніхто не розяснив. Зазначає також, що на другу квартиру вона субсидію не отримувала. Тому вважає, що ніяких збитків державі не нанесла.

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та надані суду докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України N 848 від 21.10.1995 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

Згідно з п. 13 цієї постанови, у разі коли кількість осіб, зазначених у відомостях про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, відрізняється від кількості осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, для призначення субсидії використовуються дані, зазначені у відомостях про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб. У разі відсутності відомостей про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб субсидія призначається на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства виходячи з кількості осіб, зазначених у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. На підставі такого рішення підприємства-виробники (виконавці) житлово-комунальних послуг нараховують плату за послуги виходячи з кількості осіб, яким призначено субсидію.

Судом встановлено, що 22.09.2015 року до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради надійшла заява ОСОБА_2 від 15.09.2015 року про призначення житлової субсидії (а.с.2). У цій заяві відповідач власноруч зазначала зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3.

Рішенням УПСЗН від 22.10.2015 року (а.с.7) їй була призначена субсидія на вересень 2015 року, яку продовжували призначати щомісяця до 31.01.2017 року.

Проте в ході перевірки достовірності даних, наданих відповідачем, в січні 2017 року було виявлено, що місце проживання відповідача зареєстровано за іншою адресою.

На цій підставі позивачем зроблено розрахунок неправомірно отриманої відповідачем субсидії на житлово-комунальні послуги за період з 01.09.2015 року по 31.01.2017 року, таким чином переплата субсидії склала 4767,07 грн.

Таким чином, судом встановлено, що на час подачі первісної заяви про призначення субсидії і по цей час місце проживання відповідача зареєстровано за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4/ АДРЕСА_1. Однак у заяві про призначення субсидії ці дані вона не зазначила.

За вимогами вказаної вище постанови Кабінету Міністрів України N 848 від 21.10.1995, субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) тільки на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Відповідно до п. 20 постанови надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення;

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

07.02.2017 року позивачем було направлено ОСОБА_2 повідомлення про необхідність повернення неправомірно отриманої суми субсидії, яке у добровільному порядку виконано відповідачем не було.

За вимогою ч.1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

З огляду на те, що з боку відповідача наявна недобросовісність набуття грошової допомоги у вигляді субсидії, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути суму надміру виплаченої субсидії у розмірі 4767,07 грн.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно також стягнути судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 640,00 грн.

Керуючись п. п. 6, 20 постанови КМУ № 848 від 21.10.1995 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», ст.1215 ЦК України ст. ст. 10,15,60, 212-215 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІПН НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (банк отримувача ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, ОКПО 03193258, р/р 35214058030366) 4767,07 (чотири тисячі сімсот шістдесят сім гривень сім копійок) грн.

Стягнути з ОСОБА_2 ( ІПН НОМЕР_1) на користь держави судовий збір у розмірі 640,00 (шістсот сорок гривень) грн. .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Бердянський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя ОСОБА_4